Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-07, 21:16
L-18 Ο χρήστης L-18 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕ ΘΑ ΕΒΛΑΠΤΕ!!!!!!

Νωρίτερα εξέφρασα μία άποψη σε μία απορία ενός φίλου για την συμβίωση αστακού με oscar.
Θεωρώ ότι οι απαντήσεις των netblues και Αντώνη ήταν λίγο...... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!!???
Κατ`αρχήν δεν με γνωρίζετε προσωπικά οπότε δεν υπάρχει και περίπτωση να σας έχω δώσει το δικαίωμα να μιλάτε με ειρωνεία... Και σίγουρα δεν γνωρίζετε πόσο ηλίθιος μπορεί να είμαι για να μην έχω άποψη για κάτι και απλά να αναπαράγω αυτό που μου είπαν σε pet-shop.
Δεν ξέρω σε ποια τάξη του Γυμνασίου πηγαίνετε και έχετε συνηθίσει να μιλάτε έτσι αλλά θα ήταν πιο κόσμιο (κυρίως για τον εαυτό σας), απλά να εκφράζετε τις αντιρρήσεις σας, έχοντας έτσι και περισσότερες πιθανότητες να ακουστείτε.....
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία των απόψεών μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-07, 21:49
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-07, 21:50
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Χι,χι,χι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-07, 21:55
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν ξέρω αν οι απαντήσεις των παραπάνω ήταν απαράδεκτες αλλά πιστεύω πως η πρότασή σου για ακρωτηριασμό ήταν όντως απαράδεκτη.

νομίζω μως δεν μπορείς να αποδείξεις πως δεν πονάει ένας ακρωτηριασμός και επίσης νομίζω πως μπορείς να καταλάβεις γιατί ένας φιλόζωος φρικάρει και απαντάει αναλόγως μόλις ακούει κάποιον να προτείνει βασανισμό ζώων.
εδώ τυγχάνει να είναι φόρουμ φιλόζωων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 10-01-07 στις 22:09
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-07, 21:56
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αφήστε το βρε μην ασχολείστε, από το 2 μύνημα φάνηκε.
Τσάμπα bytes χαλάτε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-07, 22:04
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

απο οτι ειδα στο προφιλ σου ασχολεισαι και εχεις αρκετα ενυδρεια.το δικο μου το φτωχο μυαλο λεει οτι επρεπε να ξερεις και να καταλαβαινεις την συμπεριφορα των παιδιων οταν ακουσαν για ακρωτηριασμο.και ειδικα οταν συμβουλευεις να το κανουν η οτι ο σκοπος της επισκεψης σου εδω δεν ειναι καλοπροαιρετος.ειναι η γνωμη μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-07, 22:25
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

εγω μολις παρατηρησα οτι απαντησες πολυ πιο ειρωνικα...
δεν σε κανει καλυτερο αυτο.
αντι να απαντας με αυτο τον τροπο θα μπορουσες να αναρωτηθεις γιατι στο λενε τα παιδια αυτο,τονιζοντας το ετσι!!δεν νομιζω οτι καποιος εδω μεσα εχει προσωπικα μαζι σου για να σου μιλαει ετσι,απλα απο μονη της η πραξη που ανεφερες,εδω ειναι κατακριτεα.
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rita : 10-01-07 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-07, 22:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από L-18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νωρίτερα εξέφρασα μία άποψη σε μία απορία ενός φίλου για την συμβίωση αστακού με oscar.
Θεωρώ ότι οι απαντήσεις των netblues και Αντώνη ήταν λίγο...... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!!???
Κατ`αρχήν δεν με γνωρίζετε προσωπικά οπότε δεν υπάρχει και περίπτωση να σας έχω δώσει το δικαίωμα να μιλάτε με ειρωνεία... Και σίγουρα δεν γνωρίζετε πόσο ηλίθιος μπορεί να είμαι για να μην έχω άποψη για κάτι και απλά να αναπαράγω αυτό που μου είπαν σε pet-shop.
Δεν ξέρω σε ποια τάξη του Γυμνασίου πηγαίνετε και έχετε συνηθίσει να μιλάτε έτσι αλλά θα ήταν πιο κόσμιο (κυρίως για τον εαυτό σας), απλά να εκφράζετε τις αντιρρήσεις σας, έχοντας έτσι και περισσότερες πιθανότητες να ακουστείτε.....
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία των απόψεών μου.
Οντως λιγος σεβασμος, κυριως προς τη φυση δεν θα εβλαπτε.
Το να προτεινουμε ετσι απλα τον ακρωτηριασμο ζωντανων οργανισμων ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο για φιλοζωους.
Δεν αναφερομαι τυχαια σε (μερικους) πετσοπαδες που εχουν αποδεδειγμενα προτείνει τετοιες λυσεις για να πουλησουν αστακούς...
Το να στο πει ενας (ασχετος) πετσοπας με υφος παντογνωστη ειναι αναμενομενο.
Το να μην το φιλτραρεις και να το αναπαραγεις ειναι κατακριτεο
Το να το φιλτραρεις και να το υιοθετησεις ομως ειναι κακιστο
(για κατι τοσο προφανες...)

Η αγνοια οχι μονο συγχωρειται αλλα ειναι μερος του παιχνιδιου.
Κανεις δεν γεννηθηκε να τα ξερει ολα, και οι περισσοτεροι εδω βρισκονται καθημερινα για να προσθεσουν την εμπειρια τους και να μαθουν απο τις εμπειριες των υπολοιπων.


Εαν λοιπον εχεις να παρουσιασεις καποια θεωρια κατα την οποια ο αστακός δεν ποναει οταν του κοβουν τις δαγκανες (και δεν εχει και προβλημα διατροφης μετά..) ειμαστε ετοιμοι να σε ακουσουμε.
Αν οχι, τοτε θα πρεπει να παραδεχτεις το αυτονοητο.. (οτι και ποναει, και προβλημα διατροφης εχει..)
Οσο για τους αυτοχαρακτηρισμους, νομιζω οτι υπερβαλεις καθοτι αναφερομαστε στην πραξη του ακρωτηριασμου καθεαυτή και οχι σε σενα προσωπικά.

Υ.Γ. Καλωσηρθες
Υ.Υ.Γ. Προφανως ο αντωνης ειναι ο αποστολης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-07, 22:50
L-18 Ο χρήστης L-18 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

NETBLUES θα ομολογήσω ότι μία τέτοια τοποθέτηση είναι πολύ καλή και άξια απάντησης.
Δεν θεωρώ οτι κάποιος έχει προσωπικά μαζί μου(τουλάχιστον το καταδιωκτικό σύνδρομο το έχω ξεπεράσει με φάρμακα), λίγο σεβασμό ζήτησα...
Και ναι, από την στιγμή που ένας οργανισμός δεν έχει αιμοφόρα αγγεία δεν νοιώθει πόνο (όταν κόβεις τα νύχια σου...???) ή να στο πω αλλιώς πονάει όσο και τα όμορφα φυτά που κόπικαν για να έρθουν στο ενυδρείο σου......
Και δεν θεωρώ φιλόζωο κάποιον που εγκλωβίζει ένα ψάρι σε 100 λίτρα....... ναι???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-07, 22:58
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Και να μην ποναει, το γεγονος οτι το ζωο θα προσπαθει να πιασει κατι με τις δαγκανες του και με απορια θα βλεπει οτι κατι δεν παει καλα, δεν παιζει ρολο;
Αλλο να εχεις ενα ψαρι σε ενυδρειο με λιγοτερο χωρο απο αυτον που απαιτει, και αλλο να το κανεις αναπηρο.
Η διαφορα ειναι τεραστια....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-07, 23:12
L-18 Ο χρήστης L-18 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Τάκη δεν είπα ότι είναι το ίδιο. Εγώ αναφέρθηκα στα σχόλια περί φιλοζωίας και είπα ότι δε μας θεωρώ φιλόζωους... χομπίστες μερικοί ίσως!! Είπα οτι ο φιλόζωος δεν αιχμαλωτίζει, απλά παρατηρεί τη φύση.
Συν του ότι είναι καλύτερο να προστατέψεις όλα τα άλλα ζωντανά του ενυδρείου σου από βίαιο θάνατο, παρά να βγάλεις τις δαγκάνες που είναι και μία διαδικασία που γίνεται και στη φύση ούτως ή άλλως. Γι`αυτό τον λόγο άλλωστε έχει προνοήσει η φύση και εντός εβδομάδων ξαναφυτρώνουν οι δαγκάνες.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ!!!!! Ο αστακός δεν τρέφεται με τις δαγκάνες!!!!!!!! και ιδίως οι οικόσιτοι που τρέφονται με ταμπλέτες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-07, 23:41
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Γενικα παντως, το να τραυματιζεις το ζωντανο δεν ειναι το καλυτερο. Αν δεν γινεται να το εχεις σωστο, τι πιο καλο απο το να μην το εχεις καθολου?
Οσο για τον πονο, ειναι μεγαλη κουβεντα. Απο την στιγμη που εχει νευρα τα οποια κινουν την δαγκανα, το πιο πιθανο και λογικο ειναι να ποναει, αφου τα νευρα ειναι αυτα που μεταφερουν τον πονο στον εγκέφαλο.
Αλλα ας μην πιασουμε αυτη την κουβεντα αφου δεν εχουμε τις γνωσεις που απαιτουνται.
Αρα το αφηνουμε το ζωο στην ησυχια του και τελειωνει το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-07, 23:46
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από L-18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νωρίτερα εξέφρασα μία άποψη σε μία απορία ενός φίλου για την συμβίωση αστακού με oscar.
Θεωρώ ότι οι απαντήσεις των netblues και Αντώνη ήταν λίγο...... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!!???
...και ΔΕΝ με λένε Αντώνη... ΑΠΟΣΤΟΛΗ με λένε...!!!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-01-07, 07:37
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από L-18 Εμφάνιση μηνυμάτων
.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ!!!!! Ο αστακός δεν τρέφεται με τις δαγκάνες!!!!!!!! και ιδίως οι οικόσιτοι που τρέφονται με ταμπλέτες.
ασχετα αν τρεφεται με ταμπλετες η οχι την τροφη την πιανει με τις δαγκανες και στην συνεχεια μαζι με τα δυο μπροστινα του ποδια την σπρωχνει στο στομα του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-01-07, 10:03
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Για το θέμα του σεβασμού, και αν πρέπει να υπάρχει, δεν θα διαφωνήσει κανείς !

Η απαντήσεις ήταν αυτές που έπρεπε (κατά την δική μου γνώμη) απέναντι σε κάποιον που θέλει να κάνει αυτό που η φύση απαγορεύει.
Πως είναι δυνατόν να δείχνουμε εμπιστοσύνη σε κάποιον που θέλει να πουλήσει (ξανά+ξανά) και όχι σε αυτόν που φροντίζει και προσπαθεί να προσφέρει τις καλύτερες συνθήκες σε έναν οργανισμό ;

Το να έχεις ένα οσκαρ και ένα αστακό σε 100 λίτρα είναι σαν να βάζεις έναν άνθρωπο με δεμένα χέρια να ζήσει σε ένα δωμάτιο 4χ4Μ και αν το πιάσει ο "Χ" (οσκαρ) κινδυνεύει να χάσει την ζωή του.
¶λλος θα σου πει ότι μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος αυτός άλλος θα σου πει ότι είναι απαράδεκτο !!

Υ.Γ.
(η ερώτηση απευθυνεται στον netblues και τον Αντώνη)
Μήπως να βάζαμε και φίμωτρο στο οσκαρ για να ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-01-07, 12:48
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από L-18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ναι, από την στιγμή που ένας οργανισμός δεν έχει αιμοφόρα αγγεία δεν νοιώθει πόνο (όταν κόβεις τα νύχια σου...???)
Αν διαβάσεις την παραπάνω πρόταση με περισσότερη ηρεμία (αιμοφόρα αγγεία????) θα καταλάβεις το ανούσιο των επιχειρημάτων σου. Προτείνω να κλείσουμε το θέμα χωρίς άλλες κουβέντες αλλο διότι δεν αξιζει.....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-01-07, 12:48
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Σίγουρα δεν ξέρω αν πονάει ο αστακός ή όχι και οπωσδήποτε οι δαγκάνες του ξαναβγαίνουν, αλλά η απορία μου είναι η εξής: γιατί να βάλω έναν αστακό με κομμένες δαγκάνες σε ένα ενυδρείο?? Αν έχω πρόβλημα με τα άλλα ψάρια το καλύτερο είναι να μαζέψω λεφτά να πάρω άλλο ένα ενυδρείο και να βάλω εκεί τον αστακό μόνο του (κατά τη γνώμη μου). Ένα ζώο ακρωτηριασμένο εκτός όλων των άλλων σίγουρα δεν είναι όμορφο και όλοι θέλουμε να έχουμε όμορφα ψάρια και αστακούς να θαυμάζουμε. Είναι η ίδια λογική με το να πάρεις μια τίγρη να της βγάλεις τα δόντια και τα νύχια και να την βάλεις στο σαλόνι σου για να την έχεις κατοικίδιο... ίσως είναι ωραίο κατοικίδιο αλλά όχι τίγρης πια..
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-01-07, 15:52
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διαβάσεις την παραπάνω πρόταση με περισσότερη ηρεμία (αιμοφόρα αγγεία????) θα καταλάβεις το ανούσιο των επιχειρημάτων σου. Προτείνω να κλείσουμε το θέμα χωρίς άλλες κουβέντες αλλο διότι δεν αξιζει.....
ακριβως.συμφωνω και εγω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-01-07, 17:47
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Τα αιμοφόρα αγγεία δέν έχουν σχέση με την αντίληψη του πόνου υπάρχουν ειδικοί υποδοχείς γιαυτό. Και οι αστακοί έχουν αίμα, απλά δεν είναι κόκκινο σαν το δικό μας. Δε νομίζω ότι έχουν ανακαλύψει ακόμα αν τα καρκινοειδή έχουν τέτοιους υποδοχείς, καθώς υπάρχουν ακόμα ερωτήματα για πιο πολύπλοκους οργανισμούς. Οι δαγκάνες όμως σίγουρα χρησιμέυουν για την τροφή και για προστασία, αλλιώς δε θα τις είχε...
Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να έχεις έναν αστακό χωρίς δαγκάνες (είναι σα να έχεις μονομάχο χωρίς ουρά), αλλιώς θα μπορύσες να πάρεις... γαρίδα. Αλλά και το να έχεις τα δύο αυτά ζώα μαζί στα 100 λίτρα δεν είναι λογικό. Γιατί δεν δίνεις το όσκαρ που ούτως ή αλλώς χρειάζεται περισσότερα λίτρα και κράτα τον αστακό και τις δαγκάνες του......(το τελευταίο είναι προς τον axel, αφού είδα ότι είναι δικό του το αρχικό ποστ)
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-07, 02:10
a$wto$ Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την στιγμη που εχει νευρα τα οποια κινουν την δαγκανα, το πιο πιθανο και λογικο ειναι να ποναει, αφου τα νευρα ειναι αυτα που μεταφερουν τον πονο στον εγκέφαλο.
Γενικα αλλο ειναι το κινητικο και αλλο το αισθητικο μερος του νευρικου δικτυου.Οτι κινειται δεν ποναει απαραιτητα καθως και το αντιστροφο.
Υπαρχουν πολλων ειδων και αιτιων πονοι.Πολυ συνηθες μαλιστα ειναι να νιωθει κανεις πονο σε διαφορετικο σημειο του σωματος απο εκει που πραγματικα βρισκεται το προβλημα.
Ο ιδιος ο εγκεφαλος δεν εχει τους καταλληλους υποδοχεις(nociceptors) και δεν ειναι ικανος ν'αντιληφθει τον δικο του πονο(!) πιθανον γιατι κατι τετοιο θα ηταν θανατηφορο...

Ως αλγος ορίζεται μια υποκειμενική συνειδητή και δυσαρεστη εμπειρία.Aν καποιος αναφερει οτι ποναει αυτο ειναι ενδειξη κι οχι αποδειξη.Συνεπως δεν υπαρχει τροπος να αποδειξουμε οτι ενα ζωο ποναει απο την στιγμη που δεν μπορει να μας το πει... Υπαρχει ομως τροπος να δουμε αν καποιο ζωο ειναι ικανο να βιωσει τον πονο σαν αντιδραση πχ σε μια ενεργεια μας.
Στην νευρολογια υπαρχει ο ορος "noxious stimulus" που εκφραζει το ερεθισμα που προκαλεί ή έχει τη δυνατότητα να προκαλεσει πόνο(πχ καταστροφη ιστων).Αυτο ειναι και το κλειδι του "αμυντικου μηχανισμου" που ονομαζουμε πονο.Δηλαδη ο πονος οδηγει στην αποφυγη ενεργειων που προκαλουν βλαβη τοσο αντανακλαστικα οσο και μεσω την μαθησης.Χαρης σ'αυτον αυξανονται οι πιθανοτητες στην επιβιωση και την διαιωνιση των ειδων.
Με απλα λογια ολα τα πλασματα αποφευγουν τον πονο εκτος απ'τους μαζοχιστες

Πειραματα που εγιναν εδειξαν οτι τα περισσότερα ασπόνδυλα - συμπεριλαμβανομένων αστακών,καβουριών,σκουληκιών,σαλιγκαριών,γυμνοσαλι άγκων,μαλακίων κτλ- εντοπιζουν και αντιδρουν στο επιβλαβές ερέθισμα!Δεν δειχνουν ομως να "μαθαινουν" απ'τον πονο που βιωσαν.Ετσι,πιθανολογειται οτι δεν έχουν την ικανότητα να αισθανθουν τον πόνο.
Στην κτηνιατρικη παντως επικτρατει η αποψη της εφαρμογης αναισθητικης ουσιας σε καθε πιθανη προκληση πονου σε ζωο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-01-07, 02:14
a$wto$ Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να έχεις έναν αστακό χωρίς δαγκάνες (είναι σα να έχεις μονομάχο χωρίς ουρά)
αυτο με στεναχωρησε και φανταζομαι και τον dim επισης που μου εδωσε "plakat" μονομάχους...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-07, 06:02
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από a$wto$ Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο με στεναχωρησε και φανταζομαι και τον dim επισης που μου εδωσε "plakat" μονομάχους...
Δεν εννοούσα κοντή ουρά αλλά καθόλου ουρά (κομμένη) .¶λλωστε οι πλακάτ είναι οι αγαπημένοι μου μονομάχοι. Ένα ζώο το κρατάμε σπίτι μας επειδή μας αρέσει όπως είναι, αλλιώς καλύτερα να μην το έχουμε...

Υπάρχουν και μερικά ενδιαφέροντα (μη επιστημονικά όμως) άρθρα για το θέμα του πόνου στους αστακούς, στο δίκτυο:

http://abcnews.go.com/Health/PainMan...=722163&page=1
http://www.cbsnews.com/stories/2005/...in673989.shtml
http://www.guardian.co.uk/animalrigh...408050,00.html
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-07, 01:39
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά...
Το τί είναι πόνος είναι κάτι το σχετικό!
Το πόσο αισθητός είναι, πάλι είναι σχετικό...
Το πως ή το αν εκφράζεται (καθώς και το ΑΝ εκφράζεται) είναι δευτερεύον...
Το αν οι αστακοί τον αισθάνονται και με ποιο τρόπο, μπορεί να μας είναι άγνωστο ΑΚΟΜΗ σαν ανθρώπινη γνώση. Ας πάψουμε να κρίνουμε τις αισθήσεις των έμβιων όντων σύμφωνα και σε αναλογία με τις δικές μας... Αν υπάρχει πιθανότητα έστω και ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ο αστακός να "αισθάνεται κάτι το δυσάρεστο ή απλά άβολο" απο μία ανθρώπινη πράξη, τοτε είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ!

Σε κάθε περίπτωση ο ακρωτηριασμός, είναι ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟΣ όταν δεν γίνεται για λόγους υγείας ή αν γίνεται π.χ. για να "βολέψουμε" έναν αστακό με ένα guppy ή με ένα oscar...

...και στους υπέρμαχους ή "συμβιβασμένους": ... και πείτε οτι σας νάρκωναν (άρα χωρίς πόνο) και χωρίς να συντρέχουν λόγοι υγείας σας έκοβαν τα χέρια απο τον αγκώνα και κάτω... πώς θα αντιδρούσατε???
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-07, 10:30
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά...
Το τί είναι πόνος είναι κάτι το σχετικό!
Το πόσο αισθητός είναι, πάλι είναι σχετικό...
Το πως ή το αν εκφράζεται (καθώς και το ΑΝ εκφράζεται) είναι δευτερεύον...
Το αν οι αστακοί τον αισθάνονται και με ποιο τρόπο, μπορεί να μας είναι άγνωστο ΑΚΟΜΗ σαν ανθρώπινη γνώση. Ας πάψουμε να κρίνουμε τις αισθήσεις των έμβιων όντων σύμφωνα και σε αναλογία με τις δικές μας... Αν υπάρχει πιθανότητα έστω και ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ο αστακός να "αισθάνεται κάτι το δυσάρεστο ή απλά άβολο" απο μία ανθρώπινη πράξη, τοτε είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ!

Σε κάθε περίπτωση ο ακρωτηριασμός, είναι ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟΣ όταν δεν γίνεται για λόγους υγείας ή αν γίνεται π.χ. για να "βολέψουμε" έναν αστακό με ένα guppy ή με ένα oscar...

...και στους υπέρμαχους ή "συμβιβασμένους": ... και πείτε οτι σας νάρκωναν (άρα χωρίς πόνο) και χωρίς να συντρέχουν λόγοι υγείας σας έκοβαν τα χέρια απο τον αγκώνα και κάτω... πώς θα αντιδρούσατε???
Έχεις απόλυτο δίκιο... Στη τελική αν κάποιος θέλει αστακό πρέπει να τον αποκτήσει μόνο όταν μπορεί να του παρέχει τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης. Δεν σε αναγκάζει κανείς να φιλοξενείς αστακό στο ενυδρείο σου.
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-01-07, 20:23
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παρά το ότι συμφωνώ κι εγώ στο ότι το θέμα καλό είναι να λήξει, όπως αναφέρθηκε, θα ήθελα σχολιάσω δύο πράγματα.

Πρώτον:
Κανείς μας δεν είναι "ειδικός" στους αστακούς. Αν πονάει, αν δυσκολεύεται χωρίς δαγκάνες, αν τρώει με αυτές, αν έχει στις δαγκάνες νεύρα και αγγεία .... όλα μπορεί να ισχύουν, αλλά μπορεί και όχι.
Το σίγουρο πάντως είναι (και χωρίς να πρέπει να είσαι ειδικός) ότι τις δαγκάνες του τις έδωσε η φύση. Σίγουρα λοιπόν κάποιο λόγο είχε, και κάπου του χρησιμεύουν. Αρα, χωρίς αυτές, κάπου θα δυσκολεύεται(έστω και αν δεν μπορούμε να ξέρουμε που).
Στο κάτω κάτω με τη λογική (του παραλόγου) ότι αφου δεν πονάει (αν δεν πονάει) ας τις κόψουμε, όσοι έχουμε ψάρια που είναι κάπως.... μεγάλα, ας τους κόψουμε τις ουρές για να ... γλυτώσουμε λίγο μήκος. Γιατί όχι? Θα χωράνε και περισσότερα ψάρια στα ενυδρεία μας. Αλλωστε μπορεί και οι ουρές να μην πονάνε αν κοπούν!!!!

και δεύτερον:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από L-18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη δεν είπα ότι είναι το ίδιο. Εγώ αναφέρθηκα στα σχόλια περί φιλοζωίας και είπα ότι δε μας θεωρώ φιλόζωους... χομπίστες μερικοί ίσως!! Είπα οτι ο φιλόζωος δεν αιχμαλωτίζει, απλά παρατηρεί τη φύση.
Κατ'αρχήν αυτός που παρατηρεί τη φύση λέγεται φυσιολάτρης. Καμία σχέση με το "ζωόφιλος" ή όχι.
Οσο για την αιχμαλωσία....... σε λίγο θα αισθανόμαστε σαν τον δολοφόνο με το πριόνι (ή το ενυδρείο)
Σε αυτήν την περίπτωση που αναφέρεις, είναι όσα μαγαζιά έχουν τους μονομάχους στα ποτηράκια του λικέρ, κάποια μαγαζιά που έχουν για ντεκόρ ένα ψάρι μήκους 60 πόντων σε ενυδρείο μήκους 61 πόντων (που έχουν αναφερθεί κι εδώ) και διάφορες άλλες τέτοιες περιπτώσεις.
Εδω μέσα όμως δε νομίζω ότι θα βρείς τέτοια παραδείγματα. ΟΛΟΙ μας φροντίζουμε τα ψάρια μας να είναι σε περιβάλλον που πρέπει, με τις συνθήκες που πρέπει.
Οπωσδήποτε δεν είναι στη λίμνη ή στη θάλασσα από όπου κατάγονται, αλλά οι συνθήκες στις οποίες ζουν στα σπίτια μας δεν έχουν καμία σχέση με οτιδήποτε θυμίζει "βάρβαρες αιχμαλωσίες".
Αλλωστε αν μπορούσε κάποιος να ρωτήσει έναν ψαρούλη τι προτιμάει, να είναι στη θάλασσα και να κινδυνεύει να φαγωθεί από κάποιον μεγαλύτερο ψαρούλη και να τρώει όταν και αν βρίσκει τροφή, ή να είναι στο ενυδρείο σου με ψάρια που σίγουρα δε θα τον φάνε και θα έχει την τροφή του σωστή και τακτικότατη, δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα διάλεγε το πρώτο.

Με το σχόλιο που κάνεις μας προσβάλεις όλους, μια και είναι σαν να λες σε όλους μας ότι όχι απλά δεν ήμαστε φιλόζωοι, αλλά ότι βασανίζουμε τα ζώα μας στα κλουβιά.
Χομπίστες, ναι... είμαστε, όπως λες. Ομως κανείς μας δεν αδιαφορεί για το αν ζουν τα ψάρια του καλά ή άσχημα. Και αυτό νομίζω ότι μπορώ να το πω στο όνομα όλων εδω μέσα.

Χώρια που το συγκεκριμένο σχόλιο ακούγεται από κάποιον που ότι δεν τον βολεύει στη "μορφολογία" του ζωντανού που φιλοξενεί στο ενυδρείο του, το αφαιρεί...... Ε !! μάλλον δεν κολλάει και πολύ !!!

Οπότε, μια και ο τίτλος του ποστ σου είναι σχετικός με τον σεβασμό, μπορώ να στο ζητήσω κι εγώ... Λίγος σεβασμός δε βλάπτει !!!!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 31-01-07 στις 20:31
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-01-07, 23:04
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω μέσα όμως δε νομίζω ότι θα βρείς τέτοια παραδείγματα. ΟΛΟΙ μας φροντίζουμε τα ψάρια μας να είναι σε περιβάλλον που πρέπει, με τις συνθήκες που πρέπει.
Μια ένσταση για αυτό το όλοι.... και φέροντας παράδειγμα τον εαυτό μου... μπορώ να σου πω ότι αν και διατηρώ ψάρια από τις αρχές της δεκαετίας του 90, πολλά βασικά στοιχεία και απαντήσεις σε απορίες π.χ. γιατί έχανα ψάρια λύθηκαν όταν βρήκα αυτό το φόρουμ... συνεπώς αν και το φιλοζωικό ένστικτο - κίνητρο προϋπήρχε.... δεν νομίζω ότι φερόμουν (έστω και ασυνείδητα) με τον πιο φιλοζωικό τρόπο στα ψάρια μου... κάλλιο αργά παρά ποτέ μάλλον!

Επίσης δεν νομίζω πως αποτελώ εξαίρεση στο παραπάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπωσδήποτε δεν είναι στη λίμνη ή στη θάλασσα από όπου κατάγονται, αλλά οι συνθήκες στις οποίες ζουν στα σπίτια μας δεν έχουν καμία σχέση με οτιδήποτε θυμίζει "βάρβαρες αιχμαλωσίες".
Μη λες μεγάλες κουβέντες.... πάντα υπάρχει έλλειψη λίτρων και συμβιβασμοί γιατί στα σπίτια μας δεν μένουμε μόνοι για να τα κάνουμε πισίνες... και τα λίτρα είναι μόνο μια κατηγορία απαιτήσεων... αν πάμε σε ποιότητα νερού συγκάτοικους κλπ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε αν μπορούσε κάποιος να ρωτήσει έναν ψαρούλη τι προτιμάει, να είναι στη θάλασσα και να κινδυνεύει να φαγωθεί από κάποιον μεγαλύτερο ψαρούλη και να τρώει όταν και αν βρίσκει τροφή, ή να είναι στο ενυδρείο σου με ψάρια που σίγουρα δε θα τον φάνε και θα έχει την τροφή του σωστή και τακτικότατη, δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα διάλεγε το πρώτο.
Αν ρώταγες τον ψαρούλη αν προτιμάει να αντιμετωπίσει την μοίρα του (να το πω?), ή να αγοραστεί για να στρώσει ενυδρείο και να μπει μετά σε γυάλα (χρυσόψαρα), ή να γίνει ζωντανή τροφή για θηρευτές.... ή να γεννηθεί με διαφορετική μορφή για να ταιριάζει πιο πολύ στην αισθητική μας (επιλεκτικές αναπαραγωγές), ή ή ή..... εγώ αναρωτιέμαι μήπως θα προτιμούσε να φαγωθεί εξ άρχής από τον μεγαλύτερο ψαρούλη.

Για όλα τα υπόλοιπα για τον αστακό σαφώς και συμφωνώ μαζί σου. Στο μόνο που διαφωνώ συνολικά είναι για την ωραιοποιημένη εικόνα που έχεις για το σύνολο των χομπιστων. Και μη με παρεξηγείς.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-01-07, 23:10
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Φίλε parrot, εννοώ απλά ότι οσοι είμαστε σ'αυτό το φορουμ, είμαστε ακριβώς γιατί θέλουμε να παρέχουμε στα ζωάκια μας αυτά που χρειάζονται.
Αλλοιώς θα βάζαμε απλά τα ψάρια μας μέσα, και ότι πεθάνει απλά θα το αντικαθιστουσαμε.
Εδώ είμαστε για να ρωτάμε και να μαθαίνουμε ακριβώς αυτό. Να είναι τα ψάρια μας στο σωστό περιβάλλον.
Ολοι έχουμε κάνει τα λάθη μας (κι εγώ πρώτη απ'όλους). Αυτά ακριβώς προσπαθούμε να διορθώσουμε.

Δε μιλάω ούτε για τα ψαράκια που είναι κακώς σε λίγα λίτρα, και ούτε είμαι σύμφωνη να στρώνουν τα ψάρια το ενυδρείο. Υπάρχει και άλλος τρόπος.

Συνεχίζω να θεωρώ ότι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τον "μικρό βιότοπο" που έχουμε δημιουργήσει στα σπίτια μας.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-01-07, 23:18
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζω να θεωρώ ότι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τον "μικρό βιότοπο" που έχουμε δημιουργήσει στα σπίτια μας.
Σε αυτό με βρίσκεις σύμφωνο από τη στιγμή που ωριμάσει ο καθένας μας σαν χομπίστας....

απλά πιστεύω ότι η ιδιαιτερότητα του υγρού στοιχείου και του περιορισμού του χώρου που έχει το δικό μας χόμπι... μπορεί πιο εύκολα να το καταστήσει βάρβαρο για τους φιλοξενούμενούς μας.... από το να φιλοξενείς μια γάτα στο σπίτι ας πούμε....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-02-07, 07:13
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Casper ξεχνα μαλλον το βασικοτερο,την ελευθερια η οποια δεν αντικαθισταται με τις καλυτερες συνθηκες που πιθανον να προσφερουμε
στα ψαρια μας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-02-07, 19:22
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μόνο που διαφωνώ συνολικά είναι για την ωραιοποιημένη εικόνα που έχεις για το σύνολο των χομπιστων. Και μη με παρεξηγείς.
Κατ'αρχήν δεν έχω κανένα λόγο να παρεξηγήσω. Αν ήθελα να είμαι σίγουρη ότι κανείς δε θα διαφωνήσει μαζί μου, απλώς δε θα έγραφα τίποτα .
Δεν έχω ωραιοποιημένη εικόνα για το σύνολο των χομπιστών. Απλά θεωρώ ότι όσοι από αυτούς είναι σε ένα χώρο (όπως εδώ εννοώ) , προσπαθούν να μάθουν το πως δεν θα κάνουν τα λάθη που έκαναν (που σ'αυτό ούτε εγώ αποτελώ εξαίρεση). Αλλοιώς πιος ο λόγος να ρωτάς και να παλεύεις με αμμωνίες και νιτρικά?
Και εννοώ ακριβώς αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομίζω ότι φερόμουν (έστω και ασυνείδητα) με τον πιο φιλοζωικό τρόπο στα ψάρια μου... κάλλιο αργά παρά ποτέ μάλλον!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Casper ξεχνα μαλλον το βασικοτερο,την ελευθερια η οποια δεν αντικαθισταται με τις καλυτερες συνθηκες που πιθανον να προσφερουμε
στα ψαρια μας.
Οχι, σαφώς δεν την ξεχνάω. Θα ήταν ιεροσυλία να πω κάτι τέτοιο. Απλά δεν ξέρω σε τι βαθμό έχουν τα ψαράκια αυτήν την αίσθηση ελευθερίας (όπως ακριβώς συζυτήθηκε ας πούμε ότι το αν "βολεύεται" ο αστακός χωρίς δαγκάνες, μόνο ο ίδιος το ξέρει), ή αν υπερισχύει η αγωνία της τροφής και της επιβίωσης που ο νόμος της φύσης επιβάλει, οπότε η αίσθηση της ασφάλειας δεν κάνει ένα ψαράκι να είναι ..... "δυστυχισμένο" μέσα σε ένα σωστό ενυδρείο.
Βέβαια αυτό είναι ένα θέμα αν ανοίξει, δε θα φτάσουν ούτε μια εκατοστή σελίδες για να συζητηθεί. Κανείς μας δεν έχει υπάρξει "ψάρι" ώστε να το ξέρει από πρώτο χέρι, άρα ο καθένας έχει και την άποψή του γι'αυτό.

Το θέμα βέβαια, άλλαξε κέντρο βάρους. Αυτό που με ενόχλησε και με προέτρεψε να γράψω το σχόλιό μου, ήταν καθαρά το εξής:
Διαβάζοντας το ποστ εχθές, είδα έναν άνθρωπο να εκφράζει το ότι δεν τον σέβονται με αρκετά ειρωνικό τρόπο, με αποτέλεσμα την έλλειψη σεβασμού να την δείχνει τελικά ο ίδιος ακόμα περισσότερο.
Και στο τέλος, όπως είπα και πιο πάνω, το σχόλιο περί ζωοφιλίας κλπ (για να μην το γράφω πάλι) ήρθε από έναν άνθρωπο που προσπαθεί να βρεί τρόπο να "φέρει το ζωντανό στα μέτρα του" κόβοντας και ράβοντας. Πως αλλάζεις την αεροτομή στο αμάξι σου ας πούμε γιατί δε σε βολεύει......?!

Σίγουρα όπως είπα, όλοι έχουμε κάνει και συνεχίζουμε να κάνουμε λάθη στο να κάνουμε τα ενυδρεία μας όπως πρέπει για τους κατοίκους τους. Ομως προσπαθούμε. Γιαυτό ήμαστε εδώ μέσα και γι'αυτό ρωτάμε.
Αλλο να προσπαθείς να φέρεις το περιβάλλον του ενυδρείου σου όπως πρέπει για τα ψάρια σου, και άλλο να θέλεις να φέρεις τα ζωντανά σου σώνει και ντε στην κατάσταση που να ταιριάζουν με το πεβάλλον που θέλεις (άσχετα αν τους ταιριάζει ή όχι).
Είναι σαν να πέρνεις σκύλο και του βγάζεις τα δόντια γιατί παίζει με τα παπούτσια σου και στα χαλάει.

Αυτό είναι όλο. Με τον άνθρωπο δεν έχω τίποτα προσωπικό. Ούτε καν τον ξέρω και σαφώς δεν έχω κανέναν λόγο να δημιουργήσω ένταση. Απλά θεώρησα ότι το "παρατράβηξε". Καθαρά δική μου γνώμη βέβαια, που μπορεί να είναι και λάθος. Είναι όμως η γνώμη μου, και απλώς θέλησα να τη γράψω.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11045 seconds with 13 queries