Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-05-08, 22:10
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Παρουσίαση κατασκευής ενυδρείου tanganyika, καπακιού και Moonlight με αισθητήρα φωτός

Μετά από πολύ καιρό και αρκετό κόπο, έχω την χαρά να σας παρουσιάσω την πρώτη απόπειρα μου για DIY κατασκευές σχετικά με τα ενυδρεία.
Εδώ και χρόνια διατηρούσα ένα αγορασμένο 60 lit, μέχρι που αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα για κάτι μεγαλύτερο και με διαφορετικό setup.
Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα στις αφρικάνικες κιχλίδες της λίμνης tanganyika (για λίγα λίτρα).

Πριν αρχίσω την παρουσίαση οφείλω να ευχαριστήσω όλους τους φίλους του forum για τις κατά καιρούς παρουσιάσεις τους, που μου έδωσαν τις απαραίτητες ιδέες και γνώσεις. Για αυτό άλλωστε κάνω και εγώ την παρουσίαση, μήπως βοηθήσω σε κάτι και εγώ μελλοντικούς επίδοξους DIY κατασκευαστές.

Αρχίζουμε:
το ενυδρείο έχει διαστάσεις 90Χ45Χ40 με τζάμι 1cm και κόντρες πάνω κάτω 8mm.
Χωρητικότητα 160lt. Καθαρή χωρητικότητα περίπου 120lt.

Πρώτα έγινε μια πρόχειρη κατασκευή φορείου, όπου πάτησε το 5αρι μονωτικό της βάσης του ενυδρείου. Όπως αποδείκτηκε βοήθησε πολύ στις διάφορες μετακινήσεις του.



Το "κοκορετσάκι" είναι έτοιμο (δεν χρειάζεται περισσότερη περιγραφή αφού και εγώ χρησιμοποίησα τον γνωστό τρόπο που έχει περιγραφεί πολλές φορές)



Εδώ οι κάτω κόντρες...



Εδώ οι πάνω κόντρες...



Έγιναν εσωτερικές ενισχύσεις, μέχρι όμως το σημείο όπου θα έμπαιναν οι πάνω κόντρες και αφού μπήκαν, έπειτα συνεχίστηκαν μέχρι πάνω...



Ήρθε η ώρα για το Moonlight. Τοποθετήθηκαν 21 λευκά led υψηλής φωτεινότητας και μεγέθους 1cm, και 9 blue led 5mm. Ήθελα κάτι λίγο πρωτότυπο, οπότε χρησιμοποίησα και λίγα ηλεκτρονικά εξαρτήματα, έτσι προστέθηκε ένας αισθητήρας φωτός έτσι ώστε να αντιλαμβάνεται το φωτισμό του περιβάλλοντος χώρου και όταν υπάρχει αρκετό φως να ανάβουν τα λευκά led, ενώ αυτόματα όταν σβήσουν τα φώτα του δωματίου να ανάβουν τα μπλέ (αυτά βέβαια αν είναι ανοιχτός ο κεντρικός διακόπτης του Moonlight).

Εδώ η όψη του Moonlight...


και εδώ η καρδιά του συστήματος, η πλακέτα με τα ηλεκτρονικά...


Εδώ το κύκλωμα που χρησιμοποιήθηκε...



και εδώ μία προσθήκη στο κύκλωμα όπου προστέθηκε και ένα ποντεσιόμετρο για να λειτουργεί σαν dimmer για τα λευκά και μπλε led...



Συνεχίζεται….
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου Tanganyika 2 georgetax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 30 01-10-09 14:23
Παρουσίαση ενυδρείου Tanganyika georgetax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 58 18-04-08 06:20
Επίδειξη κατασκευής ενυδρείου dimitrig DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-05-06 08:44
Ποιά είναι η βέλτιστη διαδικασία κατασκευής ενός ενυδρείου με κόντρες; olyon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 18-03-06 19:00
Πάλι πρόβλημα με γκαπίνα (φωτός) Dina Ζωοτόκα 8 13-02-06 20:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07272 seconds with 15 queries