Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-16, 22:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή προσθετα στις ετοιμες τροφες και ποσο ασφαλεις ειναι αυτες?

ποσοι κοιταμε τα συστατικα στις ετοιμες τροφες που δινουμε στα ψαρια μας?
ρωταω γιατι προσφατα αγορασα μια τροφη της seachem(συγκεκριμενα αυτη http://www.seachem.com/nutridiet-discus.php)

η οποια γραφει στα συστατικα της πως περιεχει τις βαφες red #40 , yellow #6 ,blue #1.

αυτα τα γραφει πανω στη συσκευασια.
περιεργως,δεν τα γραφει στα συστατικα της τροφης στη σελιδα της ενω γραφει ολα τα αλλα.

κατα τα αλλα δεν μπορω να την κατηγορησω για τα υπολοιπα στοιχεια της τροφης,φαινεται να αρεσει στα ψαρια μου,και εχει καποια χαρακτηριστικα για τα οποια την προτιμησα οπως η χλορελα,η βιταμινη c και το οτι ειναι εμποτισμενη με Garlic guard.

αλλα ψαχνωντας λιγο τα συστατικα της, βρηκα πως οι βαφες που χρησιμοποιουν αν και ειναι ευρεως διαδεδομενες και τις τρωμε και εμεις,θεωρουνται τοξικες και μαλιστα εχει παρατηρηθει και δημιουργια ογκων σε ποντικια.
και μιλαω για ολες.
ουτε μια τους δεν θεωρειται ασφαλης.
ενα ενδεικτικο λινκ εδω http://articles.mercola.com/sites/ar...food-dyes.aspx αν και ολα οσα διαβασα τα ιδια λενε πανω κατω.
δυστυχως δεν εχω βρει καποια μελετη αντιστοιχη για ψαρια ακομα,αλλα αμφιβαλω πως θα ειναι καλο να τις τρωνε για μεγαλο διαστημα.

αντιθετα,δεν βρηκα κατι τετοιο στα συστατικα τις Ocean nutrition discus flakes.(http://www.oceannutrition.eu/product...scus-flakes)αν και το πιθανοτερο ειναι πως απλα δεν γραφουνε τα χρωματα που περιεχουν.

ισως εχω αρχισει εγω και γινομαι πολυ ευαισθητος με τα ψαρια που εχω τωρα,αλλα ειναι οντως υπερβολικο να ανησυχει καποιος η οχι?
αφου υπαρχουν αποδειξεις πως προκαλουν προβληματα.εστω και αν αυτες δεν αφορουν ψαρια,αλλα αφορουν ποντικια και κυριως ανθρωπους.

μηπως να αρχισουμε να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στο τι ταιζουμε και να δουμε τι εναλλακτικες λυσεις υπαρχουν?
γιατι προσωπικα εχω αρχισει και δεν εμπιστευομαι καμια ψαροεταιρια...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-16, 22:37
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Γενικα δυο εταιρειες εχω σε υποληψη λιγο που εψαξα και απο παρατηρησεις σε σχεση με τα ψαρια
Μπορει να ειναι καλες και αλλες που δεν εχω δοκιμασει ,παντως ετσι και αλλιως πλεον δινω μονο κατεψυγμενες οποτε δε "σκαω"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-16, 22:38
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιώργο και εγω την ίδια αγωνία είχα πάντα, για τις χρωματιστές τροφές .... Μα πώς στο καλό μπορεί να έχει μια τροφή τέτοιο χρώμα και να θεωρείται ασφαλής ?
Αν φτιάξουμε εμεις την τροφή δεν θα έχει καθόλου αυτό το χρώμα .
Οπότε έχω καταλήξει να ταίζω τροφές χωρίς καθόλου χρώμα Συνηθως εταιρείες όπως Ocean Nutrition, Hikari , dr. Bassleer Biofish (σε αυτη αναφέρει Guaranteed free of artificial colors) δεν έχουν χρωστικές και πολλά Ε.......
Μάλλον και εγω είμαι λίγο παραπάνω προστατευτική στα ψάρια μου
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-16, 22:46
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Να προσθέσω τις http://www.blue-co.it/ που κατά την γνώμη και την εμπειρία σοβαρών εκτροφέων (και τη δική μου αλλά εγώ δεν μετράω) είναι κορυφαία αλλά δεν εισάγεται δυστυχώς στην Ελλάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-16, 22:55
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όντως πολλές από τις χρησιμοποιούμενες χρωστικές τροφίμων μόνο για τρόφιμα δεν θα έπρεπε να είναι. Και στις μελέτες ογκογέννεσης πάσχουν αλλά και στην ίδια τους την προέλευση, όντας παραπροιόντα άλλων χημικών διεργασιών που καμιά σχέση δεν έχουν με τρόφιμα.

Φυσικά υπάρχουν και φυσικές χρωστικές όπως τα καροτένια, οι ανθοκυανιδίνες, ξανθίνες κ.α. χρωμοφόρες ενώσεις φυσικής(φυτικής ή ζωικής) προέλευσης, οι οποίες όχι μόνο δεν είναι επικίνδυνες αλλά χρήσιμα αντιοξειδωτικά, βιταμίνες(τα καροτένια) και χρωστικές που τα ψάρια και τα ασπόνδυλα τις αξιοποιούν για τον χρωματισμό τους. Κάποιες εταιρίες χρησιμοποιούν τέτοιες χρωστικες στις πιο ιδιαίτερες τροφές τους

Πέρα από τις χρωστικές των τροφών όμως, μεγάλο θέμα είναι η ίδια η προέλευση των πρώτων υλών τους. Μετά το πυρηνικό ατύχημα της Ιαπωνίας, οι Ωκεανοί της Ασίας και ο Ειρηνικός έχουν μολυνθεί κατα κόρον και τα ψάρια που πιάνονται σε αυτές τις θάλασσες έχουν πολύ υψηλότερα επίπεδα ραδιενέργειας από τα αποδεκτά, για να μην μιλήσουμε για τα φυσιολογικά επίπεδα. Μεγάλο μέρος τους έχει αλλοιώσεις από την ραδιενέργεια που έχουν εκτεθεί από το νερό ή την τροφή τους ή και όγκους. Όπως είναι φυσικό, τα ψάρια που πιάνονται σε αυτές τις θάλασσες έχουν την χαμηλότερη τιμή. Έτσι καταλήγουν στις φοιτητικές εστίες ανα τον κόσμο, σε κινέζικα και μη εστιατόρια και φυσικά που αλλού; Στις βιομηχανίες τροφίμων.....Ποιά πηγή θα διάλεγε κάποιος για το εργοστάσιό του ψαροτροφών; Α-ποιότητας και ακριβής τιμής ή ότι φθηνότερο; Ιχθυάλευρο θα γίνει έτσι και αλλιώς....
Εκεί έρχεται και το κύριο πρόβλημά μου με την Hikari από τότε. Παρασκευάζεται στην Ιαπωνία. Και όλα τα νερά της είναι.....

Άλλο θέμα των τροφών για ψάρια είναι τα συντηρητικά. Κάποιες έχουν αθώα αλλά κάποιες άλλες χρησιμοποιούν συντηρητικά όπως το Ethoxyquin που ενοχοποιείται για κακές εκδύσεις και θανάτους ασπόνδυλων και έχει αμφισβητούμενη ασφάλεια

Πολλά αυτά που χρειάζονται ψάξιμο κάθε φορά. Ίσως υπερβολικά πολλά
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-16, 23:08
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

http://www.oscarfish.com/fish-food-analysis.html

( δεν την ανοίγει αυτή τη στιγμή)

είναι μία πολύ καλή σελίδα με πολλές πληροφορίες και κριτικές για τις τροφές.

Βαθμολογεί τις τροφές με βάση τα συστατικά τους και μάλιστα με την σειρά που αναγράφονται που με βάση το νόμο πρέπει να ξεκινούν με αυτήν που περιέχουν περισσότερο .


Περιττό να πω ότι γνωστές εταιρίες όπως sera tetra παίρνουν ένα αστέρι από τα 6.

Εγώ επειδή έχω μικρά ψάρια και άρα μικρό κόστος βρήκα και αγόρασα την Northfin από το Κανάδα( την έχει και στην Αγγλία). Είναι η καλύτερη κατά γενική ομολογία και η μόνη χωρίς επικίνδυνα συντηρητικά όπως Ethoxyquin και χρωστικές .


Grindal,ocean nutrition ,bloodworms κατεψυγμένα, northfin,northfin, grindal

Και τροφές για τα cory - αγκίστρους βρασμένο αγγουράκι ή κολοκυθάκι και ταμπλέτες cookies και pleco tabs της dennerle .

Δοκιμάζω τώρα και την softline της tropical που φαίνεται πολλά υποσχόμενη .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-16, 23:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπραβο βρε κωστα,πολυ χρησιμες πληροφοριες!
σε μια απαντηση εθεσες ζητηματα που ουτε καν τα σκεφτηκα αρχικα,αν και θα επρεπε να ειναι αυτονοητα.
τελικα το να εισαι υπερβολικος σε καποια πραγματα δεν ειναι κακο.
παντα ελεγα πως θα πρεπει να σκεφτομαστε σε λιγο "μεγαλυτερη κλιμακα",αλλα πολλες φορες ειναι δυσκολο.

το θεμα ειναι ποιες ειναι οι εναλλακτικες λυσεις?
μονο τα ζωντανα και οι diy?

edit
@globalzero το λινκ που εβαλες απο πανω,το ειδα αφου εγραψα το ποστ.
θα το κοιταξω σιγουρα.θενξ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-16, 20:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

και έρχεται το ερώτημα,
αξίζει το κόπο να φτιάχνουμε δικές μας τροφές ;
και αν τις φτιάχνουμε , είναι σωστές ; ως προς τη διατροφική ικανότητα,
δίνουμε τα απαραίτητα για τη σωστή ανάπτυξη των ψαριών ; ή τα παχαίνουμε μόνο ;
μερικά από τα ερωτήματα που με απασχολούν πάρα πολύ, γιατί είμαι από αυτούς που φτιάχνω τροφή για τα χρυσόψαρα μου, στα μικρά αναγκαστικά δίνω και εγω του εμπορίου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-16, 21:02
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

ενδιάμεση λύση είναι αυτά :

http://www.repashy.co.uk/index.php?m...products_id=22

BORKED

τα έβαλα παραγγελία από ebay αγγλίας και η ποσότητα η μεγάλη βγαίνει καλή τιμή.

τα συστατικά είναι κορυφαία εκτός από Dried Brewer’s Yeast που είδα και γίνεται πανεύκολα. το κολλάς σε επιφάνειες το δένεις σε σκοινί , το κόβεις σε κυβάκια.. έχει πλάκα γενικά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-16, 21:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τακη εγω εχω καταληξει πως τελικα οποιαδηποτε diy τροφη,ακομα και αυτες που δεν εχουν "σχεδιαστει" σωστα ως προς το ποσο "ολοκληρωμενες" ειναι διαιτητικα,ειναι πολυ ανωτερες απο οποιαδηποτε ετοιμη αποξηραμενη.
μονο και μονο το οτι δεν περιχει στοιχεια που μπορει να ειναι επικινδυνα δηλαδη φτανει για να τις κανει ανωτερες.
απλα σε αυτες τις περιπτωσεις,καλο ειναι να υπαρχει συμπληρωμα με ποικιλια και να μη μενουμε σε μια τροφη που δεν καλυπτει ολες τις αναγκες των ψαριων.

η ποικιλια ειναι το κλειδι,ειτε μιλαμε για ετοιμες ειτε για diy.
με λιγο μελετη παντως μπορει να φτιαχτει τροφη που θα υπερκαλυπτει τις αναγκες των ψαριων.

τωρα για να σου πω την αληθεια μετα απαυτο που ειδα με την τροφη της seachem,εχω αρχισει να ψαχνομαι κιεγω και θανοιξω ενα θεμα καποια στιγμη οταν καταληξω σε μια-δυο συνταγες.

ενα πολυ χρησιμο λινκ ειναι εδω αν θες να ριξεις μια ματια.εγω θα το ξαναμελετησω τωρα για να φτιαξω δικια μου τροφη.
και δωσε βαση σαυτο που εγραψε ο κωστας γιατι ειναι σημαντικο.
το εμποριο και το οριο κερδους της καθε εταιριας ειναι πιο σημαντικο γιαυτους απο την ποιοτητα των υλικων που θα χρησιμοποιηθουν.

περιττο να σου πω πως η τροφη της seachem θα παει για πεταμα.
σκεφτομουνα να τη δωσω στα Grindal,αλλα τελικα ουτε αυτο το εμπιστευομαι γιατι παλι θαναι σαν να δινω τη μπογια στα ψαρια.

και στο κατω κατω,ποιος μας λεει πως οι προβληματικες γεννες,τα ψαρια με δυσμορφιες κλπ,δεν οφειλονται σε επικινδυνα υλικα που βαζουν στις τροφες?
εστω εν μερη.

για οποιον ενδαφερεται,ριξτε μια ματια και εδω http://1305d590-ef73-11e4-b04b-f04da...e.com/products
τους εχω στειλει email να δω αν στελνουν ελλαδα.
αν στελνουν,θα κανω παραγγελια μερικα πραγματα.
ισως αν υπαρχει ενδιαφερον να μπορουμε να κανουμε και μια μαζικη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-11-16 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-11-16, 02:07
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ενδιαφερον φαινεται το ολο αυτο Θελει λιγο ψαξιμο οντως.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-16, 03:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιαννη βρισκομαι σε αναζητηση υλικων για diy τροφη.μαλιστα τωρα μολις διαβαζα σχετικα θεματα σε φορουμ του εξωτερικου.
εχω καταληξει σε μερικα υλικα που δεν χρησιμοποιουνται πολυ συχνα και θα αντικαταστησουν τα πολυ γνωστα.πχ την καρδια, που αποτι διαβαζω αρκετα τελευταια,φαινεται να δημιουργει και προβληματα εκτος απο τα οφελη της και μου φαινεται πως θα ειχε ενδιαφερον να δοκιμασω.ο untergasser της σερα, αποτι διαβασα προσφατα,μελετουσε ( η μελεταει ακομα- δεν ξερω) τη χλωριδα του εντερου σε δισκους,και αυτο που βρηκε ηταν πως ειναι διαφορετικη/μειωμενη σε δισκους με διαιτα πλουσια σε καρδια.και κατα τον ιδιο,ενας δισκος με μη υγιη χλωριδα του εντερου,θα δυσκολευτει περισσοτερο να αντιμετωπισει ενα παθογονο στο εντερο αποτι ενας δισκος που δεν τρεφεται με καρδια.

αλλα αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα,εχω διαβασει κιαλλες περιπτωσεις προβληματων.

το μονο που θελει λιγη μελετη ακομη,ειναι το να διαλεξω υλικα,ετσι ωστε να να την κανω οσο πιο "πληρη" μπορω διατροφικα.

θελω ομως να αποφυγω το μεγαλο μειονεκτημα των diy τροφων που ειναι η μεγαλη ποσοτητα ρυπων που αφηνουν στο νερο,και ετσι θα δοκιμασω να τη φτιαξω σε μορφη φλεικς νομιζω θαχει ενδιαφερον

τωρα ολα αυτα μπορει να τα ξερανε ηδη οι δισκαδες εδω μεσα,αλλα εγω τωρα τα μαθαινω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-11-16 στις 03:38
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ετοιμες σκυλοτροφες-ντοκιμαντερ kgf12345 Άλλα ζώα 22 06-03-14 17:50
Τι προσθετα χρησιμοποιειτε? vasilakis Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 6 02-02-08 13:26
Εξοπλισμος-τεχνολογια-διατροφη-φαρμακα-προσθετα george Ιστοσελίδες στο Internet 0 10-09-05 23:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07798 seconds with 13 queries