Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-01-10, 05:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile Οποιος αισθανεται οτι ειναι αρχαριος ας κανει το κοπο να το διαβασει!

Προσφατα κατηγορηθηκα απο γνωστο ενυδρειακο φορουμ οτι κραζω τους αλλους! Το σκεφτηκα πολυ και καταληξα οτι στη περιπτωση αυτη δεν ισχυει κατι τετοιο!

Αλλα ολοι οσοι θεωρουν τον εαυτο τους αρχαριο ισως παρεξηγησουν τον τροπο που εκφραζομαι (οπως εγινε στη παραπανω περιπτωση) δινω την ευκαιρια λοιπον να δειξω σε ολους οτι κανενας δεν γεννηθηκε να τα ξερει ολα και δεν υπαρχουν γκουρου και παντογνωστες! Καθε ημερα μαθαινουμε καινουργια πραγματα! Εγω τουλαχιστον ετσι κανω ... Εχω στραβωθει και εχω διαβασει ΟΛΑ τα θεματα του gab αλλα και του greekdiscus! Και καθε φορα που μαθαινω κατι ... το κανω πραξη ... θα το δειτε με ντοκουμεντα!

Καθε φορα που γραφω κατι εχω στο μυαλο μου οτι εχω κανει και εγω αυτο το λαθος και σκεφτομαι τι μπορω να κανω ωστε να αποφυγει τις συνεπειες που συνηθως ειναι πολυ λυπηρες! Παντα οταν εδειχνα μια φωτογραφια ολοι μου ελεγαν οτι ειναι πανεμορφα και ας τους ειχαν πεσει τα μαλια ... ο yiapas πιστευω εχει χασει τις πιο πολλες τριχες απο εμενα! Ο yiannis59 λογικα εχει ανοσια απο οσα εχει δει... Ο genirous σιγα σιγα και ευγενικα μου εδεινε κατευθυνσεις καθως και o diskus fan εκανε υπομονη μαζι μου, ο george hmmy και ο ΧρηστοςΠ παντα βοηθουσαν με τροπο που δεν θα τσαντιζομουνα αλλα με ενθαρυναν να το ψαξω παραπανω! Αν τους αναφερω ολους θα κουρασω και δεν το θελω ... τους ευχαριστω ολους!! Με αυτη τη λογικη λοιπον και υιοθετωντας τον ευγενικο τροπο που σε παροτρυνει να διαβασεις παραπανω προσπαθω να ανταποδωσω ολα αυτα που εμαθα και ειναι ακομα πολυ λιγα ...!
Σιγουρα ολοι εχετε ακουσει "ολοι ετσι αρχισαμε" καταφερα να συγκεντρωσω φωτογραφιες απο διαφορα σταδια να δειτε τα δικα μου λαθη ... Απολαυστε το και κραχτε με

(Ποιοι αναγνωριζουν τα μοπανια???)

1. Το ενυδρειο του αρχαριου:
Πλαστικα φυτα στρωσιμο με ζουμια (υγρα βακτηρια)
Τα οποια στη πραξη φανηκαν αχρηστα! Μολις εβαλα ψαρακια τα μισα πεθαναν!! Η γνωστη αεραντλια ... παλι καλα που αντισταθηκα να παρω καραβακια και αρχαια μνημεια!!
Κοιταξτε χαλια:


2. Διαβασα οτι τα φυτα τα αληθινα κανουν καλο!! Ετσι πηγα σε ενα πετσοπ και αγορασα τα παρακατω:
Ε ... να μη παρω και κανα ψαρακι? Ολο αδειο δε μπορω να το βλεπω ... Τα υγρα βακτηρια εγραφαν οτι μπορω να βαλω ... φυσικα τα μισα τα βρηκα στην επιφανεια ... την επομενη μερα!! Κλαμααα ... λυσσαξα ... και μου καναν δωρο και αλλα να τα αντικαταστησω! Διαβασα πολυ και εκανα αλλαγες νερου να σωθουν! Καμαρωστε τα συγχωρεμενα:



3. Μεγαλωσε και το κερατοφυλλο!
Μου ειχε φανει λιγο ακριβο αλλα τι να κανουμε? Ειναι καλο ... ρουφαει ΝΟ3! Αγορασα και ενα δοχειο με κατι φακελακια για να φτιαχνει CO2 κανει καλο στα φυτα! Φυσικα εβγαλα την αεραντλια ... και αυτο τσουχτερη τιμη ... δε πειραζει! Στην επομενη πληρωμη θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο! Διαβασα οτι οι δισκοι θελουν πολυ βιολογικο υλικο!
Πηρα και δισκακια που παντα ηθελα να εχω ... επιτελους ειχα λεφτα να τα αγορασω, αρλεκινους, μελανοταινιες, κορυ, το "γλυφτη" τα λυπαμαι πραγματικα που τα ξαναβλεπω ... πια κανενα απο αυτα δεν βρισκεται στη ζωη και φταιω εγω για ολους τους θανατους αυτους!



Τον καημενο τον βρηκα αναποδα:



Το γατοψαρακι μου .... που να ξερω οτι ζουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οτι οι δισκοι? Ο Fan μου το ειπε και φρικαρα! Βλεπετε? δεν εχει μουστακια ... δεν εκανε το χαλικι για αυτο το ειδος!



5. Καλλιεργησα το κερατοφυλλο!! Μια χαρα!
Αγορασα και αλλα φυτα! Καλα γιατι χαλανε? Ε να μη παρω και κατι δισκακια που μου αρεσαν? Πηρα και φιλτρο!!! Καλα ολο θα πληρωνω? Δε θα σταματησει ποτε αυτο??



6. Να βαλω και μια μπλε αφισσα ...
Ολα πανε ΤΕΛΕΙΑ ... τι ωραια εκανα το ονειρο μου πραγματηκοτητα!! Εχω οτι ηθελα! Θα κατσω να το απολαυσω! Ελα ενταξει ειναι ... τι 50 λίτρα ο καθε δισκος ... καλα ειναι!



7. Κακα νεα! Πεθαναν τα δισκακια μου! Κατι πρεπει να κανω ...
Αρωστησαν ... προσπαθησα να τα σωσω! Κατι εκανα λαθος ... μαλλον το μεγαλυτερο λαθος ηταν να νομιζω οτι ολα ηταν καλα και αγνοουσα αυτα που διαβαζα! Δε γινεται πρεπει να το ψαξω πιο πολυ! Θελω δισκους ... αλλα να ζησουν! Λοιπον 120 λιτρα ενα ζευγαρι ... και παλι πολυ λιγα λιτρα! Θα παρω αλλο ενα φιλτρο να αυξησω τη βιολογια! Ειναι ακριβα τα ζευγαρια ... δεν εχω τοσα χρηματα .. Θα προσπαθησω να δημιουργησω ενα ζευγαρακι ... θα βαλω 3-4 δισκους και θα περιμενω να διαλεξουν το ενα το αλλο και τα αλλα θα τα δωσω! Πρεπει να φτιαξω πολλες κρυψωνες ... χρειαζομαι ξυλα ... να ειναι και ομορφο και να νοιωθουν ανετα! Βγαλε CO2 η προτεραιοτητα μου ειναι οι δισκοι ... οχι τα φυτα! Ασε μερικα ευκολα αν αντεξουν! Πρεπει να μαλακωσω το νερο ... Η τυρφη ειναι πολυ ακριβη και δεν πεφτει το Ph με τιποτα! Θα παρω μια αντιστρωφη οσμωση! Δε ξερω απο που! Θα στειλω του yiannis59 ... Tελεια θα κανει παραγγελια απο Γερμανια! Θα διωξω ολα τα αλλα ψαρια εχω ... αντε θα κρατησω τα cory, τα αλλα ενοχλουν τους δισκους και τους στρεσσαρουν. Ασε που μπορει να εχουν παρασιτα και να μου αρωστησουν!! Ποδι ολα! Μεγαλη θερμοκρασια αρα λιγο οξυγονο ... ασε που εχω πολυ λιγη επιφανεια! Πολλοι δισκοι και λιγο οξυγωνο! Να βαλω αεραντλια! Τι?? Δεν βγαζει οξυγωνο? Βγαζει τον αερα του δωματιου!! Με το τσιγαρο εδω μεσα να πηγαινει συννεφο μπα δεν το διακυνδηνευω!! Ασε που εχουμε το αρωμα στη μπριζα συνεχεια .... απαπαπα ... θα παρω ενα oxydator! Ντρεπομαι να πω στον Γιαννη αν θα παρει τιποτα απο το aquaristic! Θα κανω εγω παραγγελια και ο Θεος βοηθος! Το χαλικι δεν κανει για τους δισκους! Τι διαβαζω? τους αρεσει να τρωνε απο κατω τη τροφη τους? Χανεται μεσα στα χαλικια και επιβαρυνει το νερο! Ασε αμμο ... να δουμε ... οι πιο πολλοι λενε ασπρη μη χαλαζιακη! Τι ειναι μη χαλαζιακη? Α ναι ... αν ειναι ασβεστολιθικη ανεβαζει τις σκληροτητες! Αρα καταργω την οσμωση! Παμε γερα ... θα διαλεξω φτηνα ψαρια αλλα αυτη τη φορα καθαρα χωρις peppering και δυσμορφιες! Ετσι .... :



8. Δε αντεχουν τα φυτα ... δρομο και αυτα!
Ας βαλω κανα πιστια ... καλο κανουν ... μακαρι να αντεξουν!! Να φτιαξω και τα ξυλα ... λιγο αβολα ηταν!!



9. Εξω και η ανουβια! Ειναι φυτο απο την Αφρικη ... φυσικο ειναι να μην αντεχει και αυτη!!
Ας βαλω και φυλλα καταπα πολυ ομορφα ειναι!!



10. Διαφορες αλλαγες που πειραματιζομουν:





__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos ενιδρειο 60 lt ειμαι αρχαριος θελω βοηθεια stefoc Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-01-09 07:50
ερωτηση ειμαι αρχαριος μετρησεις sos teo7 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-10-08 12:27
Εγω ειμαι ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ βοηθηστε με!!!!! johnpecn` Αρχάριοι γλυκού νερού 4 12-08-08 02:26
Πως μπορω να καταλαβω αν το guppy μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 8 22-04-07 22:16
Πως μπορω να καταλαβω αν το molly μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 1 22-04-07 14:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08419 seconds with 15 queries