Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-09, 11:22
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Unhappy Ξαναβγήκε ο Χάρος παγανιά...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 151,51,62
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1,5 μήνα και κάτι μέρες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 25 μέρες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26-26.8
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 σκαλάρια, 11 Corydoras, 12 Otto, 12 αρλεκίνους, 1 ραμιρέζι
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):apple snails 3
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26 περιπου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 150 λίτρα καθε βδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 09/09/09
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:δύο φορές την ημερα το πρωί σπιρουλίνα, το βράδυ τετρα μιν με Νourish(3 φορές την εβδομάδα), Bloodworms (2 φορες την εβδομάδα)
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Λίπανση με CO2 (Μπουκάλα) με controller, Flourish μετα από κάθε αλλαγή νερού ( ακόλουθώ πιστα τις οδηγιες του MR RAVEN), UV 5W, 2λτ τύρφη στα φίλτρα και στο βαρέλι προετοιμασίας που αναδευει με μεγάλη τρόμπα αέρα)


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:6.9 - 7.1 (Controller)
KH:4-5 (test TETRA)
GH:7-8(test TETRA)
ΝΗ3 (αμμωνια): 0 mg/l(test tetra)
ΝΟ2(νιτρώδη):0(test tetra)
ΝΟ3(νιτρικά):<12mg/l (test tetra)
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: NAI OΛA
ΣΤΙΚΣ: οχι
Ηλεκτρονική: ΝΑΙ
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: Ραμιρέζι, σκαλάρια
2. ΔΕΡΜΑ: Τα σκα΄λαρια έχουν ενδειξη fin rot μόνο στο 1 πτερίγιο... τσακώνονται ομως...
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:ατονία
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα - ΄νομίζω πως στο τέλος ειναι ασπρα... ( δεν ειμαι σιγουρος) Η γυναικα μου λέει οτι τα σκαλάρια που μπαίνουν στο ενυδρείο καραντίνα δεν κανουν καθόλου
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Στο τελικό σταδιο ελλειψη ορεξής
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: με την προσθηκη νεων ψαριων! ( Ραμιρέζι που από τα 12 εμεινε μόνο 1
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: bactopur direct, myopur (μισή ποσότητα)ectopur. Στο κύριο ενυδρειο προστέθηκε αναγραφόμενη ποσότητα myopur (10μλ) προλυπτικά... ( μετα απο 3 μέρες προστεθηκε matrixcarbon για απορρόφηση)
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: η αναγραφομενη
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:5 μερες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: exitus
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :ναι στο κύριο
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: όλες οι θεραπείες γινονται σε ΡΙΟ 600 χωρίς αποτέλεσμα. Ολα τα ψάρια κατέληξαν...

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :ναι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι μόνο προαιρετική πρόληψη με myopur
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Tα ψαρια ανοιχτηκαν μετα τον θανατό τους χωρίς καμια φαινομενική ύπαρξη παρασίτων με γυμνό μάτι μόνο φούσκωμα και έγάλη κατακρ΄'ατηση υγρών.
Το ραμιρέζι έχει 1 ασπρο στιγμα στην ουρά το οποίο εδώ και 2 εβδομάδες δεν έχει αυξηθεί...


Το ενυδρείο ( κεντρικό ) φιλτράρεται υπέρ του δέοντος με το εσωτ. Φίλτρο (σφουγγαρια, βιολογικό υλικό Juwel, 1 lt τύρφη), Eheim 2213 ( μονο 2 μπλε σφουγγαρια και 1 λιτρο τύρφη περναει το νερο μέσα απο την UV(κατα την διαρκεια (3 μέρες) της προληπτικής δόσης myopur την είχα κλε'ισει)), EHEIM 2224 ( substrat pro, mech), EHEIM 2080 ( 8 λίτρα substrat pro, 4 λιτρα Siporax). H ανατάραξη ειναι πολύ μεγάλη καθώς φοβόμουν μην ασφυκτιούν τα ψαρια... ( εις βάρος του CO2 που με 1.5 φυσαλίδα το δευετρόλεπτο δεν ρίχνει το Ph κάτω από το 7).


Αρχικά έκανα την τεράστια βλακεία και εβαλα τα ramirezi που μόλις είχαν έρθει στο μαγαζί και που μετα από 3 μέρες δεν τους είχε μέινει ούτε δείγμα ( λετε μονο εγω να την έπαθα και να τα πουλήσαν όλα ??? ---> σε σχετικό μου ερώτημα μου είπαν πως φταίει το kh ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ <4 το δικό τους ειναι 0!!!!!! και για αυτο έχω το προβλημα)...

Βλέπε:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33683
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33994

Μετα από αυτό αγορασα το Ενυδρείο νοσοκομείο ή να το πώ καλυτερα γκιλοτίνα μιας και κανένα ωαρι δεν καταφερε ουτε να ολοκληρώσει την θεραπεία.... ( εδω νομιζω πως τουλαχιστον τα φαρμακα που χρησιμοποιησα και δεν κάνουν τίποτα απολύτος στην δικία μου περίπτωση αλλά εμφανώς και επιταχύνουν το θάνατο... Το τελευταίο σκαλάρι το απομώνωσα μετα απο πρόταση φίλου στο νοσοκομείο μιας και αρχισε να αποτραβι'εται ενω ήταν ο τσαμπουκας του ενυδρείου... λεω μιας και ειναι ακομα αρχή μηπως και το γλιτωσω το ζωντανο... ουτε 24 ωρες δεν πέρασαν και το ωαρακι πήγε να κολύμπήση στο ψαροπαράδεισο.... Χτές βρήκα και 1 apple ( απο τα 4 που έχω - είχα) το οπόιο ομως μάλλον πήγε από ανεπάλληλους βιασμούς των αρσενικών του ενυδρείου.... ( όλη την μέρα ειχε καβαλημένο καποιο απο τα άλλα σαλιγκαρια...).

Σας τα επριξα!!!!! Εν κατακλείδι: Tι μπορώ να κάνω για να προφυλάξω το κύριο ενυδρείο μου????? Ολά τα άλλα ωαρακια μου δεν δειχνουν να έχουν κάτι... τα σκαλάρια μου από 6 έχουν γίνει 3.....
Να αφήσω τον καλό θεούλη και την φύση να κανει ότι νομίζει? Να αγο΄ρασω κάτι και να το βάλω μέσα? Ψαράκια προς το παρόν δεν θε΄λω να βάλω μήπως και πάθουν κάτι...και αυτα αν και τα σκαλάρια μου εμφανός δεν το διασκεδάζουν όπως π΄ρωτα.... Από τα 3 τα δύο ειναι ζευγάρι και το άλλο απλά τους επισκέπτεται και τρώει και κυνηγι απο το θυλικό της παρέας....

Σας ευχαριστω που ειχατε την υπομονή να το διαβάσεται μεχρι το τέλος!
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-09, 12:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχεις διαπιστωσει πλεον οτι το καλυτερο φαρμακο ειναι η προληψη..
Τα τρια σκαλαρια καλο ειναι να μεινουν δυο, το ζευγαρι.
Εκτος απο καλη ρουτινα συντηρησης, δεν υπαρχει κατι αλλο να κανεις.
Μη βαλεις ψαρια για κανα μηνα, και προσεχε γενικα το τι βαζεις μεσα.
Η χρηση του ενυδρειου καραντινας για διαστημα τουλαχιστον 2 εβδομαδων μπορει να προλαβει πολλα, αρκει να μην στρεσσαρει τα ψαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-09, 13:01
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Ναι Sir, ειδα πως οσα λεφτα και διαθεση να σπαταλήσει κάποιος το αποτελεσμα δείχνει να ειναι το ίδιο... Για το fin rot ( που εχουμε ξανασυζητήσει τι να κάνω?) να το αφήσω ? Φοβάμαι να κοιτάξω το ενυδρείο μπάς και δω κανενα ψαρι να ανασαίνει γρήγορα.... καθε φορά που μετακομίζει κάποιο στο νοσοκομείο δεν βγάζει την θεραπεία.... Η Αλήθεια ειναι πως έχω απελπιστεί βλέποντας τι συμβαίνει και μην μπορώντας να βοηθήσω....
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-09, 13:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με λιγο συχνοτερες αλλαγες νερου λογικα θα φτιαξει το fin rot, (αν δεν πεφτει ξυλο)...
Το μεγαλυτερο προβλημα στα ψαροφαρμακα ειναι η διαγνωση.
Τα περισσοτερα σκευασματα εχουν τοσες πολλες παρενεργειες που στο τελος το ψαρι δεν αντεχει.
Αυτος ειναι ο λογος που τελικα καταληγουμε στο αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-09, 13:33
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Διστάζω στο αλάτι μόνο και μόνο λόγο των φυτών ... δεν έχω δυσκολα φυτά. προχτές πήγα στο σούπερμαρκετ και πήρα αλάτι αγνό χωρίς ιωδιο και βοηθηματα ροής ειναι χοντροκοκο...
Πιστευεις πως στην δική μου περίπτωση το να βάλω 400γρ αλάτι θα με βοηθήσει? Σχετικά με το fin rot ... αλλαγή νερού κάνω κάθε εβδομάδα ευλαβικά 150 λίτρα.... πόσο πιο συχνα να το ΄κανω? και πόσο?
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βγήκε ο χάρος παγανιά... Αnti-Alex Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-04-09 00:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13309 seconds with 15 queries