Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-07, 15:25
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή Ερωτηση για αναγκες φιλτρανσης

εχω την εξης ερωτηση
(προσπαθω να καταλαβω καποια πραγματα σχετικα με την φιλτρανση που απαιτει ενα ενυδρειο για να ειναι υγιες)


εστω οτι εχω ενα ενυδρειο 100λιτρων με 10 συγκεκριμενα ψαρια (δεν μας νοιαζει ποια) στο συγκεκριμενο ενυδρειο εχω ενα φιλτρο που γυρναει ας πουμε 3 φορες σε μια ωρα δηλαδη 300 λιτρα την ωρα με βιολογικα υλικα στο φιλτρο 3 λιτρα

αν τωρα αγορασω ενα ενυδρειο 200 λιτρων και βαλω μεσα τα ψαρια απο το μικροτερο ενυδρειο (εννοειται πως θα εχουμε ιδιο βυθο, ιδια φυτα κλπ) και κρατησω το ιδιο φιλτρο 300λιτρα/ωρα με 3λιτρα βιολογικο θα ειμαι οκ;

αν ναι τοτε πως ισχυει ο κανονας οτι το φιλτρο πρεπει να γυρναει το νερο 3-... φορες μεσα σε μια ωρα;
αν οχι ποιο θα ειναι το προβλημα που θα υπαρξει; γιατι στο μικρο ηταν οκ και στο μεγαλο εχω προβλημα;

η ερωτηση μου ΔΕΝ ειναι εαν ειναι επαρκης η φιλτρανση ρωταω γιατι πρεπει στο 200αρι να βαλω μεγαλυτερη αντλια αφου εχω την ιδια ιχθυοφορτιση και ιδια ποσοτητα βιολογικου υλικου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-07, 15:36
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Γιατί μέσα σε ένα ενυδρείο πρώτα απόλα, δεν ζουν μόνο ψάρια . Ήτανε ωραία η ερώτησή σου. Επίσης, το μέγεθος του φίλτρου πιστεύω ότι το κανονίζουμε ανάλογα με τα λίτρα του νερού και όχι με τα ψάρια, γιατί όταν δημιουργείται αμμωνία για παράδειγμα, αυτή δεν μένει στα 100 Λ αλλά και στα 200 φυσικά... Και εκτός αυτού, ο βυθός ενός 100 λίτρων δεν είναι ο ίδιος με έναν 200 λίτρων. Οπότε αν υπολιγίσεις και τα φυτά κλπ που υπάρχουν μέσα, απαιτείται να υπάρχει μεγαλύτερος χώρος στο φίλτρο λόγω της ανάπτυξης που θα υπάρχει. Λέω εγώ τώρα 2 κουβέντες. Παρακαλώ και γω τους εμπειρότερους να ρίξουν λίγο φως και ζητώ συγγνώμη αν είπα κάτι λάθος
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-07, 15:42
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ας βγαλουμε εκτος τον βυθο και τα φυτα (η ας πουμε οτι μιλαμε για 20 κιλα χαλικι και 3 φυτα, απλα στο μικρο ενυδρειο θα εχουμε πχ 5 εκατοστα χαλικι ενω στο μεγαλο θα βγει 3 εκατοστα και πιο αραια τα φυτα)

οταν δημιουργηθει αμμωνια αυτη θα εχει ακριβως την μιση συγκεντρωση στο μεγαλο επειδη ειναι διπλασια λιτρα να ανακατευτει

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μέσα σε ένα ενυδρείο πρώτα απόλα, δεν ζουν μόνο ψάρια . Ήτανε ωραία η ερώτησή σου. Επίσης, το μέγεθος του φίλτρου πιστεύω ότι το κανονίζουμε ανάλογα με τα λίτρα του νερού και όχι με τα ψάρια, γιατί όταν δημιουργείται αμμωνία για παράδειγμα, αυτή δεν μένει στα 100 Λ αλλά και στα 200 φυσικά... Και εκτός αυτού, ο βυθός ενός 100 λίτρων δεν είναι ο ίδιος με έναν 200 λίτρων. Οπότε αν υπολιγίσεις και τα φυτά κλπ που υπάρχουν μέσα, απαιτείται να υπάρχει μεγαλύτερος χώρος στο φίλτρο λόγω της ανάπτυξης που θα υπάρχει. Λέω εγώ τώρα 2 κουβέντες. Παρακαλώ και γω τους εμπειρότερους να ρίξουν λίγο φως και ζητώ συγγνώμη αν είπα κάτι λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-07, 15:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
τοτε πως ισχυει ο κανονας οτι το φιλτρο πρεπει να γυρναει το νερο 3-... φορες μεσα σε μια ωρα;
Δεν υπαρχει τετοιος κανονας. Και μια φορα την ωρα να γυριζει το νερο του φιλτρου θα ειναι ενταξει. Παιζει ρολο πιο πολυ ο ογκος του φιλτρου αναλογα με τα λιτρα, και η αναγκη των ειδων που εχεις μεσα για στασιμα ή τρεχουμενα νερα (για τη δυναμη της αντλιας).
Στο παραδειγμα που αναφερεις, αν μεταφερεις τα ιδια ψαρια και το ιδιο φιλτρο (που υποτιθεται οτι επαρκουσε στο 100λιτρο) θα εισαι οκ. Αν ομως προσθεσεις ψαρια, θα χρειαστεις μεγαλυτερο ογκο φιλτρανσης (κι οχι απαραιτητα πιο γρηγορο γυρισμα του νερου).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-07, 17:30
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει τετοιος κανονας. Και μια φορα την ωρα να γυριζει το νερο του φιλτρου θα ειναι ενταξει. Παιζει ρολο πιο πολυ ο ογκος του φιλτρου αναλογα με τα λιτρα, και η αναγκη των ειδων που εχεις μεσα για στασιμα ή τρεχουμενα νερα (για τη δυναμη της αντλιας).
Στο παραδειγμα που αναφερεις, αν μεταφερεις τα ιδια ψαρια και το ιδιο φιλτρο (που υποτιθεται οτι επαρκουσε στο 100λιτρο) θα εισαι οκ. Αν ομως προσθεσεις ψαρια, θα χρειαστεις μεγαλυτερο ογκο φιλτρανσης (κι οχι απαραιτητα πιο γρηγορο γυρισμα του νερου).
+1
Σημαντικοτερος ειναι ο ογκος των υλικων παρα η ταχυτητα ροης.Χρησιμοποιουμε μεγαλυτερα φιλτρα σε περισσοτερα λιτρα γιατι συνηθως εχουμε και μεγαλυτερη ιχθυοφορτιση.Ενα γκαπυ σε 400 λιτρα δε χρειαζεται καν φιλτρο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για Α/Ο! Wizart Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 19-08-07 22:03
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ BLUE BIMPWE Malawi 36 29-03-07 11:39
Ερωτηση για επιλογη φυτου(για μονομαχο) mariah Bettas 13 31-01-07 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03704 seconds with 13 queries