Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-08-10, 22:21  
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που??
 
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34
Member
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος 04-08-10, 22:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και από μένα. Είμαι νέος και γράφω και πρώτη φορά. Πήρα ένα ενυδρείο απο Carefour αυτό των 98lit. Το φίλτρο του βέβαια είναι μικρό και μέχρι τώρα έχω πρόβλημα με αιωρούμενα σωματίδια τα οποία μάλλον βγήκαν από το χαλίκι. (αν και το έπλυνα καλά πολλές φορές).
Eίμαι στην διαδικασία του στρωσίματος αφού έβαλα το νερό έβαλα μέσα antistress coat και μετά από λίγη ώρα zyme βακτήρια. Επειδή έχω τα παιδιά και περιμένουν πως και πως τα ψαράκια, λέω να τα αφήσω και την επόμενη μέρα και να τα βάλω την τρίτη. Για χρυσόψαρα στην αρχή πάντα και κάποιο guami που είναι λίγο ποιο ανθεκτικά. Τι λέτε?? Α και φυσικά παρήγγειλα ένα αλλο φίλτρο το Εihem 2212 το οποίο έχει τριά διαμερίσματα.Επίσης περήγγειλα και substartpro βιολογικό υλικό αλλά δεν ξέρω και απ ότι διάβασα στο manual του το οποίο κατέβασα με ποια σειρά και τι άλλο να βάλω μέσα. Καμιά άποψη και σε αυτό.?? Ευχαριστώ..
Εμφανίσεις: 7915
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 09-08-10, 22:28
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ζωοτοκα θελουν σκληρο νερακι για ριξε μια ματια εχω και ξιφοφορους να σου στειλω αν θελεις
Φίλε kingrim σε ευχαριστώ για την προσφορά σου. Αμέ γιατί όχι να μου στείλεις. Με ποιον τρόπο μπορείς με ΚΤΕΛ πχ δεν είναι επίφοβο? Θα έρθουν σώα Κομοτηνή?? Εχεις ξαναστείλει ? Βέβαια τώρα με εγνατία είναι 2 ώρες μόνο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 09-08-10, 23:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ενας τροπος ειναι κτελ ενας αλλος τροπος ειναι κουριερ δεν εχω ξανα στειλει αλλα θα την βρουμε την ακρη
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 10-08-10, 09:56
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Οκ με courier μάλλον καλύτερα. Σου στειλα pm με το τηλέφωνό μου.
-------------------------
Ειχα την εντύπωση ότι για αληθινά φυτά χρειαζόταν ντε και καλα υπόστρωμα κάτι το οποίο δεν έβαλα από την αρχή. Τωρα είδα σε ένα υπόμνημα, ότι δεν είναι απαραίτητο και μπορώ να βάλω φυτά ζωντάνα χαμηλών απαιτήσεων και χωρίς υπόστρωμα (μαλιστα καποια απο αυτά δένονται και σε ξύλα και πέτρες) Οπότε θα το επιχειρήσω.
Αν υπάρχουν τίποτα κλαδέματα ευπρόσδεκτα απο είδη που αναφερεται σε αυτό το υπόμνημα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
οπως Αnubias, Ceratofyllum demersum, Cryptocorynew, Sagitaria platyphylla, Valissneria , microsorum pteropus, bolbitis , limnofila sessiliflora,hygrofila difformis ή polysperma.... egeria densa

Kingrim παρεπιπτόντως αν μου στείλεις τα ψαράκια αν εχεις και κανενα κλαδεματακι θα σου ειμουν ευγνώμων.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gtok34 : 10-08-10 στις 09:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 10-08-10, 10:07
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

εγώ έχω λίγο ceratophyllum demersum foxtail και ετζέρια
δες εδώ στο τελευταίο πόστ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42716
έχω βέβαια λίγο κερατόφυλλο και λίγη ετζέρια... καμπόμπα καρολινιάνα δεν μπορείς να βάλεις γιατί είναι σχετικά δύσκολη... μπορώ να σου δώσω και αυτά τα μικρά φυλλαράκια δεξιά δίπλα στην κρυπτοκορίνα... κι αυτά κρυπτοκορίνες είναι αλλά δεν ξέρω αν θέλουν χώμα...
-------------------------
μένεις μακριά όμως εγώ μένω χανιά κρήτης... πώς θα στα στείλω τώρα;
-------------------------
έχω και βαλισνέρια γιγαντέα (γίνεται τεράστια 2 μέτρα)
αν γουστάρεις
μικροσόρουμ δεν σου δίνω γιατί δεν έχει συνέλθει ακόμα στο ενυδρείο μου και μπορεί να σου χαλάσει...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 10-08-10 στις 10:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 10-08-10, 10:38
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Tηλέμαχε για αποστολή σε λίγο βαμβάκι όλα μαζί βρεγμένο και στείλτα όπως μπορείς. Καλύτερα courier να ερθουν γρήγορα εξοαδα φυσικα δικά μου. Αν είσαι οκ και δεν σε βάζω σε κόπο πες μου να σου στείλω pm την διευθυνσή μου. Oτι έχεις ευπρόσδεκτο. Θα έπερνα απο εδώ αλλά εχουν μόνο anubies τα pet shop πολύ χάλια υποστήριξη....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 10-08-10, 10:39
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

δες το άλλο πόστ ...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 13-08-10, 23:59
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Hρθε το πρώτο πακέτο, οι ξιφοφόροι και τα endlers του Kingrim με ΚΤΕΛ (καθυστερημένα αφού ο αποθηκάριος το ξέχασε να το στείλει με των 1930 και το στειλε με των 2100) τα παρέλαβα 2345 από τον οδηγό.

Aνοίγοντας το δέμα δυστυχώς κάποια ήταν ήδη νεκρά κυρίως από τα endlers. 3 μεγάλα και 4 μικρά καθώς και 1 ξιφοφόρος. Τα άλλα που είναι σχεδόν πάνω από 20 είναι οκ. Επίσης ένα endler μικρούτσικο πολύ ζωηρό επέζησε της δοκιμασίας.

λίγο φοβισμένα ακόμη καθώς σιγά σιγά στα σκοτεινα τα έβαλα μεσα και όσο περισσότερο μπορούσα ποιο γρήγορα γιατί μάλλον τελειώνε το οξυγόνο της σακούλας. Τάισμα αυριο και μετά να ηρεμήσουν πρώτα. Στο φως αργότερα ενοιωθαν φοβισμένα και κρύβονταν πίσω από κάτι φύλα στο πισω τοίχο του ενυδρείου. Μόλις έσβηνα τα φώτα ξεθάρευαν σιγά σιγά.
Φυσιολογικό νομίζω από την ταλαιπωρία του ταξιδιού.

Να ευχαριστήσω θερμά τον Kingrim για τον κόπο που έκανε και τον χρόνο που έχασε για μένα. Ελπίζω να γνωριστούμε και μια μέρα από κοντά για να σου πω πως πάνε τα ψαράκια σου.

Θερμοκρασία περίπου πόσο τα είχες Γιάννη? Αν είναι να αυξήσω η να τα αφήσω στους 25 που είναι τώρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-08-10, 03:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

25 ειναι μια χαρα και ιδικα αμα βαλεις φυτα δε θες πανω απο 25
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-08-10, 07:23
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

μα ειναι τοσο χαζος ο αποθηκαριος που να μην του ελεγα οτι εχει ζωντανα μεσα ......

μολις θα δεις χαρακτηριστικα κρατα 3-4 χαρεμακια και τα αλλα να τα δωσεις καπου γιατι εαν αρχησεις με πολλα χαρεμακια μετα δεν θα ξερεις τι να κανεις τα μικρα
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-08-10, 09:59
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Α η φάση ποια είναι. Οταν με πήρε τηλέφωνο μου λέει να τα στείλω άυριο. Του λέω όχι αποκλείεται. Τι να τα κάνω μου λέει να τα βάλω στο ψυγείο??? Αυτός απ ότι κατάλαβα κατάλαβε ότι ήταν φρέσκα ψάρια για φαγητό.... Με κούφανε τελείως... Λέω στείλτα με το επόμενο και θα περιμένω στο ΚΤΕΛ. Πάλι καλά που τον έκοψε να πάρει τηλέφωνο και δεν τα βαλε στο ψυγείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 15-08-10, 20:32
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

χαχαχαχαχαχα

αφου δεν ηραθαν με λαδολεμονο απο πανω χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 15-08-10, 22:11
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

πάλι καλά δεν λες Γιάννη.... Η σε πιτα με κετσαπ μουστάρδα...
Πάντως εως σήμερα μοιάζουν λίγο ακόμα φοβισμένα ειδικά όταν πλησιάζει καποιος κοντά. Πάνε πίσω πίσω στο τοίχωμα πίσω από κάτι φύλλα. Που και που όμως μετά σιγα σιγά ξεθαρεύουν.... Επόμενη αγορά είναι γεννήστρα αν ειδικά οπως μου γραψες στο pm γενάνε ανα 15 με 20 μέρες θα τρέχω και δεν θα προλαβαίνω.... Εχει πλάκα να είναι κανενα στις μέρες του. Βλέπω καποια με φουσκωμένη κοιλιά και μέσα κατι μαυρο....Λετε???? Α εκτός των ξιφοφόρων και το ένα entleraki που μεινε. έχει πλάκα το ποιο μικρό απ όλα που μου στειλες επέζησε. Είναι τρομερό συνέχεια πάει ερχεται το παίρνει σβάρνα καμια φορα το φίλτρο που πετάει το νερό εχει πολύ γέλιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 15-08-10, 22:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gtok34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επόμενη αγορά είναι γεννήστρα

Δε νομίζω ότι θα χρειαστείς γεννήστρα!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 15-08-10, 23:20
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

ok τότε. ενα θυληκό σερνεται στο χαλίκι λέτε να ειναι στις μέρες τις? Σαν να ψάχνει ηρεμα μέρη μου φαίνεται. και κάθεται με την ώρα σε ένα σημείο. Μόνο αν παει καποιο άλλο δίπλα της τότε φευγει και πάει αλού να βρει ησυχία. Σχεδόν ποτέ δεν πλέει στο μεσο αλλά πάντα στο κάτω μέρος ερποντας στο χαλίκι. Η κοιλιά είναι μάυρη και φουσκωμένη. Αλλά μου φαίνεται μικρό σε μεγεθος για γέννα. Δεν ξέρω μπορεί να έχει πρόβλημα και απο την μεταφορά που εγινε πριν μερικές μέρες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24
Βοήθεια τι φίλτρο έχω? yiafo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 14-10-07 21:47
Μια βοήθεια στον νέο; VAGELIS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 14-05-03 09:22
Βοήθεια σχετικά με το φίλτρο!!! Anonymous Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 20-01-03 13:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05781 seconds with 13 queries