Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-07, 12:12
MARG
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Η ΑΤΙΜΗ Η ΑΜΜΩΝΙΑ

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι σχετικά καινούργια στο χόμπυ, έχω ένα ενυδρείο αυτό του carrefour, το διατήρησα για 3 μήνες μέχρι που και τα τέσσερα γλυκύτατα χρυσοψαράκια απεβίωσαν. Οι συχνές μετρήσεις με υγρά τεστ έδειχναν οτι οι τιμές ήταν οι ιδανικές αλλά και πάλι αυτά προτίμησαν να φύγουν σε τόπο χλοερό.

Μετά απο τρεις μήνες αποφάσισα να δώσω ξανά ζωή στο ενυδρείο μου, αυτή την φορά με τον "σωστό τρόπο" το καθάρισα λοιπόν, έβρασα τα πάντα, έβαλα το conditioner και μου έλλειπε μόνο η αμμωνία όπου πρώτα ήθελα να υπολογίσω τις αναλογίες.

Έλα όμως που γυρίζοντας χθες στο σπίτι, έμαθα πως κάποια ψυχή θέλοντας μόνο να βοηθήσει (για αυτό και δεν τη σκότωσα....)ήξερε πως μου έμενε να προσθέσω μόνο την αμμωνία, έριξε λοιπόν αυτοβούλως 240ml αμμωνία στα περίπου 90 λίτρα μου
Επειδή είπα φέτος να μην παω φυλακή, για πείτε μου λοιπόν τί κάνουμε τώρα?πρέπει να ξαναδειάζω το ενυδρείο?
Χαζεύοντας στο forum σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου, είδα οτι υπάρχει και αυτή η λύση για του βιαστικούς αλλά όχι για τους αρχάριους σαν εμένα, δηλ. να προσθέσεις αρκετή ποσότητα αμμωνίας στην αρχή χωρίς να χρειάζεται συνεχώς τεστ και να περιμένεις τις 2 εβδομάδες για να δεις σε τι κατάσταση είναι. Το πρόβλημα όμως είναι αν η "αρκετή αμμωνία" που λέτε αντιστοιχεί στα 2 4 0 ml!!!!!!!

Ήδη μια γνώμη που πήρα ήταν να αδειάσω το ενυδρείο

Θα χαιρόμουν πολύ να έχω τα σχόλια σας, και καθώς ως κοριτσάκι στα μαθηματικά δεεεν , πόση αμμωνία θα έπρεπε να μπει αρχικά στο ενυδρείο?

Ευχαριστώ

Γειά σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-07, 12:39
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Καλώς όρισες.
Τα 240μλ αμμωνίας είναι παρα πολλά.Αν έχεις και φυτά μέσα θα χαλάσουν.Αντικατέστησε το 95% του νερού με καθαρό και κάνε τεστ για να δεις ποσο κατέβηκε.Αν σου δείξει κόκκινο αφαιρείς εκ νέου κι άλλο νερό μέχρι να φτάσεις στα κανονικά επίπεδα 3-5 mg/l.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 01-02-07 στις 12:50
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-07, 12:48
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Αφου θέλεις να στρώσεις με αμμωνία, άδειασε το 90-95% του -μολυσμένου με 240ml αμμωνία- νερού, γέμισε το με νέο και μετά μέτρα αμμωνία. Αν είσαι στο ~5mg/l είσαι ΟΚ για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου σε μερικές ημέρες.

Με πρόλαβε ο Σωκράτης, αλλά το ίδιο πράγμα λέμε
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια και φυτα (2) abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 19-12-06 15:08
Στρωσιμο με αμμωνια και φυτα ? abrous Αρχάριοι γλυκού νερού 15 31-10-06 19:04
Αμμωνια και φυτα gleboukas Αρχάριοι γλυκού νερού 9 09-08-06 10:21
Αποχλωριωτικα και αμμωνια Gorgi Γλυκό νερό - Γενικά 3 19-11-04 19:49
AΜΜΩΝΙΑ giannis1976 Γλυκό νερό - Γενικά 10 19-04-04 10:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15515 seconds with 15 queries