Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-06-14, 22:29
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή "αναγκαιότητα controller"

Καλησπέρα σας

Εν αφορμή των όσων διάβασα για το θέμα του πως αντιμετωπίζουμε τις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής, θέλω αρχικά να ευχαριστήσω τον κ.delta που μας παρέθεσε έναν πολύ πρακτικό και αναλυτικό τρόπο για το πως θα κάνουμε μία κατασκευή η οποία θα μας βοηθήσει να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα της ζέστας

Επιτρέψτε μου όμως να παραθέσω τις επισημάνσεις που έκανα τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρακολουθώντας τα 2 180λιτρα ενυδρεία μετά την τοποθέτηση της κατασκευής του κ.delta χωρίς όμως την τοποθέτηση controller ελλείψη χρημάτων αλλά και γνώσεων!

Εχοντας μία θερμοκρασία χώρου να κυμαίνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας από 26 εώς 28 κελσίου και το βράδυ ακατέβατη 25 και θέτοντας σε λειτουργία τα ανεμιστηράκια ανά 3 ώρες παρατήρησα ότι στο ένα 180λιτρο που έχω εξωτερικό φίλτρο η πτώση της θερμοκρασίας ήταν της τάξεως 0,5/ώρα ενώ στο 180λιτρο που είναι φυτεμένο με φυτά εύκολων απαιτήσεων και τρέχει με εσωτερικό φίλτρο, η πτώση της θερμοκρασίας ήταν της τάξεως 1 μον/ώρα.
Διαπίστωσα λοιπόν ότι η αύξηση όσο και η πτώση δεν είναι τόσο απότομη έτσι ώστε να κρίνεται αναγκαία η προσθήκη ενός controller
Bέβαια, οφείλω να ενημερώσω ότι καθώς κινήθηκα πολύ βιαστικά, δε διάβασα όλες σχετικές συζητήσεις και ετεροχρονισμένα διαπίστωσα ότι η κατασκευή μου δεν είναι εξοπλισμένη με "δυνατά" ανεμιστηράκια (akasa ak-181bk με cfm 21,15) όπως είναι η κατασκευή του κ.delta.
Iσως και γι αυτό το λόγο η αυξομείωση της θερμοκρασίας να μην είναι σημαντική.
Το ερωτημά μου είναι όταν η θερμοκρασία χώρου θα φτάσει στους 32 η κατασκευή μου θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις των ενυδρείων που θέλω να μείνουν κοντά στους 26 άντε το πολύ στους 27?
Η μήπως να αλλάξω τα ανεμιστηράκια και να βάλω πιο δυνατά για να είμαι καλυμένη?
Και αν αλλάξω τα ανεμιστηράκια και χρησιμοποιώ χρονοδιακόπτες, του τέστειν 2 ώρες λειτουργία - μία ώρα παύση , θα έχω σοβαρό πρόβλημα με αυξομειώσεις?
Εν κατακλείδι, και απευθύνομαι στους παλαιότερους και εμπειρότερους, είναι όντως τόσο δύσκολο να κρατήσεις μία "σχετικά" σταθερή θερμοκρασία στα ενυδρεία χωρίς controller?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Redox / ORP Controller - Conductivity Controller kifinas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-01-13 21:01
ph controller??? Nikos_alex Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 26-05-11 18:40
αναγκαιότητα φελιζόλ? ALKAR Αρχάριοι γλυκού νερού 20 03-03-10 22:50
ph controller temp controller απο fish-street!! Papas35 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-10-09 11:14
sos ph controller kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 12-03-08 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10004 seconds with 15 queries