Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-02-13, 21:46
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

δυστηχως αρχισες οχι απλος λαθος την ολη φαση .. αλλα τραγικα !!!
Το να τους βαλεις σε 5 - 10 - 15 λιτρα ενυδρειο να μεν δεν ειναι σωστο , αλλα εσυ δεν εχεις ουτε τα απαραιτητα για αυτα .
Και φυσικα εννοω θερμοστατη και θερμομετρο .
Και εστω οτι τα βαζεις τωρα καπου με νεο νερο πιο ζεστο , πως θα δεις τι θερμοκρασια εχει ?
Και συνεχεια αλλαγες που λενε οι φιλοι πιο πανω..... αλλαγες που? στα 5 λιτρα τι αλλαγη να κανει ? 2 λιτρα ??? χειροτερα θα τον κανει !!!

Ευχομαι οτι το καλύτερο , αλλα καλο ειναι παντα πρωτα να ρωτας , να παρεις καμια γνωμη γιατι αν ειχες ρωτησει ολοι θα σου πρωτειναμε καποια βασικα να αγοαρασεις , και ουτε τωρα να ταλαιπωρησε και συ αλλα και ειναι χειροτερο και για τα ζωντανα και για σενα οταν τα δεις νεκρα.

Βλεπεις και γω τωρα εχω θαλασσινα , αλλιως θα ρχομουν να μου τους εδηνες αν ειχα γλυκο μπας και τους γλυτωσουμε .... κριμας ..
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-02-13, 21:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.αυτα που μπορω να σου πω κιεγω ειναι τα εξης

1)μεχρι να ανοιξουν τα μαγαζια αυριο,βαλε τα ψαρια σε δοχειο η ακομα και κουβα,σκαφη κλπ.οσο μεγαλυτερο το δοχειο τοσο καλυτερα.το δοχειο να ειναι καθαρο, αλλα να μην εχει πλυθει με κανενος ειδους απορυπαντικο!

θα το γεμισεις με νερο περιπου στους 27 βαθμους(μπορεις να συμπληρωσεις απτο θερμοσυφονο αν δε μπορεις αλλιως) αλλα θα προσθεσεις και την αναλογη ποσοτητα αντιχλωριου.

μονο τοτε θα βαλεις τα ψαρια μεσα.

αφου τα κανεις αυτα βαλε το δοχειο καπου που να εχει οσο πιο σταθερη θερμοκρασια γινεται 25-28 και τα φωτα σβηστα.δε χρειαζεται να στρεσαρονται και αλλο.ακομα καλυτερα αν σκεπασεις το δοχειο με μια κουβερτα κλπ.

αυριο που θα ανοιξουνε τα μαγαζια,πηγαινε το υγιες ψαρι πισω στο πετσοπαδικο και αγορασε η δοχειο καταλληλο(πανω απο 40 λιτρα) και καταλληλο εξοπλισμο(φιλτρο,θερμαντηρα,και θερμομετρο)η αγορασε ενυδρειο με εξοπλισμο.

οτι και αν παρεις,μολις τελειωσεις ελα και βαλε αγγελια εδω μεσα στις αγγελιες για μπολι.

το αρρωστο ψαρι δεν νομιζω να τη βγαλει το βραδι αν εφαγε σαπουνι

κατσε και διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους,στρωσε το φιλτρο σου σωστα(αυτο που θα παρεις) και τοτε μονο θα μπορεις να βαλεις ψαρι.

2)δωρο ψαρια και ζωα γενικως δεν κανουμε ποτε.ειδικα αν δεν ξερουμε αν ο δεκτης του δωρου μπορει και εχει τη διαθεση να το προσεξει.και τα ψαρια δεν ειναι οπως ενα γατακι,που θα το παρει ο αλλος και θα του δωσει γαλα και ολα καλα(που λεει ο λογος),ειναι πολυ πιο ευαισθητα και χρειαζεται διαβασμα.και εξοπλισμος.

3)κακως αγορασες δυο ψαρια αφου δεν ηξερες τι θελουνε και δεν ησουνα προετοιμασμενη.

4)κατσε διαβασε!ειναι ολα εδω!

5)συγνωμη για το υφος,αλλα πρεπει να τα πουμε κιας ακουγονται και ασχημα.κατα τα αλλα καλα εκανες και μπηκες και ρωτησες,λαθη κανουμε ολοι.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-02-13, 21:54
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ολοι λιγο πολυ λαθος αρχισαμε.......
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-02-13, 22:05
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολοι λιγο πολυ λαθος αρχισαμε.......
σωστα ..... αλλα ..... ??

Ολοι ξεκιναμε λαθος , αλλα οχι τοσο λαθος γιατι εδω δεν σκεφτηκαμε καν , τα πηραμε τα ζωντανα και φυγαμε .... και δεν ειχαμε ουτε μια προετιμασια για το που θα τα βαλουμε .... !!!!

και γω πριν 12 χρονια που ξεκινησα το ενυδρειο και ημουν παντελος ασχετος και ηθελα επειγωντος ψαρακια , δεν πηγα σε πετ να πω δωσε μου 5 ψαρια να τα παω σπιτι και οπου βρω να τα βαλω ισα ισα να τα βλεπω και να πω οτι τα πηρα να μου φυγει η καψα ... !!!

Τελος παντων , μην τα πολυλεμε και ανχωνουμε και την φιλη περισσοτερο , δεν πειραζει αλλα λιγο προσοχη απο δω και περα να εχουμε και να μην σκεφτομαστε μονο την δικη μας αναγκη αλλα και των ζωντανων ... !!

προσπαθησε οτι το δυνατον καλυτερο , βρες δοχειο οσο μεγαλυτερο και πρωι πρωι στο Κυριο Πατρεως να παρεις οτι χρειαστεις.

Αν βρεις κατι απο ενυδρειο να μου στειλεις ΠΜ να σου δωσω αν θες χαλικι να βαλεις και αεροπετρα να συνδεσεις αεραντλια να χει οξυγωνοση το ενυδρειο, μου εχουν μεινει απο γλυκο , δεν τα θελω.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-02-13, 22:27
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βρεις κατι απο ενυδρειο να μου στειλεις ΠΜ να σου δωσω αν θες χαλικι να βαλεις και αεροπετρα να συνδεσεις αεραντλια να χει οξυγωνοση το ενυδρειο, μου εχουν μεινει απο γλυκο , δεν τα θελω.
θα σαλταρουν με την αεροπετρα.οι μονομαχοι ειναι λαβυρινθοψαρα (εχουν τρυπα στο κεφαλι και παιρνουν οξυγονο στην επιφανεια) θελουν πολυ χαμηλη αναταραξη νερου αλλιως δεν μπορουν να σταθουν επανω.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-02-13, 22:57
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παιδιά σιγά σιγά με τις συμβουλές. Ξέρετε πόσο είναι το πλαστικό δοχείο 70-100 λίτρα? Κατ' αρχήν δεν κυκλοφορούν τέτοια στην αγορά. Θα ανοίγανε από την πίεση του νερού. Μην αγχώνουμε τη φίλη μας.

Διάβασε σαν SOS τις συμβουλές του kgf12345.
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι δεν χρειάζεται ενυδρείο 40L+ για 1 μονομάχο. Ξέρω με ποιό σκεπτικό το είπε... Για να προλάβει πράγματα.
Πάρε πρώτα σβάρνα Μαρινόπουλο - Βασιλόπουλο κλπ. κλπ. και αν βρεις ημιδιαφανή "κουτιά αποθήκευσης" 30L περίπου, αγόρασε.

Leandros η αεραντλία - αερόπετρα κάνει περισσότερη ανατάραξη από ένα φίλτρο?
Και τι σημαίνει "δεν μπορούν να σταθούν επάνω"????
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-02-13, 23:16
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ταπερ μεγαλα εχει σιγουρα το ΙΚΕΑ και δεν ανοιγουν.
τις ανλιες στους μονομαχους τις βαζουμε με σπρευ μπαρ και στελνουμε το νερο να χτυπαει στο τζαμι.αλλιως το ψαρι μολις παει να ανεβει επιφανεια παρασυρεται απο το νερο και δεν μπορει να παρει οξυγονο απο λαβυρινθο.ειναι θεμα ζωτικης σημασιας για τα λαβυρινθοψαρα.

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-02-13, 23:31
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Για το ΙΚΕΑ δεν ξέρω αν έχει "τάπερ" τόσα λίτρα, δεν έχει εδώ γύρω κατάστημα. Και δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά.
Σου εγγυώμαι ότι πάνω από τα 30 λίτρα το υλικό "τάπερ" θέλει ενίσχυση. Η παραμόρφωση και μόνο που θα δεις στο δοχείο όταν αρχίζεις να το γεμίζεις νερό σε κάνει να ανησυχείς.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-02-13, 23:34
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

παρα πολλα παιδια εδω στο φορουμ χρησιμοποιουν ταπερ 60 λιτρων για καραντινες.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-02-13, 23:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το εχουν δοκιμάσει ήδη αρκετα ατομα..και δεν χρειάζεται ενισχυση..ειναι φθηνο και ειναι η καλυτερη προσωρινη επιλογη...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-02-13, 23:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τα 60ρια του ΙΚΕΑ αντέχουν και αποτελούν καλή λύση

Θα συμφωνήσω όμως με τον rtolis, πως οι πληροφορίες είναι ήδη αρκετές για έναν αρχάριο, ο οποίος ξεκίνησε λάθος...όπως οι περισσότεροι από εμάς!

Επίσης θα συμφωνήσω, να κοιτάξει το post του kgf12345 μήπως και σωθούν τα ψάρια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-02-13, 23:46
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

ο Λαβύρινθος δεν είναι ζωτικής σημασίας. Ή μάλλον είναι ζωτικής σημασίας με διαφορετική χροιά από αυτή που εννοείς. Χρησιμοποιείται όταν δεν μπορούν να αναπνεύσουν με τον κλασσικό τρόπο. Σαν να είμαι εγώ κάτω από τη θάλασσα και να χρειάζεται να ανεβαίνω να παίρνω αέρα.
Για αυτό άλλωστε οι μονομάχοι έχουν περάσει στην ταξινόμηση από τα Αναβαντοειδή στα Περκόμορφα.
Το να ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει σημαίνει ότι ΔΕΝ παίρνει όσο οξυγόνο πρέπει.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-02-13, 23:49
marajohn1990 Ο χρήστης marajohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2012
Περιοχή: patra-agrinio
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

2 λιτρα ειναι.καλυτερα να παρει ταπερ προσωρινα...[/QUOTE]

15 litr ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-02-13, 23:59
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Λαβύρινθος δεν είναι ζωτικής σημασίας. Ή μάλλον είναι ζωτικής σημασίας με διαφορετική χροιά από αυτή που εννοείς. Χρησιμοποιείται όταν δεν μπορούν να αναπνεύσουν με τον κλασσικό τρόπο. Σαν να είμαι εγώ κάτω από τη θάλασσα και να χρειάζεται να ανεβαίνω να παίρνω αέρα.
Για αυτό άλλωστε οι μονομάχοι έχουν περάσει στην ταξινόμηση από τα Αναβαντοειδή στα Περκόμορφα.
Το να ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει σημαίνει ότι ΔΕΝ παίρνει όσο οξυγόνο πρέπει.
τοτε φιλε γιατι συστηνεται πολυ χαμηλη αναταραξη της επιφανειας και επισης χαμηλη σταθμη νερου;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marajohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων

15 litr ειναι
15 λιτρα φιλε ειναι βαζο δεν κανουν για ψαρι.
και λεφτα θα δωσει και δουλεια δεν θα κανει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 13-02-13 στις 23:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-02-13, 00:10
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Λαβύρινθος δεν είναι ζωτικής σημασίας. Ή μάλλον είναι ζωτικής σημασίας με διαφορετική χροιά από αυτή που εννοείς. Χρησιμοποιείται όταν δεν μπορούν να αναπνεύσουν με τον κλασσικό τρόπο. Σαν να είμαι εγώ κάτω από τη θάλασσα και να χρειάζεται να ανεβαίνω να παίρνω αέρα.
Για αυτό άλλωστε οι μονομάχοι έχουν περάσει στην ταξινόμηση από τα Αναβαντοειδή στα Περκόμορφα.
Το να ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει σημαίνει ότι ΔΕΝ παίρνει όσο οξυγόνο πρέπει.
μπορεις να μας δωσεις καποιο λινκ; πρωτη φορα τ ακουω αυτα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 60ρια του ΙΚΕΑ αντέχουν και αποτελούν καλή λύση

Θα συμφωνήσω όμως με τον rtolis, πως οι πληροφορίες είναι ήδη αρκετές για έναν αρχάριο, ο οποίος ξεκίνησε λάθος...όπως οι περισσότεροι από εμάς!στην ουσια δεν τις εχουμε πει τιποτα παρα μονο τι μπορει να κανει σημερα για την θερμκκρασια
Επίσης θα συμφωνήσω, να κοιτάξει το post του kgf12345 μήπως και σωθούν τα ψάρια
το ποστ του φιλου λεει οτι εχουμε πει πιο πριν με τον λεανδρο, απλα εγω διαφωνο στο να παει το ψαρι πισω και να ξεγραψει το αλλο ψαρι..επισης προτειναμε δοχειο σαν φτηνη λυση ωστε να ζησουν τα ψαρια μεχρι να τα χαρισει η να αποφασισει τι θα κανει γιατι η αγορα ενυδρειου και απροοπτη κιολας ειναι τσουχτερο εξοδο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-02-13, 00:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Γενικά για τις συνθήκες διατήρησης, μπορείς να διαβάσεις τα υπομνήματα στον τομέα των αρχαρίων αλλά και τις εμπειρίες των παιδιών που έγραψαν (μπορεί να διαφέρουν οι γνώμες αλλά σε γενικές γραμμές μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματά σου για τα ελάχιστα απαραίτητα που πρέπει να προσφέρεις για τα ψαράκια σου).

Τώρα σχετικά με το πρόβλημα του ενός ψαριού (που γέρνει προς τα πάνω), μπορείς να δεις αν έχει φουσκωμένη κοιλιά; 2 ενδεχόμενα μου φαίνονται πιο πιθανά 1) να έχει κάποιο πρόβλημα στη νηκτική κύστη (αν και συνήθως παρατηρούμε τα αντίθετα συμπτώματα, δηλαδή μειωμένη πλευστότητα με το πίσω μέρος του σώματος να πέφτει προς τα πίσω) και 2) να έχει κάποιο πρόβλημα με την τροφή που του δίνεις (τι ταίζεις και πόσο?)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Λαβύρινθος δεν είναι ζωτικής σημασίας. Ή μάλλον είναι ζωτικής σημασίας με διαφορετική χροιά από αυτή που εννοείς. Χρησιμοποιείται όταν δεν μπορούν να αναπνεύσουν με τον κλασσικό τρόπο. Σαν να είμαι εγώ κάτω από τη θάλασσα και να χρειάζεται να ανεβαίνω να παίρνω αέρα.
Για αυτό άλλωστε οι μονομάχοι έχουν περάσει στην ταξινόμηση από τα Αναβαντοειδή στα Περκόμορφα.
Το να ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει σημαίνει ότι ΔΕΝ παίρνει όσο οξυγόνο πρέπει.
Εδώ θα διαφωνησω, σύμφωνα με τις περισσότερες απόψεις που κυκλοφορούν για το θέμα, τα Bettas πιθανότατα παίρνουν οξυγόνο κυρίως μέσω του λαβυρίνθου και δευτερογενώς από τα βράγχια. Έχουν υπάρξει αρκετές αναφορές σε μονομάχους που πέθαναν επειδή δεν είχαν πρόσβαση στην επιφάνεια. Υπάρχει βεβαια το ενδεχόμενο τα αρσενικά να διαφέρουν από τα θηλυκά ως προς την ικανότητα αυτό (βασισμένο σε προσωπικές παρατηρήσεις) αλλά γενικά καλό είναι να τους παρέχουμε πάντα εύκολη πρόσβαση στην επιφάνεια. Είχε γίνει μια ανάλογη συζήτηση παλαιότερα για όποιον ενδιαφέρεται (http://www.aquatek.gr/vb/showthread....%E1#post629205)
Επίσης, τα περκόμορφα και τα αναβαντοειδή είναι διαφορετικές ταξινομικές βαθμίδες (τάξη και υποταξη αντίστοιχα, δες εδώ http://www.itis.gov/servlet/SingleRp...h_value=172611).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-02-13, 00:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
...και να ξεγραψει το αλλο ψαρι..
Αυτό έγραψε : "το αρρωστο ψαρι δεν νομιζω να τη βγαλει το βραδι αν εφαγε σαπουνι"...(το κόκκινο το πρόσθεσα εγώ)

Όσο για το ΙΚΕΑ...καλό και φθηνό : http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...tview&iID=2151
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-02-13, 00:17
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Θα σου πω την προσωπική μου άποψη Leandros. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σου το τεκμηριώσω, αλλά θα σου πω την, εν γένει, γνώμη μου.
Τα ψάρια αυτής της κατηγορίας ζούνε στη νότιοανατολική Ασία. Εκεί που λέγαμε παλιότερα Ινδοκίνα. Αυτή η περιοχή έχει ένα χαρακτηριστικό, συνηθισμένο στην Ινδική υποήπειρο, την περίοδο των μουσώνων και την περίοδο της ανομβρίας. Οπότε ο μηχανισμός του λαβύρινθου είναι μια μορφή επιβίωσης όταν πλέον τα νερά τελματώνουν κατά την άνομβρη περίοδο και δεν μπορούν να παίρνουν το οξυγόνο που χρειάζονται.
Σίγουρο πάλι είναι ότι οι διάφοροι "μαστοράντζες" πετσοπάδες εκμεταλλεύονται αυτή την φυσική προσαρμογή ώστε να τα πασάρουν ως "εύκολα" ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-02-13, 00:22
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό έγραψε : "το αρρωστο ψαρι δεν νομιζω να τη βγαλει το βραδι αν εφαγε σαπουνι"...(το κόκκινο το πρόσθεσα εγώ)

Όσο για το ΙΚΕΑ...καλό και φθηνό : http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...tview&iID=2151
Ναι οκ δεν λεω οτι ειπε κατι κακο απλα η αποψη του ειναι οτι δεν εχει πολλες πιθανοτητες ,απλα εγω λεω να το παλεψει μεχρι τελους να μην το βγαλει απο το πλανο
Κατα τ αλλα συμφωνούμε
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-02-13, 00:33
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
προτειναμε δοχειο σαν φτηνη λυση ωστε να ζησουν τα ψαρια μεχρι να τα χαρισει η να αποφασισει τι θα κανει γιατι η αγορα ενυδρειου και απροοπτη κιολας ειναι τσουχτερο εξοδο
τσουχτερο δεν λες τιποτα αν δεις πως ειχαμε μπλεξει εμεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64012.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64037 μεχρι να φτασουμε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....219#post733219.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι οκ δεν λεω οτι ειπε κατι κακο απλα η αποψη του ειναι οτι δεν εχει πολλες πιθανοτητες ,απλα εγω λεω να το παλεψει μεχρι τελους να μην το βγαλει απο το πλανο
Κατα τ αλλα συμφωνούμε
συμφωνω οτι το ψαρακι δεν πρεπει να βγει εκτος πλανου.
δεν γνωριζουμε καν αν ειναι σαπουνι η θερμικο σοκ....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 14-02-13 στις 00:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-02-13, 00:34
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Μακάρι να είναι πολύ ανθεκτικά. Εγώ όταν φτάνει το νερό πάνω από τη μέση και αρχίζουν να παραμορφώνονται φοβάμαι. Πάνω από 30L κάνω 2 τρύπες στο μέσο κάθε μεγάλης πλευράς και περνάω σύρμα που το πλέκω στις άκρες του.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-02-13, 00:45
christinastella Ο χρήστης christinastella δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παιδια μεχρι στιγμης το εβαλα σε μια μεγαλη λεκανη να εχει χωρο. Απο το πετ που τα πηρα ουτως η αλλως αυτος που ειχε το μαγαζι τα ειχε σε ενα πολυ μικρο δοχειακι τετραγωνο.Αρα δν λεει να τα παω πισω. Το θεμα ειναι οτι δν εχω θερμομετρο πως θα μετρησω την θερμοκρασια του νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-02-13, 00:49
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christinastella Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μεχρι στιγμης το εβαλα σε μια μεγαλη λεκανη να εχει χωρο. Απο το πετ που τα πηρα ουτως η αλλως αυτος που ειχε το μαγαζι τα ειχε σε ενα πολυ μικρο δοχειακι τετραγωνο.Αρα δν λεει να τα παω πισω. Το θεμα ειναι οτι δν εχω θερμομετρο πως θα μετρησω την θερμοκρασια του νερου?
και τα 2 μαζι τα εβαλες;
παρε αυριο θερμομετρο 4-5 ευρω και θερμαντηρα 15-20 ευρω αναλογα τα λιτρα, δεν μπορεις να μετρησεις χωρις θερμομετρο... βαλτα καπου ζεστα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-02-13, 00:49
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Maverick δεν το λέω εγώ. Με τη νέα ταξινόμηση ανήκει στην οικογένεια των Οσφρονεμιδών (δηλ. Gourami) και όλα μαζί στην τάξη των Περκόμορφων.

Τώρα, το να έχεις κάποιος κανένα φίλτρο να γυρνάει 5-6 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, σε μικρό, αμιγώς μονομάχου ενυδρείο, άντε να πω πάει να βγει στην επιφάνεια ο μονομάχος και δεν μπορεί...
Δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο κανόνας.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-02-13, 00:50
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ετσι κι αλλιως δεν επιτρεπεται να αυξησεις αποτομα τη θερμοκρασια.βαλτα σε ενα ζεστο χωρο και σκεπασε τη λεκανη με μια κουβερτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-02-13, 00:51
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το θεμα ειναι οτι δν εχω θερμομετρο πως θα μετρησω την θερμοκρασια του νερου
Με απλό θερμόμετρο.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-02-13, 00:51
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλώς ήρθες! απ όσα διάβασες τι σκέφτεσαι να κάνεις με τα ψαράκια αυτά? όχι μόνο απόψε αλλά γενικότερα, αφού πάρεις υπ όψιν σου και τι χρειάζονται αλλά και τι έξοδα μπορείς να κάνεις για να πάρεις τις καλύτερες δυνατόν γνώμες.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-02-13, 01:00
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, το να έχεις κάποιος κανένα φίλτρο να γυρνάει 5-6 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, σε μικρό, αμιγώς μονομάχου ενυδρείο, άντε να πω πάει να βγει στην επιφάνεια ο μονομάχος και δεν μπορεί...
Δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο κανόνας.
οταν λες μικρο μονομαχου ενυδρειο για ποσα λιτρα μιλας;
χωρις να ειμαι εμπειρος απο αυτα και μονο που εχω διαβασει δεν μπορω να σκεφτω λιγοτερα απο 50.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christinastella Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μεχρι στιγμης το εβαλα σε μια μεγαλη λεκανη να εχει χωρο. Απο το πετ που τα πηρα ουτως η αλλως αυτος που ειχε το μαγαζι τα ειχε σε ενα πολυ μικρο δοχειακι τετραγωνο.Αρα δν λεει να τα παω πισω. Το θεμα ειναι οτι δν εχω θερμομετρο πως θα μετρησω την θερμοκρασια του νερου?
κατι βασικο που ξεχασαμε να σου πουμε ειναι να μην ταϊσεις το αρρωστο μια δυο μερες και γενικα μεχρι να μπουν στα απαραιτητα λιτρα μην ταϊζεις πολυ.θα πηξουν στην αμμωνια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 14-02-13 στις 01:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-02-13, 01:02
christinastella Ο χρήστης christinastella δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παιδια δν ειχα σκοπο να αγορασω ενυδρειο.Ετσι κ αλλιως κοστιζουν πολυ και αυτη την στιγμη δν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αν και θα μου αρεσε πολυ. Πηγα στο πετ και μου ειπε αυτος που τα πουλουσε οτι ζουν μεσα σε μια γυαλα χωρις να χρειαζονται ενυδρειο( θερμοστατη κτλ. ) αρκει να τους αλλαζω νερο μια φορα την εβδομαδα (ριχνοντας αντιχλωριο) και να τα ταιζω καθε μερα απο πολυ λιγο. Τωρα τι να πω δν ηξερα οτι χρειαζονταν κανονικο ενυδρειο.. αλλιως δν θα τα αγοραζα.. Τωρα το τι θα τα κανω δν ξερω..
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-02-13, 01:12
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

κοιτα τις μικρες αγγελιες εδω στο φορουμ
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
11 μολις... zapatas Ζωοτόκα 7 11-12-10 15:39
Μολις αγορασα χρυσοψαρο .... stefanos1978 Χρυσόψαρα 3 17-02-09 20:38
Μολις πηρα εναν μικρο μονομαχο...τον Λάμπη και ειμαι αρχάρια!! JOANNA Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-04-08 23:07
Γεννα Απο Μολλυ pchrisovergis Ζωοτόκα 1 09-10-05 21:36
ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕ!!!!!! hlias Αναπαραγωγή 7 09-02-05 15:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09640 seconds with 14 queries