Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 24-02-14, 21:48   #1
Καταστροφή βιολογίας ενυδρείου
ipol
Junior Member
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ipol Ο χρήστης ipol δεν είναι συνδεδεμένος 24-02-14, 21:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους,

πριν απο 6 μήνες απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο, 370 λίτρα, με δυο Jaguar αρσενικά 3.5 ετών και περίπου 27-30cm έκαστο. Επίσης μέσα στο ενυδρείο έχει ένα pagasius 20-25cm και δυο καθαριστές μεγάλους.

Απο φίλτρα, έχω 2 EHEIM Typ 2073 που απο ότι με είπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης υπερκαλύπτουν τις ανάγκες, μιας και το ενυδρείο αυτό θα μπορούσε να υποστηριχτεί και απο μόνο ένα φίλτρο σαν αυτά που διαθέτω.

Όλα ήταν άριστα για αρκετούς μήνες και δεν φαινόταν να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τα ψάρια, μέχρι που άγνοια μας, αποφασίσαμε να καθαρίσουμε τα φίλτρα.....Διαλύσαμε λοιπόν τα φίλτρα και τα καθαρίσαμε με νερό της βρύσης σχολαστικά, άστραψαν απο γυαλάδα....Αδειάσαμε και τα 2/3 απο το νερό του ενυδρείου και συμπληρώσαμε με φρέσκο, ρίχνοντας μονάχα αντιχλώριο.

Όταν πλέον είχαμε καθαρίσει τα πάντα και έτυχε να μιλήσω με τον φίλο που μου χάρισε το ενυδρείο, ενημερώθηκα ότι είχα κάνει ότι χειρότερο μπορούσα και είχα καταστρέψει όλη τη βιολογία....

Έκτοτε άρχισαν και τα προβλήματα...Το pagasius απέκτησε θάμπωμα στο ένα του μάτι, καθώς επίσης άσπρισαν εσωτερικά τα βράγχια του...αν και κινείται συνεχώς και δεν δείχνει κάποια άλλα αρνητικά συμπτώματα πέραν των παραπάνω, ανυσηχώ πως δεν θα τα πάει καλά.

Τα Jaguar είναι αρκετά μεγάλα και σκληρά και δεν έχουν παρουσιάσει κάποια αρνητικά συμπτώματα μέχρι τώρα. Ίσως απο το άγχος μου, βλέπω κάποια μικρή παραμόρφωση στο κεφάλι του ενός (σαν να μάζεψε ελαφρώς), ενώ τα μάτια του είναι κάπως θαμπά (όχι άσπρα)....

Απευθύνθηκα σε ένα pet shop για συμβουλές αλλά δεν με έπεισε. Με πούλησε ένα Sera bio nitrivec για βακτήρια λέει, να το ρίξω μέσα και να το αφήσω για κανένα μήνα χωρίς αλλαγές νερού, ταϊζοντας τα ψάρια ελάχιστα.

Είμαι απελπισμένος και δεν ξέρω τι να κάνω, σας παρακαλώ λίγη βοήθεια μπας και σώσουμε την κατάσταση.......
Εμφανίσεις: 3261
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρήση Alpha Block για ενυδρείο...καλούνται οι ειδικοί της βιολογίας/χημείας Blokatos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 15-09-12 17:39
Διατήρηση βιολογίας φίλτρων Crazy_Beaver Γλυκό νερό - Γενικά 3 09-11-10 13:21
SoS!Καταστροφή. bubble Γλυκό νερό - Γενικά 10 26-04-08 08:33
Ζήτηση θαλασσινής βιολογίας klaz Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 31-07-07 16:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06008 seconds with 14 queries