Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-07, 22:57
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή Νεα φορα και εγγραφη...

Ειδα τελευταια καποια νεα φορα που εχουν δημιουργηθει, και σχεδον ολα εχουν αυτη την γελοια σταση, να πρεπει να γραφτεις για να διαβασεις κατι.
Δηλαδη να γραφτεις πρωτα για να διαπιστωσεις αν αυτα τα φορα εχουν ενδιαφερον ή οχι και αν αξιζει να συμμετεχεις.....
Δεν ξερω αν ειναι μονο δικη μου παραξενια που με ενοχλει αυτη η τακτικη, αλλα θεωρώ οτι γινεται μονο και μονο για να υπαρχουν εγγραφες....
Τελικα αυτη η σταση ειναι ενας καλος λογος να μην γραφομαι σε κανενα...
Εσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-07, 23:05
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτο πραγματικα ειναι ενοχλητικο. Ας αφησουν τον κοσμο να κρινει αν αξιζει να γραφτει καποιος η' οχι
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-07, 23:06
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

δασκαλε τι να πεις κανεις, για το...φορουμ της αλληνης...

υπαρχει λυση βεβαια...δεν τα ...ξερεις και τελειωσε!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-07, 23:06
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Πιστευώ οτι είσαι σωστος...Ειναι πολύ μεγάλη βλακεια να πρεπει να εχεις παντου κωδικους και προσωπικα μου την σπαει παρα πολυ...Εχω παρατηρησει σε σελιδες να θελω να δω ενα θεμα,να περναω απειρα μενου και στο τελος να μου λεει να εγγραφω για να το δω...σπαστικο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-07, 23:26
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Με το που βλέπω τέτοια φορα, αντε ΓΕΙΑ!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-07, 02:06
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδα τελευταια καποια νεα φορα που εχουν δημιουργηθει, και σχεδον ολα εχουν αυτη την γελοια σταση, να πρεπει να γραφτεις για να διαβασεις κατι.
Δηλαδη να γραφτεις πρωτα για να διαπιστωσεις αν αυτα τα φορα εχουν ενδιαφερον ή οχι και αν αξιζει να συμμετεχεις.....
Δεν ξερω αν ειναι μονο δικη μου παραξενια που με ενοχλει αυτη η τακτικη, αλλα θεωρώ οτι γινεται μονο και μονο για να υπαρχουν εγγραφες....
Τελικα αυτη η σταση ειναι ενας καλος λογος να μην γραφομαι σε κανενα...
Εσεις?
Έχετε απόλυτο δίκιο κύριε Τάκη! Είναι πραγματικά απαράδεκτο ειδικά το γεγονός ότι τα forum γίνονται για την διάδοση της γνώσης!!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-07, 03:35
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή δουλεια δεν ειχε ο .......

κε Τακη,πριν 9 μηνες,ξεκινωντας(μετα απο 10 χρονια ξανα)την ενασχοληση μου με το ΕΝΥΔΡΕΙΟ,ψαχνοντας στο google(απεγνωσμενα?) για καποια πληροφορια βρηκα αυτο το site:
http://www.tsamisaquarium.gr/eisagogi.htm

Αφου διαβασα,διαβασα,διαβασα...καπου ειδα και αυτο:
http://www.aquatek.gr/vb/

Αφου διαβασα,διαβασα,διαβασα...

-εστησα ενα ενυδρειο
-ειδα στην πραξη,τα γραφομενα των πιο εμπειρων χομπιστων
-ειδα (ημιτελες) το θαυμα της φυσης στο σαλονι μου (ας οψεται το sae)http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16532
-γνωρισα αξιολογους ανθρωπους
-γλυτωσα χρημα
-γλυτωσα χρονο
-γλυτωσα κοπο

Ελπιζω ολοι αυτοι που ψαχνουν το ιδιο,να σταθουν τοσο τυχεροι
οσο σταθηκα κι εγω...
Να βρουν καπου την υπεραξια της ΓΝΩΣΗΣ,(χωρις ιχνη σνομπισμου
και ελιτιστικης συμπεριφορας και διαθεσης),και να απολαυσουν αυτο
το
ΥΠΕΡΟΧΟ ΧΟΜΠΥ
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

ένας εύκολος τρόπος να μαζεύουν emails για spam λίστες ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
ένας εύκολος τρόπος να μαζεύουν emails για spam λίστες ...
Για αυτό έχω ένα email που δίνω σε όποιο σιτε χρειάζεται εγγραφή....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-07, 14:49
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό έχω ένα email που δίνω σε όποιο σιτε χρειάζεται εγγραφή....
....ετσι.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-09-07, 19:11
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
ένας εύκολος τρόπος να μαζεύουν emails για spam λίστες ...
Αν δεν κάνω λάθος και το GAB ζητούσε mail για εγγραφή και επιβεβαίωση.Σου ήρθαν spam ?
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-07, 20:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το επιβεβαιωτικο mail εγγραφης ειναι τελειως απαραιτητο.Καθημερινα εγγραφονται διαφοροι spammers με σκοπο να κανουν post spam threads...
Το να εχει κανεις ενα mail που να το βαζει οπου ναναι, δεν ειναι ακριβως κακη ιδεα, ΑΛΛΑ απο την αλλη αμα δεν διαβαζουμε αυτα τα μαιλ, ολο κατι χανουμε....

Ομως αυτο μονο εαν θελουμε να ποσταρουμε. Οταν προκειται για απλη αναγνωση περιεχομενου τοτε δεν θα επρεπε να απαιτειται απο κανενα forum, εκτος απο συγκεκριμενες λιγες κατηγοριες members only....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-09-07, 23:03
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν προκειται για απλη αναγνωση περιεχομενου τοτε δεν θα επρεπε να απαιτειται απο κανενα forum, εκτος απο συγκεκριμενες λιγες κατηγοριες members only....
Αυτο ακριβως εννοω κι εγω.
Αν θελω να γραφτω, θα δωσω το μειλ μου. Κανενα προβλημα.
Αλλα για να γραφτω σε ενα φορουμ πρεπει να ξερω αν αξιζει τον κοπο. Δεν θα πρεπει να γραφτω πρωτα υποχρεωτικα και μετα να διαπιστωσω αν μου αρεσει....
Ειναι λιγο αναποδο χωρις νοημα, περα απο την ταση να γραφουμε πολλα μελη για να γινεται ντορος....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-07, 17:58
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω και τα πολλα πρωτα μελη που στηριξαν το GAB απο την ιδρυση του, εχουμε την ικανοποιηση να μπορουμε να λεμε οτι το GAB απο την πρωτη στιγμη μεχρι σημερα, εχει ολες του τις ενυδρειακες ενοτητες ανοιχτες για τον καθενα και οποιοσδηποτε ΜΗ εγγεγραμμενος μπορει να παρει την πληροφορια. Εχουμε την ικανοποιηση να εχουμε φτιαξει το GAB πριν 7 χρονια (χωρις αλλο φορουμ ελληνικο), και να εχουμε μαζεψει τα μελη μας σιγα σιγα χωρις να μπαινουμε σε κανενα αλλο φορουμ και να ειδοποιουμε με ΠΜ "ελα κι απο δω θειο". Εχουμε πραγματικο αριθμο μελων και ενεργων χρηστων και σβυνουμε κατα καιρους τους μη ενεργοποιημενους λογαριασμους και παλιους λογαριασμους με 0 ποστ. Και απο την αρχη (και πριν τις συγκεντρωσεις του συλλογου ακομα) ειμασταν επωνυμοι - ο καθενας ξερει ποιος εχει το φορουμ, και ποιοι ειναι αυτοι τουλαχιστον που διαχειριζονται τα πραγματα εδω μεσα.
Δεν θα ταλεγα αυτα, αλλά πραγματικα εχω βαρεθει την "ευκολη" δουλια που κανουν μερικοι, να ανοιγουν ασυνειδητα ενα φορουμ "για το καλο του χομπι" μονο και μονο επειδη η τεχνολογια τους το επιτρεπει, να ειναι οι περισσοτεροι ανωνυμοι, με (στην καλυτερη περιπτωση) ελλειπεις γνωσεις για το αντικειμενο (εχω "πιασει" μελος αλλου φορουμ να διαβαζει θεμα εδω για να απαντησει μετα σε παρομοιο θεμα εκει), και να εχουν "απαγορευμενες κατηγοριες" στα ενυδρειακα για να αναγκασουν οποιον θελει να ριξει μια ματια να εγγραφει και ετσι να πληθαινουν τα μελη. Εχω βαρεθει επισης τους πικραμενους που ανοιγουν άλλα φορουμ και δεν εχουν το στοιχειωδες φιλοτιμο να πουν το ονομα τους και να φυγουν απο εδω.
Προτιμω χιλιες φορες να με λενε φασιστα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-09-07, 19:59
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα ταλεγα αυτα, αλλά πραγματικα εχω βαρεθει την "ευκολη" δουλια που κανουν μερικοι, να ανοιγουν ασυνειδητα ενα φορουμ "για το καλο του χομπι" μονο και μονο επειδη η τεχνολογια τους το επιτρεπει, να ειναι οι περισσοτεροι ανωνυμοι, με (στην καλυτερη περιπτωση) ελλειπεις γνωσεις για το αντικειμενο (εχω "πιασει" μελος αλλου φορουμ να διαβαζει θεμα εδω για να απαντησει μετα σε παρομοιο θεμα εκει), και να εχουν "απαγορευμενες κατηγοριες" στα ενυδρειακα για να αναγκασουν οποιον θελει να ριξει μια ματια να εγγραφει και ετσι να πληθαινουν τα μελη. Εχω βαρεθει επισης τους πικραμενους που ανοιγουν άλλα φορουμ και δεν εχουν το στοιχειωδες φιλοτιμο να πουν το ονομα τους και να φυγουν απο εδω.
Προτιμω χιλιες φορες να με λενε φασιστα...
Δε καταλαβαίνω γιατί τόση συζήτηση για τα νέα fora .Εμένα προσωπικά με χαροποιεί το γεγονός ότι ανοίγουν νέα και ουδόλως με ενδιαφέρει αν έιναι πικραμένοι ή όχι .Θέλω να συλλέγω ότι περισσότερο μπορώ ,από όσες περισσότερες πηγές μπορώ και αυτό στη γλώσσα μου.Ο τρόπος λειτουργείας τους είναι καθαρά στη κρίση των μελών τους .Ή τους αρέσει ή όχι,να'σαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα λάβουν αυτό που τους αξίζει(οι κάθε λογής διαχηριστές).
"εχω "πιασει" μελος αλλου φορουμ να διαβαζει θεμα εδω για να απαντησει μετα σε παρομοιο θεμα εκει".Ε,και ? Ποιο το μεπτό της όλης υπόθεσης ?Και γω έχω "πιάσει" (αν και δεν το "κυνήγησα" ) μέλος του δικού μας φόρουμ να το κάνει και να ζητά γνώμες από άλλο (ξενόγλωσσο)-και όχι τυχαίο μέλος .Ίσα -ίσα που χάρηκα που το έψαξε ο άνθρωπος και μπήκε και στον κόπο να ρωτήσει γιατί δείχνει ενδιαφέρον για το χόμπυ του και για τους άλλους.Αυτό γίνεται παντού και κατά την ταπεινή μου γνώμη έτσι πρέπει ,εκτός αν βάλουμε πνευματικά δικαιώματα και στις απαντήσεις μας.
Καλώς ή κακώς έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα μέσα στα 7 χρόνια .Και γω θα προτιμούσα να είναι όλα συγκεντρωμένα σε ένα και να γλυτώνω και κάποια κλικ αλλά τι να κάνουμε.
"να εχουν "απαγορευμενες κατηγοριες" στα ενυδρειακα για να αναγκασουν οποιον θελει να ριξει μια ματια να εγγραφει και ετσι να πληθαινουν τα μελη"
Επειδή γνωρίζω προσωπικά ένα από τα παιδιά που έχουν ένα τέτοιο φόρουμ ,θα ήθελα να διευκρινίσω πως ο λόγος είναι ακριβώς ο αντίθετος (και μου το απάντησε σε επικριτική ερώτηση που του έκανα πάνω σ'αυτό).Επειδή ακριβώς έιναι νέο και κάπως εξιδικευμένο θέλει πρώτα να μαζευτεί και κάποιο υλικό για να μην παρουσιάζεται στον τυχαίο χρήστη ως "αρπαχτή" .Και αυτό θα γίνει από μέλη που ενδιαφέρονται και θα μπουν στον κόπο να κάνουν εγγραφή και όχι περαστικούς (που θα έρθουν στη συνέχεια όταν "ανοίξει").Επειδή είμαι μέλος ,ελάχιστα ενεργό είναι αλήθεια,σε πάρα πολλά ξένα φόρα ,αυτή είναι και εκεί η πολιτική τους .Και μένα προσωπικά δεν μ'αρέσει αλλά ας ακούσουμε και την άλλη μεριά.
Πάντως σε κανένα δεν είδα "μπηχτές " και αναφορές σε άλλα φόρα και με πειράζει που άτομα σαν εσένα και τον Τάκη αναλλώνονται σε τέτοια πράγματα.Αφήστε τους άλλους να αποφασίσουν
Και όχι δε δηλώνω πικραμένος
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-09-07, 20:29
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

οποιος θελει ειναι ελευθερος να παει οπου θελει,
αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να επικροτησουμε τον καθε αδαη που
μεχρι χτες νομιζε οτι το ψαρι ειναι μονο για τηγανι,
να δινει πληροφοριες στον καθε ευπιστο χομπιστα που δινει τα λεφτα του κ την ψυχη του για το χομπι .
αυτα οσον αφορα στο θεμα του πλουραρισμου!
φυσικα ξαναλεω δεν υποχρεωνει κανεις κανενα να κανει οτι θελει.
αυτο ομως, απο αυτο που θιγει σωστοτατα ο τακης απεχει μιλια μακρυα.
ο σοφος λαος μας εχει παντα την απαντηση...

<μικροι-μεγαλοι στα καφενεια...>
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-09-07, 20:35
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή γνωρίζω προσωπικά ένα από τα παιδιά που έχουν ένα τέτοιο φόρουμ ,θα ήθελα να διευκρινίσω πως ο λόγος είναι ακριβώς ο αντίθετος (και μου το απάντησε σε επικριτική ερώτηση που του έκανα πάνω σ'αυτό).Επειδή ακριβώς έιναι νέο και κάπως εξιδικευμένο θέλει πρώτα να μαζευτεί και κάποιο υλικό για να μην παρουσιάζεται στον τυχαίο χρήστη ως "αρπαχτή" .Και αυτό θα γίνει από μέλη που ενδιαφέρονται και θα μπουν στον κόπο να κάνουν εγγραφή και όχι περαστικούς (που θα έρθουν στη συνέχεια όταν "ανοίξει").
Αρα πανω απο ολα η ικανοποιηση του μικρου αδηφαγου εγω μας, και η αυτοπροβολη μας, και φυσικα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.
Ελευθερια λογου και πραξεων εχουμε και ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι του κατεβασει η κουτρα του. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα υποστουν και κριτική ή ανταγωνισμό...
Η ελευθερια του ατομου τελειωνει εκει που αρχιζει του διπλανου μας....

Τι σημαινει αφηστε τους αλλους να αποφασισουν? Τους κραταει κανεις μαντρωμενους ? Οσο για μπηχτες, ολα τα φορα ειναι γεματα...


Το να κοπτονται διαφοροι οτι το κανουν ομως για το καλο του χομπυ.. ε ειναι τουλαχιστον γελοιο.....
Ναι ισως καπου στο βαθος υπαρχει και λιγο χομπυ, γενικοτερα παντως ο ανεξαρτητος παρατηρητης βλεπει κατακερματισμο, κοντρες, ζηλιες, μικροτητες, ελλειψη ηθους και γενικοτερα απειρη ανθρωπινη ενεργεια να σπαταλιεται ασκοπα...
Εντωμεταξυ, τα χρυσοψαρα ψοφολογανε στις γυαλες, τα αστρωτα ενυδρεια γεματα ψαρια πολλαπλασιαζονται, και η ημιμαθεια κυριαρχεί υποβαθμιζοντας απαντες...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-09-07, 20:51
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παιδιά πιστεύω δεν χρειάζεται να τσακωθείτε για ένα τέτοιο θέμα τώρα... Τα φόρουμ δεν είναι μαγαζιά που πουλάνε κάτι. Είναι κάτι που μερικοί φτιάχνουν από αγάπη για το χόμπυ, και άλλοι τα φτιάχνουν απλώς είτε γιατί δεν έχουν τι να κάνουν, είτε γιατί θέλουν να κάνουν "κάτι".. Τώρα το να κάθεται να λέει ο ένας για τον άλλον και να κατηγορεί, κατά την ταπεινή γνώμη μου είναι ανούσιο και άσκοπο. Τι θα κερδίσει δηλαδή εδώ ο αγαπητός Τόλις αν βγει και αρχίσει και λέει "ο τάδε και ο τάδε κάνει έτσι και δείχνει έτσι κλπ κλπ"? Το μόνο που θα κερδίσει είναι απαξίωση είτε για τα πρόσωπα που κατηγορεί είτε για το ίδιο του το πρόσωπο από τα παιδιά του ΔΙΚΟΥ του φόρουμ. Όλοι θέλουμε να μάθουμε. Και όλοι θέλουμε να ψάξουμε. Τώρα αν βρούμε εδώ κάτι που δεν βρίσκουμε αλλού, είναι μαγκιά του κάθε αδμινιστράτορα που κατάφερε να φτιάξει μια ωραία,μεγάλη και ΣΩΣΤΗ παρέα. Βλέπω τόσες μέρες γράφετε και γράφετε εδώ για το ότι πολλοί θέλουν να δώσεις μέιλ κλπ για να μπεις να διαβάσεις.Εάν αυτός που το φτιαξε το φόρουμ του δεν μπορεί να το καταλάβει ότι είναι άσχημο για την εικόνα του αυτό το πράγμα (έστω και αν το κάνει για καλούς σκοπούς όπως αναφέρε κάποιος πιο πάνω), δεν μπορούμε να του πούμε τιποτα.

Απλώς να απέχουμε.... Και τίποτα παραπάνω.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-09-07, 20:53
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Θα μου απαντήσετε σ'αυτά σας παρακαλώ:
θεωρείτε όλα τα νέα fora έτσι ? Moderator σας που είναι μέλος σε άλλο προσπάθησε να ικανοποιήσει το μικρό αδηφάγο εγώ του μ'αυτό ?
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-09-07, 20:56
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου απαντήσετε σ'αυτά σας παρακαλώ:
θεωρείτε όλα τα νέα fora έτσι ? Moderator σας που είναι μέλος σε άλλο προσπάθησε να ικανοποιήσει το μικρό αδηφάγο εγώ του μ'αυτό ?
Τα περι μη μαντρωματος ισχυουν και για τους moderators..
Απο κει και περα ο καθενας κρινει και κρινεται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-09-07, 21:08
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περι μη μαντρωματος ισχυουν και για τους moderators..
Απο κει και περα ο καθενας κρινει και κρινεται...
Να διευκρινίσω πως προσωπικά δεν τον κατακρίνω ,ίσα ίσα που το επικροτώ .Ας γράφει όπου και με όποιο όνομα θέλει.Καλύτερα για μένα.
"...δεν εχουν το στοιχειωδες φιλοτιμο να πουν το ονομα τους και να φυγουν απο εδω...." Δηλαδή εδώ και μόνο εδώ.Αυτό μου φαίνεται λίγο μάντρωμα.Δεν μπορώ να είμαι και εδώ κι εκεί ,χωρίς να μου βάζουν "ταμπελίτσες" ?
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-09-07, 21:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οπως το παρεις...
Παντως το να εχει κανεις το θαρρος της γνωμης του και να στεκεται πισω απο τις αποφασεις του ειναι καλό. Το να κρυβεται δινει λαβες για σχολια.


Υ.Γ. Επειδη δεν εχω χρονο να παρακολουθω τα παντα, δηλωνω οτι δεν εχω καταλαβει σε ποιον αναφερομαστε... (καλυτερα ισως ετσι..)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-09-07, 22:41
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Για να εξηγηθω:
Δεν κρινω το οτι οποιος θελει φτιαχνει και ενα φορουμ. Δικαιωμα του.
Δεν κρινω τις γνωσεις τους γιατι καποιοι εχουν γνωσεις και καποιοι απλα παιζουν με το «Ας κανω και εγω ενα φορουμ αφου ειναι απλο»
Αυτο που κρινω ειναι οτι βλεπω ενα νεο φορουμ, θελω να ριξω μια ματια και δεν μπορω, παρα μονο αν κανω εγγραφη.
Δεν ειναι αυτο εκβιαστικο?
Θελω να γραφτω σε ενα φορουμ γιατι μου αρεσει και οχι γιατι αν δεν γραφτω δεν θα μπορω να το δω.
Αν γραφτω σε ολα αναγκαστικα, δεν θα κοιταζω κανενα, αφου δεν μπορω ολη την ημερα να ασχολουμαι με αυτο.
Εκει σταματαω...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-09-07, 22:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως σε κανένα δεν είδα "μπηχτές " και αναφορές σε άλλα φόρα
εχει εχει αφθονα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-09-07, 13:59
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Θα πω και εγω την αποψη μου, γιατι ως γνωστον ολοι εχουν απο μια...

Ναι και εμενα με εκνευριζουν τα διαφορα νεα φορουμ που ξεφυτρωνουν, και φυσικα δεν γραφομαι σε κανενα, οχι γιατι τα σνομπαρω, αλλα επειδη πιστευω οτι δεν εχω να παρω κατι καινουριο απο αυτα, αλλα και επειδη δε μου αρεσει να μπαινω σε 5 διαφορετικα φορα και να διαβαζω τα ιδια πραγματα.

Το εκνευριστικο λοιπον για μενα ειναι ακριβως αυτο, οτι κανεις δεν προσπαθει να φτιαξει κατι καινουριο, αλλα ολοι προσπαθουν να αντιγραψουν τον πρωτο διαδαξα, καλως ή κακως, το GAB.

Θα σεβομουν αφανταστα μια προσπαθεια να κανουν κατι καινουριο και εξειδικευμενο, δεν με εκνευριζει καθολου ας πουμε η παρουσια του goldfish.gr ή του marineaquarium.gr .

Και συμφωνω με εκεινον που ειπε οτι καθε χρηστης, που συμμετειχε 6 μηνες ή 1 χρονο στο gab θεωρει οτι μπορει να φτιαξει ενα καινουριο καλυτερο, για το καλο του χομπι. Λυπαμαι αλλα η συσπειρωση ειναι η καλυτερη ενδυναμωση για το χομπι, για τη συγκεκριμενη περιοδο που διανυει ο Πανελληνιος Συλλογος Φιλων Ενυδρειου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-09-07, 16:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή γνωρίζω προσωπικά ένα από τα παιδιά που έχουν ένα τέτοιο φόρουμ ,θα ήθελα να διευκρινίσω πως ο λόγος είναι ακριβώς ο αντίθετος (και μου το απάντησε σε επικριτική ερώτηση που του έκανα πάνω σ'αυτό).Επειδή ακριβώς έιναι νέο και κάπως εξιδικευμένο θέλει πρώτα να μαζευτεί και κάποιο υλικό για να μην παρουσιάζεται στον τυχαίο χρήστη ως "αρπαχτή" .Και αυτό θα γίνει από μέλη που ενδιαφέρονται και θα μπουν στον κόπο να κάνουν εγγραφή και όχι περαστικούς (που θα έρθουν στη συνέχεια όταν "ανοίξει").Επειδή είμαι μέλος ,ελάχιστα ενεργό είναι αλήθεια,σε πάρα πολλά ξένα φόρα ,αυτή είναι και εκεί η πολιτική τους .
Τα μελη που ενδιαφερονται, πρεπει πριν γινουν μελη και ενδιαφερθουν, να δουν περι τινος προκειται. Σε κανενα φορουμ του εξωτερικου η αναγνωση των θεματων δεν ειναι απαγορευμενη. Μονο αν θες να γραψεις κατι χρειαζεται να γινεις μελος, οπως κι εδω, και ειναι κατανοητο. Το να χρειαζεσαι εγγραφη για να διαβασεις μονο σκοπο εχει να αυξηθει ο αριθμος εγγεγραμμενων μελων για να κανει εντυπωση.
Παράθεση:
"...δεν εχουν το στοιχειωδες φιλοτιμο να πουν το ονομα τους και να φυγουν απο εδω...." Δηλαδή εδώ και μόνο εδώ.Αυτό μου φαίνεται λίγο μάντρωμα.Δεν μπορώ να είμαι και εδώ κι εκεί ,χωρίς να μου βάζουν "ταμπελίτσες" ?
Οταν ανοιγεις ενα αλλο φορουμ, και μεσα στους λογους που το ανοιξες βαζεις και αυτον "της φασιστικης συμπεριφορας σε άλλο φορουμ", λες οτι εδω δεν θαχουμε τετοια, και στην πρωτη κιολας κουβεντα γινεται καυγας με αναφορες στον Φ.... Τ.... τοτε το στοιχειωδες φιλοτιμο απαιτει να μην ξαναπατησεις στο φασιστικο φορουμ του Τ..., κι οχι να αμολας αητο και να συνεχιζεις να γραφεις σαν να μην συμβαινει τιποτα. Αυτο, εχει διαφορά απο το να εισαι μελος ή μοντ σε ενα φορουμ και να επισκεπτεσαι-συμμετεχεις και σε αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-09-07, 22:19
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα αυτη η σταση ειναι ενας καλος λογος να μην γραφομαι σε κανενα...
Εσεις?
Προσωπικά δημιουργώ ένα νέο gmail λογαριασμό κάθε φορά και γράφομαι στα νέα αυτά φόρα. Επειδή συνήθως δεν αξίζουν τον κόπο, ανοίγω 2-3-4 λογαριασμούς εκεί για νά εχουν εγγραφές τα παιδιά και να νομίζουν οτι κάτι έγινε.
Μάλιστα μερικοί πιο έξυπνοι άρχισαν να βλέπουν την κοινή IP διεύθυνση στα accounτs μου και τα έκλειναν. Οπότα άρχισα να χρησιμοποιώ proxy (τα φοιτητικά μου χρόνια μου θυμήσανε!) και τσιμπάνε μια χαρά...

Λογαριασμούς έχουν, απο αξιόλογα posts όμως... αλλουνού παπά ευαγγέλιο....

Δεν λέω έχει δουλειά το όλο θέμα, νέο email κάθε φορά, επιβεβαίωση, κλικ τουτο, κλικ τ'άλλο, αλλά έχει και ένα μεγάλο θετικό να ανοίγεις πολλούς λογαριασμούς (με διαφορετικές ημ/νίες γέννησης, ονόματα, πόλη, κλπ κλπ) σε φόρα.
Κάθε μέρα είναι γιορτή... τα γενέθλια μου και οι administrators στέλνουν το τυπικό auto-happy-birthday email να μου το θυμήσουν....

ΥΓ... έχω αρκετό χρόνο στα χέρια μου τελικά ε?
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-09-07, 23:14
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Ιωαννη κοπρε...

μαυρο στο μαυρογιαλουρο ρεεεεεεεεεεεεεεεεε
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-09-07, 23:58
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιωαννη κοπρε...

μαυρο στο μαυρογιαλουρο ρεεεεεεεεεεεεεεεεε
κυρ θοδωρε..??? ολα καλα...??
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-09-07, 00:42
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Η πολυφωνία είναι δημοκρατία! Σωστό
Όπου λαλούν πολλά κοκόρια αργεί να ξημερώσει! Σωστό κι αυτό.
Το GAB είναι ένα αξιόλογο forum με κύριο αντικείμενο το χόμπι του ενυδρείου.
Υπάρχουν κι άλλα αξιόλογα forums με το ίδιο αντικείμενο αλλά εξειδικευμένο σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα όπως σε χρυσόψαρα ή σε θαλάσσια οικοσυστήματα. Αυτά κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να υποστηρίζονται από το Σύλλογο μας κι αυτά με τη σειρά τους να συνεργάζονται με το Σύλλογο και να τον αναγνωρίζουν.
Έτσι το όλο πράγμα αποκτά κύρος. Το χόμπι βγαίνει κερδισμένο.
Τα forums χωρίς κανόνες κι έλεγχο, χωρίς moderators που κατέχουν το αντικείμενο έχοντας παράλληλα μεγάλη πείρα σε αυτό είναι καταδικασμένα να σβήσουν.
Συμφωνώ ότι είναι ατυχές να ζητείται εγγραφή από την αρχή σε κάποιο forum.

Όχι στα παπαγαλόψαρα
Όχι στα παπαγαλάκια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα αρχη ggeos Malawi 8 13-08-07 14:57
Εγγραφη στο συλλογο Θεοδωρος Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 1 03-07-07 20:21
καλησπερα σε ολους για πρωτη φορα. kosmidis Reef 16 10-02-07 16:29
γη και υδωρ νεα διευθυνση Takis Ιστοσελίδες στο Internet 10 04-12-06 01:59
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11315 seconds with 13 queries