Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 16-02-13, 16:12   #1
Καινουργιος στον κοσμο του γλυκου νερου
 
Το avatar του χρήστη Gigas78
Gigas78
Member
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 65

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Gigas78 Ο χρήστης Gigas78 δεν είναι συνδεδεμένος 16-02-13, 16:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπέρα σε όλους στο forum.Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με το χόμπι και να αποκτήσω ένα ενυδρείο ώστε και να μου ομορφαίνει το γραφείο μου όπως επίσης να ηρεμω εγώ ο ίδιος.Λόγου χορού για αρχή αποφάσισα ένα Hailea f 30 και από ότι καταλαβαίνω σαν καθαρά λίτρα είναι γύρο στα 18 αν δεν κάνω λάθος .Το έχω σαν σκοπό ώστε να βάλω μέσα η έναν μονομάχο η Guppy ακόμα δεν έχω αποφασίσει.Το ενυδρείο θα μου έρθει στις επόμενες μέρες.Μετά από κάποιες ώρες διαβάσματος θα ήθελα μερικές συμβουλές ώστε να κάνω το σωστό από την αρχή και όχι κάτι λάθος.Για αρχή του ενυδρείου (εδώ θέλω την συμβουλή σας)στρώσιμο δηλαδή Sera Bio nitrivec όπως και επίσης sera aquatan για χλωρίωση.Επίσης θέλω να προσπαθήσω να βάλω φυσικά φυτά και όχι πλαστικά.Σκέφτομαι να βάλω ένα ξύλο mopani μαζί με κάνα 2 ανουμπια και λίγες πέτρες ώστε να μην το φορτώσω αρκετά.

Απορίες.....

1)Τις ανουμπιες μπορείς να τις προμηθευτής από pet shop όπως επίσης και το mopani το ξύλο η και από αλλου ?

2)Στην διαδικασία του στρωσίματος με τα παραπάνω που ανέφερα τις Sera χρειάζεται κάτι επιπλέον να αγοράσω η είναι αρκετά ώστε να ξεκινήσω με το παραπανω φυτο που ανεφερα.?

Ευχάριστο και περιμένω τις απαντήσεις. Επισης αν εχω κανει λάθος σε κάτι που έχω αναφέρει πιο πάνω θα ήθελα υπομονή ώστε να αποκτήσω τις γνώσεις για κάτι καινούργιο που ξεκινάω .
Εμφανίσεις: 2527
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04738 seconds with 14 queries