Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-05-12, 22:15   #1
Του αρεσει ο βυθος;;;
latremena
Member
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος 25-05-12, 22:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια καλησπερα και συγχαρητηρια για το φορουμ!
Ειμαι αρχαρια και μολις εστρωσα ενα μικρο ενυδρειο και εβαλα μεσα Guppy. Ηθελα να ρωτησω - αν ξερετε -, στο "πατωμα" του ενυδρειου εχω βαλει μεγαλες πετρες..αφηνουν ομως καποια κενα και το "πατωμα" ειναι γυμνο. Παρατηρω λοιπον το γκαπι να ειναι ολη την ωρα σε αυτη τα κενα και να γλυφει το "πατωμα"!Ειναι συνηθεια που μπορει να εχουν η συμβαινει κατι; Και το σημαντικοτερο, μπορει να παθει κατι κακο;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Εμφανίσεις: 9237
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-12, 22:18
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

που τις βρηκες τις πετρες;;;
πρεπει να βαλεις υποστρωμα(χαλικι ή αμμο)!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-12, 22:26
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Τις αγορασα απο το πετ σοπ και τις επλυνα με καθαρο νερο πριν τις βαλω στο ενυδρειο...θα παω αυριο κιολας να παρω χαλικι, καλα που μου το ειπες!Λες να παθει κατι τωρα μεχρι αυριο??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-12, 22:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

Τίποτα δε θα πάθουν, απλά τσιμπολογάνε ό,τι βρίσκουν!

Θες να μας γράψεις μερικές λεπτομέρειες παραπάνω για το ενυδρείο σου, μήπως μπορέσουμε και πούμε καμία γνώμη για να βοηθήσουμε; Να μας πεις πώς το έστρωσες, αν έχεις μετρήσεις κλπ. Και καμία φωτογραφία!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-12, 22:46
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

Τίποτα δε θα πάθουν, απλά τσιμπολογάνε ό,τι βρίσκουν!

Θες να μας γράψεις μερικές λεπτομέρειες παραπάνω για το ενυδρείο σου, μήπως μπορέσουμε και πούμε καμία γνώμη για να βοηθήσουμε; Να μας πεις πώς το έστρωσες, αν έχεις μετρήσεις κλπ. Και καμία φωτογραφία!
με προλαβες φιλε exelix!
καρμπον θα τα ρωτουσα!

και ποσα λιτρα ειναι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-12, 22:57
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Εγω δεν ηξερα τιποτα για ψαρακια και ενυδρεια...αλλα ηθελα πολυ να αποκτησω!εκατσα και διαβασα για αρκετο καιρο διαφορα πραγματα και τελικα απεκτησα ενα ενυδρειο 20λτ(το δουλευε η θεια μου με ενα χρυσοψαρο, μαζευω χρηματα και θα παρω μεγαλυτερο και θα τα "μετακομισω"!). Μετα δεν ηξερα ακριβως τι επρεπε να κανω, ετσι πηγα σε 3 διαφορετικα πετ σοπ (τα 2 αποκλειστικα για ψαρια) για να μου πουν. Για να μην τα πολυλογω την Τριτη εριξα αντιχλωριο, την τεταρτη τα πρωτα βακτηρια και την πεμπτη ξαναεριξα(αν και στα 2 αλλα πετ σοπ μου ειπαν οτι ηταν λαθος να ριξω 2 μερες συνεχομενες-κατι που μου ειπαν να κανω στο πρωτο!). Σημερα πηγα ξανα να ρωτησω πως θα κινηθω και μου ειπαν να βαλω ενα ψαρακι στο ενυδρειο αλλιως χωρις ζωντανο οργανισμο δε θα στρωσει ποτε. Κι εβαλα ενα guppy.Μετρησεις ειπαν θα μου κανουν αυτοι σε 10 μερες πριν βαλω κι αλλα ψαρακια..
Εχω βαλει φυσικο βοτσαλο και φυτο αληθινο δεν εβαλα γιατι μου ειπαν οτι δε θα κρατησει σε τοσο μικρο ενυδρειο.
Εχω φιλτρο εσωτερικο, θερμοστατη και φως που μου ειπαν να μην αναψω απο σημερα (ειναι η πρωτη μερα που το εβαλα).
Φωτογραφια πως μπορω να επισυναψω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-12, 23:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εδώ ή αλλιώς μέσω Photobucket.

Δηλαδή σε αυτά τα μαγαζιά πιστεύουν πραγματικά ότι σε 20 λίτρα ζουν ψάρια, αλλά όχι φυτά. Ό,τι να 'ναι... πραγματικά!

Μη βάλεις άλλα ψαράκια σε 10 μέρες ό,τι και να σου πουν αυτοί για τις μετρήσεις σου και όταν πας να στις κάνουν να ζητήσεις τα νούμερα όχι απλά αν είναι καλά και καλύτερα να βλέπεις κι εσύ. Εγώ προσωπικά δε θεωρώ τα βακτήρια του εμπορίου τρόπο στρωσίματος και θα σου πρότεινα να βρεις μπόλι βάζοντας αγγελία.

Έχεις διαβάσει τα υπομνήματα στους αρχάριους; Αν όχι κάν' το όσο πιο γρήγορα μπορείς.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-12, 08:08
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια,

Καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον! Σημερα μετα τη δουλεια θα παω να αγορασω το χαλικακι...
Manuel σε ευχαριστω για την προθυμια σου να μου δωσεις μπολι, αλλα αν εχει πεθανει ψαρακι στο ενυδρειο σου μηπως ειναι επικινδυνο να υπηρχε καποια αρρωστεια και να τη μεταφερουμε και στο δικο μου ενυδρειο; Πειτε και οι αλλοι την αποψη σας..
Το ψαρακι φαινεται πολυ καλα, ολη την ωρα κανει βολτουλες και το βραδυ μολις του σβησω το φωτακι του (ο πετ σοπας μου ειπε να το αφηνω μονο 4 ωρες, ειναι σωστο; ) μπαινει αναμεσα σε 2 πετρουλες και κοιμαται!
Σημερα θα περασω κι απο εναν παλιο γνωστο που ειχε ενυδρεια απ'οτι θυμαμαι παλιοτερα, θα δω αν εχει και τωρα και θα παρω μπολι, αν δε βρω ξαναμιλαμε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-12, 09:22
genediver Ο χρήστης genediver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Πατησια
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Μπορώ να σου δώσω δωρεάν άμμο για τα γκάπι σου καθώς επίσης και αρκετά φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-12, 10:54
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

παιδια να ρωτησω και κατι αλλο; αν παρω τωρα το χαλικι (η την αμμο του genediver!!) και ο,τι αλλο παρω (φυτα κτλ) θα πρεπει να βγαλω εξω το ψαρακι μ για να τα φτιαξω; Η οπως ειναι μεσα θα κανω δουλεια;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-12, 11:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το υλικό στο βυθό δεν μπορεί να μπει με το ψάρι μέσα! Τι θα κάνει, θα αποφεύγει την κατολίσθηση;! ¶λλο να θέλεις να προσθέσεις κάτι μικρό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-12, 11:24
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Επιλογη σου ειναι αυτη.Αν εισαι προσεκτικη και δεν κανεις μεγαλες αλλαγες,μπορει να μεινει μεσα.Αν ομως θελεις για παραδειγμα να αλλαξεις τον βυθο του ενυδρειου,καλο θα ηταν να το βγαλεις,για να μην στρεσσαρεται...
Μια που το εφερε η κουβεντα,οταν με το καλο στρωθει το ενυδρειο και λειτουργει για καιρο,πρεπει να εισαι ακομη πιο προσεκτικη ειδιαιτερα με τον βυθο,γιατι οταν αναταρασσεται πολυ(με φυτεματα κ.α.),σηκονονται διαφορες ουσιες,υπολλειματα φαγητου κλπ που σου ανεβαζουν την αμμωνια στο θεο...
Το επαθα προσφατα και κυριως γιατι στα περισσοτερα σημεια δεν μπορω να βαλω σκουπα βυθου,λογω των πολλων φυτων...
Ολα με την σειρα τους ομως
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-12, 15:38
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια να ρωτησω και κατι αλλο; αν παρω τωρα το χαλικι (η την αμμο του genediver!!) και ο,τι αλλο παρω (φυτα κτλ) θα πρεπει να βγαλω εξω το ψαρακι μ για να τα φτιαξω; Η οπως ειναι μεσα θα κανω δουλεια;
1) Βάζεις το ψαράκι σου σε ένα κουβά με το νερό ενυδρείου και μια αεραντλία και το στήνεις από την αρχή.
2) Πλένεις λιγάκι την άμμο ή το χαλίκι σου, αδειάζεις το ενυδρείο και στρώνεις το υπόστρωμα και το γεμίζεις.
3) Ταυτόχρονα ρίχνεις το βελτιωτικό νερού (ρίξε κ λίγο παραπάνω από την συνιστώμενη αναλογία, δε πειράζει). Βάλε τον κυκλοφορητή στη πρίζα να ανακατέψει το νερό, άσε ανοιχτό για λίγο το καπάκι, για να εξατμιστεί πιο εύκολα το χλώριο του νερού. ¶στο να κανει το κύκλο του κανα 10λεπτάκι.
4) Ρίξε και τα βακτήρια (αφού τα'χεις) τώρα που το νερό αποχλωριώθηκε. ¶στο να κάτσει λίγο η θαμπάθα κανα 10λεπτο.
5) Ρίξε τον ψάρι σου μέσα!

Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-12, 15:45
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Μου λες δηλαδη να κανω 100% αλλαγη νερου; Ετσι δε θα πρεπει μετα να "ξαναστρωσω" το ενυδρειο απο την αρχη; Κανω τοσες μερες προσπαθεια να το στρωσω..Αν εχει στρωθει καθολου δηλαδη...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-12, 17:32
enosifo
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

νομιζω πρεπει να βγαλει το ψαρακι και να το βαλεις καπου μεχρι να το φτιαξεις...εγω προσωπικα αυτο εκανα και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-05-12, 08:06
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδια καλημερα
Τελικα σας ακουω και κανω ο,τι μου λετε επειδη σας εμπιστευομαι
Εχθες αγορασα το χαλικακι μ κι οντως γεμισα μια λεκανη με νερο, εβαλα το θερμοστατη να ερθει στην ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου, εριξα και αντιχλωριο και μετα εβαλα εκει το ψαρακι (το καημενο ειχε φοβηθει, μετανιωσα που δεν ειχα βαλει το χαλικι απο την αρχη να αποφυγω ολα αυτα), μεσα στη λεκανη δεν κουνιοταν καθολου, εκανα πολυ γρηγορα τις αλλαγες στο ενυδρειο, ξαναεβαλα το ψαρακι στο ενυδρειο το οποιο αμεσως αρχισε να κολυμπα ξανα!!εκανα και την αλλαγη μου και προσθεσα νερο απο τη λεκανη που ειχα βαλει το ψαρακι...κι ολα μια χαρουλα
Τη Δευτερα θα παω στο πετ σοπ (απο περιεργεια) και θα του παω νερο να μου κανει τις μετρησεις, θα του ζητησω να ειμαι και μπροστα και να δω ακριβεις τιμες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Και με ΑΡΕΣΕΙ netblues Greek Aquarist's Boards 36 06-07-11 12:42
Σας αρεσει το κοκκινο; Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 51 09-03-11 02:00
Κοινωνικό (Τι σας αρεσει και τι οχι) spirossd Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 23-01-10 20:19
Αεριζομενος βυθος... vasilakis Γλυκό νερό - Γενικά 3 20-09-06 16:34
Πετρες συγκεκριμενες ή οτι μας αρεσει? kostas_k Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 28-04-06 09:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05976 seconds with 13 queries