Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-05, 13:39
maria_nik Ο χρήστης maria_nik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2004
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Περιέργη συμπεριφορα κογκολεζου

Καλημέρα!!!
Έχω ένα ενυδρειάκι περίπου στα 25-30 λιτρα (δεν θυμαμαι ακριβώς διαστάσεις ) Φιλοξενεί 3 ψαράκια (1 oranda-λευκό, 1 red cup & 1 κογκολεζο-μαύρο). Foto του μαύρου έχω βρεί στο: http://www.photovault.com/Link/Anima...GVolume01.html
(γιατί δεν παίζει να καταφέρω να βγάλω)
Το πρόβλημα είναι πως το μαύρο έχει αρχίσει και συμπεριφέρεται κάπως περίεργα. Ενώ όλη την ημέρα κινήται κανονικά το βράδυ κολλάει στην επιφάνεια σαν να κρέμεται από την ουρά του. Η αλήθεια είναι πως η ουρά του είναι κάτι μεγαλύτερη από το σώμα του ( Μήπως πρέπει να ανυσηχώ;;;;;;;;; ). Σα διακόσμηση έχω ένα μικρό πυθαράκι με ένα πλαστικό φυτό μετρίου μεγέθους, χαλίκι και ένα φίλτρο της Micro. Οι μετρήσεις που έκανα με Tetra sticks είναι οι παρακάτω:

20/2/05
ΝΟ3: 10 - 25 mg/l
NO2: 0
GH: >10d
KH: 3-6
pH: 7,2 - 7,6

21/2/05
ΝΟ3: 10 - 25 mg/l
NO2: 0
GH: >10d
KH: 10-15
pH: 7,6 - 8

Γιατί μου συμπεριφέρεται έτσι; Τάισμα κάνω μια φορά την ημέρα, το νερό είναι καθαρό, φίλτρο μετά από αλλαγή οκ. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;;;;


[/u]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-05, 13:53
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι αναβαθμιση του ενυδρειου σε περισσοτερα λιτρα.3 χρυσοψαρα σε 25-30 λιτρα ειναι μαθηματικα αποδεδειγμενο οτι παν απο το κακο στο χειροτερο.

Ποσο καιρο ειναι σε χρηση το ενυδρειο?

Τι εννοεις με αυτο?
Παράθεση:
φίλτρο μετά από αλλαγή οκ
Αν εννοεις αυτο που φαινεται,εισαι λαθος,εγω απο αυτο καταλαβαινω οτι δεν εχεις σε συνεχη χρηση το φιλτρο 24/7 αλλα μονο μετα τις αλλαγες?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-05, 15:19
a$wto$ Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Re: Περιέργη συμπεριφορα κογκολεζου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria_nik
Καλημέρα!!!
Έχω ένα ενυδρειάκι περίπου στα 25-30 λιτρα[...]
Το πρόβλημα είναι πως το μαύρο έχει αρχίσει και συμπεριφέρεται κάπως περίεργα. Ενώ όλη την ημέρα κινήται κανονικά το βράδυ κολλάει στην επιφάνεια σαν να κρέμεται από την ουρά του[...]
Τάισμα κάνω μια φορά την ημέρα, το νερό είναι καθαρό, φίλτρο μετά από αλλαγή οκ.[/u]
Θα συμφωνησω με τον Μιχαλη οτι κατι πρεπει να κανεις με τον ογκο νερου που παρεχεις στα ψαρια σου που ειναι πολυ λιγος Με τα συγκεκριμενα ψαρια θα χρειαστεις τουλαχιστον τα τριπλασια λιτρα.
Αυτο που μπορω να σκεφθω για το μαυρακι ειναι το dropsy(κανε Αναζήτηση για περισσοτερα).
Κοψε το ταισμα 2-3ημερες για να βεβαιωθεις.Αν το ψαρι παψει να επιπλεει στην επιφανεια σημαινει οτι δεν εχει αλλη τροφη στον εντερικο του σωληνα.Η τροφη οταν δεν μπορει ν'απορροφηθει ικανοποιητικα τοτε σαπιζει και παραγεται μεθανιο(αέριο δηλαδη).Δοκιμασε να ταιζεις μικροτερες ποσοτητες ή ακομα αν χρειαστει δοκιμασε να τους δινεις αλλη τροφη(υπαρχουν ειδικα για χρυσοψαρα flakes).
Το φιλτρο ΔΕΝ χρειαζεται συχνα καθαρισμα και το κανουμε μονον οταν παρατηρηθει μειωση στην ροη του νερου(μπορει και μετα απο μηνες να χρειαστει...)
ΠΟΤΕ δεν πλενουμε το φιλτρο με φρεσκο νερο αλλα με νερο που αφαιρεσαμε απ'το ενυδρειο μας![/url]
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-05, 15:42
maria_nik Ο χρήστης maria_nik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2004
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Η όλη ιστορία είναι από το Σάββατο 12/2. Τα άφησα ατάιστα για 2 μέρες. Έκανα μερική αλλαγή νερού. Την περασμένη Πέμπτη έκανα 2/3 αλλαγή. Το φίλτρο το καθαρίζω κάθε 15 μέρες στο νερό που αφαιρώ. το οκ κόλλαγε στο καθαρό φίλτρο. Το΄ενυδρείο λειτουργεί έτσι ενάμιση χρόνο τώρα χωρίς άλλα προβλήματα. Πιό πρίν τα είχα σε μία γυάλα όπου και έχασα ένα oranda και πήρα ενυδρείο. Πρώτη φορά τώρα μου παρουσιάζει πρόβλημα. Τα τάϊζω με flakes. Το μόνο που κατάλαβα από λίτο search Που έκανα σήμερα είναι πως το μαύρο μάλλον τελικά πρέπει να είναι θυληκο. Για τα άλλα χρειάζομαι βοήθεια. Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι σχετικά με γονιμοποίηση;;; Αλλά και πάλι δύσκολο μου φαίνεται. Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο test kit εκτός από τα sticks για να τεστάρω πάλι το νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-05, 21:49
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria_nik
Το φίλτρο το καθαρίζω κάθε 15 μέρες στο νερό που αφαιρώ. το οκ κόλλαγε στο καθαρό φίλτρο.
Είναι κομματάκι υπερβολικό να το καθαρίζεις κάθε 15 ημέρες.
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να το καθαρίζεις τόσο συχνά ?

Κάνω copy-paste και την παρατήρηση του ασώτου για υπενθύμηση.
"Το φιλτρο ΔΕΝ χρειαζεται συχνα καθαρισμα και το κανουμε μονον οταν παρατηρηθει μειωση στην ροη του νερου(μπορει και μετα απο μηνες να χρειαστει...)"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-05, 02:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παρέλλειψες το σημαντικότερο. Τεστ για αμμωνία δεν έχεις; Αν όχι, θα πρέπει να αγοράσεις οπωσδήποτε και να μας παραθέσεις τις μετρήσεις σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-05, 11:56
maria_nik Ο χρήστης maria_nik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2004
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Καλημέρα!!!
Το φίλτρο το καθαρίζω σχεδόν κάθε 15 γιατί γεμίζει βρωμίζει. Είναι ένα της Micro. Το τεστ που έχω για τις μετρήσεις είναι Tetra sticks 5 in 1 με¨NO3, NO2, GH, KH, pH. Yπάρχει κάτι άλλο καλύτερο αλλά να μην τσούζει η τιμή;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04135 seconds with 12 queries