Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-13, 11:42
airs Ο χρήστης airs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: tripoli
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή ξεκινημα ξανα

Έχω ενα ενυδρειο που τρεχει εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο. Έχω βάλει κατά καιρούς διάφορα φυτά χωρίς πάντα επιτυχία ειδικά σε αυτά που έχουν κόκκινο χρώμα αλλά και στι μπακόπες και καμπόμπες. Το ενηδρείο είναι 54 λιτρα. Τώρα αγόρασα νέο της eheim 104 λιτρα και θέλω να μεταφέρω το ενυδρείο μου από το παλίο στο νέο. Θέλω να αφίσω το υπόστρωμα πυο έχω, χαλίκη φυσικό, μέτριο και να προσθέσω υπόστρωμα της sera 4,7 λιτ. το οποίο θα παρέχει στα φυτά μου τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται. Θα στρώσω λοιπόν το υπόστρωμα με τα θρεπτικά και από πάνω προσεκτικά θα το καλύψω με το παλιό. Αυτό το κάνω επειδή έχω γαρίδες αμάνο σε αυτό. Μπορώ να βάλω τα ψάρια μου αμέσως και τις γαρίδες; Στο φίλτρο , εξωτερικό της fluval θα βάλω φυσικά άνθρακα. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με τα ψάριά; Παροχή co2 , υπάρχει μπουκάλα. παρακαλώ για τις γνώμες και τις συμβουλές σας!!!
Στο νέο ενυδρείο έχω δύο λάμπες τ8 συνολικά σαράντα βατ και σκέπτομαι να βάλω και cuba . Γίνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-13, 11:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=airs;745454]Έχω ενα ενυδρειο που τρεχει εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο. Έχω βάλει κατά καιρούς διάφορα φυτά χωρίς πάντα επιτυχία ειδικά σε αυτά που έχουν κόκκινο χρώμα αλλά και στι μπακόπες και καμπόμπες. Το ενηδρείο είναι 54 λιτρα. Τώρα αγόρασα νέο της eheim 104 λιτρα και θέλω να μεταφέρω το ενυδρείο μου από το παλίο στο νέο. Θέλω να αφίσω το υπόστρωμα πυο έχω, χαλίκη φυσικό, μέτριο και να προσθέσω υπόστρωμα της sera 4,7 λιτ. το οποίο θα παρέχει στα φυτά μου τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται. Θα στρώσω λοιπόν το υπόστρωμα με τα θρεπτικά και από πάνω προσεκτικά θα το καλύψω με το παλιό. Αυτό το κάνω επειδή έχω γαρίδες αμάνο σε αυτό. Μπορώ να βάλω τα ψάρια μου αμέσως και τις γαρίδες;Mπορεις. Στο φίλτρο , εξωτερικό της fluval θα βάλω φυσικά άνθρακα. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με τα ψάριά;Οχι,αλλα δεν χρειαζεται κιολας ο ανθρακας.Τι να τραβηξει;Παροχή co2 , υπάρχει μπουκάλα. παρακαλώ για τις γνώμες και τις συμβουλές σας!!!
Στο νέο ενυδρείο έχω δύο λάμπες τ8 συνολικά σαράντα βατ και σκέπτομαι να βάλω και cuba . Γίνεται;40 βατ σε 100 λιτρα ειναι σχετικα λιγα.Τα κοκκινα φυτα που θες και η cuba θελουν δυνατο φωτισμο.Μπορεις να βαλεις αλλη μια λαμπα των 20 βατ ή ακομα καλυτερα 2 λαμπες και φυσικα να ριχνεις και λιπασμα.[/QUOTE]Καλη συνεχεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-13, 21:49
airs Ο χρήστης airs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: tripoli
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξανα απο το 0 tsoui Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 212 02-08-15 11:26
ξανα απ'την αρχη brands Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-12-10 19:35
Ξανα απο την αρχη..... mariannos Γλυκό νερό - Γενικά 0 29-12-08 23:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02934 seconds with 13 queries