Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-10, 16:37
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή Προτασεις για 200 λιτρα..

Καλημερα σας....
Λοιπον μετα απο πολυ σκεψη και αφου βλεπω οτι οικονομικα αυτη τη στιγμη μου ειναι αδυνατο να στησω ενα φυτεμενο οπως το θελω,πρεπει να βρω μια αλλη επιλογη,τουλαχιστον μεχρι να ανακαμψω οικονομικα
Δεν θελω να κανω αλλη μια μαρουλοσαλατα απλα σε μεγαλυτερο μπωλ,θελω να το στησω οπως ακριβως το εχω στο μυαλο μου,με τα φυτα που θελω και οχι με οτι βρω,πραγμα που προυποθετει αρκετα λεφτα σε παραγγελια φυτων, υποστρωματων,λιπανσης κτλ.Με στεναχωρει πολυ,αλλα δεν θα τα βαψω μαυρα,απλα θα το τρεναρω,αλλωστε το καλο πραγμα αργει να γινει.Ετσι λοιπον,για να πνιξω τον πονο της προσωρινης αλλαγης σχεδιου,σκεφτομαι : ειναι μια καλη ευκαιρια να χαρω ενα αλλο κομματι του υδατινου κοσμου.Τα ψαρια.Η αληθεια ειναι οτι με τις πολλες πρασσιναδες δεν σου μενει να ασχοληθεις και πολυ με τα ψαρακια,οποτε τωρα ειναι η ωρα! Μην ακουσω απο καποιους οτι πουληθηκα και απαρνιεμαι τα μποστανια(εδω ο Τηλεμαχος αλλαξοπιστησε,και απ'οτι βλεπω δεν ειναι προσωρινο),συντομα θα επιστρεψω δριμυτερη,το νου σας
Και αφου τελειωσαμε με τον προλογο...ας μπουμε στο ζουμι της υποθεσης.Επειδη δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου,ουτε και μεγαλη εμπειρια με ψαρια και ψαροσυνθεσεις,παρακαλω,ειμαι ολη αυτια να ακουσω προτασεις.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 100χ42χ53.Το καταστημα διαθετει Α/Ο,οποτε θα μπορουσα να παω και προς αμαζονιο πλευρα,ξερα'ι'λα,αλλα με τραβαει περισσοτερο απο τις κοτρωνες (με το συμπαθειο κιολας)
Ακουω προτασεις λοιπον,ευχαριστω για την υπομονη σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Χρυσόψαρα
ή ζωοτόκα!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-10, 16:41
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Πιπερι Τηλεμαχε !!!
Λαθος δικο μου,επρεπε να πω οτι αποκλειονται τα ζωοτοκα,για χρυσοψαρα δεν το συζηταω...ποτε δεν μου εκαναν κλικ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
...ποτε δεν μου εκαναν κλικ...
Πιπέρι κυρία Όλγα





__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-10, 17:24
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιπέρι κυρία Όλγα





μια χαρα τα λεει 12 τηλεμαχος βλεπω 30 ολγα!!
μαυρη αμμο
βαλισνεριες πιστια
πετρες
τανγκανικα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-10, 17:46
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Μιας και τα κύρια ζητούμενα του ενυδρείου που θα στηθεί είναι η ευκολία συντήρησης και το να είναι τα ψάρια σε πρώτο πλάνο,τότε η λίμνη malawi και tanganyika θα πρέπει να παίξουν σε πρώτο πλάνο.Αυτά τα ενυδρεία είναι και οικονομικά -το μόνο που χρειάζεται είναι καλή φίλτρανση,δεν μπλέκουμε με οσμώσεις- και δε θέλουν άπειρες ώρες ενασχόλησης -μόνο οι αλλαγές νερού είναι και το τάισμα- και τα ψάρια είναι σε πρώτο πλάνο και γέννες έχουμε και βάζουμε και κανένα φυτό άμα λάχει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-10, 16:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια καλή πρόταση για να εξοικονομήσεις χρήματα, είναι να περιορίσεις την οδήγηση (ακριβοί αυτοί οι φαναρτζήδες).

Αμαζόνιος και ξερό ψωμί. Σκαλάρια, ραμιρέζι, ροδόστομοι και κόρυς, τι καλύτερο θα μπορούσες να βρεις? Και το φυτεύεις όσο και όποτε θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-10, 17:12
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Δεν με περιοριζουν τα λιτρα για σκαλαρια??Η αληθεια ειναι πως καποια ειναι πολυ εντυπωσιακα και ειναι η πρωτη εικονα που μου ηρθε στο μυαλο οταν σκεφτηκα την ξερα'ι'λα..
ΥΓ.Κερια και λιβανια Τηλεμαχε που θα με γερασεις πριν την ωρα μου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-10, 17:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με περιοριζουν τα λιτρα για σκαλαρια??Η αληθεια ειναι πως καποια ειναι πολυ εντυπωσιακα και ειναι η πρωτη εικονα που μου ηρθε στο μυαλο οταν σκεφτηκα την ξερα'ι'λα..
Αν δεν κάνω λάθος, είπες ότι το ενυδρείο σου είναι 100Χ42Χ53, δηλαδή 223 λίτρα και σχεδόν 200 καθαρά με σχετικά καλό ύψος, αν είναι το 53.
Μια χαρά είσαι για 1 ζευγάρι σκαλάρια, μαζί με 1 ζευγάρι ραμιρέζι, αρκετά ζευγάρια (το λένε και κοπάδι) ροδόστομους και 5-6 κόρυς (καινούρια, όχι από επιστροφή χαρισμένου).

Μην ακούς τους από πάνω που πάνε να σε παρασύρουν σε Αφρικανικές λίμνες, σκέψου ενυδρείο χωρίς καθόλου φυτά, κρανίου τόπο, σεληνιακό τοπίο.
Και σιγά μην είναι τα ψάρια σε πρώτο πλάνο, όλο κρυμμένα στις πέτρες κι εσύ να κοιτάς το νταμάρι και να περιμένεις να ξεπροβάλλει μουσούδα, αίσχος.
Κι όταν μπορέσεις να το φυτέψεις, τι θα τα κάνεις τα ψάρια και τα κοτρώνια?? Ενώ ο Αμαζόνιος φυτεύεται άνετα, χωρίς ν' αλλάξεις ψαροσύνθεση.
Κι εμείς βάζουμε καμιά πέτρα άμα λάχει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-10, 11:29
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος, είπες ότι το ενυδρείο σου είναι 100Χ42Χ53, δηλαδή 223 λίτρα και σχεδόν 200 καθαρά με σχετικά καλό ύψος, αν είναι το 53.
Μια χαρά είσαι για 1 ζευγάρι σκαλάρια, μαζί με 1 ζευγάρι ραμιρέζι, αρκετά ζευγάρια (το λένε και κοπάδι) ροδόστομους και 5-6 κόρυς (καινούρια, όχι από επιστροφή χαρισμένου).

Μην ακούς τους από πάνω που πάνε να σε παρασύρουν σε Αφρικανικές λίμνες, σκέψου ενυδρείο χωρίς καθόλου φυτά, κρανίου τόπο, σεληνιακό τοπίο.
Και σιγά μην είναι τα ψάρια σε πρώτο πλάνο, όλο κρυμμένα στις πέτρες κι εσύ να κοιτάς το νταμάρι και να περιμένεις να ξεπροβάλλει μουσούδα, αίσχος.
Κι όταν μπορέσεις να το φυτέψεις, τι θα τα κάνεις τα ψάρια και τα κοτρώνια?? Ενώ ο Αμαζόνιος φυτεύεται άνετα, χωρίς ν' αλλάξεις ψαροσύνθεση.
Κι εμείς βάζουμε καμιά πέτρα άμα λάχει.
+ 1 με αυτες τις προηποθεσεις η ψαροσυνθεση που προτεινει ο φιλος ειναι ειδανικη!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-10, 22:50
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος, είπες ότι το ενυδρείο σου είναι 100Χ42Χ53, δηλαδή 223 λίτρα και σχεδόν 200 καθαρά με σχετικά καλό ύψος, αν είναι το 53.
Μια χαρά είσαι για 1 ζευγάρι σκαλάρια, μαζί με 1 ζευγάρι ραμιρέζι, αρκετά ζευγάρια (το λένε και κοπάδι) ροδόστομους και 5-6 κόρυς (καινούρια, όχι από επιστροφή χαρισμένου).
Βαλισνέριες, μερικούς εχινόδωρους και τενέλους για χαλί, επάνω σε ψιλή όχι πολύ ανοιχτόχρωμη άμμο και καμιά ρίζα ρεντ μουρ και είσαι κούκλα κυραΌλγα!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Ενυδρειο 54 λιτρα Προτασεις.. aNe Ζωοτόκα 8 19-04-10 13:18
προτασεις Βασίλης Μαιόπουλος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 27-04-07 20:06
Προτασεις... socrates Malawi 11 24-03-06 15:35
60 Λιτρα Φυτεμενο-Προτασεις? Cydox Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 17 23-03-06 12:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07650 seconds with 14 queries