Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών

Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών Το είδατε και δεν ξέρετε τι είναι? Εδώ...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-04, 21:52
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή hydroids or not?

Καλησπερα.Στο ενυδρειο μου εδω και λιγο καιρο εχω βρει κατι μικρα ζωιφια σαν ασπρες αρτεμια να κανουν βολτες στον βραχο μου και στα τζαμια.Ειναι hydroids?Αν ναι πως μπορω να τα σκοτωσω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-04, 23:00
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Πίστεψέ με,δεν θέλεις να τα σκοτώσεις, .Μάλλον είναι μύσιδες,δηλαδή κοπήπωδα,δηλαδή ζωντανή τροφή .Αν το ενυδρείο είναι μεγαλο και τα ζωήφια πολλά ,μπορείς να ελπίζεις πως ενας μανδαρίνος θα επιβιώσει μέσα......αν θέλεις φυσικά να βάλεις κάποιον .Περίμενε όμως και απάντηση απο κάποιον πιο έμπειρο,για να σιγουρευτούμε .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-04, 11:30
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Ευχαριστω.Μανδαρινος???Για ιπποκαμπους στρωνεται το ενυδρειο αλλα αν βρω καποιον θα το σκεφτω μιας και εχει πολλες απαιτησεις και δεν νομιζω να ειναι φθηνος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-04, 17:58
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Καλησπέρα , χωρίς και γώ να έψω ακόμη ξέρω όμως οτι ο μανδαρίνος εχει κάπου στα 30 ευρόπουλα , αυτό που ξέρω επίσης είναι οτι ο μανδαρήνος θέλει πολύυυ καλά στρωμένο ενυδρείο , και γεμάτο βράχο με κοράλια και αυτό γιατί οι βράχοι που έρχοντε πάνω τα κοράλια έχουν και διαφορετικά είδη ζωής πέρα απο τα κοπίποδα , απο τα οπία θα τραφεί
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-04, 01:13
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

ιππόκαμποι και μανδαρίνος δεν είναι συμβατοί λόγω ανταγωνισμού στην τροφή από 'οτι ξέρω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-04, 13:41
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
ιππόκαμποι και μανδαρίνος δεν είναι συμβατοί λόγω ανταγωνισμού στην τροφή από 'οτι ξέρω
Αυτο ακριβως. Ειναι πολυ καλο που υπαρχει αυτη η ζωη μεσα στο ενυδρειο σου. Δεν πρεπει λογικα να εχεις ψαρια η αλλους θηρευτες τους, ετσι?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-04, 21:56
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Σε ξενο φορουμ που αφορα τους ιπποκαμπους και μονο ειναι αρκετα συχνο να συνυπαρχουν τα δυο ειδει μαζι.Εγω ομως ειπα οτι θα το σκεφτω σαν αγορα στο μακραν μελλον και παλι....Στο ενυδρειο βλεπω καθε μερα πολλα καινουργεια ειδη ζωης.Σημερα ανακαληψα και το αιτιο το "τσακ-τσακ" που ακουγοταν στο ενυδρειο.Στην αρχη νομισα οτι ηταν μαντις σριμπ αλλα τελικα ειναι ενα μικρο καβουρακι πορτοκαλι με ασπρες ραβδωσεις μεγεθους γυρο στο 1,5 εκ.Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το ενυδρειο μου και το diy βιολογικο φιλτρο που σκεφτηκα και εκανα μονος μου με πολυ απλα υλικα και βασικοτερα πολυ πολυ φθηνο.Συντομα θα δωσω και τα σχεδια στον αντιστοιχο τομεα.Σε 12 μερες θα μπει και το πρωτο μου ζευγαρι ιπποκαμπων(ευχηθητε μου καλη επιτυχια).Το μονο που μου μενει ειναι να βρω τροπο να βγαλω την aptaisia και τις νεες που εχουν γεμισει μεγαλο μερος του βραχου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-04, 22:42
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stergios
Σε ξενο φορουμ που αφορα τους ιπποκαμπους και μονο ειναι αρκετα συχνο να συνυπαρχουν τα δυο ειδει μαζι.Εγω ομως ειπα οτι θα το σκεφτω σαν αγορα στο μακραν μελλον και παλι....
Γιατι ομως βαζουν αυτα τα δυο ειδη μαζι? Ο λογος ειναι περα απο τα προσωπικα γουστα μου, οτι εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε τρωφη αλλα και καταλληλοτητα σαν κατοικοι στον ιδιο χωρο, ειναι και τα δυο ειδη πολυ ηρεμα και αργα στο να φανε για να μην ξεχασουμε οτι τρωνε και τα ιδια πραγματα.

Απο εκει και περα πρεπει να δεις εαν η τρωφη που θα τους δινεις θα φτανει αν και μπορεις ναβαλεις μια χοντρη σιτα σε μια μικρη πλευρα του ενυδρειου και να λειτουργησει σαν refugium μεσα στο ενυδρειο σου.

Αναμενουμε νεα σου για την διατηριση τους και σου ευχομαστε καλη επιτυχια!!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-04, 00:45
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω αλλα μην βιαζεστε.Το ξερω οτι τα βαζουν μαζι για αυτο το λογο αλλα εγω δεν ειπα οτι θα παρω.Ειπα οτι θα το σκεφτω για το πολυ μακρινο μελλον
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-04, 01:40
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Σας ξέφυγε κάτι!Στέργιε,πές μα ς για το DIY βιολογικό που εφτιαξες;Μας ενδιαφέρει .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-04, 13:33
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Οπως εγραψα παραπανω τα σχεδια θα σας τα δωσω πολυ συντομα απλα πρωτα προσπαθω να κανω και ενα ακομη σχεδιο.Μην φοβαστε,θα σας το δωσω μαζι με ενα σχεδιο για σκιμμερ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-04, 11:58
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
και γεμάτο βράχο με κοράλια και αυτό γιατί οι βράχοι που έρχοντε πάνω τα κοράλια έχουν και διαφορετικά είδη ζωής πέρα απο τα κοπίποδα , απο τα οπία θα τραφεί
Γεματο με βραχο ναι, Με κοραλια δεν ειναι απαραιτητο. Πως γινεται να εχει αλλη ζωη το βραχακι των κοραλλιων απο τον ζωντανο βραχο? Θελω μια εξηγηση γιατι ειναι τελειως ανακριβες.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-04, 21:53
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Απλά δίσκο , ο ΖΒ έρχεται ή σε εφημερίδες , τα κοράλια έρχοντε σε πλαστικά κουτιά όπου οι συνθήκες είναι σαφώς καλήτερες , έτσι υπάρχει μεγαλήτερη πιθανότητα να επιζίσει ο όπιος άλλος οργανισμός
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-04, 11:35
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
Απλά δίσκο , ο ΖΒ έρχεται ή σε εφημερίδες , τα κοράλια έρχοντε σε πλαστικά κουτιά όπου οι συνθήκες είναι σαφώς καλήτερες , έτσι υπάρχει μεγαλήτερη πιθανότητα να επιζίσει ο όπιος άλλος οργανισμός
Θες να μου πεις πως σε ενα βραχακι που συνοδευεται απο τα κοραλια που ειναι 4 ποντους διαμετρο στην καλυτερη και κοστιζει μαζι με το κοραλλι 60 ευρω περιπου κατα μεσο ορο, εχει περισωτερη ζωη απο 3 κιλα βραχο που παιρνεις με τα ιδια χρηματα και ειναι σαφως ανωτερος σε ποικιλια ζωης αλλα και χρησιμοτητας σαν βιολογια, απονιτρικοποιηση αλλα και απειρους χωρους να κρυφτουν παρα πολλα ειδη ζωης??

Δεν νομιζω. Δεν εισαι γνωστης του θεματος του θαλλασινου. Εδω υπαρχουν δοκιμασμενα πραγματα και οχι θεωριες.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-04, 13:51
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

3-4 εκ ???? εγω εχω δει μέχρι και ενα κιλό βράχο μαζι με μανητάρια και μπατονς αλλα και πάλι ακόμι και έτσι , τα τρία εκατοστά μπορεί να φέρουν κάτι που ο ΖΒ δεν μπορεί
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-11-04, 15:47
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Αναφερεσαι σε κατι που εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε, κανεις απο οσους γνωριζω δεν εχουν προσεξει ποτε, και ο ζωντανος βραχος φερνει πραγματα απιστευτα μαζι του. Αυτο το εχουμε δει ολοι μας.

Εσυ το εχεις δει με τα ματια σου, η το υποθετεις?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05329 seconds with 14 queries