Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 16-03-14, 16:29
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Δείχνει πολύ πιο γαλάζια live...
-------------------------
Αν googlάρετε blue amano shrimp...
https://www.google.gr/search?q=blue+...w=1440&bih=802

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapsok : 16-03-14 στις 16:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 16-03-14, 16:58
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Κι εμένα πάντως να μπλεδίζει μου φαίνεται, αν είναι έτσι στη φωτογραφία σκέψου real από κοντά
Να τις χαίρεσαι φίλε μου και συνέχιζε να τις ταΐζεις καλά τότε!!
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 16-03-14, 17:32
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

εγω την βλεπω κανονικη τωρα μπορει λογω φοτισμου κτλ να μην ειναι εντελως διαφανη.
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 16-03-14, 18:00
Το avatar του χρήστη evperis
evperis Ο χρήστης evperis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Εμενα παλι,στην αρχη ηταν ετσι...μετα ξεβαψε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 16-03-14, 18:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Εγω ΄θυμαμαι οτι καποτε συζητουσαμε οτι οι αμανο γίνονται ετσι λόγω στρες....

για ψαχτο λιγο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 16-03-14, 18:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ΄θυμαμαι οτι καποτε συζητουσαμε οτι οι αμανο γίνονται ετσι λόγω στρες....

για ψαχτο λιγο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%EC%E1%ED%EF

Ποστ 3 & 4
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 16-03-14, 18:20
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

είχα και εγώ αμανο που όταν τις αγόρασα ήταν πραγματικά μπλέ, σταδιακα απέκτησαν το κανονικο χρώμα.
τοτε είχα υποπτευθεί τη διατροφή τους.
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 16-03-14, 20:21
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Μιας κι ανοίξαμε το θέμα να σας πω και κάτι άλλο. Στο προηγούμενο ενυδρείο που έτρεχε 2 χρόνια, στο 3μηνο πάνω οι αμάνο μου γίναν καφέ με μια μπεζ ρίγα στη ράχη και μείναν έτσι για όλα αυτά τα 2 χρόνια. Αυτό πάλι πως το εξηγείτε?
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 23-03-14, 20:12
creatura Ο χρήστης creatura δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Μήπως έχει να κάνει και με την ηλικία? έχω 5 αμάνο και η 2 μεγαλύτερες σε μέγεθος-υποθέτω και σε ηλικία είναι γαλάζιες. δείτε
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0331.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  67,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0332.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  40,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 23-03-14, 20:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δε νομιζω να εχει να κανει με την ηλικια. Exω μια πανω απο 5cm και εχει κανονικα χρωμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 24-03-14, 01:17
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Συμφωνω και οι δικες μου ειναι τριων χρονων και μπλε δεν τις εχω δει ποτε
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 30-03-14, 22:42
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Είχα βρεί ένα μικρό καβουράκι (δε θυμάμαι το είδος) 2 ορόφους κάτω, στο γκαράζ. Το ενυδρείο είχε μείνει λίγο ανοικτό για να προσαρμοστεί η αυτόματη ταΐστρα γιατί έλειπα διακοπές!
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 16-04-14, 17:57
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή amano γαρίδα λείπει πόδι

Σήμερα πρόσεξα οτι σε μια γαριδούλα μου λείπει ένα πόδι...
(το ένα απο τα τρία μεγάλα, όχι απο αυτά που έχει μπροστά και τρώει)

μπορεί να αναγεννηθεί καινούριο? η θα μείνει έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 16-04-14, 18:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θα αναγεννηθει με τις επομενες εκδυσεις. Αυτο ξερω. Και εγω εχω μια που της λειεπει ποδι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 16-04-14, 18:49
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

α! ωραία χαίρομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 08-06-14, 18:14
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Lightbulb Γενικά περί γαρίδας... caridina japonica κοινως αμανο

Καλησπέρα παιδιά. Από τότε που πρόσθεσα φυτά στο ενυδρείο με τα Guppies μου και παρουσιάστηκαν ξένοι αλλά συμπαθητικοί λαθρεπιβάτες (σαλιγκάρια) με έβαλαν σε σκέψη για προσθήκη και άλλων τέτοιων πληθυσμών που θα κάνουν το ενυδρείο μου να φέρνει περισσότερο σε ένα μικρό φυσικό βιότοπο. Οπότε το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό ήταν οι γαρίδες και, μετά από κάποιες αναζητήσεις στο ίντερνετ, συγκεκριμένα οι amano ή οι red cherry.

Το θέμα είναι ότι κάθισα και διάβασα αρκετά τις τελευταίες τρεις μέρες και είμαι με περισσότερες απορίες από πριν αλλά και με μια κυρίαρχη άποψη ότι τελικά η προσθήκη γαρίδων σε κοινωνικό ενυδρείο δεν υφίσταται. Και επειδή σε πολλά θέματα οι απόψεις διίστανται θα ήθελα να δω από εμπειρίες κυρίως γιατί αν το δω εγκυκλοπαιδικά θα πρέπει να σταματήσω να γράφω το συγκεκριμένο θέμα.

1) τελικά οι γαρίδες συγκατοικούνε εύκολα με φυτοφάγα ζωοτόκα ψαράκια και συγκεκριμένα με guppies και αν ναι πως συγκατοικούνε; Γιατί παντού σχεδόν διαβάζω ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν περιστατικά κανιβαλισμού, η συμπεριφορά των γαρίδων είναι μάλλον αμυντική απέναντι στους συγκατοίκους τους με το να κρύβονται συνέχεια. Αυτό δεν καθιστά το κοινωνικό ενυδρείο φυλακή για τις γαρίδες; Η υπάρχει περίοδος προσαρμογής ώστε να νιώσουν ότι δεν απειλούνται και να αρχίσουν να κόβουν βόλτες στο βυθό;

2) τα flakes των ψαριών αναφέρονται και σαν τροφή και των γαρίδων. Η ύπαρξη δυο διαφορετικών τροφών, μιας ειδικής για γαρίδες και μιας των guppies δε θα οδηγήσουν σε υπερσιτισμό και των δυο ειδών (αν και δεν έχω διαβάσει αν guppies τρέφονται με φαγητό γαρίδων) και ευτροφισμό του νερού του ενυδρείου;

3) κάπου διάβασα ότι σχετικά με το πληθυσμό αντιστοιχούν περίπου 5 γαρίδες ανά δέκα λίτρα. Αυτό αφορά τα ενυδρεία για γαρίδες ή για τα κοινωνικά; Σε 120lt ενυδρείο τι πληθυσμός γαρίδων πρέπει να μπει;

4) σχετικά με τις γέννες (για τις amano). Για να επιζήσουν τα αυγά τους αναφέρεται ότι χρειάζεται υφάλμυρο νερό. Κάπου διάβασα ότι στα Guppies με τις αλλαγές νερού καλό είναι να προσθέτουμε λίγο αλάτι για να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στις ουρές και να είναι πιο ζωηρά τα χρώματά τους. Αυτή η προσθήκη καθιστά το νερό του ενυδρείου μου υφάλμυρο; Μπορούν να επιβιώσουν γόνοι amano σε τέτοιες συνθήκες;

5) φυτά και γαρίδες. τα moss διαβάζω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικά για τα ενυδρεία που έχουν γαρίδες. Πόσο ισχύει αυτό? Σε περίπτωση που πάρω γαρίδες και συγκεκριμένα πάρω amano που ίσως να μη σκέφτομαι το θέμα γόνων θα ήταν καλό να έβαζα java moss για τις ενήλικες;

Αυτά για αρχή. Σίγουρα ξεχνάω και άλλες απορίες που είχα και ξέχασα να τις σημειώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 08-06-14, 19:18
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλησπερα..
Τα guppies δεν ειναι φυτοφαγα ειναι σαρκοφαγα κατα βαση,το γοννο της γαριδας τον τιμουν δεοντος..Σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο καποια γαριδακια επιβιωνουν αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι οι ιδανικοι συγκατοικοι.
Την ψαροτροφη την τρωνε και οι γαριδες αν προλαβουν.Τη γαριδοτροφη αν χωραει στο στομα τους τα guppies δεν την αφηνουν να πατωσει καν..τουλαχιστον αυτα που ειχα εγω..Χρειαζεται μετρο..
Τις cherry βαλτες τουλαχιστον σε δεκαδα σε στρωμενο βυθο .
Αλατι αν βαζεις σε καθε αλλαγη σε λιγο θα εχεις αλμυρο νερο..Ισως καθε 4-5 αλλαγες αλλα και παλι αν δεν υπαρχει λογος δεν θα το εκανα..εχεις και φυτα ειπες...η γεννα αμανο ειναι δυσκολη υποθεση,θελει προσπαθεια και δεν νομιζω να γινει στο ενυδρειο αλλα ισως σε καποια καραντινα αν προσπαθησεις.
Η μος υποχρεωτικη δεν ειναι αλλα προσφερει καλυψη και τροφη αρα ειναι ιδανικη.Τις αμανο μου δεν τις βλεπω να συχναζουν εκει αντιθετα με τις τσερυ,προτιμουν αλλα φυτα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 08-06-14, 19:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ποια τα λιτρα σου ? 120? και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

1) τελικά οι γαρίδες συγκατοικούνε εύκολα με φυτοφάγα ζωοτόκα ψαράκια και συγκεκριμένα με guppies και αν ναι πως συγκατοικούνε; Γιατί παντού σχεδόν διαβάζω ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν περιστατικά κανιβαλισμού, η συμπεριφορά των γαρίδων είναι μάλλον αμυντική απέναντι στους συγκατοίκους τους με το να κρύβονται συνέχεια. Αυτό δεν καθιστά το κοινωνικό ενυδρείο φυλακή για τις γαρίδες; Η υπάρχει περίοδος προσαρμογής ώστε να νιώσουν ότι δεν απειλούνται και να αρχίσουν να κόβουν βόλτες στο βυθό;
δεν εχεις προβλημα αν βαλεις αμανο.. ειχα πολυ καιρο με πλατυ και ηταν ολα οκ! οι τσερυ θα ειναι (οι πιο πολλες) κρυμμενες και δεν εχουν καμια σχεση με ενα σκετο γαριδαδικο ως προς την συμπεριφορα.. τα γκαπυς (ειδικα τα θυληκα) θα φανε σιγουρα γοννο απο τσερυ.

2) τα flakes των ψαριών αναφέρονται και σαν τροφή και των γαρίδων. Η ύπαρξη δυο διαφορετικών τροφών, μιας ειδικής για γαρίδες και μιας των guppies δε θα οδηγήσουν σε υπερσιτισμό και των δυο ειδών (αν και δεν έχω διαβάσει αν guppies τρέφονται με φαγητό γαρίδων) και ευτροφισμό του νερού του ενυδρείου;
θα τα φανε ολα τα γκαπυ πιθανοτατα..
μπορεις να παρεις ταμπλετες, να τις κανεις κομματακια και θα τρωνε και οι αμανο.. οι οποιες περνουν αγκαλια την τροφη και πηγαινουν να την φανε καπου ηρεμα..
οπως και με flakes ,αν ριχνεις λιγα περισσοτερα θα μπορεσουν να παρουν και οι γαριδες να φανε.

3) κάπου διάβασα ότι σχετικά με το πληθυσμό αντιστοιχούν περίπου 5 γαρίδες ανά δέκα λίτρα. Αυτό αφορά τα ενυδρεία για γαρίδες ή για τα κοινωνικά; Σε 120lt ενυδρείο τι πληθυσμός γαρίδων πρέπει να μπει;
Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο..
σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα ανετα 6-7 αμανο..

4) σχετικά με τις γέννες (για τις amano). Για να επιζήσουν τα αυγά τους αναφέρεται ότι χρειάζεται υφάλμυρο νερό. Κάπου διάβασα ότι στα Guppies με τις αλλαγές νερού καλό είναι να προσθέτουμε λίγο αλάτι για να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στις ουρές και να είναι πιο ζωηρά τα χρώματά τους. Αυτή η προσθήκη καθιστά το νερό του ενυδρείου μου υφάλμυρο; Μπορούν να επιβιώσουν γόνοι amano σε τέτοιες συνθήκες;
Δεν προκειται να δεις αμανομωρα , θελει πολυ προσπαθεια..
οντως καλο ειναι το αλατι στα ζωοτοκα και για προληψη στις ασθενειες..
με αναλογια 1γρ. ανα λιτρο ειναι οκ και τα ζωοτοκα και οι αμανο..
και φυσικα το νερο αυτο δεν ειναι υφαλμυρο..

5) φυτά και γαρίδες. τα moss διαβάζω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικά για τα ενυδρεία που έχουν γαρίδες. Πόσο ισχύει αυτό? Σε περίπτωση που πάρω γαρίδες και συγκεκριμένα πάρω amano που ίσως να μη σκέφτομαι το θέμα γόνων θα ήταν καλό να έβαζα java moss για τις ενήλικες;
καλο κανει η μοςς , αρεσει πολυ στις γαριδες και θα κανει καλο και στα γκαπακια σου(γοννο) ,τα οποια θα τσιμπουν infusoria που συνηθως βρισκουν καταφυγιο στην μοςς...
δεν θεωρω απαιραιτητο για τις αμανο.. μπορεις να εχεις και αλλα φυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 08-06-14, 20:04
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας.

@Bill-Samos
Αυτό έχω διαβάσει από πολλούς να λένε ότι δεν είναι ιδανικοί συγκάτοικοι και πάω σε petshops και τα βλέπω να κυκλοφορούν όλα κανονικά σαν να μην τρέχει τίποτα (στο ίδιο ενυδρείο guppies και γαρίδες).
Και για το αλάτι είναι λογικό αυτό που λες, λίγο αλάτι κάθε αλλαγή θα κάνει αλμυρό το νερό μετά από κάποιο διάστημα. Τώρα δε ξέρω αν εκείνη η ποσότητα που είχα δει επειδή ήταν σίγουρα λίγη (20 γραμμάρια στα 100lt) με την αλλαγή 30-40% που κάνω κάθε εβδομάδα κρατούσε το επίπεδο αλμυρότητας κάπως σταθερό. Αλλά πάλι μπέρδεμα είναι η όλη κατάσταση.

@tsala
120 λίτρα είναι και το λειτουργώ κοντά στα 3 χρόνια, 2+κάτι χρόνια με guppies και το τελευταίο 6μηνο+ είναι και φυτεμένο με anubias nano, εχινόδορους, βαλισνέριες και κερατόφυλλο. Έχω και έναν μικρό πληθυσμό από αγνώστου ταυτότητας σαλιγκάρια (νομίζω ramshorns, είναι πολύ μικρά όμως για να καταλάβω).

Με τη παρουσία δυο τροφών δε θα επιβαρυνθεί η ποιότητα του νερού; Να χρειάζεται για παράδειγμα πιο συχνές αλλαγές νερού; Αν και αυτό θα το παρακολουθώ με τις μετρήσεις.

Οπότε περισσότερο να κοιτάξω για τις cherry που δεν υπάρχει πρόβλημα με τους γόνους. Γιατί τώρα να μπλέξω με γέννες σε καραντίνες ή αλλαγή σε υφάλμυρο νερό αφού τα guppies ζούνε και σε αυτό, θα πάει πολύ.
Για moss αφού υπάρχουν μόνο θετικά τόσο για τους γόνους των cherry όσο και για τους γόνους των guppies καλό θα ήταν να βάλω πιστεύω.

EDIT: Και το άλλο που είχα ξεχάσει. Διάβασα ότι οι γαρίδες έχουν κάποιο θέμα με το χαλκό, οπότε λιπάσματα που περιέχουν χαλκό θα πρέπει να αποφεύγονται. Εγώ χρησιμοποιώ το flourish της seachem το οποίο έχει 0,0001% Cu αλλά από την άλλη λέει ότι είναι ασφαλές για ασπόνδυλα όπως οι γαρίδες. Είναι πολύ μικρό ποσοστό και δεν τα επηρεάζει δηλαδή;
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 08-06-14, 20:33
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ seachem flourish με γαρίδες χωρίς πρόβλημα. Αν το ενυδρείο δεν είναι πυκνοφυτεμένο χρησιμοποίησε μικρότερη ποσότητα από την συνιστώμενη. Τα φυτά που τώρα έχεις δεν πολυχρειάζονται λίπασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 08-06-14, 20:51
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Α μια χαρά τότε. Δεν χρησιμοποιώ πολύ. Κάπου στο 1/4 του καπακιού βάζω.
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 08-06-14, 21:26
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Και για το αλάτι είναι λογικό αυτό που λες, λίγο αλάτι κάθε αλλαγή θα κάνει αλμυρό το νερό μετά από κάποιο διάστημα.

Δεν ειναι ετσι, αλατι βαζεις (στην αλλαγη νερου) οσο βγαζεις.. η ποσσοτητα του αλατιου παραμενη σταθερη.. αν ηταν ετσι ,μαζι με πλατυ θα ειχα και κλοουν (οχι loach )


@tsala
120 λίτρα είναι και το λειτουργώ κοντά στα 3 χρόνια, 2+κάτι χρόνια με guppies και το τελευταίο 6μηνο+ είναι και φυτεμένο με anubias nano, εχινόδορους, βαλισνέριες και κερατόφυλλο. Έχω και έναν μικρό πληθυσμό από αγνώστου ταυτότητας σαλιγκάρια (νομίζω ramshorns, είναι πολύ μικρά όμως για να καταλάβω).

Με τη παρουσία δυο τροφών δε θα επιβαρυνθεί η ποιότητα του νερού; Να χρειάζεται για παράδειγμα πιο συχνές αλλαγές νερού; Αν και αυτό θα το παρακολουθώ με τις μετρήσεις.
Εδω απαντησες μονος σου


Οπότε περισσότερο να κοιτάξω για τις cherry που δεν υπάρχει πρόβλημα με τους γόνους. Γιατί τώρα να μπλέξω με γέννες σε καραντίνες ή αλλαγή σε υφάλμυρο νερό αφού τα guppies ζούνε και σε αυτό, θα πάει πολύ.
Για moss αφού υπάρχουν μόνο θετικά τόσο για τους γόνους των cherry όσο και για τους γόνους των guppies καλό θα ήταν να βάλω πιστεύω.
Δεν ειπε κανεις οτι θα μπλεξεις με καραντηνες κλπ...
δεν μπορεις να βγαλεις μικρα απο αμανο.. θα ζευγαρωνουν, απλα δεν θα δεις μικρα..
νομιζω οτι αμανο πρεπει να παρεις, εγω δεν προτεινω τσερυ με ζωοτοκα...
εχουν γινει πολλα περιστατικα και με ενηλικες γαριδες , χωρια ο γοννος που θα τρωγεται
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 08-06-14, 22:11
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για το αλάτι είναι λογικό αυτό που λες, λίγο αλάτι κάθε αλλαγή θα κάνει αλμυρό το νερό μετά από κάποιο διάστημα.

Δεν ειναι ετσι, αλατι βαζεις (στην αλλαγη νερου) οσο βγαζεις.. η ποσσοτητα του αλατιου παραμενη σταθερη.. αν ηταν ετσι ,μαζι με πλατυ θα ειχα και κλοουν (οχι loach )
Ναι αλλα στην αλλαγη βγαζεις νερο οχι αλατι.Για να μενει σταθερη η περιεκτικοτητα αλατιου θα επρεπε πρωτα να συμπληρωνεις την εξατμιση με οσμωση και μετα να κανεις αλλαγη.. Αλλιως η περιεκτικοτητα σε αλατι θα ανεβαινει συνεχεια.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 08-06-14, 22:24
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα στην αλλαγη βγαζεις νερο οχι αλατι.Για να μενει σταθερη η περιεκτικοτητα αλατιου θα επρεπε πρωτα να συμπληρωνεις την εξατμιση με οσμωση και μετα να κανεις αλλαγη.. Αλλιως η περιεκτικοτητα σε αλατι θα ανεβαινει συνεχεια.
εξυπακούεται οτι συμπηρωνω το καλοκαιρι με οσμωση την εξατμιση..
τον υπολλοιπο χρονο ομως η εξατμιση ειναι μηδαμινη..
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 09-06-14, 02:07
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Για τις γαριδες μπορεις να τους δινεις βραστο καροτο κομμενο σε φετες, θα το τιμησουν δεοντως και αυτες και τα σαλιγκαρια και τα ψαρια δεν θα το ακουμπησουν.
Οσο για την συγκατοικηση καμια σχεση δεν εχει ενα ενυδρειο μονο με γαριδες με ενα κοινωνικο. Ακομα και τα πιο ησυχα ψαρια καποια στιγμη θα δοκιμασουν γαριδα(ειδικα γονο) και μετα οι γαριδες θα φοβουνται. Γενικως οτι χωραει στο στομα του ψαριου το δοκιμαζει, μια ιδεα ειναι να εχεις πρωτα γαριδες ωστε να γεμισουν το ενυδρειο και να φτασουν σε ενηλικη κατασταση αρκετες και μετα βαζεις ψαρια που να μην χωρανε στο στομα τους, δεν θα ξαναδεις γονο αλλα αν εχεις μεγαλο πληθυσμο τουλαχιστον δεν θα σου τρωνε τις ενηλικες.
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 09-06-14, 07:14
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

το μονο ψαρι που ειναι 100% safe με τις γαριδες ενηλικες η μικρα ειναι αυτο!κολυμπουν μεση -επιφανεια και δεν ασχολουντε καθολου με τις γαριδες και το φαγητο αυτων,με συνεπεια να μην ενοχλουν καθολου!
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 09-06-14, 11:17
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
το μονο ψαρι που ειναι 100% safe με τις γαριδες ενηλικες η μικρα ειναι αυτο!
και αυτα..
οτο ps.gertrudae
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 12-06-14, 14:59
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Τελικά έγινε αυτό που πίστευα. Αγόρασα 5 amano προχθές. Την επομένη ανοίγω το φως και ψάχνω να τις βρω. Πουθενά. Τελικά ανακάλυψα ότι κάθονται κοντά στην επιφάνεια του μηχανισμού του εσωτερικού φίλτρου και πίσω από τη spraybar. Δεν κάνουν κάποια κίνηση για φαγητό, γενικά δεν κόβουν βόλτες για πουθενά όμως, ενώ η συγκατοίκηση με τα guppies ήδη άρχισε να περνάει μπόρα αφού οι γόνοι και τα λίγο πιο μεγάλα από τους γόνους guppies τα τσιμπάνε στην ουρά!!! Και είναι σχεδόν 5 πλάσια από αυτά οι γαρίδες. Δε ξέρω αν τυραννιούνται οι καημένες.
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 12-06-14, 15:11
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

παραπανω αναφερονται τα ψαρια που ειναι safe για τις γαριδες!παντα ολως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις να ξερεις!
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 12-06-14, 15:20
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Καλά, τα είδα τα ψάρια που είναι safe, το θέμα είναι όμως ότι θα ήθελα κάποιους συγκατοίκους για τα guppies και όχι να αλλάξω το guppies με κάποια άλλα ψάρια για να βάλω γαρίδες. Και για αυτό είπα να προσπαθήσω, βλέποντας και πολλούς από εδώ μέσα να λένε ότι δεν υπάρχουν γενικότερα προβλήματα στη συγκατοίκηση. Και δεν είναι ότι κινούνται απειλητικά τα guppies εναντίον τους ίσα ίσα που τα μεγάλα δεν δίνουν καν σημασία στις amano. Να θέλουν χρόνο να συνηθίσουν το ενυδρείο μήπως;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή Amano. yannis Γαρίδες του γένους Caridina 223 06-03-16 22:03
Θέματα σχετικά με συγκατοίκους Amano. panos73 Γαρίδες του γένους Caridina 73 30-08-15 09:02
Γενικές πληροφορίες για Tropheus MiziGr Tanganyika 6 14-07-15 08:03
γενικές πληροφορίες για πολλά κ διάφορα PETS polykarpos Ιστοσελίδες στο Internet 10 08-02-15 22:52
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09673 seconds with 14 queries