Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-13, 21:50
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή ερώτηση για ψαροσυνθεση

Καλησπέρα φίλοι μου,

πρόσφατα απέκτησα ένα ενυδρείο 22 λίτρων και ο μόνος κάτοικος του είναι ένας μικρούλης μονομάχος...Είναι αρκετά μεγάλο για αυτόν το ενυδρείο και χάνετε εκεί μέσα..σκεφτόμουν να βάλω μερικά neon tetra αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν..και εδώ θέλω να θέσω το ερώτημά μου, ο μονομάχος,συμβιώνει με άλλα ψάρια ή ζει αποκλειστικά μόνος του;
επίσης θέλω να ρωτήσω,σε περίπτωση που αποφασίσω να το φυτέψω, ποια φυτά είναι ιδανικά;
δεν έχω κάνει ακόμη παρουσίαση του ενυδρείου μου,γιατί έχω κάποια πραγματάκια να διορθώσω αλλά θα γίνει άμεσα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-13, 21:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χανεται σε 22 λιτρα ο Μονομαχος?

Ιδανικα για εσενα θα ηταν ενα ποτηρακι για το ψαρακι? Εγω θα ελεγα οτι ειναι και πολυ λιγα τα 22 λιτρα για ενα ψαρι που γινεται 7 εκατοστα και θα ηθελε να κινηθει στο χωρο του.

Τα neon tetras θελουν αρκετο μηκος ενυδρειου, μεγαλο κοπαδι και πολυ μαλακο νερο (οπως μαλακι θελει ο μονομαχος σου).

Ριξε μια ματια εδω σε μερικα καλοστημενα ενυδρεια για Μονομαχους. Δωσε λιγο χρονο στο ψαρακι σου και θα δεις οτι με την προσωπικοτητα του θα μπορουσε να γεμισει πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-13, 22:02
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

δε μίλησα ποτέ για ''ποτηράκι'',είμαι κατά αυτών που τα πιστέυουν !! απλά αυτή τη στιγμή φαίνεται ένα άδειο ενυδρείο....όσο για το πόσο είναι τα ιδανικά λίτρα για το ψάρι το γνωρίζω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-13, 22:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις να το γεμισεις με οτι θελεις. Δεν εχει σημασια με τι. Το ιδιο αποτελεσμα θα εχει.
Απο τη μερια του ψαριου παντως. δεν ειναι μεγαλο και αδειο ενα 22λιτρο ενυδρειο (μικτα λιτρα να υποθεσω?).

Αυτο θα μπορουσες να το πεις μεγαλο και αδειο. Αλλα και παλι το ψαρι δεν μου εδειξε να το ενοχλει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-13, 22:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριξε μια ματια εδω σε μερικα καλοστημενα ενυδρεια για Μονομαχους.
To "μερικά" έπρεπε να γινει bold, μεγεθος 250 κλπ
(Γιατί κι "εκεί" έχει μερικά 10-15λιτρα )
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
....όσο για το πόσο είναι τα ιδανικά λίτρα για το ψάρι το γνωρίζω!
Τότε κάτι πρέπει να κάνεις γι αυτό
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 28-11-13 στις 22:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-13, 22:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συγνωμη αν ημουν λιγο αποτομος και υπερβολικος, απλα καπως μου φανηκε η αποψη οτι 22 λιτρα ειναι πολλα για εναν Μονομαχο.

Για να συνεχισουμε την κουβεντα, ποσα θα θεωρουσες ιδανικα για το συγκεκριμενο ψαρακι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-13, 22:36
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

ίσως να ήμουν και εγώ λίγο απότομος και ζητώ με τη σειρά μου και εγώ συγγνώμη..!! αυτή τη στιγμή τα λίτρα είναι 20 καθαρά,το ψαράκι είναι σχετικά μικρό για τέτοιου μεγέθους ενυδρείο.. το ιδανικό θα ήταν ένα 15λιτρο ενυδρείο για αρχή μέχρι να μεγαλώσει λίγο και σταδιακά να αυξηθεί σε 40-50 λίτρα ανάλογα με το μέγεθος του...λόγου του οτι δουλεύω χρόνια σε ιχθυοκαλλιέργεια,γνωρίζω πως τα ψάρια, δε πρέπει να μπαίνουν σε τεράστιο χώρο από την αρχή,γιατί δεν έχουν σωστή ανάπτυξη.. γιατί καίνε ότι παίρνουν από τη τροφή απλά διασχίζοντας από τη μια μεριά στην άλλη..βέβαια υπάρχει ένας τύπος που δείχνει την σωστή ιχθυοφόρτηση..!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-13, 22:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια που ζουν στη φυση δλδ, δεν εχουν σωστη αναπτυξη, γιατι εχουν απλετο χωρο για κολυμπι και δεν υπαρχει καποιος να τα χωσει σε ενα κλουβι ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-13, 22:55
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

εννοείτε πως εχουν σωστή ανάπτυξη στη φύση αλλά εκεί τα ψάρια ζουν σε φωλιές-θαλάμια που αυτά έχουν επιλέξει....η τροφή είναι διαφορετική και το κάθε ψάρι,ψάχνει βρίσκει και κυνηγάει-τρώει μόνο του,δεν υπάρχει ανθρώπινο χέρι για να παρέμβει..έχει πάρα πολλές διαφορές η φύση με το ενυδρείο ή το κλωβό!!δε θέλω να είμαι απόλυτος όμως,οπότε διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για ενδεχόμενο λάθους!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-13, 23:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απλα η διαφορα στην ιχθυοκαλλιεργεια και στη διατηρηση ενος ψαριου στο ενυδρειο, ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση τα ψαρια προοριζονται να παρουν βαρος γρηγορα και να μπορεσουν να πουληθουν, ενω στη δευτερη να ζησει υγιες και χαρουμενο.

Αυτες τις "φωλιες-θαλαμια" που αναφερεις, οπως και κρυψωνες-σημεια ενδιαφεροντος προσπαθουμε να δημιουργησουμε στο ενυδρειο, γι'αυτο ειναι καλο να υπαρχουν λιτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-11-13, 23:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα η διαφορα στην ιχθυοκαλλιεργεια και στη διατηρηση ενος ψαριου στο ενυδρειο, ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση τα ψαρια προοριζονται να παρουν βαρος γρηγορα και να μπορεσουν να πουληθουν, ενω στη δευτερη να ζησει υγιες και χαρουμενο.
Αυτες τις "φωλιες-θαλαμια" που αναφερεις, οπως και κρυψωνες-σημεια ενδιαφεροντος προσπαθουμε να δημιουργησουμε στο ενυδρειο, γι'αυτο ειναι καλο να υπαρχουν λιτρα.
Αυτα ακριβως.

Οι χομπιστες ενδιαφερονται να ζησουν τα ψαρια κοντα στις συνθηκες του βιοτοπου τους, δλδ ποιοτητα ζωης και κατ'επεκταση και ποιοτητα σωματικης υγειας και προσδοκιμο ζωης (να φτασει δλδ να ζησει ολα τα χρονια που ζει συνηθως το καθε ειδος).
Οι επαγγελματιες ενδιαφερονται για γρηγορη ποσοτητα και βαρος, ασχετως ποιοτητας και προσδοκιμου ζωης.
Μη μπερδευουμε τα πραγματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-11-13, 01:30
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

δε διαφώνησα με αυτά που λέτε αλλά ακόμη δε κατάλαβα αν αξίζει-μπορώ-πρέπει να βάλω άλλα ψαράκια στο ενυδρείο μου....πάντως σκέφτηκα τα neon γιατί δε μεγαλώνουν και πολύ οπότε δεν υπάρχει σπουδαίο πρόβλημα ιχθυοφόρτισης...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-13, 01:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μελετησε τα εγκυρα προφιλ του seriouslyfish για τα ψαρια
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
δες κι αυτο Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου
και τα ξαναλεμε αν εχεις καποια απορια

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαροσυνθεση Stivv27 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 31-10-11 12:14
Ψαροσυνθεση.. Grigoris13 Γλυκό νερό - Γενικά 2 23-10-11 21:19
ψαροσυνθεση irongud Malawi 29 30-07-11 02:24
ψαροσυνθεση Λάζαρος Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 25-07-11 20:23
Ψαροσυνθεση! christosvn Γλυκό νερό - Γενικά 3 31-01-10 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05235 seconds with 15 queries