Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-10, 12:39
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή αντικατάσταση λάμπας Τ8

Έχω σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων, 2 λάμπες Τ8 των 30 watt.Θα ήθελα να τις αντικαταστήσω με πιο ισχυρές λάμπες, όμως σε όσα sites και να έψαξα δεν υπάρχουν πιο ισχυρές στο μήκος που θέλω(89,2 εκατοστά).Το ενυδρείο το έχω εδώ και 6 μήνες και δεν έχω αντικαταστήσει ξανά λάμπες γι'αυτό και είμαι άσχετος με το θέμα.Τί μπορώ να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-10, 12:51
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι λάμπες φθορισμού βγαίνουν για συγκεκριμένο μήκος και κατανάλωση, δεν υπάρχουν ας πούμε σε αυτό το μήκος λάμπες των 35Watt.

Εσύ μπορείς είτε να προσθέσεις κάποια επιπλέον λάμπα είτε να αλλάξεις το υπάρχον σύστημα και αντί να έχεις λάμπες Τ8 να βάλεις Τ5 που νομίζω στους 85 πόντους δίνουν 39Watt.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-10, 12:59
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων, 2 λάμπες Τ8 των 30 watt.Θα ήθελα να τις αντικαταστήσω με πιο ισχυρές λάμπες, όμως σε όσα sites και να έψαξα δεν υπάρχουν πιο ισχυρές στο μήκος που θέλω(89,2 εκατοστά).Το ενυδρείο το έχω εδώ και 6 μήνες και δεν έχω αντικαταστήσει ξανά λάμπες γι'αυτό και είμαι άσχετος με το θέμα.Τί μπορώ να κάνω?
Πιο ισχυρές είναι οι τ5 και βγαίνουν σε διάσταση 89cm---39w αλλά πρέπει να βάλεις ηλ. μπάλανς και ακροφύσια για τ5.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-10, 13:47
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Οπότε παώ για Τ5 σύμφωνα με αυτά που μου λέτε.Για τα ηλεκτρικά μπάλανς και τα ακροφύσια πρέπει να προσέξω κάτι;Ή απλά ζητάω να είναι για λάμπες Τ5;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-10, 13:51
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ακροφύσια καλό είναι να είναι και αδιάβροχα. Βέβαια για μένα δε χρειάζονται καν και μπορείς να βάλεις απλά κλέμες και να μη δώσεις πολλά λεφτά, αλλά ό,τι σε βολεύει. Το μπάλαστ πρέπει να είναι και για Τ5 και για τα Watt που θες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-10, 14:08
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Δηλαδή για παράδειγμα αν θέλω να βάλω λάμπα Τ5 40 Watt θα χρειαστώ 2 αδιάβροχα ακροφύσια και ένα μπάλαστ για Τ5 στα 40 Watt?Θα έχουν στα petshop τέτοιο εξοπλισμό ή θα πρέπει να πάω σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-10, 14:17
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

http://www.energeco.com.gr/products/t8-tube-90cm/
Μπορείς να εξετάσεις και αυτή τη λυση και να κάνεις και οικονομία στο ρεύμα.Το κοστος για μπαλλαστ ακροφυσια και λάμπες θα σου έρθουν μια η άλλη με αυτές τις λάμπες.Το σαιτ είναι μέλους ( http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4996)και νομίζω παιζει και έκπτωση για τα μέλη.Μπορεί επίσης να αφησεις τις τ8 και να συμπληρώσεις με αυτές καθώς λέει οτι μπαίνουν κα απευθείας στο ρεύμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-10, 14:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλύτερα σε ηλεκτρολογικά για να μην τα πληρώσεις καραβίσια!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-10, 14:26
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε παώ για Τ5 σύμφωνα με αυτά που μου λέτε.Για τα ηλεκτρικά μπάλανς και τα ακροφύσια πρέπει να προσέξω κάτι;Ή απλά ζητάω να είναι για λάμπες Τ5;
Ηλεκτρολογικά Σιδηρόπουλος, Κ. Καραμανλή (Νέα Εγνατία) στο ύψος της Μαρτίου, νομίζω στον αριθμό 155.
Ζητάς μπάλαστ για 2 Χ 39 watt Τ5 (πήρα προχθές της Osram με 17 ευρώ), γράφει επάνω 2 Χ 24-39, αλλά κάνει.
Υπάρχει και ντιμαριζόμενο αν θέλεις, αλλά πιο ακριβό και πρέπει να συνδεθεί σε controller, οπότε πάρε το απλό.
Κόβεις το καλώδιο του φωτιστικού σου λίγο πριν το μπάλαστ, βγάζεις το παλιό και συνδέεις το καινούριο.
Πάνω στο μπάλαστ υπάρχει σχεδιάγραμμα για το πώς θα κάνεις τις συνδέσεις, είναι αρκετά απλό.

Οι λάμπες Τ5 είναι πιο λεπτές και δεν μπαίνουν στα ακροφύσια των Τ8, οπότε πρέπει να τα αλλάξεις κι αυτά.
Αν ανάμεσα στις λάμπες και την επιφάνεια του νερού μεσολαβεί τζάμι, ή πλαστικό, απλά πάρε κλέμες για τη σύνδεση.
Αν όμως οι λάμπες βρέχονται (ή πιάνουν υγρασία) τότε θα χρειαστείς στεγανά ακροφύσια ή θερμοσυστελόμενο μακαρόνι.
Κόβεις τα καλώδια λίγο πριν τα ακροφύσια, βάζεις τα καινούρια (αν πάρεις στεγανά) ή μονώνεις τις κλέμες με το μακαρόνι.
Δεν είναι δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, αλλιώς καλύτερα να σου το δείξει ή να σε βοηθήσει κάποιος.

Τέλος θα χρειαστείς φυσικά και 2 λάμπες Τ5 των 39 watt (όλα τα υλικά τα έχει το παραπάνω μαγαζί) που θα σου
δώσουν περίπου 30% περισσότερο φως σε σχέση με τις Τ8, ζήτα μια ψυχρού λευκού και μια ροζέ αν έχεις φυτά.
Συνολικό κόστος περίπου 30 ευρώ με τις λάμπες, αλλά χωρίς τα στεγανά ακροφύσια (με κλέμες και μακαρόνι).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.energeco.com.gr/products/t8-tube-90cm/
Μπορείς να εξετάσεις και αυτή τη λυση και να κάνεις και οικονομία στο ρεύμα.Το κοστος για μπαλλαστ ακροφυσια και λάμπες θα σου έρθουν μια η άλλη με αυτές τις λάμπες.Το σαιτ είναι μέλους ( http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4996)και νομίζω παιζει και έκπτωση για τα μέλη.Μπορεί επίσης να αφησεις τις τ8 και να συμπληρώσεις με αυτές καθώς λέει οτι μπαίνουν κα απευθείας στο ρεύμα.
Γειά σου ρε πατρίδα georgebruno!Από Σιάτιστα είμαι αλλά μένω Θεσσαλονίκη.Καλή λύση κι αυτήν που λες για να μην μπλέξω με κατασκευές και κάνω καμιά πατάτα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλεκτρολογικά Σιδηρόπουλος, Κ. Καραμανλή (Νέα Εγνατία) στο ύψος της Μαρτίου, νομίζω στον αριθμό 155.
Ζητάς μπάλαστ για 2 Χ 39 watt Τ5 (πήρα προχθές της Osram με 17 ευρώ), γράφει επάνω 2 Χ 24-39, αλλά κάνει.
Υπάρχει και ντιμαριζόμενο αν θέλεις, αλλά πιο ακριβό και πρέπει να συνδεθεί σε controller, οπότε πάρε το απλό.
Κόβεις το καλώδιο του φωτιστικού σου λίγο πριν το μπάλαστ, βγάζεις το παλιό και συνδέεις το καινούριο.
Πάνω στο μπάλαστ υπάρχει σχεδιάγραμμα για το πώς θα κάνεις τις συνδέσεις, είναι αρκετά απλό.

Οι λάμπες Τ5 είναι πιο λεπτές και δεν μπαίνουν στα ακροφύσια των Τ8, οπότε πρέπει να τα αλλάξεις κι αυτά.
Αν ανάμεσα στις λάμπες και την επιφάνεια του νερού μεσολαβεί τζάμι, ή πλαστικό, απλά πάρε κλέμες για τη σύνδεση.
Αν όμως οι λάμπες βρέχονται (ή πιάνουν υγρασία) τότε θα χρειαστείς στεγανά ακροφύσια ή θερμοσυστελόμενο μακαρόνι.
Κόβεις τα καλώδια λίγο πριν τα ακροφύσια, βάζεις τα καινούρια (αν πάρεις στεγανά) ή μονώνεις τις κλέμες με το μακαρόνι.
Δεν είναι δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, αλλιώς καλύτερα να σου το δείξει ή να σε βοηθήσει κάποιος.

Τέλος θα χρειαστείς φυσικά και 2 λάμπες Τ5 των 39 watt (όλα τα υλικά τα έχει το παραπάνω μαγαζί) που θα σου
δώσουν περίπου 30% περισσότερο φως σε σχέση με τις Τ8, ζήτα μια ψυχρού λευκού και μια ροζέ αν έχεις φυτά.
Συνολικό κόστος περίπου 30 ευρώ με τις λάμπες, αλλά χωρίς τα στεγανά ακροφύσια (με κλέμες και μακαρόνι).
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα κάνω μια βόλτα από το συγκεκριμένο μαγαζί αν και δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολογικά.Ελπίζω να βγάλω άκρη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xlapatsas : 12-11-10 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-10, 17:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι rio 180?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-10, 00:29
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι rio 180?
Όχι,Aquatlantis 180.Γιατί?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-10, 15:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι τα juwel εχουν διαφορετικο μηκος λαμπων και θελει προσοχη η επιλογη καθως τα ακροφυσια ειναι σταθερα τοποθετημενα στο φωτιστικο τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντικατάσταση υλικών φίλτρου dfoust Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-01-09 18:37
Αντικατάσταση υλικών φίλτρου Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 14-12-07 18:42
Αντικατάσταση κόντρας giorgio Αρχάριοι γλυκού νερού 2 24-10-07 21:04
Kalkwasser & Calcium Προσωρινή αντικατάσταση mmbuna Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 5 10-11-06 06:45
λάμπες (αντικατάσταση) pani Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 01-02-06 12:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05702 seconds with 13 queries