Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-01-05, 19:02
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Φτιάχνω ενυδρείο για κιχλίδες malawi.Για βοηθείστε.....

Λοιπόν οπως έγραφα σε άλλη κατηγορία, είχα παλιότερα (πριν 6-7 χρόνια) ενα ενυδρείο των 300 λίτρων το οποίο για διαφόρους λόγους παράτησα.

Επ' αφορμής ενος δώρου που μου έγινε και που δεν εχω ακόμα παραλάβει (ενα RIO 400, 400 λίτρα, http://www.aquacare.co.uk/shop/enter...msRio_400.html) αποφάσισα να ξαναρχίσω.Και θέλω να ξεκινήσω σωστά.

Μετά απο μια πρώτη μελέτη τις τελευταίες 2-3 ημέρες, νομίζω οτι θέλω να φτιάξω ενα ενυδρείο για κιχλίδες malawi.Προφανώς θα χρειαστώ βοήθεια απο σας, οπότε προσπαθείστε να μην αγανακτήσετε εαν σας πρήξω λίγο ή οι ερωτήσεις φανούν αφελείς και αστείες.

Ηδη εχω πρoμηθευτεί τα περισσότερα τεστ για νερο ήτοι (ΝΟ2/ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4, ΚΗ, GH, PH, Aquasafe, Nitrivec - βακτηρίδια για στρώσιμο νερού).

1.Τι θα χρειαστώ απο πλευράς εξοπλισμού (τουλάχιστον για αρχή), πέρα απο αυτά που περιέχονται ήδη στο πακέτο του ενυδρείου ?

2.Απο το διάβασμα που έχω ρίξει, εχω καταλάβει οτι για τα ενυδρεία malawi απαιτείται ενα βραχώδες "σκηνικό" ως επι το πλείστον.Επίσης χρειάζεται σκληρό νερό, οπότε μπορούμε κάλιστα να βάλουμε πέτρες, άμμο και χαλίκια απο την θάλασσα (με τον κατάλληλο καθαρισμό βέβαια).Σωστά ?
Είναι προτιμότερο να μπεί περισσότερο χαλίκι ή άμμος ? Φαντάζομαι οτι εξαρτάται και απο το τι ψάρια θα μπούνε βέβαια.

Επειδή σκέφτομαι να βάλω και 2-3 φυτά, οχι για τα ψάρια μιας και τα συγκεκριμένα δεν το χρειάζονται, αλλά για να σπάει λίγο η μονοτονία της πέτρας, θα μπορούσατε να μου πείτε αν χρειάζεται κάποια ειδική μέριμνα (π.χ. ειδικό υπόστρωμα, κλπ) για τόσο λίγα φυτά ? Και τι φυτά θα μπορούσανε να μπούνε που να είναι ανθεκτικά και συμπαθή στην όψη ?

3.Γενικότερα υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να προσέξω αρχίζοντας ενα ενυδρείο για κιχλίδες malawi ?

4.Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια σύνθεση ψαριών για αυτο το μέγεθος ενυδρείου ? (1.51x51x62 - MxΠxY) ?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04403 seconds with 12 queries