Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-06, 15:10
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή κόκκινα καβουράκια σιγκαπούρης

γεια σας,
είμαι νέος στο φόρουμ και ενθουσιάστηκα που το ανακάλυψα, καθώς έχω ενυδρεία πάνω από 10 χρόνια τα οποία συντηρώ από την πείρα που έχω αποκτήσει η οποία όμως σε καμιά περίπτωση δεν επαρκεί όπως είδα. Έχω ήδη αρχίσει το διάβασμα και προσπαθώ να βελτιωθώ. Αυτά σαν εισαγωγή,πάμε τώρα στο θέμα. Έχω 2 ενυδρεία, ένα 280 με κιχλίδες και ένα 90 στο οποίο είχα μέχρι τώρα 2 αστακουδάκια. Τελευταία πήρα και 4 καβουράκια σιγκαπούρης τα οποία έβαλα εκεί. Μου άρεσαν πολύ όταν τα είδα στο μαγαζί και τα πήρα σκεπτόμενος ότι θα μπορούσαν να μπουν στο 2ο ενυδρείο. Όταν γύρισα σπίτι έψαξα στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και είδα ότι καταρχήν χρειάζεται να αναπνέουν και αέρα οπότε κατέβασα την στάθμη του νερού (μόλις έγινε αυτό όντως τα καβουράκια άρχισαν να σκαρφαλώνουν στις πέτρες και να παίρνουν αέρα). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς αν χρειάζονται και λίγο αλάτι στο νερό και αν ναι τότε αυτό είναι συμβατό και με τους αστακούς? Σε διάφορα sites που κοίταξα οι γνώμες διίστανται σχετικά με αυτό άλλοι λένε πως χρειάζονται αλάτι άλλοι όχι. Στο μαγαζί μου είπαν πως είναι γλυκού νερού αλλά η πείρα μου μου λέει να μην παίρνω πάντα τοις μετρητοίς ότι λένε στα μαγαζιά οπότε είπα να ρωτήσω τη γνώμη σας
Ευχαριστώ όποιον μπεί στον κόπο να απαντήσει!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-06, 15:32
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μήπως μπορείς να μας πεις ποια καβούρια είναι? Το κόκκινα σιγκαπούρης το βρήκες κάπου ή έτσι σου τα είπαν στο πετ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-06, 15:57
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Στο πετ σοπ μου τα ανέφεραν ως Σιγκαπούρης, μετά από έρευνα στο ιντερνετ βρήκα πως είναι αυτά :

http://www.aqualandpetsplus.com/Bug,...law%20Crab.htm



επανέρχομαι με μια ακόμα ερώτηση : ξέρετε αν μπορώ να προσθέσω και κάποια μικρά ψαράκια σε αυτό το ενυδρείο? Μιλάω για 1-2 το πολύ καθώς ο χώρος είναι μικρός και δεν ξέρω αν οι απαιτήσεις σε νερό είναι συμβατές. Θα ήθελα ένα ζευγάρι μονομάχων αλλά δεν πρόκειται να βάλω αν δεν ταιριάζουν με τα καβουράκια και τους αστακούς. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος σε αυτό το θέμα? Επίσης αν χρειάζεται και μπορεί να μπεί ένας γλύφτης!
Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 11-12-06 στις 17:51
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-06, 17:00
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το λινκ που έχεις παραθέσει λέει αρκετά για τα καβουράκια σου εφόσον τα αναγνώρισες ως αυτά! Επίσης ζευγάρι μονομάχω σίγουρα δεν μπορείς να βάλεις άλωστε τους μονομάχους τους κρατάμε μόνο μόνους τους! Λογικά όμως θα έχεις πρόβλημα με τους αστακούς για κάποιο ψάρι! Περίμενε και τις απαντήσεις άλλων αλλά εγώ δεν θα έβαζα ψάρια με τους αστακούς!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-06, 17:06
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την απάντηση, μέχρι τώρα ούτως ή άλλως είχα μόνο τους αστακούς μέσα, οπότε αν δεν μπορώ κανένα πρόβλημα να το αφήσω έτσι. Όσο για το site είναι αρκετά διαφωτιστικό, το πρόβλημα είναι ότι έχω βρει και άλλα sites που λένε τα αντίθετα,όσον αφορά το αλάτι... και αν πρέπει να βάλω αλάτι, κάνει για τους αστακούς? ή θα πρέπει να πάρω κι άλλο ενυδρείο γι αυτούς (δεν θέλω να το σκέφτομαι αλλά αν πρέπει θα το κάνω)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-06, 21:25
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Αναφορικά με τους αστακούς αυτό που έχω να σου πώ είναι δεν μπορούν να μπουν με κανένα σχέδον ψάρι και ειδικά με μονομάχους ή οτιδήποτε μικρό σε μέγεθος. Το σίγουρο είναι οτι θα καταλήξουν μεζεδάκια για τον αστακό. Σε ενυδρείο που διατηρούσα παλαιότερα όταν κάποιο διάστημα μπήκε ένας αστακός μέχρι και πλακόστομο διπλάσιο από αυτόν σε μέγεθος κόντεψε να το διαλύσει. Σχετικά με την αλατότητα δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν έχω πείρα με τα παραπάνω είδη. Πάντως ο αστάκος πέρα από την περίοδο της έκδυσης που είναι κουρνιασμένος και ήσυχος αποτελεί κατά τη γνώμη έναν από τους μεγαλύτερους "τραμπούκους" του ενυδρείου και καλό είναι να διατηρείτε μόνος. Πιστεύω οτι και τα καβουράκια πιθανά να έχουν πρόβλημα ειδικά αν είναι μικρότερα σε μέγεθος από τους αστακούς σου. Ψάρια καλό θα ήταν να τα αποφύγεις.
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-06, 21:44
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές!
Τελικά έβαλα τους αστακούς και τα καβουράκια σε ένα 50άρι, αν δω ότι δεν τα πάνε καλά θα γυρίσω τους αστακούς στο 90άρι μόνους τους, όσο για ψάρια δεν βάζω κανένα για να έχω την συνείδησή μου ήσυχη
Φαντάζομαι πάντως ότι μπορώ να δοκιμάσω λίγο αλάτι, δεν νομίζω να βλάψει τους αστακούς μια και τα περισσότερα sites που έψαξα συνιστούν ελάχιστο αλάτι στα καβουράκια... να δούμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Του γυαλού τα καβουράκια δεν μένουν μόνο στο γυαλό... catfish Γλυκό νερό - Γενικά 5 16-11-05 13:30
Σκαλάρια με κόκκινα μάτια. Τι να φταίει; xatzargyros ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 21-12-04 21:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04822 seconds with 13 queries