Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-06, 18:40
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Exclamation Κατι νεο για CO2 diy

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολους

Ειμαι καινουργιος σε ολο αυτο το χημικο παρτυ που συμβαινει σε ολα τα μελη της κοινοτητας και τα ενυδρεια τους κι εχω σαγηνευτει (ηδη αγορασα ενυδρειο και παρασκευη παω για τα παρελκομενα για να ξεκινησω στρωσιμο)
Σ αυτο με βοηθησε πολυ φιλος μου που ειναι χρονια ενυδρειοφιλος.
Τα ειπα ολα αυτα οχι απο φλυαρια αλλα απο αναγκη να σας δωσω να καταλαβετε οτι δεν ειμαι ουτε καν αρχαριος, τωρα παω να γινω με τη βοηθεια ολων σας (σας ευχαριστω πολυ) οποτε η προταση μου ειναι καθαρα προταση διαλογου για ανταλαγη αποψεων και οχι προτροπη ( μη σας χαλασω τα ενυδρεια.

Θα δανειστω λοιπον τη γνωση που κατεχω στη μαγειρικη για να προτεινω κατι πολυ απλο για την αποφυγη να φουσκωσει η μαγια με τη ζαχαρη και να δουμε θωλο το ενυδρειο μας με οσες απωλειες.

Οταν καποιο φαγητο φουσκωνει επικυνδυνα στη κουζινα και δε προλαβαινουμε να κατεβασουμε τη θερμοκρασια προσθετουμε λιγο ελαιολαδο και σταματα να φουσκωνει, κατεβαινοντας στην επιφανεια βρασιματος.
ΕΙναι γνωστο πως το λαδι αντιπαθει εκπληκτικα τις μπουρμπουρληθρες. Τσεκαρετε το αν χτυπησετε σε ενα μπλεντερ λαδι... ουτε μια μπουρμπουληθρα 1 δευτερολεπτο αφου σταματησουμε να χτυπαμε.
ΑΡΑ κανω προταση να ακουσω αποψεις αν σας ακουγεται σωστος ο συλλογισμος μου μηπως με την προσθηκη μια κουταλιας λαδιου στο μιγμα co2 diy εξασφαλιζομαστε σε φουσκωμα του υλικου?
(ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΜΙΓΜΑΤΟΣ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xouxou : 14-02-06 στις 18:43
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-06, 20:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

To λαδι θα μεινει στην επιφανεια και δεν θα αφηνει το μιγμα να αναπνευσει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-06, 21:36
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

τολη γιατι το λες?
το διοξειδιο του ανθρακα παραγεται απο τα ενζυμα της μαγιας ( ζυμαση νομιζω) μετα απο καταναλωση ζαχαρων με ... αεριο απεκριμα των ενζυμων το διοξειδιο και αιθανολη. παιρνει ο αερας καποιο μερος στην αντιδραση των ενζυμων?
τα μορια του οξυγονου λαμβανονται απ τα ζαχαρα. αν χρειαζοταν αερας τοτε το ψωμι με την ιδια ακριβως αντιδραση θα ειχε αποτελεσμα να φουσκωνει μονο στην επιφανεια.

Για πες μου γιατι ειναι απαραιτητο να αναπνεει το μιγμα αφου μονος σου θα προσπαθεισ να εισαι σιγουρος οτι το χεις κλεισει αεροστεγως το πωμα?
κανω καποιο λαθος χημικο?
καθαρα χημικο θεμα ειναι αλλωστε το co2 diy
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-06, 21:41
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν μιλησα για οξυγονο - η ανταλλαγη αεριων γινεται στην επιφανεια - στη συγκεκριμενη περιπτωση καπως πρεπει να φυγει το διοξειδιο του ανθρακα απο το μιγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-06, 22:12
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

νομιζω πωσ δε με καταλαβαινεις η εγω δεν εχω καταλαβει
ανταλαγη αεριων δεν γινεται
ενα ζυμαρι με μαγια ( αντι για ζαχαρη το αλευρι ειναι κατα 65 % υδατανθρακες δηλαδη ζαχαρα) δε θα φουσκωνε σε χυτρα κλεισμενη αεροστεγως?
στην επιφανεια το παρατηρεις
η αντιδραση ( δεν ειναι αντιδραση δηλαδη αλλα για ευκολια το λεω) γινεται σε ολη τη μαζα και δημιουργειται απ το υγρο μειγμα καποιες φυσαλιδες που επειδη περιεχουν αεριο ( απλη λογικη το αεριο ελαφρυτερο ανεβαινει) ανεβαινουν και τις βλεπεις να σκανε στην επιφανεια.
το λαδι επειδη δεν συμπαθει τις φουσκαλεςμε το που ερθει σε επαφη σκαει τις φουσκαλες και δεν τις αφηνει να φουσκωνουν και να φουσκωνουν και να περναει μεχρι και στο ενυδρειο
για πες μου τολη κανω λαθος?
θα ηθελα να ακουσω κι αλλα παιδια για αυτην την ιδεα
με επιχειρηματα οπως τα παραθεσα κι εγω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-06, 22:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν επιμενω γιατι δεν τοχουμε δει και στην πραξη - η αμφιβολια μου ειναι κατα ποσον το λαδι θα αφησει το διοξ. να βγει απανω.
Νομιζω το απλουστερο θα ηταν να κανεις μια δοκιμη βγαζοντας το σωληνακι σε ενα δοχειο με νερο και να δεις πως θα συμπεριφερθει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-06, 22:36
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

τολη ουτε εγω το εχω δει στην πραψη αλλα με τα μαγειρικα τα παω καλα και φτιαχνω καθε μερα το δικο μου ψωμι κι ετσι εχω αποψη για τη μαγια που την χρησιμοποιω καθημερινα\το εγραψα μετα απο σκεψη κι απ την εμειρια μου
επειδη μ αρεσει να ψαχνω τα πραγματα εψαξα και την αντιδραση αυτη και ανακαλυψα κατι πολυ ενδιαφερον

τα ενζυμα της μαγια μπυρας λιτουργουν σαν τα ενζυμα του πεπτικου μας συστηματος. το πεπτικο μας συστημα δε μπορει να διασπασει πολυσακχαριτες που περιεχονται στα φασολια στις πιπεριες στο μπροκολο και σε αλλα
γι αυτο εκμεταλευεται βακτηρια που αναπτυσονται στο εντερο και διασπουν τουσ πολυσακχαριτες σε απλουστερα σαχαρα αλλα αφηνουν κι αλλα <<υπολειματα>> με δυσαρεστες συνεπειες για μας... τα αερια

το ιδιο ακριβως εκμεταλεονται οσοι χρησιμοποιουν το co2 diy
τα βακτυρια της μαγιας μπυρας τρωνε ζαχαρη οπως τρωνε τα βακτηρια του φιλτρου την αμμωνια
οπωσ τα δευτερα βακτηρια εχουν απεκριματα νιτρωδη ( ετσι εχω ακουσει) ετσι και τα πρωτα τρωνε ζαχαρα και αφηνουν αερια απεκριματα co2 αιθανολη και μπορει κι αλλα αερια αλλα δεν το εψαξα αλλο
αρα το λαδι δε παιζει ρολο στην αντιδραση
το λαδι θα σκαει τις φουσκες πιο γρηγορα στην επιφανεια
αρα μπορει να λειτουργησει ως δυκλειδα ασφαλειας για να μη φουσκωσει σε καποιον που δεν εχει μαθει τις αναλογιες σωστα
ετσι δεν ειναι?
πως το ακουτε?
πως ακουγεται?
ξερω ειναι κατι καινουργιο αλλα ας το σκεφτουμε και δευτερη φορα μπας και σωσει ψαρακια αυτη η ιστορια
ψαρακια που θα θελανε πολυ να μην περασουν στο ενυδρειο τους τα λαθη τςν αφεντικων τους
χαχαχαα
ιδεα ερι ξα στο τραπεζι κι ακουω ιδεες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-06, 22:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αντι να το συζηταμε μια δοκιμη θα ειναι πιο ωφελιμη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-06, 00:28
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Αντι να το συζηταμε μια δοκιμη θα ειναι πιο ωφελιμη
Σωστός! η πολλή ανάλυση βλάπτει!!!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-06, 02:12
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xouxou
ιδεα ερι ξα στο τραπεζι κι ακουω ιδεες
Εφοσον αποφάσισες να πειραματιστείς δοκίμασε και το ζελέ (άνευ ζάχαρης) εκτός και αν σου αρέσουν οι εκτοξευσεις.
Το ζελέ κάνει καλό αφρό
Ριξε μια ματιά εδώ σε παλιότερα ποστ
http://www.greekaquarist.com/vb/show...7791#post47791
http://www.greekaquarist.com/vb/show...4055#post64055
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-06, 11:17
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Angry

λιολιο αν δεν σκεφτοταν καποιος δεν θα βρισκαν λυση εκατονταδες. γι αυτο αλλο Ικτινος κι αλλο οι καλφες. εγω σκεφτηκα κατι απ τη γνωση που εχω.
χωρις γνωση δε νομιζω οτι γινονται πατεντες
απο πειραμα ανακατεψαν ζαχαρη με μαγια ?
απο γνωση
εγω τωρα θα το στησω το ενυδρειο μου οποτε εχω ακομα χρονο να εφαρμοσω τα πειραματα

ελπιζω παντως να υπαρχει προσφωρο εδαφος για καινουργια γνωση, και να μην μπερδευουμε λαδι με ζελε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-06, 11:45
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xouxou
ελπιζω παντως να υπαρχει προσφωρο εδαφος για καινουργια γνωση, και να μην μπερδευουμε λαδι με ζελε.
To ζελέ μπαίνει στην συνταγή DIY CO2 γιατί κρατάει περισσότερο το co2.
Πάντα θα υπάρχει πρόσφωρο έδαφος για καινούργια γνώση και με καλή διάθεση φυσικά.
Εφόσον τα πας καλά με τα μαγειρικά, αν θέλεις μπορείς να συμπληρώσεις στον τζελεμεντέ μας εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/show...F4%E1%E3%E5%F2
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-06, 11:48
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γεια σου xouxou.
Είναι ωραίο που σκέφτηκες κάτι για να βελτιώσουμε το diy CO2 και έτσι όπως το λες, στη θεωρεία, ίσως να δουλέψει.
Μπορεί όμως να υπάρχει 'κάποιο πρόβλημα' και να χρειαστεί να δώσεις μια άλλη λύση-τρόπο από αυτό που λες αρχικά.... εκεί μπορεί να βοηθήσει η γνώση που λες.
Είμαι και εγώ της άποψης να το τεστάρεις - αν μπορεί να γίνει έτσι και στην πράξη και να το παρουσιάσεις ως μια πλήρη βελτιωμένη πατέντα.
Αυτό που ενδιαφέρει πολλούς από εμάς είναι το πρακτικό πρώτα και μετά το θεωρητικό κομμάτι.
Αν όλα πάνε μας λες και την θεωρεία (για όσους του ενδιαφέρει !)
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και στην λέω φιλικά
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-06, 15:43
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δεν πιστευω οτι θα βοηθησει...ο λογος ειναι ο εξης.
Τα ατυχηματα συμβαινουν επειδη φουσκωνει το μιγμα, δηλαδη φουσκωνει και μπουρμπουληθρες ανεβαινουν μεχρι να αναμιχθουν με το νερο του ενυδρειου.Αν οπως λες προσθεσουμε λαδι, τοτε αν οντως οι μπουρμπουληθρες δεν διαπερασουν το λαδι, θα το σπρωξουν προς τα πανω και θα καταληξει να βρεθει και αυτο και οι μπουρμπουληθρες μεσα στο νερο του ενυδρειου.


Η καλυτερη μεθοδος αποφυγης του φαινομενου, ειναι η τοποθετηση ενος δοχειου κατακρατησης στερεων,οπως αυτο της φωτογραφιας. το οποιο το ονομαζει στα αγγλικα gas separator (διαχωρισμος αεριου απο στερεα και υγρα στοιχεια).

με αυτο τον τροπο εχουμε ενα κενο αποθηκευσης του αφρου. αν βαλουμε μεγαλυτερο δοχειο εχουμε περισσοτερη πιθανοτητα, να αποφυγουμε καθως αποθηκευει μεγαλυτερη ποσοτητα αφρου.

Το μειονεκτημα ειναι οτι το συγκεκριμενο δοχειο θα ειναι γεματο ατμοσφαιρικο αερα στην αρχη, που σημαινει οτι μεχρι να αδειασει θα εχουμε φτωχο μιγμα αεριου σε CO2.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-06, 17:11
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Talking

mikenuke πολυ ωραιο το σχεδιο και σαφως πολυ πιο μεγαλη διασφαλυση απ την ιδεα του λαδιου που δεν επιτρεπει τις μπουρμπουληθρες.
βεβαια η κατασκευη απαιτει μεγαλυτερη προσπαθεια και ακριβεια στεγανωτητας

τελικα μετα απο ολα αυτα με βλεπω να παιρνω μπουκαλα co2
χαχαχαχα

βρε τι επαθα που εμπλεξα με ενυδρεια, με βλεπω να παθαινω τρελα

(mikenuyke γελαω καθε φορα με το signature σου, ειναι κορυφαιο)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-06, 22:05
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Το σχημα οντως ειναι κατατοπιστικοτατο, ομως δεν ειναι δικης μου σχεδιασης, το βρηκα καπου στο δυκτιο.
Δεν μου ειπες ομως αν συμφωνεις στο οτι θα θα το σπρωξουν προς τα πανω το λαδι και θα καταληξει να βρεθει και αυτο και οι μπουρμπουληθρες μεσα στο νερο του ενυδρειου.

Η υπογραφη μου ξεκινησε σε αυτη τη μορφη.
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Αν δεν υπαρχει θεος, τοτε ποιος αλλαζει το νερο καθε μερα?"
και ειναι παλια Γιαπωνεζικη παροιμια.
Στην πορεια καποιες καταστασεις με ωθησαν να την αλλαξω στην τωρινη της μορφης.
Και ειπε το χρυσοψαρο: "Aν υπαρχει Θεος. Ας αλλαξει το "νερο"."
το οποιο αποτελει προσευχη, που λετε ολοι οσοι την διαβαζετε.Και σας ευχαριστω!
Ελπιζω καποια μερα να την αλλαξω για αλλη μια φορα.
Σε ευχαριστω που μου εδωσες την ευκαιρια, να το αναφερω εδω.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-06, 11:49
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

πάντως νομίζω ότι ακόμα και αν τελικά δούλευε αυτό με το λάδι ...θα ήταν και λίγο αντιοικονομικό για diy κατασκευή ... έχει κοιτάξει κανείς τιμές στα λάδια !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-06, 11:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τις τιμες στα ξυδια τις κοιταξες ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-06, 01:10
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Τι λέτε ωρέ που το λάδι θα σφραγίσει αεροστεγώς το μίγμα και δεν θα περνάει αέρας? Αν φυσήξουμε δηλαδή με ένα καλαμάκι μέσα σε ένα μπουκάλι με λάδι, οι μπουρμπουλήθρες θα μαζευτούν στον πάτο και θα αρχίσει να βγαίνει το λάδι από πάνω? Σοβαρευτείτε λίγο...

Μιλάμε για ρευστό υλικό, οπότε το πυκνό πάει κάτω και το αραιό επάνω. Βρείτε τι είναι τι και θα δείτε που θα πάει το καθένα.

Το ότι το λάδι δεν αφήνει να δημιουργηθούν φουσκάλες, έχει να κάνει με την διαφορετική επιφανειακή τάση που έχει και καθότι είναι πιό ελαφρύ και συγκεντρώνεται στην επιφάνεια, "σπάει" τις μπουρμπουλήθρες νερού που ανεβαίνουν πάνω.
__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-06, 15:20
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

εγώ πιστεύω θα πετύχει, το δοκίμασε τελικά κανείς?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μουχλα ή κατι άλλο ; george Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-10-05 02:37
θαλασσινο? γιατι οχι κατι πιο οικειο? (Μεσογειακό) 525 Μεσογειακό 13 26-01-04 19:09
Ick medication newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 07-10-03 23:49
ΑΡΡΩΣΤΙΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ??? PLEASE HELP ME! gordons Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 24-09-03 12:34
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08722 seconds with 13 queries