Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-03, 16:41
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή συνδυασμοι

θα ήθελα να βάλω σε ένα διακοσάρι Labeotropheus fulleborni κ ps. saulosi. έχω όμως ήδη 4 ps. socolofi juveniles κ πριν τα αποχωριστώ θα ήθελα να με συμβουλεύσετε στα εξής,

1. θα βρώ τα δύο είδη που ψάχνω? ο στέφανος νομίζω διάβασα ότι έχει saulosi.
2. τα θηλυκά saulosi κ socolofi είναι διαφορετικά σε μορφή κ χρώμα, κινδυνεύω από υβριδισμούς ή να τα αφήσω μαζί?
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-03, 17:16
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ναι μπορείς να βάλεις σε ένα 200άρι ενυδρείο όλα τα παραπάνω είδη μαζί χωρίς να χρειάζεται να ανησυχείς για υβριδισμούς κτλ Ναι τα Ps.saulosi έχουν διφορετικά χρώματα από τα Ps.socolofi και για να είμαι και πιο συγκεκριμένος... τα αρσενικά είναι έντονο μπλέ με σκούρες μπλε κάθετες ρίγες ενώ τα θηλυκά παραμένουν ένα έντονο πορτοκαλί! ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα Ps.saulosi είναι πορτοκαλί όταν γεννηθούν και μόνο τα αρσενικά αποκτούν το μπλε ριγέ χρώμα που προανέφερα περίπου μετά απο 5 με 6 μήνες! Αν και αυτό πάλι δεν είναι απόλυτο! Υπάρχουν αρσενικά που μπορούν να παραμείνουν για πάντα πορτοκάλι αν υπάρχει κάποιο άλλο ισχυρότερο αρσενικό στο ίδιο γκρουπ και υπάρχει περίπτωση και κάποια θηλυκιά να βγάλει τα χρώματα ενός αρσενικού όταν δεν υπάρχει αρσενικό μέσα στο γκρουπ ή όταν υπάρχει αρσενικό στο γκρουπ το οποίο όμως δεν είναι τόσο ισχυρό όσο η συγκεκριμένη θηλυκιά! Ναι έχω Ps.saulosi αλλά και Labeotropheus trewavasae που μοιάζει αρκετά με το Lab.fulleborni! Αυτά και ελπίζω να βοήθησα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-03, 18:38
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

λοιπόν, μπήκανε ήδη 1m 3f ps. saulosi (απίστευτα χρώμματα) , 1m 5f Lab. fulleborni (όλα από μια ιχθυιοκαλλιέργεια στον κορυδαλλό) k έχω κ 4 unsexed ps. socolofi. έβαλα κ άμμο την κυριακή (όχι σε όλο το ενυδρείο) κ είναι όλα καταπληκτικά. την πρώτη μέρα ένα socolofi έκανε την ζωή δύσκολη στο m saulosi, όμως από την στιγμή που το δεύτερο πήρε μια καρύδα για σπίτι (δεν τις έχω βγάλει ακόμα μέχρι να βάλω πέτρες) προστατεύει τον χώρο του κ όλα καλά. ένα platy που έχει ξεμείνει στο ενυδρείο κ έχει χάσει το θηλυκό του 3 μήνες τώρα εκεί που δεν κουνιώτανε κ μέτραγα μέρες να μας αφήσει χρόνους, έρωτεύτηκε ένα θηλυκό saulosi k κάνει τρέλλες. μέχρι να παραλλάβω τροφή για mbuna έβαλα στο blender spirulina pellets, δεν ενθουσιάζονται όμως πρέπει να πω, τουλάχιστον όχι όσο για την omnivorous τροφή, δεν πειράζει κ εμένα δεν μου αρέσουν οι φακές αλλά τις τρώω γιατί κάνουν καλό.

θα βάλω κ φωτο μόλις το στήσω όπως θέλω.

thanks/regards
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-03, 00:41
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Mπραβο ρε Χαρη, χαιρομαι που πανε ολα μια χαρα! Αντε και συντομα να σου ερθουνε και οι πρωτες γεννες! Α μια λεπτομερεια μονο... τα Labeotropheus που εχεις δεν ειναι fulleborni αλλα trewavasae! Οσο για τα χρωματα τους... περιμενε κανα δυο μηνες ακομα και τοτε θα καταλαβεις τι παει να πει ΕΝΤΟΝΟ ΧΡΩΜΑ!!! Οσο για την διατροφη τους, ειδικα τα L.trewavasae τρελενονται για πρασιναδες και θα τα δεις αρκετες φορες να τσιμπανε την αλγη στο ενυδρειο σου!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-03, 13:56
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

θα με βοηθούσατε αν προτείνατε κάποιο συγκεκριμένο τύπο τροφής. στέφανε όσο αφορά το μπέρδεμα με΄φαγε το copy paste.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-03, 14:16
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Εμένα προτιμάν τροφές της Tetra
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-03, 14:52
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Φιλε μου Χαρη θα συμφωνησω και εγω με τον Νικολα γιατι και εγω απλουστατα ταιζω ολα μου τα ψαρια με προιοντα της Tetra! Και για να γινω και λιγο πιο συγκεκριμενος, χρησιμοποιω εναλλαξ τα Tetra Bits για δισκους με το Tetra Vegetable για τα ψαρια με πιο υγιεινες τασης διατροφης! Οσες φορες δοκιμασα κατι αλλο, (ειδικα απο Sera) απογοητευτηκα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-03, 15:03
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Tα δικα μου παλι καταβροχθιζουν τα SERA Granugreen αλλα τα flakes της Sera δεν τα πολυτρωνε οπως και της JBL.
Pellets της HIKARI (staple,gold,excel) τις τσακιζουν καθως και της WARDLEY.
Eπισης τους αρεσουν πολυ οι βυθιζομενες spirulina tablets της SERA.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-03, 15:33
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Καλύτερα νομίζω ότι πρέπει να κάνει μόνος σου δοκιμές.

Αγόραζε μικρές ποσότητες και δες τι προτιμάν τα ψάρια σου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-03, 18:49
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

κ μια ιδέα που μέχρι στιγμής μου έχει δουλεψει,

αν θες να κρατήσεις κ κανένα φυτάκι για διακοσμητικούς λόγους, εκτώς από την λύση να κρύψεις την ρίζα του με πέτρες, δεν βγάζεις το χαλικι από εκεί που είναι το φυτό κ γύρο από τις ρίζες κ σκεπάζεις με λίγο άμμο για ομοιογένεια όποτε ξαναχρειαστεί.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-03, 20:09
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Α μια λεπτομερεια μονο... τα Labeotropheus που εχεις δεν ειναι fulleborni αλλα trewavasae!
στο βιβλιο τις Aqualog << malawi mbuna>> οι θυληκες fuelleborni εχουν ακριβως το ιδιο χρωμα με τις δικες σου Στεφανε
ενα τετοιο βιβλιο εχει κανει λαθος???τι να πω??<< για βοηθα λιγο εδω >>
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-03, 00:37
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Πολυ ευχαριστως να βοηθησω φιλε μου Μανθο! Κατ αρχας το βιβλιο που αναφερεις δεν εχει κανει καθολου λαθος! Το συγκεκριμενο ψαρι που σου δειχνει ειναι οντως μια θηλυκια L.fulleborni η οποια ομως μοιαζει ακριβως οπως και μια θηλυκια L.trewavasae! To να ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιο απαιτει αρκετη πειρα και για να ειμαι ειλικρινης εμενα θα μου επεφτε αρκετα δυσκολο! Ψαχνοντας ομως στο διαδυκτιο παλαιοτερα για να βρω πληροφοριες για τα L.trewavasae βρηκα πολλα site που εδειχναν το ψαρι που εχουμε εμεις οταν αναφερονταν στα L.trewavasae, οπως για παραδειγμα αυτο http://www.malawicichlidhomepage.com...otropheus.html που δειχνει καθαρα τα ψαρια που εχουμε! Ψαχνοντας επισης εμαθα οτι υπαρχουν κατι παραπανω απο 50 διαφορετικες μορφες L.trewavasae! Μια φοβερη διευθυνση που τα εδειχνε ολα αυτα ενα προς ενα ηταν http://vatoelvis.tripod.com/LabTrewavasae.html η οποια ομως δεν λειτουργει πλεον (εγινε καποιου ειδους συγχωνευσει με το cichlidforums απο οτι εμαθα) αλλα θα μπορουσα να σου δειξω τις φωτο αν θες μια και τις εχω σε ενα προσωπικο μου αρχειο! Για να σε βοηθησω να βγαλεις και τα δικα σου συμπερασματα σχετικα με το ποσες διαφορετικες μορφες εχουν τα L.trewavasae και τα L.fulleborni και το ποσο μοιαζουν μεταξυ τους καποιες απο αυτες, σου παραθετω καποιες σελιδες απο το διαδυκτιο... http://cichlidae.com/tanks/t035.html www.theaquariumexchange.com/labeotrewavasae.html http://hem.passagen.se/mipcom/cichli...wavasae_e.html www.netrover.com/~lisab/Lfuelleb.html www.homestead.com/morefish/fuelleborni~main.html http://hem.passagen.se/mipcom/cichli...leborni_e.html Και οταν τελειωσεις με αυτα σου εχω και αλλα Αυτα για τωρα και παντα στην διαθεση σου!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-03, 02:11
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Α ρε Στεφανε μου αρεσεις που εισαι τοσο κατατοπιστηκος
Και ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ γιατι πραγματικα αγαπας αυτο που κανεις
και χαιρεσαι να μοιραζεσαι τις πολλες γνωσεις σου για τα Αφρικανια.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-03, 02:26
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Για να εξυπηρετήσω μία κατάσταση, από εκεί που έλεγα να απεγκλωβιστώ από τα περίφημα Malawi βρέθηκα και με ένα ευμεγέθες αρσενικό Labeotropheus fulleborni.. τίποτα θηλυκές για το θηρίο ;; Και πάψε να γελάς kroud !!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-03, 02:36
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Για να εξυπηρετήσω μία κατάσταση, από εκεί που έλεγα να απεγκλωβιστώ από τα περίφημα Malawi βρέθηκα και με ένα ευμεγέθες αρσενικό Labeotropheus fulleborni.. τίποτα θηλυκές για το θηρίο ;; Και πάψε να γελάς kroud !!
Nα απεγκλωβιστεις ?? ΕΣΥ??? μα γιατι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-03, 02:50
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Μαλλον επειδη το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται και ο παπας ε
Γιωργο;
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-03, 03:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τυχαινει να ειμαι εδω και τρεις μερες σε συνεχη αλληλογραφια με τους webmasters του cichlid forum (ex-vatoelvis και ex frontosa/fantasia) για ασχετους λογους. (κατι που εχει να κανει με κλεμμενα copyright αν με καταλαβαινετε )
Θα ρωτησω αν υπαρχουν τα παλια τους αρχεια καπου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-03, 07:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο λινκ λειτουργει τωρα Στεφανε http://vatoelvis.tripod.com/LabTrewavasae.html ...better save it somewhere..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-03-03, 17:31
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Απλά έλλειψη χώρου..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-03-03, 19:33
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Φιλε μου Entreri σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, απλα προσπαθω να βοηθαω οπου μπορω Φιλε μου Τολη οταν εστειλα αυτο το post η ριμαδα η διευθυνση δεν δουλευε τωρα ομως ειναι ενταξει, ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και την βοηθεια σου! Φιλαρακι μου polleni σε σταματησε ποτε η ελλειψη χωρου για να σε σταματησει και τωρα; Ολο και κατι θα σκεφτεις εσυ!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-03-03, 20:07
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Το συγκεκριμενο λινκ λειτουργει τωρα Στεφανε http://vatoelvis.tripod.com/LabTrewavasae.html ...better save it somewhere..
εγω το εκανα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06816 seconds with 14 queries