Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 16-09-10, 16:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σας αρεσουν αυτες οι εικονες ???????
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...1t:429,r:3,s:0
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...:0&tx=91&ty=55
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...:0&tx=67&ty=65
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=410
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 16-09-10, 17:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

χαχαχα, είσαι ο ¶ρχοντας της υπερβολής, σε παραδέχομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 16-09-10, 17:14
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε harris samos, συμφωνώ πως ένα ενυδρείο 100 λίτρων είναι γενικά μικρό. Ενα τέτοιο έχω και εγώ (Rio125). Μπορείς να μου πεις πια ψαράκια θεωρείς κοπαδόψαρα που δε μπένουν σε 100 λίτρα. Υποθέτω όλα τα tetras;
Εγώ στο ενυδρείο μου έχω Black phantom tetra. Είναι λίγο στριμωγμένα δηλαδή;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 16-09-10, 17:34
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω τι κακό βρίσκεις σε αυτες τις εικόνες!!! Εμενα μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να έχεις 20 χρυσόψαρα στα 20 λίτρα...
Λίτρο και εκατοστό δεν λένε οι περισσότεροι πετσοπάδες??? Αυτοι δηλαδή δεν ξέρουν?

Λοιπον, δεν αφηνετε τις υπερβολές λεω γω? ο άνθρωπος πολύ ωραία το είπε, οτι μεχρι μονοκατικοια μπορει να προσφέρει στη καλύτερη...
παραθέτω... "μια γκαρσονιερα , η ενα διαμερισμα... ισως και για καποια μονοκατοικια" Σίγουρα μπορούμε να βρούμε κάτι που να μένει σε γκαρσονιέρα...
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 16-09-10, 17:35
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δείτε όμορφες εικόνες:

80λιτρο: http://auburn.edu/~masonjd/Pictures/aqcentral.JPG

80λιτρο: http://mypalhs.com/forums/showthread.php?t=74537

80λιτρο: http://www.youtube.com/watch?v=oIVDVBo8dRs&feature=player_embedded#!

110λιτρο: http://www.youtube.com/watch?v=toKKQXNnZ1g&feature=related

Μπαίνουν λοιπόν και σε λιγότερα λίτρα από της φίλης...
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 16-09-10, 18:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ωραια δειτε της εικονες που εβαλε ο bokostas

και πειτε μου που ειναι το κοπαδι ????
γιατι εγω πραγματικα δε το βλεπω
-------------------------
BORKED
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 16-09-10 στις 18:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 16-09-10, 18:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Χάρη τα παρατάω, έχω κι άλλα πράγματα να κάνω, πάω να ταΐσω τους παγκάσιους στο 20λιτρο.

Όταν βρω χρόνο, θα ποστάρω καμμιά 15αριά λινκς από ενυδρειακά sites με τα μίνιμα λίτρα για ροδόστομους.
Και να ξέρεις ότι δεν θα σε αφήσω να κάνεις τις προσωπικές υπερβολές σου περί λίτρων την επίσημη θέση του φόρουμ.
Κάθε φορά που θα δίνεις υπερβολικές συμβουλές (σαν τα 720 λίτρα για ροδόστομους), θα με βρίσκεις μπροστά σου.
Με στοιχεία, λινκς και ρεαλιστικές προσεγγίσεις. Θα γίνω ο εφιάλτης σου... μπουαχαχα..

these tetras preferring about a 25 gallon/80 litre aquarium. http://en.wikipedia.org/wiki/Rummy-nose_tetra
Minimum Tank Size:10 Gallons (40 λίτρα) (http://aquariumlore.blogspot.com/200...ose-tetra.html
Tank: 30 inches (76,2 εκατοστά μήκος) http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile38.html
Minimum Tank Volume: 50 litres http://www.fishkeeping.co.uk/modules...aresheetID=122
Tank Size : 20 gallon minimum (80 λίτρα) http://www.fishlore.com/profiles_rummy_nose_tetra.htm
A 15 to 20 gallons tank can be used to keep 10 Rummynose Tetras. http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=27
Minimum Tank Size: 10 gallon (40 λίτρα) http://freshaquarium.about.com/cs/ch...ynosetetra.htm
should be kept in minimum 15 gallon tank (60 λίτρα) http://www.aquariumpassion.com/profi...ose-tetra.html
Minimum Tank Size: 10 gallons (40 λίτρα) http://www.aquariumdomain.com/viewSp...water.php?id=3
A small group of these can be kept in a standard 24" x 15" x 12" (60cm x 37.5cm x 30cm) - 70 litre tank. http://www.seriouslyfish.com/profile...ostomus&id=516

Πάρε αυτά για τώρα και μη με προκαλείς, γιατί θα σου βάλω άλλα τόσα.
Υπενθυμίζω ότι εδώ μιλάμε για 110 λίτρα, όχι για 40 και 50 που λένε τα λινκς.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 16-09-10, 18:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

1 δε μιλησα για λιτρα εβαλα ενα τυχαιο βιντεο που μου αρεσε οπως κολυμπουσαν
2 δεν ειμαι υπερβολικος σε τιποτα αμα δε μπορεις να προσφερεις ενα παλατι σε ενα ψαρι παρε ενα αλλο που το ενυδρειο σου να ειναι παλατι γιαυτο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 16-09-10, 19:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

1. Μίλησες για λίτρα όταν της είπες να μην βάλει ροδόστομους στα 110.
2. Είσαι απίστευτα υπερβολικός και δικαίωμά σου, αλλά καλό θα ήταν να
αναγνώριζες την διαφωνία σου με τα κοινώς αποδεκτά από όλους τους άλλους.
3. Εσύ τότε γιατί δεν έβαλες ροδόστομους στο 600άρι σου
(αφού προτείνεις 720 γι αυτούς) και στρίμωξες τα καημένα τα δισκόπουλα???
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 16-09-10, 19:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη τα παρατάω, έχω κι άλλα πράγματα να κάνω, πάω να ταΐσω τους παγκάσιους στο 20λιτρο.

Όταν βρω χρόνο, θα ποστάρω καμμιά 15αριά λινκς από ενυδρειακά sites με τα μίνιμα λίτρα για ροδόστομους.
Και να ξέρεις ότι δεν θα σε αφήσω να κάνεις τις προσωπικές υπερβολές σου περί λίτρων την επίσημη θέση του φόρουμ.
Κάθε φορά που θα δίνεις υπερβολικές συμβουλές (σαν τα 720 λίτρα για ροδόστομους), θα με βρίσκεις μπροστά σου.
Με στοιχεία, λινκς και ρεαλιστικές προσεγγίσεις. Θα γίνω ο εφιάλτης σου... μπουαχαχα..


Πάρε αυτά για τώρα και μη με προκαλείς, γιατί θα σου βάλω άλλα τόσα.
Υπενθυμίζω ότι εδώ μιλάμε για 110 λίτρα, όχι για 40 και 50 που λένε τα λινκς.
εγω το πιστευω οτι μπορεις να διατηρησεις παγκασιους και να τους μεγαλοσεις κι ολλας και με 2 κιλα αλατακι να πινεις ουζο με παγκασιο ολο το χειμωνα

προκαλω και βεβαια αμα μου βαζεις φωτο με ψαρια που κρατανε κι ενα κινητο στο χερι για να μιλανε και το ονομαζεις κοπαδι
η οταν λες οτι βαζουμε ροδοστομα σε 50 λιτρα
ποσα βαζουμε σε 50 λιτρα ???
το θεμα δεν ειναι να βαλεις ενα ψαρι και να μη δεις ποτε τη κανει στην φυση τη να το κανω να καθετε και να μη κουνιετε ?????

με βασι τα λινκ που μου στελνεις μπορεις να τους κρατησεις και σε κονσερβα σα της σαρδελες σε 10 λιτρο κουβα γιατι τι θα παθουν καθε μερα αλλαγη θα τους κανω αφου χωρανε ε ????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Μίλησες για λίτρα όταν της είπες να μην βάλει ροδόστομους στα 110.
2. Είσαι απίστευτα υπερβολικός και δικαίωμά σου, αλλά καλό θα ήταν να
αναγνώριζες την διαφωνία σου με τα κοινώς αποδεκτά από όλους τους άλλους.
3. Εσύ τότε γιατί δεν έβαλες ροδόστομους στο 600άρι σου
(αφού προτείνεις 720 γι αυτούς) και στρίμωξες τα καημένα τα δισκόπουλα???
ειπα να μη βαλει σε 110 λιτρα
δεν πρωτηνα 700
τα εχω δει τα ψαρια σε 200 και θελουν χωρο για να φανει η ομορφια τους
στο 3 εχεις δικιο εχω σε 300 καθαρα 4 δισκακια γιατι εβγαλα ενα ζευγαρι και 2 αλτιφρον οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα οποτε λεω να παρω ενα ποιο μεγαλοοοο να τα βαλω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 16-09-10 στις 19:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 16-09-10, 19:31
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καποιος να φερει την ειρηνη... εγω παντως παω σινεμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 16-09-10, 20:31
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Εγω παντως νομιζω εκτος απο τα λιτρα του ενυδρειου παιζει ρολο κ ποσο φορτωμενο ειναι αλλα κ η διαθεση των ψαριων για το αν θα κανουν κοπαδι. πχ στην αρχη οταν ηταν στρεσαρισμενα κ τωρα οποτε φοβουνται κανουν αμεσα κοπαδακι. Οταν ειναι χαλαρα παει το καθενα οπου θελει για μερικα δευτερολεπτα κ μετα ξαναμαζευονται.

Κ μια φωτο απο την γκαρσονιερα μου (σιγουρα πιο ανετη απο το petshop)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0258.jpg
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  56,0 KB
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 16-09-10, 21:54
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως νομιζω εκτος απο τα λιτρα του ενυδρειου παιζει ρολο κ ποσο φορτωμενο ειναι αλλα κ η διαθεση των ψαριων για το αν θα κανουν κοπαδι. πχ στην αρχη οταν ηταν στρεσαρισμενα κ τωρα οποτε φοβουνται κανουν αμεσα κοπαδακι. Οταν ειναι χαλαρα παει το καθενα οπου θελει για μερικα δευτερολεπτα κ μετα ξαναμαζευονται.

Κ μια φωτο απο την γκαρσονιερα μου (σιγουρα πιο ανετη απο το petshop)

Συνημμένο Αρχείο 34138
Tι διαστάσεις έχει το ενυδρείο που βλέπουμε στη φωτογραφία; Πάντως οι ροδόστομοι δείχνουν αρκετά στρεσαρισμένοι...

Εκτός από τα λίτρα και την ιχθυοφόρτηση μεγάλη σημασία έχουν και οι διαστάσεις. Ψάρια που είναι καλοί κολυμβητές όπως οι ροδόστομοι θέλουν όσο το δυνατό περισσότερο μήκος για κολύμπι. Τώρα όσον αφορά την διάθεση, τα ψαράκια θα έχουν τόσο καλύτερη διάθεση όσο καλύτερες είναι οι συνθήκες που τους παρέχεις.

Σκοπός μας δεν είναι να τους δώσουμε καλύτερες συνθήκες από ότι σε ένα πετ σοπ. ¶λλωστε εκεί μένουν συνήθως προσωρινά. Στόχος μας είναι να τους δώσουμε όσο μπορούμε τις συνθήκες που χρειάζονται. Δε πέρνουμε δλδ ένα μονομάχο από το ποτηράκι του πετ σοπ για να τον βάλουμε σε μια γυάλα 5 λίτρων και να νομίζουμε πως βοηθήσαμε το ψαράκι.
Όλα αυτά τα λέω φιλικά και με κάθε καλή διάθεση
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 16-09-10, 22:10
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι διαστάσεις έχει το ενυδρείο που βλέπουμε στη φωτογραφία; Πάντως οι ροδόστομοι δείχνουν αρκετά στρεσαρισμένοι...

Εκτός από τα λίτρα και την ιχθυοφόρτηση μεγάλη σημασία έχουν και οι διαστάσεις. Ψάρια που είναι καλοί κολυμβητές όπως οι ροδόστομοι θέλουν όσο το δυνατό περισσότερο μήκος για κολύμπι. Τώρα όσον αφορά την διάθεση, τα ψαράκια θα έχουν τόσο καλύτερη διάθεση όσο καλύτερες είναι οι συνθήκες που τους παρέχεις.

Σκοπός μας δεν είναι να τους δώσουμε καλύτερες συνθήκες από ότι σε ένα πετ σοπ. ¶λλωστε εκεί μένουν συνήθως προσωρινά. Στόχος μας είναι να τους δώσουμε όσο μπορούμε τις συνθήκες που χρειάζονται. Δε πέρνουμε δλδ ένα μονομάχο από το ποτηράκι του πετ σοπ για να τον βάλουμε σε μια γυάλα 5 λίτρων και να νομίζουμε πως βοηθήσαμε το ψαράκι.
Όλα αυτά τα λέω φιλικά και με κάθε καλή διάθεση
+1000000000000000000000000000000000000000

εγω αυτο που βλεπω δεν ειναι κοπαδι ειναι 4 ψαρακια
αν δεις ροδοστομα που ειναι καλα κολιμπουν μαζι συνεχεια και τα κεφαλια τους πετανε φωτια τοσο κοκκινα ειναι

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο ????
σε τι νερο τα εχεις ????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 16-09-10, 22:18
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι διαστάσεις έχει το ενυδρείο που βλέπουμε στη φωτογραφία; Πάντως οι ροδόστομοι δείχνουν αρκετά στρεσαρισμένοι...
Ειναι 96λτ 71cmX33cm.

Πώς καταλαβες οτι ειναι στρεσσαρισμενοι απο αυτην τη φωτο? (δεν αντιλεγω αλλα μου εκανε εντυπωση).

Τα δυο μικροτερα ειναι κατακοκκινα ενω τα μεγαλυτερα ειναι σαφως πιο ξεθωριασμενα αλλα ετσι ηταν απο την αρχη που τα πηρα. Εχει σχεση η ηλικια του ψαριου?
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 16-09-10, 22:19
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αν δεις ροδοστομα που ειναι καλα κολιμπουν μαζι συνεχεια και τα κεφαλια τους πετανε φωτια τοσο κοκκινα ειναι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 16-09-10, 22:38
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι 96λτ 71cmX33cm.

Πώς καταλαβες οτι ειναι στρεσσαρισμενοι απο αυτην τη φωτο? (δεν αντιλεγω αλλα μου εκανε εντυπωση).
Το να καταλάβει κάποιος αν ένα ψαράκι είναι καλά δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται. Δεν αρκεί μόνο να τρέφεται και να κυκλοφορεί στο ενυδρείο. Τα πιο ξεκάθαρα σημάδια είναι το χρώμα του και η συμπεριφορά του. Και αυτά είναι και τα πιο δυσδιάκριτα σημάδια. Γιατι χρειάζεται μέτρο σύγκρισης, δηλαδή πείρα. Αν δεις "ευτυχισμένο" ροδόστομο πραγματικά θα νομίσεις πως είναι διαφορετικό ψάρι.

Και μιλάω εκ πείρας. Όταν άρχισα να πέρνω τις πρώτες μου πληροφορίες για το χόμπυ εδώ στο GAB, διατηρούσα ροδόστομους σε "σκληρό" νερό βρύσης. Μου έλεγαν πως θέλουν μαλακό νερό και γω σκεφτόμουν πως υπερβάλουν αφού νόμιζα πως τα ψαράκια μου ήταν μια χαρά. Όταν τελικά αποφάσισα να πάρω αντίστρωφη όσμωση, και σταδιακά κατέβασα τις σκληρότητες και το ph δεν πίστευα στα μάτια μου. Φοβερά χρώματα, απιστευτη αρμονική κίνηση και τέρμα οι αρρώστειες. Βέβαια και εγώ μετά τους έδωσα καθώς με τα 80 εκ μήκος που έχει το ενυδρείο μου δε μπορούσα να χαρώ την κίνηση τους...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 16-09-10, 22:48
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να καταλάβει κάποιος αν ένα ψαράκι είναι καλά δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται. Δεν αρκεί μόνο να τρέφεται και να κυκλοφορεί στο ενυδρείο. Τα πιο ξεκάθαρα σημάδια είναι το χρώμα του και η συμπεριφορά του. Και αυτά είναι και τα πιο δυσδιάκριτα σημάδια. Γιατι χρειάζεται μέτρο σύγκρισης, δηλαδή πείρα. Αν δεις "ευτυχισμένο" ροδόστομο πραγματικά θα νομίσεις πως είναι διαφορετικό ψάρι.
Γι'άυτο ρωτησα πως καταλαβες απο αυτην τη φωτο, επειδη δεν ειναι καλη (χρωματικα). Επισης γιατι τα 2 ειναι σταθερα κατακοκκινα κ τα αλλα 2 ξεθωριασμενα? (κανονικη ερωτηση κανω δεν αμφισβητω τπτ).
Οσο για το νερο, οι ροδοστομοι αγοραστηκαν κατα λαθος, πηγαινα για endlers αλλα μολις τα ειδα μ'άρεσαν πολυ κ ο πετσοπας μου ειπε οτι κανουν για το νερο μου (μετα μου το επιβεβαιωσε κ αλλος πετσοπας σε αλλο μαγαζι).
Εχω σκληρο νερο κ το μαλακωνω προοδευτικα με απιονισμενο στην τελευταια αλλαγη ειχε φτασει περιπου 7,4 το PH.

Τελος παντων το σχολιο μου για το πως ζουν στα πετσοπ δεν ηταν τοσο τυχαιο γιατι στις μικρες δεξαμενες τους ζουν δεκαδες ροδοστομοι κ δε νομιζω να φευγουν σε μικρο χρονικο διαστημα. Μπορει να κανω κ λαθος κ να πρεπει να ανοιξω πετσοπ
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 16-09-10, 22:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Bρε Θοδωρή ο μονομάχος στα 5 λίτρα είναι το ίδιο με τους ροδόστομους στα 110? Ποιός είπε κάτι τέτοιο, αυτό συζητάμε τόση ώρα?
Κι αν είναι σωστή αυτή η σύγκριση, τότε αφού ο μονομάχος θέλει 6πλασιο χώρο από τα 5 λίτρα, τότε οι ροδόστομοι θέλουν 110Χ6=660?
Μην υπεραπλουστεύουμε τα πράγματα, κανείς δεν μίλησε για στριμωξίδι, μιλάμε αν χωράνε ροδόστομοι σε 110, εσύ σε πόσα τους είχες?

Ο Χάρης αρνείται να καταλάβει ότι και οι δικοί του δίσκοι είναι δυστυχισμένοι σε 300 ή 600 λίτρα και θα είναι δυστυχισμένοι ακόμη και σε 3.000 λιτρα.
Και οι δικοί μου ξιφοφόροι θα προτιμούσαν περισσότερα από τα 200 λίτρα, σίγουρα θα προτιμούσαν και περισσότερα από 2.000 λίτρα.
Αυτό τι πάει να πεί? Να το παρατήσουμε το χόμπυ? Να φτιάξουμε όλοι χιλιάρια μόνο με γκάπυ? Και γιατί άραγε φτάνουν 1.000 λίτρα στα γκάπυ?

Ποιός θα βάλει το όριο? Και σε όποιον αρχάριο ξεκινάει με μικρότερο από 200 λίτρα ενυδρείο (και είναι το 95%), θα συστήνουμε μόνο γκάπυ?
Μήπως να το κάνουμε ένα υπόμνημα για να γλυτώσουμε τις αντιπαραθέσεις?
Η λογική "όσο περισσότερα λίτρα και μήκος, τόσο καλύτερα" ισχύει για όλα τα ψάρια, ε, λοιπόν δεν θα βάλουμε όρια? Και ποιός θα τα βάλει?
Ο Χάρης που έχει κάθε δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, ή όλα ανεξαιρέτως τα σάϊτ στο ίντερνετ που λένε ότι μπαίνουν ροδόστομοι σε 110 λίτρα?

Εγώ σε όλην αυτήν την κουβέντα, δεν έχω εκφράσει προσωπική άποψη, μπορεί κι εγώ να προτιμούσα περισσότερα λίτρα για τους ροδόστομους.
Λέω απλά ότι η παγκόσμια ενυδρειακή κοινότητα έχει βάλει κάποια κατώτατα όρια, για πρακτικούς λόγους και οφείλουμε να τα λαμβάνουμε
υπόψη μας όταν συζητάμε και ειδικά όταν δίνουμε συμβουλές σε καινούριους φίλους, αλλιώς θα χάσουμε την αξιοπιστία μας και θα
καταντήσουμε γραφικοί τύποι που θα επιμένουμε σε προσωπικές υπερβολές, σε πείσμα όλων των υπόλοιπων κουτόφραγκων ενυδρειάδων.
Δες και τα λινκς παραπάνω και ψάξε όσο θέλεις, οι 99 στους 100 διαφωνούν με τις απόψεις του Χάρη περί μεγέθους και λίτρων.

Και συνεχίζω, επειδή ο Χάρης επιμένει:

these tetras preferring about a 25 gallon/80 litre aquarium. http://en.wikipedia.org/wiki/Rummy-nose_tetra
Minimum Tank Size:10 Gallons (40 λίτρα) (http://aquariumlore.blogspot.com/200...ose-tetra.html
Tank: 30 inches (76,2 εκατοστά μήκος) http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile38.html
Minimum Tank Volume: 50 litres http://www.fishkeeping.co.uk/modules...aresheetID=122
Tank Size : 20 gallon minimum (80 λίτρα) http://www.fishlore.com/profiles_rummy_nose_tetra.htm
A 15 to 20 gallons tank can be used to keep 10 Rummynose Tetras. http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=27
Minimum Tank Size: 10 gallon (40 λίτρα) http://freshaquarium.about.com/cs/ch...ynosetetra.htm
should be kept in minimum 15 gallon tank (60 λίτρα) http://www.aquariumpassion.com/profi...ose-tetra.html
Minimum Tank Size: 10 gallons (40 λίτρα) http://www.aquariumdomain.com/viewSp...water.php?id=3
A small group of these can be kept in a standard (60cm x 37.5cm x 30cm) - 70 litre tank. http://www.seriouslyfish.com/profile...ostomus&id=516
και συνεχίζω:
TANK: 24" (60 cm) or 15 gallons (55 L). http://fish.mongabay.com/species/Petitella_georgiae.html
at least 10 gallons (40 λίτρα) http://www.associatedcontent.com/article/5578832/rummynose_tetra_care_sheet.html
Minimum Tank Size: 28" (70 cm) or 20 gallons (75 L) http://www.aquariumpros.com/forums/showthread.php?t=6208
about a 25 gallon/80 litre aquarium. http://wapedia.mobi/en/Rummy-nose_tetra
Minimum tank size: 20 gallons (80 λίτρα) http://www.aquatic-eden.com/2006/12/rummy-nose-tetra.html
Minimum tank size: 75cm http://www.thinkfish.co.uk/fish/Rummy_Nose_Tetra/
Minimum Tank Size: 10 gallon (40 λίτρα) http://en.mimi.hu/aquarium/rummy_nose_tetra.html
Minimal tank volume: 40 litre (11 US gal) http://www.aquapage.eu/Fishes.php?detail=134

Είναι μια διεθνής συνομωσία κατά του Χάρη.
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 16-09-10, 23:10
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Ρώτα ότι θες χωρίς να φοβάσαι μην παρεξηγηθούμε. Δεν έχω όρεξη να χαλαστώ βραδιάτικα

Δεν έχουν όλα τα ψαράκια τις ίδιες αντοχές. Κάποια μπορεί να είναι περισσότερο ταλαιπωρημένα και το δείχνουν. Αν δεν υπάρχει αρρώστια όλα τα ψαράκια πρέπει να δείχνουν εξίσου ζωντανά, έντονα χρωματισμένα και υγιή. Όταν "πέσεις" κάτω από το 7 Ph θα αρχίσεις να βλέπεις τα πραγματικά τους χρώμα και συμπεριφορές. Φυσικά θα πρέπει να προσθέσεις και κάποια φυτά ή φυτά επιφανείας για να μη δείχνει τόσο φωτεινό το ενυδρείο σου. Θα εκτιμήσουν ιδιαίτερα τη σκιά και το χαμηλότερο φωτισμό.

Έχε υπόψην σου πως τα περισσότερα tetras, σε καλές συνθήκες, ζούνε γύρω στα 4 με 5 χρόνια. Στο πετ σοπ, δύσκολα θα επιβιώσουν για περισσότερο από ένα μήνα.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 16-09-10, 23:18
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρώτα ότι θες χωρίς να φοβάσαι μην παρεξηγηθούμε. Δεν έχω όρεξη να χαλαστώ βραδιάτικα

Δεν έχουν όλα τα ψαράκια τις ίδιες αντοχές. Κάποια μπορεί να είναι περισσότερο ταλαιπωρημένα και το δείχνουν. Αν δεν υπάρχει αρρώστια όλα τα ψαράκια πρέπει να δείχνουν εξίσου ζωντανά, έντονα χρωματισμένα και υγιή. Όταν "πέσεις" κάτω από το 7 Ph θα αρχίσεις να βλέπεις τα πραγματικά τους χρώμα και συμπεριφορές. Φυσικά θα πρέπει να προσθέσεις και κάποια φυτά ή φυτά επιφανείας για να μη δείχνει τόσο φωτεινό το ενυδρείο σου. Θα εκτιμήσουν ιδιαίτερα τη σκιά και το χαμηλότερο φωτισμό.

Έχε υπόψην σου πως τα περισσότερα tetras, σε καλές συνθήκες, ζούνε γύρω στα 4 με 5 χρόνια. Στο πετ σοπ, δύσκολα θα επιβιώσουν για περισσότερο από ένα μήνα.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, το site ειναι πολυ καλο κ χρησιμο ειδικα για αρχαριους οπως εγω. Κ sorry κ για το highjacking του θεματος
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 16-09-10, 23:42
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Μα εγώ έχω φύγει από την κουβέντα περί λίτρων. Διάβασε, φίλε μου Κώστα, στο πρώτο μου ποστ, γράφω : "Ροδόστομους συνήθως προτείνω σε ενυδρεία με μήκος πάνω από 1 μέτρο. Όχι πως δε θα περάσουν καλά και στο δικό σου αν τους δώσεις τις κατάλληλες συνθήκες, απλά σε μεγάλο μήκος ενυδρείου μπορεί να χαρείς και το πανέμορφο κοπαδιαστό κολύμπι τους, που είναι ένα από τα πιο όμορφα χαρακτηριστικά τους." Δηλαδή, το μόνο που δε θα μπορεί να απολαύσει είναι το κολύμπι και το έντονο κοπάδιασμα. Μια χαρά μπορεί να τα κρατήσει στα λίτρα που έχει, αλλά δε θα πάρει από αυτά το 100 % του χαρακτήρα τους. Εγώ τους είχα σε 100 λίτρα καθαρά και επειδή δεν έβλεπα αυτή την κοπαδιαστή κίνηση τους, τα έδωσα μήπως και πάνε κάπου καλύτερα.

Όσον αφορά το σχόλιο μου για τον μονομάχο, είναι γενικό και δεν αφορά το φίλο daqua. Κάποιοι λένε για τα pagasious και τα red tailed catfish πως τα πέρνουν από τις άθλειες συνθήκες των πετ σοπο και του δίνουν καλύτερες συνθήκες βάζοντας τα πχ σε 200 λίτρα. Αυτό είχα σκοπό να πω.

Και ξανατονίζω: Πέρα από το αρχικό ποστ δε ξανα ανάφερα λίτρα. Αναφέρομαι πλεόν στο πως ξεχωρίζουμε έναν "χαρούμενο" ροδόστομο, στο ph, τον έντονο φωτισμό, την έλλειψη φυτών και το στρες που τους προκαλεί. Επομένως αυτά που λες με τα 200 και 600 λίτρα, ξέρεις καλά πως δε με αντιπροσωπεύουν. Μακάρι να είχαμε όλοι τόσα λίτρα ( σε ένα ενυδρείο ) αλλά αυτό είναι δύσκολο και πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς. Αλλά δε πρέπει να ξεφεύγουμε πολύ ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 16-09-10, 23:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορεις να διατηρησεις χωρις προβληματα ενα κοπαδι 6-7 ροδοστομων σε 60 λιτρα 60 εκατοστων με μαλακο νερο.
Μπορεις να διατηρησεις επισης απροβληματιστα ενα κοπαδι 10-12 ατομων σε 110 λιτρα 80 εκατοστων με μαλακο νερο.
Μονο σε ενα ενυδρειο πανω απο 120 εκατοστα ομως μπορεις να αρχισεις να θαυμαζεις το υπεροχο κοπαδιασμα -ισως το καλυτερο που υπαρχει απο τα γνωστα μας τετρα- που θα κανει ενα κοπαδι απο 25-30 ψαρια...
Αν και μοντερεητορ ομως,που θα επρεπε να δινω το καλο παραδειγμα για τους αρχαριους κατ αρχας με τα πρακταια μου,εχω διατηρησει πολλα ηδη και μερικες φορες εξακολουθω να το κανω και τωρα στα χαμηλοτερα επιπεδα λιτρων απο τα προτεινομενα και σε μερικες περιπτωσεις παραβιασα ακομα και αυτα για να καταφερω να εχω στην κατοχη μου καποια ψαρια που ηθελα.
Διαπιστωσα οτι μπορω να τα διατηρησω σε εξαιρετικη κατασταση διδοντας τους καταλληλες συνθηκες νερου,καταλληλες παραμετρους,σωστο στησιμο ενυδρειου για τις αναγκες τους και υπερεπαρκεια φιλτραρισματος.
Με τον καιρο ομως διαπιστωσα και κατι αλλο...Οτι αυτα που ειχα διαβασει και ακουσει για την συμπεριφορα τους,την κινηση τους,τις επιδειξεις τους,δεν προκειτε να τα δω ποτε αν δεν τους εδινα τον χωρο που επρεπε να εχουν ειτε αυτο λεγεται λιτρα,ειτε λεγεται μηκος,ειτε ακομα σε μερικες περιπτωσεις υψος ενυδρειου.

Οποτε ναι οι ροδοστομοι σε ενα κοπαδι των 12-13 μπαινουν ανετα στο ενυδρειο των 110 λιτρων και 80 εκατοστων και αν τους δωσεις καταλληλες παραμετρους θα τα εχεις εως τα γεραματα τους,απλα δεν θα δεις ποτε το πανεμορφο κοπαδιασμα που μπορουν να κανουν σε ολο του το μεγαλειο...Θα κοπαδιασουν βεβαια,αλλα οχι οπως παρουσιαζεται σε καποια βιντεακια και φωτο που μενεις με το στομα ανοικτο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 17-09-10, 00:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Οποτε ναι οι ροδοστομοι σε ενα κοπαδι των 12-13 μπαινουν ανετα στο ενυδρειο των 110 λιτρων και 80 εκατοστων και αν τους δωσεις καταλληλες παραμετρους θα τα εχεις εως τα γεραματα τους,απλα δεν θα δεις ποτε το πανεμορφο κοπαδιασμα που μπορουν να κανουν σε ολο του το μεγαλειο...Θα κοπαδιασουν βεβαια,αλλα οχι οπως παρουσιαζεται σε καποια βιντεακια και φωτο που μενεις με το στομα ανοικτο.
Aκριβώς, όπως και σε 500 λίτρα και 1,5 μέτρο μήκος, πάλι δεν θα δούμε ποτέ τις ακριβείς
συμπεριφορές που έχει στην φύση ένα κοπάδι 200-300 ροδόστομων.
Αμφιβάλω αν θα τις δούμε και σε 3 μέτρα ενυδρείο, μήπως κάνω λάθος?
Και ξαναλέω: φυσικά όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα, δεν πρέπει όμως να βάλουμε όρια?
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 17-09-10, 00:19
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειμαι υπερ της αποψης,και οπως ολοι σας εδω μεσα,του μοτο "Δωστα στα ψαρια σας οσο περισσοτερα λιτρα μπορειτε".
Αν ομως δω καποιον να εχει 8 ροδοστομους σε ενα 80αρι με σωστες παραμετρους το μονο που θα μπορεσω να του πω ειναι "αν τα ειχες σε 300αρι και τα εκανες 40 θα τα χαζευες..." τιποτα αλλο.
Οι υπερβολες ειτε ειναι προς τα πανω,ειτε προς την αντιθετη δεν κανουν καλυτερο το χομπυ μας.
Ασε που δημιουργουν και παρεξηγησεις...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 17-09-10, 00:29
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Συμφωνώ (εν μέρει ) και προς Θεού, καμμία παρεξήγηση.
Θα απέτρεπες όμως κάποιον να τους βάλει σε 110 λίτρα, αν τους ήθελε πολύ?
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 17-09-10, 00:33
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Ο μοντεράτορας με καλύπτει απόλυτα στις απόψεις και τον τρόπο σκέψης.

"Θα απέτρεπες όμως κάποιον να τους βάλει σε 110 λίτρα, αν τους ήθελε πολύ?" Όχι, καθόλου. Εγώ όμως δε θα έβαζα.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 17-09-10, 00:39
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Μπορεις να διατηρησεις χωρις προβληματα ενα κοπαδι 6-7 ροδοστομων σε 60 λιτρα 60 εκατοστων με μαλακο νερο.
Μπορεις να διατηρησεις επισης απροβληματιστα ενα κοπαδι 10-12 ατομων σε 110 λιτρα 80 εκατοστων με μαλακο νερο.
Μονο σε ενα ενυδρειο πανω απο 120 εκατοστα ομως μπορεις να αρχισεις να θαυμαζεις το υπεροχο κοπαδιασμα -ισως το καλυτερο που υπαρχει απο τα γνωστα μας τετρα- που θα κανει ενα κοπαδι απο 25-30 ψαρια...

copy paste γεια σου dimi
αυτο λεω κι εγω αλλα ο bokostas τα δικα του
θα του ριξω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 17-09-10, 00:43
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τι να αποτρεψω ρε Κωστα...Πλακα με κανεις?
Μεχρι περσυ τους ειχα στο 70αρι μου.
Απλα θα του εξηγουσα την εμπειρια μου,οπως εκανα εδω παραπανω,ωστε να ξερει τι να περιμενει απο αυτη την επιλογη.
Νετα σκετα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 17-09-10, 01:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο λεω κι εγω αλλα ο bokostas τα δικα του
θα του ριξω
Όχι Χάρη, εσύ δεν λες αυτό, εσύ είπες:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
OXI ροδοστομα ειναι μικρο το ενυδρειο
Και για να φτάσουμε να συμφωνήσεις σ' αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να διατηρησεις χωρις προβληματα ενα κοπαδι 6-7 ροδοστομων σε 60 λιτρα 60 εκατοστων με μαλακο νερο.
χρειάστηκαν 2 σελίδες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όταν θέλει η φύση Κόφινας Δίσκοι 3 24-03-08 18:35
Πετρες απο την φύση??? zak Γλυκό νερό - Γενικά 20 14-03-08 23:37
Φύση και ενυδρείο Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 02-11-05 10:10
Φυτά απο τη φύση + παράσιτα newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14248 seconds with 14 queries