Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-14, 13:19
Το avatar του χρήστη aquadann
aquadann Ο χρήστης aquadann δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2014
Περιοχή: Αττική - Νότια
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Καλύτερο υπόστρωμα για φυτεμενο;

Έχω δοκιμάσει αρκετά υποστρώματα και εκτός από ένα το οποίο με αφησε ικανοποιημένο (Aqua basis plus + manado) αλλά με μια ιδιαιτερότητα , μου έβγαλε την ψυχή στο φύτεμα καθώς ήταν πολύ δύσκολο να γίνει λόγω της κοκομετριας θα

Ήθελα να μου προτείνεται κάποιο που να κάνει καλά την δουλειά του.


Το Amazonia δεν μου έπιασε καλά ίσως και λόγω καλοκαιριού; Το fluval stratum μια από τα ίδια και δύσκολο στο φύτεμα και ένα τελευταίο ήταν το black sand.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-14, 08:29
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και από το Seachem Flourite και από tetra complete substrate. Ιδικά της seachem είναι πάρα πολύ καλό. Γενικά αποφεύγω τα ελαφριά υποστρώματα για τον λόγο που αναφέρεις και εσύ. Με το παραμικρό ξεφυτεύονται τα φυτά πολύ εύκολα . Επίσης ανακατεύω το υπόστρωμα με απλό χαλίκι, με αυτόν τον τρόπο<<μπολιάζεται>> και το χαλίκι.
Το ότι θα βάλουμε ένα νέο φυτό ή κλάδεμα στο ενυδρείο, δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα πιάσει.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-14, 13:52
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Της tropica ειναι δυνατο ειναι για ξεκινημα. Τα εδωσε ολα αλλα δεν εχει χρονο ζωης. Ενα ιταλικο fondonivo εχω σε ενα μικρο φυτεμενο κ ειμαι σχετικα ευχαριστημενος. Απλα κ τα δυο χανουν στην επαφη με το νερο θρεπτικα κατι αρνητικο. Γενικα τα υποστρωματα που ζητουν απο πανω επικάλυψη δεν θα τα προτιμούσα διοτι με το καιρο ανακατατασεται ετσι το λεπτοτερο υλικο καθιζει στο κατω μερος. Επισης η κοκομετρια ειναι συμαντικος παράγοντας. Αν πχ θελουμε φυτα με μεγαλο ριζικο υποστρωμα ο κοκκος δεν θα το επηρεασει. Αν ομως βαλουμε ##γρασιδακια## δεν θα ειναι εφικτο να απλωθουν. Σε αυτην την κατηγορια κατατασω και τα μεσαίας ζωνης φυτα. Οτι η ριζα θα μεγαλωσει ειναι σιγουρο. Απλα θα αιωρείται χωρις να μπορει να πιαστει απο καπου. Ολοι λενε φλουριτ και ηρεμησες. Θα παω και εγω σε αυτη την κατηγορια συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-14, 18:46
Το avatar του χρήστη aquadann
aquadann Ο χρήστης aquadann δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2014
Περιοχή: Αττική - Νότια
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

θα ξαναδοκιμάσω flourite μάλλον black sand καθώς έχω και χαλίκι ίδιας κοκκομετριας και χρώματος.

ευχαριστω για τις απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-14, 08:55
Makrovoutis Ο χρήστης Makrovoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Μπορώ να βάλω το Seachem Flourite η το JBL Manado κάτω από Χαλαζιακή άμμο ή ακόμα και να το ανακατέψω με αυτή για φυτά τύπου HC Cuba ή micranthemum sp. monte carlo ?
Επείσης υπάρχει κάποιο κατάστημα ενυδρειακό που να φέρνει το Seachem Flourite εντός Αττικής ή παραγγελεία μέσω Internet ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-14, 09:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε παιδιά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο και το κόστος για τέτοια υποστρώματα, εκτός αν θέλετε να φτιάξεται ένα super duper high-tech φυτεμένο σε χρόνο ρεκορ και να πάει σε έκθεση. Με χαλαζιακό απλό χαλίκι, με καμιά ταμπλέτα και με υπομονη , θεωρώ πως μακροπρόθεσμα θα έχεται εξίσου καλά αποτελέσματα, και όταν το ενυδρείο ωριμάσει δεν θα χρειάζεται ουτε ταμπλέτες. Τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί σε εμένα , και μετά από 2 χρόνια λειτουργείας του ενυδρείου εχω πρόβλημα γιατί από τα πολλά φυτά και την αναπτυξη τους δεν μένει χώρος για τα ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-14, 21:49
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια, κ εγω θα συμφωνήσω με τον Τακη, δεν ειναι καιρός για να πετάει κανείς λεφτά...

σίγουρα κανουν δουλειά αλλά κ πριν αυτά είχαμε φυτά κ σε καλή κατάσταση!

και DIY για CO2 υπάρχουν... ορεξη να υπάρχει κ όλα καλά!

προσωπικά πιστευω ότι η δυναμη του φυτού έρχεται εκ των ανώτερων στρωμάτων κ βέβαια αναφέρομαι στο φώς!

ενα καλό φως μπορει να βοηθήσει πιο πολύ ένα φυτό με όχι καλό υπόστρωμα ΠΑΡΑ ενα καλό υπόστρωμα με όχι καλό φως!

κ τα δυο , μαζί με μπουκάλες κ ιδανικές συνθήκες ωπα ωπα ειπαμε χομπυ!!!

Τακη αν θες να σε γλιτώσω απο μερικά έξτρα φυτά αν θες αδερφέ έρχομαι επάνω τελος του μήνα , να σου φέρω κ το θαμνοκοπτηκό!!!

ειδικα αν εχεις ευκολα... δεν θα πω οχι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-14, 22:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια, κ εγω θα συμφωνήσω με τον Τακη, δεν ειναι καιρός για να πετάει κανείς λεφτά...

σίγουρα κανουν δουλειά αλλά κ πριν αυτά είχαμε φυτά κ σε καλή κατάσταση!

και DIY για CO2 υπάρχουν... ορεξη να υπάρχει κ όλα καλά!

προσωπικά πιστευω ότι η δυναμη του φυτού έρχεται εκ των ανώτερων στρωμάτων κ βέβαια αναφέρομαι στο φώς!

ενα καλό φως μπορει να βοηθήσει πιο πολύ ένα φυτό με όχι καλό υπόστρωμα ΠΑΡΑ ενα καλό υπόστρωμα με όχι καλό φως!

κ τα δυο , μαζί με μπουκάλες κ ιδανικές συνθήκες ωπα ωπα ειπαμε χομπυ!!!

Τακη αν θες να σε γλιτώσω απο μερικά έξτρα φυτά αν θες αδερφέ έρχομαι επάνω τελος του μήνα , να σου φέρω κ το θαμνοκοπτηκό!!!

ειδικα αν εχεις ευκολα... δεν θα πω οχι


Δες τι γίνεται χωρίς κάποιο ειδικό υπόστρωμα, με απλο χαλαζιακό ψιλό χαλίκι
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154&page=5/#148
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-14, 00:07
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή .....

Εχω δοκιμάσει όλα όσα προαναφέρατε...το κορυφαίο για μένα είναι το ecocomplete το οποίο είναι παρόμοιο με το ADA aqua soil...απλα το καλύτερο!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο και το κόστος για τέτοια υποστρώματα, εκτός αν θέλετε να φτιάξεται ένα super duper high-tech φυτεμένο σε χρόνο ρεκορ και να πάει σε έκθεση. Με χαλαζιακό απλό χαλίκι, με καμιά ταμπλέτα και με υπομονη , θεωρώ πως μακροπρόθεσμα θα έχεται εξίσου καλά αποτελέσματα, και όταν το ενυδρείο ωριμάσει δεν θα χρειάζεται ουτε ταμπλέτες. Τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί σε εμένα , και μετά από 2 χρόνια λειτουργείας του ενυδρείου εχω πρόβλημα γιατί από τα πολλά φυτά και την αναπτυξη τους δεν μένει χώρος για τα ψάρια
Φίλε Τάκη εν μέρη έχεις δίκιο...εν μέρη γιατί δεν είναι το υπόστρωμα μαγικό ραβδάκι να κάνει το ενυδρείο σε χρόνο ρεκόρ σούπερ αλλά να καλύψει πλήρως της απαιτήσεις των φυτών στο ριζικό σύστημα...ακόμα κάνει το φυτό να πάρει την ιδανική υδρόβια μορφή του χωρίς κενά ανάμεσα στα φύλα και ωραίους θάμνους και τέλος σε απλό χαλικάκι κάποια φυτά όσο υπομονή και να χεις δεν πιάνουν(δοκιμασμένο)....
Γίνετε όμως και με χαλικάκι και χαλαζιακή άμμο ένα σουπερ φυτεμένο με φυτάκια μετρίων και χαμηλών απαιτήσεων που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα χι-τεκ....Γούστα είναι αυτά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanlee : 13-11-14 στις 00:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ph control ειναι ο καλύτερο? BAGELIS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 31-12-09 08:18
Καλύτερο TEST? gwgw Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 07-12-06 09:59
Water tests πιο είναι καλύτερο ?? Obelix(Reifen) Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 27-04-04 13:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04891 seconds with 13 queries