Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-14, 18:35
explorador Ο χρήστης explorador δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Exclamation Διαρροή σε Eheim 2078.

Καλησπέρα… καλώς σας βρήκα!!! Ήθελα να σας αναφέρω το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε και αν κάποιος ξέρει να μου πει τι πρέπει να κάνω. Όπως προαναφέρω έχω διαρροή στο εξωτερικό μου φίλτρο eheim 2078 μετά από 3,5 χρόνια λειτουργίας χωρίς κανένα πρόβλημα. Απ ότι είχα διαβάσει κάποτε, υπάρχει κάποιο ελάττωμα κατασκευαστικό αλλά εμένα έχει λήξει η εγγύηση. Δεν έχω λιπάνει ποτέ τις φλάντζες και τα o-ring αλλά δεν νομίζω να είναι από εκεί το πρόβλημα γιατί ξέρω ότι γεμίζει νερό το εσωτερικό της κεφαλής και το βγάζει στη συνέχεια από την μεριά που είναι το καλώδιο παροχής ρεύματος (την άνοιξα και το διαπίστωσα)… ίσως να κάνω και λάθος βέβαια. Επίσης είδα ότι χάνει ο προσαρμογέας ασφαλείας όταν τον βγάζω από την κεφαλή και τον έχω στο off βέβαια (1 σταγόνα κάθε περίπου 3’’). Αν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και εκτός από την εταιρία ξέρει και κάποιον που να μπορεί να το επισκευάσει θα χαρώ πολύ να με ενημερώσει. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-14, 18:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Γιάννη!
Είναι γνωστό το πρόβλημα αυτής της σειράς των Eheim.
Επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία τηλεφωνικά (http://petline-vet.gr/index.php?opti...d=15&Itemid=62 )
με το τμήμα των ανταλλακτικών και ανέφερε το πρόβλημα (ζήτα την κ.Βλάχου).
Θα πρέπει να σου αντικαταστήσουν όλη την κεφαλή του φίλτρου ακόμα κι αν έχει λήξει η εγγύηση.
Επιστρέφοντας την παλιά, θα σου την στείλουν στο μαγαζί απ' το οποίο το αγόρασες.
Αν δεν βρεις άκρη βλέπουμε....

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι θα χρειαστείς φίλτρο μέχρι να τελειώσει η διαδικασία
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-14, 21:38
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Φιλε Γιαννη καλησπερα. Ειχα παλιοτερα διαρροη σε 2 φιλτρα 2075 και μετα απο email με την eheim στη γερμανια, αλλαχτηκαν και οι 2 κεφαλες, μια μεσω ελλαδας και η αλλη λογο ληξης εγγυησης απο την εχαιμ γερμανιας.. Ειχα συζητησει με τους γερμανους το προβλημα και μου ειχαν πει τοτε, οτι αυτο παρουσιαζεται στα φιλτρα 2071-2073-2075 και στο 2074. Τα 2076 - 2078 δεν ειχαν τετοιο θεμα.
Μηπως ειναι απλα καμια φαγωμενη φλατζα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-14, 09:18
explorador Ο χρήστης explorador δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες Γιάννη!
Αν δεν βρεις άκρη βλέπουμε....

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι θα χρειαστείς φίλτρο μέχρι να τελειώσει η διαδικασία
Καλημέρα Κλεόβουλε καλή εβδομάδα! Σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια και για την διάθεση να βρούμε άκρη.Οσο για την απώλεια του φιλτρου...ειναι πολύς καιρός (1 χρόνος) που δεν το χρησιμοποιώ γιατί είχε κάψει το μετασχηματιστή (νερό από την διαρροή) επειδή τον είχα και ακουμπούσε στον πάτο του ντουλαπιού που ήταν το φίλτρο (δικό μου λάθος). Αγόρασα άλλο το εβαλα να δουλεψει και παλι τα ιδια. Το ενυδρείο δουλεύει με το εσωτερικό απλά για να δουλεύει γιατί έχουν απομένει 2 καρδινάλιοι. είχα τις αποδείξεις αγοράς το 2009 και δεν ξέρω που τις έβαλα. το είχα αγοράσει από το water inn που έκλεισε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από milion Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γιαννη καλησπερα. Τα 2076 - 2078 δεν ειχαν τετοιο θεμα.
Μηπως ειναι απλα καμια φαγωμενη φλατζα?
Καλημέρα φίλε milion και καλή εβδομάδα. ναι έχεις ίσως δίκιο γιατί αυτά τα μοντέλα δεν είχαν γενικός προβλήματα αλλά και κάπου είχα διαβάσει κάποιον που έλεγε και για 2078 αλλά τότε δεν είχα θέμα. ίσως πάντως να είναι και έτσι που λες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη explorador : 16-06-14 στις 09:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-14, 09:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Δεν πολυκατάλαβα τι έγινε αλλά
και χωρίς την απόδειξη αγοράς μίλησε με την αντιπροσωπεία και εξήγησε το πρόβλημα (ίσως σου ζητήσουν το serial number του φίλτρου).
Έχεις το ευτύχημα να είσαι κοντά και να μπορείς να το πας από 'κει (αλίμονο στους επαρχιώτες).

Το πρόβλημα της διαρροής πάνω στην κεφαλή ίσως μπορεί να λυθεί και απλά με την αλλαγή φλάντζας του prime. Η διαρροή από τον "προσαρμογέα" (φαντάζομαι εκεί που συνδέονται-αποσυνδέονται οι σωλήνες) νομίζω πως θα λυθεί με λίπανση των βαλβίδων (με το σπρεϋ της eheim ή με καθαρή βαζελίνη).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-14, 11:11
explorador Ο χρήστης explorador δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Μόλις επικοινώνησα με την εταιρία (πολύ ευγενικοί και με διάθεση να εξυπηρετήσουν. κύριος Μαρκάκης υπεύθυνος ενυδρειακού) και μου είπαν να στείλω την κεφαλή μέσο ενός καταστήματος για έλεγχο και αποκατάσταση της βλάβης (η και ολόκληρης της κεφαλής αν είναι εργοστασιακό το πρόβλημα έστω και εκτός εγγύησης). φαίνετε πως θα βρω άκρη φίλε και λυπάμαι που δεν το είχα κάνει νωρίτερα γιατί είχα απογοητευτεί. σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. ευχαριστώ και τον milion επίσης και θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-07-14, 19:53
explorador Ο χρήστης explorador δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά. Το πρόβλημά μου με την κεφαλή του φίλτρου λύθηκε με τον καλύτερο τρόπο όπως φάνηκε και από την πρώτη επαφή μου με την εταιρία που αντιπροσωπεύει τα προϊόντα. (http://petline-vet.gr/index.php?opti...d=15&Itemid=62) Η ανταπόκριση τους ήταν άμεση και χωρίς πολλά λόγια και περιστροφές μου αντικατέστησαν την κεφαλή του 2078 με άλλη καινούρια!!! Να θυμίσω ότι ήμουν 2 χρόνια εκτός εγγύησης. Με παρέπεμψαν στο κατάστημα aquarium στη Xαμοστέρνας και σε συνεννόηση με τα εκεί παιδιά (πολύ ευγενικοί και με διάθεση να εξυπηρετήσουν) άφησα την παλιά και πήρα την καινούρια…τόσο απλά!!! Πραγματικά είμαι εντυπωσιασμένος γιατί δεν περίμενα να βρω τόσο εύκολα λύση στο θέμα μου, και αυτός ήταν ο λόγος που είχα καθυστερήσει να κινήσω διαδικασία. Πάντα τέτοια να έχουμε και συγχαίρω την εταιρία για την πολιτική της και τον κύριο Μακράκη Δημήτρη υπεύθυνο ενυδρειακού προσωπικός. Κλεόβουλε και milion σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την πολύ σημαντική σας βοήθεια που σας διαβεβαιώνω χωρίς αυτή δεν θα είχα κάνει τίποτα. Πραγματικά μένω υπόχρεος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-07-14, 20:09
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Τιποτα φιλε μου. Γι αυτο ειμαστε εδω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
διαρροή eheim 2078


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λαστιχο για eheim 2078 ulisse Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 27-03-13 16:46
Eheim 2078 electronic accnt Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 31-12-10 18:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04341 seconds with 13 queries