Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-04, 22:16
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ερωτηση για reef φωτισμο

λοιπον εφτιαξα ενα reef 600 λ με υψος 50 εκ και μου εδωσαω τις λαμπες τις arcadia τις φθοριου αλλα εχασα αρκατα ασπονδυλα και εμαθα οτι κυκλοφορουν πολυ απο arcadia η metal halide kai πηγα και αγορασα 2 150w 14000κelvin μπας και δω βελτιωση,θα δω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-04, 10:13
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ερωτηση για reef φωτισμο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
λοιπον εφτιαξα ενα reef 600 λ με υψος 50 εκ και μου εδωσαω τις λαμπες τις arcadia τις φθοριου αλλα εχασα αρκατα ασπονδυλα και εμαθα οτι κυκλοφορουν πολυ απο arcadia η metal halide kai πηγα και αγορασα 2 150w 14000κelvin μπας και δω βελτιωση,θα δω
Φώτη καλώς ήλθες.
Πιστεύω ότι έχεις πάει από το ένα άκρο του φωτισμού στο άλλο χωρίς να δοκιμάσεις τίποτα από το ενδιάμεσο. Τι ασπόνδυλα έχεις στο ενυδρείο σου;
Να υποθέσω από τα kelvin ότι οι ΜΗ που πήρες είναι aqua medic;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-04, 11:40
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Φώτη καλώς ήλθες και από εμένα
Για να σε βοηθήσει σωστά το forum πρέπει να δώσεις περισσότερες
πληροφορίες για το ενυδρείο σου όπως πόσο καιρό το έχεις,εάν έχεις
ζωντανό βράχο,υπόστρωμα,αλλαγές νερού,εξοπλισμό και βέβαια τί
είδους ασπόνδυλα έχεις και τί θέλεις να βάλεις στο άμεσο μέλλον.
Εάν θά βάλεις clams για παράδειγμα οι MH είναι απαραίτητες εάν όμως
θα έχεις μόνο μαλακά κοράλια τότε είναι υπερβολικές και ίσως επικίνδυνες.
Οι Τ8 βέβαια που είχες είναι ανεπαρκέστατες.Εγώ που έχω μαλακά και
θα βάλω λίγα εύκολα σκληρά κοράλια παράγγειλα στην Arkadia στην
Αθήνα Τ5 που απ'ότι διάβασα και μου είπαν τα παιδιά εδώ πρέπει να
είναι πολύ καλές.Η γνώμη μου είναι μήν τις χρησιμοποιήσεις μέχρι να
αποφασίσεις τελικά τι θα κάνεις και άν χρειαστεί τις αλλάζεις στην
Arkadia άν βέβαια στις αλλάξουν.Μία άλλη παράμετρος για τον φωτισμό
είναι το καπάκι του ενυδρείου και άν θα το διατηρήσεις ή άν θα βάλεις
κρεμαστό σύστημα φώτων.Καλή δύναμη. :P
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-04, 13:59
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Εάν θά βάλεις clams για παράδειγμα οι MH είναι απαραίτητες
Αλλά θα πρέπει να αλλάξεις kelvin
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-04, 19:33
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

εθχαριστω για το καλοσωρισμα.λοιπον το ενυδρει μου οπως ειπα ειναι 600 λ το εχω 8μηνες σε λειτουργιακανω αλλαγες των 60 λ σχεδον ανα 2 εβδομαδες με αλατι reefcrystal δυστυχος ονοματα δεν γνωριζω με περιγραφη αν βολευει τωρα ποια με εχουμ μεινει ενα ποζ μωβ μαλακο κοραλι και τρεις βραχοι με κατι σαν μανυταριακαι 3 σπυρογραφους.εχω μαρικο ζωντανι βραχο και καποιους ασβεστολιθους στον βυθο εβαλα ζωντανο αραγονιτι<ετσι μου τον ειπαν>
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-04, 19:50
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

το ενυδρειο δεν εχει καπακι ειναι ανοιχτο γιατι απο επανω το χτυπα το κλιματιστικο για την θερμοκρασια.τις λαμπες τις αγορασα απο ενα μαγαζι στην περαια γνωστου μου γιατι μονο εκει τις βρηκα κατω απο 500 ευρω αν και ακομα δεν εχει θαλασσινα ενυδρεια μου φερνει ψαρια και ασπονδυλα και αυτες τις λαμπες.αυτες τις λαμπες μου τις προτεινε ενας βιολογος <νομιζω ισωςκαι εργαζομενος> ενος ζωολογικου κηπου της σκωτιας που τις ειχαι και αυτος στα ενυδρεια του και ετσι τις βρηκα, γιατι σε ολλα τα μεγαλα μαγαζια τις θεσ/νικης μου ελεγαν οτι μου αρκουν οι φθοριου με αποτελεσμα να χασω αρκετα ασπονδυλα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-04, 23:58
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα θα ήθελα μάρκα για τις λάμπες.
Θα σε στενοχωρήσω αλλά ο φωτισμός σου είναι πολύ δυνατός για μαλακά και πιστεύω ακατάλληλος. Για μαλακά κοράλια σε αυτό το ύψος βολεύεσαι μία χαρά με T5 ή PC λάμπες.
Σίγουρα οι φθορίου είναι λίγες αλλά πήγες στο άλλο άκρο. Τώρα τα ασπόνδυλα κινδυνεύουν απο εγκαύματα και πρέπει να βάλεις σίγουρα μια δύο ακτινικές που θα δουλευουν τις περισσότερες ώρες και να παίξεις με το ύψος και τη φωτοπερίοδο μέχρι να βρεις τις ρυθμίσεις που σε βολεύουν.
Πάντως αν είχες μαλακά κοράλια σε απόσταση έως 25 cm από τηνεπιφάνεια του νερού και με λάμπες φθορίου μόνο θα έπρεπε να επιζήσουν. Είχες δοκιμάσει και στη κορυφή του ενυδρελιου και πέθαναν;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-04, 00:36
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

εχω και δυο ακτινικες οι λαμπες ειναι arcadia και το υψος του ενυδρειου μου ειναι 80 εκ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-04, 00:39
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

ενα που ειχα 30 εκ κατω απο την κορυφη πεθαναι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-04, 00:40
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
εχω και δυο ακτινικες<ειναι αρκατες>,
οι λαμπες ειναι arcadia και το υψος του ενυδρειου μου ειναι 80 εκ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-08-04, 08:56
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
ενα που ειχα 30 εκ κατω απο την κορυφη πεθαναι
Φώτη αν ήταν μαλακό κοράλι θα έπρεπε να επιζήσει άνετα με το φωτισμό φθορίου στην απόσταση αυτή. Μήπως έχεις κάποιο ψάρι που ενοχλεί τα κοράλια; Έχεις επαρκές χημικό φίλτρο;
Τώρα για τα 80 cm ύψους του ενυδρείου τα πράγματα αλλάζουν από τα 50 που είχες γράψει αρχικά. Οι ακτινικές αν είναι απλές φθορίου δεν φτάνουν με τίποτα στο βάθος αυτό.
Πόσο μήκος έχει το ενυδρείο σου; Σε τι ύψος από την επιφάνεια του νερού φθάνει ο βράχος;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-08-04, 14:29
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

εκανα λαθος ειναι 80 εκ υψος και 150εκ μηκος,θα επρεπε να το ειχα κανει κοντοτερο γιατι τωρα με το ζορι φτανουν τα χερια μου μεσα .απο ψαρια δεν εχω πολλα και οσα εχω ειναι για reef.4κλοουνακια ενα κιτρινι νταμσελ και ενα μπλου τανκ την τριτη ερχονται και οι λαμπες και απο μεσα σεπτεμβριου λεω να αρχισω να βαζω και κανενα ασπονδυλο για δοκιμη.Ακαι κατι ακομα εκτος απο ασβεστιο και <νομιζω>στρονγκιο τι αλλα βελτιωτικα νερου να βαζω?συγνωμη για το πρήξιμο αλλα θελω να μαθω. τι ειναι το χημεικο φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-08-04, 16:43
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

4 κλόουν και ένα ντάμσελ; Φώτη διαφωνώ με την επιλογή. Είναι τρομακτικά επιθετικά ψάρια και τα πέντε, υπερσπίζουν με πάθος τη περιοχή τους και πιστεύω ότι θα έχεις σχεδόν μόνιμα προβλήματα. Τα κλόουν θέλουν και ανεμώνες για να μπορέσουν να έχουν συγκεκριμένη περιοχή να προστατεύσουν. Δεν τσακώνονται; πόσο καιρό τα έχεις;
Μπορείς να μας πεις και το υπόλοιπο setup σου; Φίλτρα, skimmer, κυκλοφορητές; Χρειάζεσαι μολύβδενο, χρειάζεσαι ιώδιο τουλάχιστο και τα υπόλοιπα εξαρτώνται από το πληθυσμό που θα επιλέξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-08-04, 17:58
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

τα εχω περιπου 5 -6μηνες εχω ενα skimmer δεν θυμαμαι μαρκα 1 uv λαμπα τις tetra 2 φιλτρα eheim 1100λ/ωρα 2 κυκλοφ eheim<aquaball>660λ/ωρα και 2 κυκλοφ eheim 1200λ/ωρα ασβεστιο και στρονγκιο εβαζα τα reefevolution ειναι καλα? και τροφη βαζω μια της sera οσο για τις ανεμωνες πηρα 3 αλλα πεθαναν επειδη ανεβασα 29-30 βαθμους και λεω να ξανα βαλω μολις ερθουν τα κρυα και τα το πασχα θα παρω ψυκτη.α εχω και μια τροπικη γαριδα<κοκκινη>και ενα ιπποκαμπο δεν νομιζω να ειναι η αιτια που πεθαναν τα ασπονδυλα μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-04, 20:16
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Φώτη οφείλω να σε προειδοποιήσω ότι δεν είμαι καλός στη διπλωματία και ότι τείνω να γίνομαι λίγο απότομος. Αυτά γιατί βλέπω να μιλάμε αρκετά και δεν θέλω να τρελλαθείς με τίποτα που θα διαβάσεις.
Για αρχή τις ανεμώνες τις έχασες όχι λόγω θερμοκρασίας αλλά μάλλον λόγω φωτισμού ή λόγω κακών συνθηκών αν δεν επαρκεί το skimmer και δεν χρησιμοποιείς ικανό βιολογικό και μπόλικο κάρβουνο.
Λοιπόν στο forum είμαι γνωστός πολέμιος της ανεμώνης. Θεωρώ ότι είναι δύσκολες αλλά το χειρότερο επικίνδυνες για το ενυδρείο σου όπως και για οποιοδήποτε άλλο ενυδρείο που δεν είναι της τάξης των τόνων. Αφού τα είπα αυτά θα σου συνιστούσα μικρότερο ενυδρείο για ανεμώνες της τάξης των 150 - 200 λίτρων και μία ανεμώνη - οποιαδήποτε μεγάλη - και μία ή δύο μικρές. Οι ανεμώνες περπατάνε και περπατάνε πολύ. Είναι πολύ δύσκολο στο ενυδρείο να πετύχουνε μία ιδανική τοποθεσία πόσο μάλλον δύο ή τρεις. Και να ξέρεις ότι την ιδανική τη βρίσκουν σε ημέρες και αρχίζει η μαχη της διεκδίκησης. Θα σου πω τι θεωρώ λάθος στο ενυδρείο σου.
Πρώτα από όλα η κυκλοφορία. Είναι λίγη αλλά και έχεις δύο κυκλοφορητές με πολύ μεγάλη ισχύ που είναι πιθανό να τραβήξουν την ανεμώνη. Άρα προσθέτεις κυκλοφορία και ή βάζεις προστατευτικά στην είσοδο των δύο μεγάλων ή τους αντικαθιστάς με μικρότερους.
Δεύτερο τη UV θα την έβγαζα χωρίς να σημαίνει ότι κάνει ζημιά αλλά σίγουρα προσφέρει ελάχιστα.
Τρίτο ο ιππόκαμπος δεν ταιριάζει στο όλο setup αφού τα κοράλια θέλουν ροή και ο ιππόκαμπος όχι.
Αυτά είναι που θεωρώ ότι δεν είναι σωστά.
Τώρα, κοίτα δεν ξέρω πώς να στο πώ αλλά υπάρχει και ένα τελευταίο για το φωτισμό σου για το οποίο δεν θεωρώ αλλά είμαι σίγουρος.
Λυπάμαι αλλά για αυτό που το θέλεις είμαι σίγουρος ότι δεν κάνει. Για αρχή οι δύο λάμπες είναι λίγες. Οι κατασκευαστές δίνουν μία λάμπα ανά 60 εκατοστά μέγιστο άρα στα άκρα δεν θα έχεις ικανοποιητικό φωτισμό. Τα kelvin επίσης είναι λάθος. Για ανεμώνες συνίσταται - εδώ να πω ότι δεν υπάρχει κανόνας αλλά ισχύει για τη πλειοψηφία - λάμπα στα 6500 Kelvin δηλαδή ηλιακού φωτός και όχι μπλε που είναι αυτή. επαναλαμβάνω δεν λέω ότι θα αποτύχεις αλλά οι πιθανότητες είναι εναντίον σου. Τα 150 watt δεν φτάνουν για ανεμώνες που θα καθήσουν στα κάτω 20 εκατοστά αφού για τέτοιο βάθος και απαιτητικά σε φωτισμό ζώα συνίστανται 250 watt. Επιπλέον πρέπει να φροντίσεις να τοποθετήσεις έτσι τις λάμπες ώστε να ρυθμίζεις το ύψος, να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γυαλί αν δεν έχει η λάμπα (οι aquamedic έχουν) και το χειρότερο είναι ότι οι MH είναι ικανές να προκαλέσουν έγκαυμα σε οποιοδήποτε κοράλι - είμαι σίγουρος ότι ισχύει για τη πλειοψηφία των ανεμώνων που θα μπει στα επάνω 20-25 εκατοστά άρα συνίσταται να βάζεις τουλάχιστο δύο φορές τη βδομάδα ιώδιο.
Βέβαια αν δεν σε απογοήτευσα μέχρι τώρα και σε έχω ακόμη ο φωτισμός είναι πολύ καλός για ένα ενυδρείο mixed reef όπου στο βυθό θα έχεις μαλακά και στο επάνω μέρος σκληρά.
Τέλος θα ήθελα να ξέρω το skimmer σου, αν δεν ξέρεις μάρκα αν το πήρες από εδώ, αν είναι κρεμαστό αν ξέρεις αντλία και watt της αντλίας και τι υλικό έχεις στα φίλτρα που τα κόβω είτε για 2217 ή 2028 ελπίζοντας για το πρώτο.
Θα ήθελα να στο σκεφτείς σοβαρά αυτό που σου λέω. Ειλικρινά πιστεύω ότι το ενυδρείο σου θα πάει χαμένο με ανεμώνες αφού πρέπει να αφιερωθεί σε αυτές και είμαι σίγουρος ότι μπορείς να έχεις ένα πολύ ομορφότερο ενυδρείο.
Συγνώμη για το μακροσκελές είμαι και πολυλογάς όπως κατάλαβες.
Νίκος
ΥΓ αν είναι aquamedic θεωρούνται 10000 kelvin οπότε εκεί είναι πιο κοντά στις ανάγκες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-04, 22:09
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

ολλα αυτα που μου λες ισα ισα που τα καταλαβαινω αλλα απο οσα καταλαβα οι λαμπες μου MH150W 14000K ARCADIA ΘΑ ΕΙΝΑΙ καλες μονο αν στα χαμηλα μεροι του ενυδρειου βαλω ****** κοραλλια και στα ψηλα σκληρα.και οσο για ανεμωνα να μην το σκεφτω καν. αυριο θα παω να αγορασο ιωδιο και οτι αλλο βελτιωτικο βρω ο ιπποκαμπος μου εχει βρει μια γωνια μου δεν τον ενοχλει η κυκλοφορια και ειναι συνεχως εκει.στα φιλτρα μου εχω καρβουνο, το skimmer μου ειναι seaclon καπως ετσι. σκληρα κοραλλια που μπορω να βρω?ειναι ακροιβα?τι τρωνε? οι μεγαλοι οι κυκλοφοριτες μου χτυπουν ψηλα και δεν ενοχλουν το βραχο, τα δυο μικρα χτυπουν το βραχο σε τι υψος να βαλω τις λαμπες απο το ενυδρειογια να μην "καψουν"τα κοραλλια?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-08-04, 22:31
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Ψύχραιμα. Βελτιωτικό θα πάρεις αφού πάρεις κοράλια.
Πρώτα από όλα θα πάρεις skimmer.Το seaclone το θεωρώ πολύ μικρό για τα λίτρα σου. Θα έλεγα ότι θες τουλάχιστο άλλα δύο για τα λίτρα σου. Ή κάτι άλλο αν έχεις sump.
Από σκληρά μία πολύ καλή επιλογή για εσένα είναι ta buble (plegogyra) που και χαμηλή ροή θέλουν και με το φωτισμό θα είναι κούκλα και είναι φωτοσυνθετικά οπότε δεν χρειάζονται τάισμα.
Μετά υπάρχουν και σκληρά που θέλουν τάισμα αλλά θα σου συνιστούσα να δείξεις υπομονή μέχρι να αποκτήσεις λίγη εμπειρία.
Από εκεί και πέρα θέλεις και βιολογικό φίλτρο.
Για τους κυκλοφορητές εγώ θα αγόραζα δύο 600-800άρηδες και θα τους είχα καβάντζα. Σε αυτά τα λίτρα το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι θα βαρεθείς να αλλάζεις το setup της κυκλοφορίας.
Αν τα πας καλά από Αγγλικά και κανένα βιβλίο ή συνδρομή σε περιοδικά θεωρώ ότι είναι υποχρεωτική για το σπορ που διάλεξες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-04, 23:33
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

που μπορω να βρω βιβλια ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-08-04, 15:00
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Γεια χαρα και απο μενα.
Προσωπικα πιστευω οτι τα φωτα που πηρες ειναι ΟΚ.
Εχω εδω και 2 χρονια ενα trigon190(60cm υψoς) me 1 Arcadia 250W 14k(aquamedic) kai ena 150W actinic.
Απο soft corals ειχα sarcophyta(no more λογω crabs) και εχω ακομα pulsing xenia,devils fingers,medusa kai zooanthids. Ολα ειναι μια χαρα αλλα ειναι σε βαθος > 30cm.Πιο ρυχα απο 30cm εχω hard corals.
Τα Clown δεν χρειαζονται απαραιτητα ανεμωνες(το δικο μου ζει στο medusa) αλλα σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω με τον niktso. Ασε τις ανεμωνες προς το παρων
το 29-30 δεν ακουγετε καλο. θα προτεινα μερικα ανεμηστιρακια να χτηπανε τα ΜΗ.
Το διαβασμα θα σε γλειτωσει πολυ παιδεμα οποτε διαβασε οσα περισσοτερα μπορεις για το reef που σκοπευεις να φτιαξεις.
Καλη τυχη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-08-04, 16:54
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Η διαφωνία είναι για τα φώτα όσο αφορά τη διατήρηση ανεμώνων και στο πλήθος των clown. Έχει 4 που χωρίς ανεμώνη θα έχουν επιθετικότητα μεταξύ τους. Ίσα ίσα που του λέω ότι θα τα πάει μια χαρά σε Mixed reef
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-08-04, 22:37
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

δεν διαφωνω με το αν ειναι δυσκολες οι ανεμωνες η αν 4 clown ειναι πολλα για 600λ. απλα προσθεσα παραδειγμα απο προσωπικη εμπειρια για αυτα που ειπες, δηλαδη soft corals στο βυθο και hard corals πιο πανω.

Αυτο που διαφωνησα ειναι οτι οι clown χρειαζονται ανεμωνες. Δεν χρειαζονται και δεν εχει καμια διαφορα στη συμπεριφορα τους το αν μενουν σε ανεμωνη η σε αλλο καταληλο κοραλι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-08-04, 17:24
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή βελτιοτικα νερου...

φιλε φωτη απλα για τα βελτιοτικα νερου θα σου πω οτι συνολικα 4 ειδη πρεπει να ριχνεις στα σιγουρα κ αυτα ειναι:calcium cloride,trace element,potassium iodide κ strontium.ολα ειναι reef evolution.
θα δεις διαφορες στο βραχο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-09-04, 09:56
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: βελτιοτικα νερου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
φιλε φωτη απλα για τα βελτιοτικα νερου θα σου πω οτι συνολικα 4 ειδη πρεπει να ριχνεις στα σιγουρα κ αυτα ειναι:calcium cloride,trace element,potassium iodide κ strontium.ολα ειναι reef evolution.
θα δεις διαφορες στο βραχο.
Συγνώμη αλλά επειδή δεν ξέρω τα συγκεκριμένα προιόντα ,το calcium chloride δεν ανήκει στη κατηγορία Kalkwasser;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-09-04, 01:53
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
σε τι υψος να βαλω τις λαμπες απο το ενυδρειογια να μην "καψουν"τα κοραλλια?
Φωτη αν εχεις κοραλια που εζησαν με τις φθοριου τραβιξε τα οσο πιο μακρια μπορεις απο τα MH στην αρχη τουλαχιστον.
Αφου συνηθισουν τοτε μπορεις να τα αλλαξεις θεση αλλα και παλι μην τα βαλεις ακριβως απο κατω. Τα παντα εξαρτοντε απο το τι κοραλια εχεις η σκοπεβεις να βαλεις. Οταν αγοραζεις καινουριο κοραλι βλεπε/ρωτα σε τι λαμπες το εχουν και προσπαθησε να βρισκεις αναλογο σημειο στο ενυδρειο σου.

Εγω εχω το 250 στα ~15cm απο το νερο και το 150 στα ~10cm. Θα προτεινα να ξεκινησεις απο τα 30cm αν μπορεις και με λιγες ωρες φωτοπεριοδου και σιγα-σιγα να αυξανεις την φωτοπεριοδο και να μειωνεις την αποσταση.

Αν ξερεις τα ονοματα τους πεσμας σε παρακαλω για να ξερουμε για τι ζωα μιλαμε. Δεν ξερω αν γνωριζεις αλλα θα πρεπει να αλαζεις τις λαμπες μετα απο μερικες χιλιαδες ωρες καψιματος(εγω αλαζω καθε χρονο).

Ελπιζω να μην σε ζαλισα. Αν θελεις παραπανω εξηγηση σε κατι πες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-09-04, 14:04
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

δεν γνωριζω τα ονοματα τους και δυστυχος το μαγαζι που τα αγοραζω δεν εχει και πολυ ορεξη να μου πει περισσοτερα για αυτα(ισως γιατι ειμαι μονο 17 χρονων και δεν του γεμιζω το ματι?).οι οδηγιες απο τις λαμπες και αυτος που τις πηρα μου ειπαν να τις βαλω στα 50εκ.α και κατι ακομα εχω 2 blue actinic τις οποιες μου ειπατε να τις αφησω με τις ΜΗ αλλα ειδα και τις aquamedic το moonlight μηπως να βαλω αυτο στη θεση τους?τι ειναι το kalk ειναι τις reefevolution το πηρα γιατι μου ειπατε οτι τα reefevolution ειναι καλα και θα δω διαφορα στον βραχο μου αλλα δεν ξερω τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-09-04, 14:51
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
γιατι μου ειπατε οτι τα reefevolution ειναι καλα και θα δω διαφορα στον βραχο μου αλλα δεν ξερω τι ειναι?
Μην μιλάς στο πληθυντικό ένας σου το είπε. Τώρα το να στοχεύεις σε διαφορα στο βράχο όταν θέλεις να βάλεις κοράλια είναι ...
Σε παρακαλώ πολύ πήγαινε πιο σιγά. Μην αγοράζεις ότι σου λέμε. Θα καταλήξεις με περισσότερο χώρο για πρόσθετα παρά για ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-09-04, 16:30
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Φωτη, συμφωνω απολυτα με τον niktso. "πηγαινε πιο σιγα".

Αυτο ειναι το πιο γρηγορο θεμα που εχω διαβασει ποτε απο τοτε που ξεκηνισα στο χομπι.

Ξεκινησαμε απο το αν θα δεις διαφορα αλλαζοντας τα Τ8 σε ΜΗ και μετα απο μερικα posts μιλαμε για το αν βοηθαει το Calcium στο reef χωρις σκληρα κοραλια. (δεν διαφωνω αλλα εγω δεν θα εβαζα.)

Για τα 50cm δεν ξερω τι να σου πω. Οπως επεισης δεν ξερω και απο ενυδρεια με υψος 80cm. Αλλα τα φωτα σου πιστευω ειναι μια χαρα οπως ειναι.

και οπως λενε σε πολλα αλλα ποστς/φορουμς
διαβασε,διαβασε,διαβασε και οταν τελειωσεις το διαβασμα
.............διαβασε some more.

Φιλικα,
Theo.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-09-04, 18:52
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή calcium

εγω βαζω calcium chloride κ μαλιστα στο κουτι γραφει οτι πρεπει να ριχνω καθε μερα 5 ml.τα υπολοιπα ειναι για καθε 1 κ 2 weeks.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-09-04, 20:25
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
δυστυχος το μαγαζι που τα αγοραζω δεν εχει και πολυ ορεξη να μου πει περισσοτερα για αυτα
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην ξέρει ούτε ο ίδιος. Εδω σε μαγαζί πουλάγανε το χ γιατί αυτό λέει τους τιμολόγησε ο προμηθευτής
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
οι οδηγιες απο τις λαμπες και αυτος που τις πηρα μου ειπαν να τις βαλω στα 50εκ.α
Αυτοί οι κανόνες παίζουν. Μία εναλλακτική είναι η συχνή χρήση ιωδίου σε επαρκή ποσότητα για αποφυγή εγκαυμάτων. Θεωρώ ότι αν τις βάλεις στα 50cm στο βυθό θα είσαι χαμένος. Εγώ - μετά από έρευνα πολλών δευτερολέπτων στο μυαλό μου - θα ξεκίναγα από τα 20cm από την επιφάνεια του νερού και θα έβαζα γυαλί με διάθεση να παίξω στο πάχος του γυαλιού. Το γυαλί το θεωρώ απαραίτητο ειδικά αν η λάμπα δεν έχει προστασία από τη UV.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
το moonlight μηπως να βαλω αυτο στη θεση τους?
Καμία σχέση. Προς το παρόν ξέχνα το moonlight.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης
τι ειναι το kalk
Για αυτό θα συζητήσουμε μετά τους πρώτους κατοίκους. Ρωτάω αν ανήκει στη κατηγορία Kalk. Πες μου σε παρακαλώ οδηγίες χρήσης για το calcium chloride . Το ανακατεύεις σε νερό και προσθέτεις ή το ρίχνεις απευθείας στο νερό του ενυδρείου;
Αυτά
ΥΓ Επειδή υπάρχει ενδεχόμενο να ανέβω σύντομα Θεσ/νίκη θα τα πούμε από κοντά.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-09-04, 01:43
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ....

το κουτι του calcium chloride λεει στο νερο του ενυδρειου κατευθειαν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημοψηφισμα για φωτισμο σε reef Discos Φωτισμός 14 28-10-15 10:14
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-11-03 14:13
Ick medication newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 07-10-03 23:49
Marine & Reef: Τα πρώτα μας βήματα Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 14-12-02 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10234 seconds with 15 queries