Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-01-12, 00:46   #1
Βοηθεια για στρωσιμο
maria.p
Junior Member
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος 28-01-12, 00:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα και καλως σας βρηκα,
Εχω ξεκινησει μετα απο πολυ διαβασμα να στρωνω το ενυδρειο μου ενα 450 juwel με βακτηρια εμποριου (filter biostart της sera οπου που εριξα μεσα στο σφουγγαρι του φιλτρου) ριχνω και φαι για χρυσοψαρα που μου εδωσε μια φιλη για να ταισω τα βακτηρια. Την τροφη τη ριχνω μεσα στην αποχη και την κραταω εκει για 2 μερες οπου και την αλλαζω. Δουλευει φιλτρο fluval 405 με βιολογια και θερμοστατης jagger 200w στους 26 βαθμους.Τωρα το εβαλα στους 28.Εχω κλειστα τα φωτα του ενυδρειου στο οποιο δεν υπαρχει τιποτα ακομα εκτος απο κατι ψευτικα φυτα για να μην το βλεπω τελειως αδειο. Κανω μετρησεις μερα παρα μερα με υγρα test της sera για ΝΟ2 ΝΟ3 ΝΗ3+ΝΗ4 οι οποιες ειναι ολες μηδενικες.Το ενυδρειο τρεχει 9 μερες τωρα ηδη.Εκτος απο υπολειματα τροφων που δε γλιτωσα ουτε με την αποχη στο πατο και σκεφτομαι να κανω λιγη σκουπα να τα μαζεψω, σημερα ανακαλυψα οτι εχω γεμισει απο μικρα αλλα αρκετα σαλιγκαρακια. Τι ειναι αυτα και απο που προηλθαν?? Τι να τα κανω?? Ειναι καλο η κακο σημαδι?? Να τα βγαλω η οχι??
Εμφανίσεις: 8664
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-12, 01:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα βακτήρια του εμπορίου για μένα δε θα σε εξυπηρετήσουν ιδιαίτερα σε κάτι (ή και καθόλου).

Εφόσον ακολουθείς τη μέθοδο στρωσίματος με τροφή πρέπει να ξέρεις ότι για να αρχίσει η τροφή να αφήνει αμμωνία στο ενυδρείο θέλει το λιγότερο δύο μέρες (στις 3-4 "απελευθερώνεται" η περισσότερη), οπότε τσάμπα έχασες αυτές τις μέρες για μένα. Την τροφή να τη μαζεύεις όταν πάει να σαπίσει. Τα σαλιγγαράκια ήρθαν με κάτι που έβαλες από το ενυδρείο κάποιου άλλου. Το τι να τα κάνεις είναι μεγάλη κουβέντα, ειδικά από τη στιγμή που είσαι στο στρώσιμο τα βλέπω να την κάνουν για άλλους κόσμους πολλά από αυτά.

Αν δεν τα διάβασες ήδη δες τα υπομνήματα στους αρχάριους και καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-12, 01:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-12, 01:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria.p Εμφάνιση μηνυμάτων
δουλευει φιλτρο fluval 405 με βιολογια....
καλωσηρθες! μπορεις να μας εξηγησεις λιγο τι εχεις κανει με το φιλτρο?το πηρες ετοιμο απο αλλο ενυδρειο και ητανε στρωμμενο, η ειναι καινουριο και το εβαλες τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-12, 02:09
marigian Ο χρήστης marigian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: αγ. Μαρινα Κορωπιου
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλως σας βρηκα!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλωσηρθες! μπορεις να μας εξηγησεις λιγο τι εχεις κανει με το φιλτρο?το πηρες ετοιμο απο αλλο ενυδρειο και ητανε στρωμμενο, η ειναι καινουριο και το εβαλες τωρα?
Το φιτρο το αγορασα απο καποιον συνχομπιτη που το ειχε σε ενυδρειο με δισκους με 2μιση στάδια Eheim SubstratPro, μισό Sera Siporax και 1 στάδιο Fluval Biomax και με αυτην την αφησα. Ηταν παρα πολυ καλα πλυμενο και το επλυνα και γω με νερο βρυσης.Λειτουργει στο ενυδρειο μου 9 μερες τωρα.
Ειναι λογικο να εμφανηστουν???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βακτήρια του εμπορίου για μένα δε θα σε εξυπηρετήσουν ιδιαίτερα σε κάτι (ή και καθόλου).

Εφόσον ακολουθείς τη μέθοδο στρωσίματος με τροφή πρέπει να ξέρεις ότι για να αρχίσει η τροφή να αφήνει αμμωνία στο ενυδρείο θέλει το λιγότερο δύο μέρες (στις 3-4 "απελευθερώνεται" η περισσότερη), οπότε τσάμπα έχασες αυτές τις μέρες για μένα. Την τροφή να τη μαζεύεις όταν πάει να σαπίσει. Τα σαλιγγαράκια ήρθαν με κάτι που έβαλες από το ενυδρείο κάποιου άλλου. Το τι να τα κάνεις είναι μεγάλη κουβέντα, ειδικά από τη στιγμή που είσαι στο στρώσιμο τα βλέπω να την κάνουν για άλλους κόσμους πολλά από αυτά.

Αν δεν τα διάβασες ήδη δες τα υπομνήματα στους αρχάριους και καλή αρχή!
Οκ θα αφηνω παραπανω μερες την τροφη.
Οταν σαπιζςι εμφανιζει μια ασπρη μουχλα σαν πολυ αερο μπαμπακι?
Το ξερω εχω πολυυυυυυυυυ διαβασμα ακομα.. αλλα που θα παει..!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marigian : 28-01-12 στις 02:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-12, 02:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι απλα σε ρωτησα,γιατι αναφερες βιολογια και οχι βιολογικα υλικα και ζητησα διευκρινηση μηπως ητανε στρωμενο το φιλτρο η τιποτα τετοιο,για να μη γινει κανα μπερδεμα
αρα ειναι αστρωτο το φιλτρο σου.συνεχισε το διαβασμα.τα υπομνηματα στους αρχαριους ειναι must εχουνε ολα τα βασικα για να ξερεις τι κανεις και γιατι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-12, 09:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με τις τροφες ειναι λογικο να βλεπεις σαλιγκαρια, σκουλικακια και αλλα ζωυφια.
Ο καλυτερος ενδεδειγμενος τροπος ειναι το στρωσιμο με αμμωνια.
Τα "βακτηρια" (και καλα) του εμποριου ειναι πεταμενα λεφτα. Αφου τα αγορασες ριχτα μηπως κανουν κατι ελαχιστο αλλα δε το πολυπιστευω.
Απο κει και περα διαλεγεις ειτε το βρωμικο τροπο παραγωγης αμμωνιας (με τροφες ) που ειναι ενας τροπος που εχει αρκετα πλεονεκτηματα αλλα και σοβαρα μειονεκτηματα. (απο τη μια βοηθαει να δημιουργηθουν και εταιροτροδα βακτηρια, καθως και στο να στρωσει καλυτερα ο βυθος, αλλα αυτα θα γινουν ετσι κι αλλιως με τον καιρο, και το μειονεκτημα ειναι πως θα γεμισεις σαλιγκαρια, πλαναρια και ποιος ξερει τι αλλο... ισως και τιποτα μολυσματικο... γενικα δεν ειμαι υπερ του να αφηνεις πραγματα να σαπιζουν για να δημιουργησεις αμμωνια) Ειτε με τον καθαρο τροπο βαζοντας κανονικη αμμωνια απο το φαρμακειο ωστε να πολλαπλασιαστουν και να αποικησουν το φιλτρο σου τα νιτροβακτηρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-12, 10:18
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Καλως ήρθες και απο μενα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-12, 12:33
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ηθελα να αποφυγω τη καθαρη αμμωνια μιας και μου δινει την εντυπωση περισσοτερο σαν "φαρμακο".
Τι μπορω να κανω για να τα εξαφανισω? Να τα μαζευω απλα?
Υπαρχει κατι που μπορει να ελαχιστοποιησει την εμφανηση τους και την αναπαραγωγη τους??
Πως μπορω να εντοπισω την υπαρξη καποιου μολυσματικου οργανισμου??
Για την ωρα εχω δει μονο σαλιγκαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-12, 13:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μην σε ανησυχουνε και τοσο πολυ τα σαλιγκαρια,υπαρχουνε σε πολλα υγιη ενυδρεια και δεν προκαλουνε κανενα προβλημα.πολλες φορες εχουνε και οφελη αφου ανακατευουνε την αμμο ωστε να μη δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες,τρωνε αλλους μικροοργανισμους,προσθετουνε φυσικοτητα κλπ.
αν ειναι υπερβολικος ο αριθμος τους,μπορεις να χρησιμοποιησεις σαλιγκαρια anentome helena που τα τρωνε ενω τα ιδια αναπαραγονται αργα, η και ειδικες παγιδες που πουλιουνται, η και να φτιαξεις παγιδες πιο φτηνα για να μαζευονται να τα βγαζεις.
για το στρωσσιμο υπαρχει και η λυση του μπολιου που ειναι πολυ πιο γρηγορη και ασφαλης(αρκει να γινει σωστα).αν δεν το εχεις διαβασει δες εδω.παντως στρωσιμο με τροφη εχουνε κανει χιλιαδες χομπιστες χωρις κανενα προβλημα.σιγουρα ακομα και η πιο ασφαλης μεθοδος εχει κινδυνους αν δεν γινει σωστα η δεν τηρουνται καποια πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-12, 13:55
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην σε ανησυχουνε και τοσο πολυ τα σαλιγκαρια,υπαρχουνε σε πολλα υγιη ενυδρεια και δεν προκαλουνε κανενα προβλημα.πολλες φορες εχουνε και οφελη αφου ανακατευουνε την αμμο ωστε να μη δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες,τρωνε αλλους μικροοργανισμους,προσθετουνε φυσικοτητα κλπ.
αν ειναι υπερβολικος ο αριθμος τους,μπορεις να χρησιμοποιησεις σαλιγκαρια anentome helena που τα τρωνε ενω τα ιδια αναπαραγονται αργα, η και ειδικες παγιδες που πουλιουνται, η και να φτιαξεις παγιδες πιο φτηνα για να μαζευονται να τα βγαζεις.
για το στρωσσιμο υπαρχει και η λυση του μπολιου που ειναι πολυ πιο γρηγορη και ασφαλης(αρκει να γινει σωστα).αν δεν το εχεις διαβασει δες εδω.παντως στρωσιμο με τροφη εχουνε κανει χιλιαδες χομπιστες χωρις κανενα προβλημα.σιγουρα ακομα και η πιο ασφαλης μεθοδος εχει κινδυνους αν δεν γινει σωστα η δεν τηρουνται καποια πραγματα.
Προτιμησα την τροφη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο σε σχεση με ασθενεις και μικροβια.. Η ιδεα με τα anentome helena μαρεσει ομως πολυ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-12, 13:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου αληθεια?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-12, 14:09
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου αληθεια?
450l ειναι το vision της juwel και το σκεφτομαι για severum με τη αλλο ομως??? Καμια ιδεα??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-12, 14:12
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

μια ομάδα σέβερουμ και κανα κλοουν και κανα δολάριο θα είναι πολύ ωραία!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-01-12, 14:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

450ε? αυτα ειναικιεγω με 240 λιτρα,τοχω σχεδον 2 μηνες και εχει ηδη αρχισει να μου φαινεται μικρο.το ιδιο πραγμα παθαινω και με τις τηλεορασεις47" και μου φαινεται ωρες ωρες οτι εχω φορητη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-01-12, 14:23
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια ομάδα σέβερουμ και κανα κλοουν και κανα δολάριο θα είναι πολύ ωραία!
Oταν λες ομαδα για ποσσα ψαρια μιλας?? Κλοουν σκεφτομουνα και γω και κανα corridoras (δε ξερω αν το γραψα σωστα!!) Τα dollars δε μαρεσουν καθολου. Κανα αλλο ενναλακτικο κοπαδακι??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-01-12, 14:33
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria.p Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν λες ομαδα για ποσσα ψαρια μιλας?? Κλοουν σκεφτομουνα και γω και κανα corridoras (δε ξερω αν το γραψα σωστα!!) Τα dollars δε μαρεσουν καθολου. Κανα αλλο ενναλακτικο κοπαδακι??
Μια ομάδα εννοώ 3,4 ψάρια και για καλύτερα 1 αρσενικό με 2,3 θηλικά για καλύτερα. Κόρυ καλύτερα να μην βάλεις διότι θα έχεις απώλειες απο τα σέβερουμ. Τα κλόουν καλό θα ήταν αν βαλεις αν βάλεις πάνω απο 2. Όσον αφορά για συγκάτοικο, καλό θα ήταν εφόσον δεν βάλεις δολάρια να μην βάλεις τίποτα άλλο. Και τα ίδια τα σέβερουμ θα τα ευχαριστηθείς το ιδιο. Συνήθως δεν τα πάνε καλά με άλλα ψάρια και ο μόνος συγκάτοικος που τα πανε είναι τα δολλάρια(σε ένα θέμα το είχα διαβάσει)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-12, 14:48
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ομάδα εννοώ 3,4 ψάρια και για καλύτερα 1 αρσενικό με 2,3 θηλικά για καλύτερα. Κόρυ καλύτερα να μην βάλεις διότι θα έχεις απώλειες απο τα σέβερουμ. Τα κλόουν καλό θα ήταν αν βαλεις αν βάλεις πάνω απο 2. Όσον αφορά για συγκάτοικο, καλό θα ήταν εφόσον δεν βάλεις δολάρια να μην βάλεις τίποτα άλλο. Και τα ίδια τα σέβερουμ θα τα ευχαριστηθείς το ιδιο. Συνήθως δεν τα πάνε καλά με άλλα ψάρια και ο μόνος συγκάτοικος που τα πανε είναι τα δολλάρια(σε ένα θέμα το είχα διαβάσει)
Ενα ζευγαρι γεωφαγων θα ηταν υπερβολη??? η ενας συνοδοντης??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
450ε? αυτα ειναικιεγω με 240 λιτρα,τοχω σχεδον 2 μηνες και εχει ηδη αρχισει να μου φαινεται μικρο.το ιδιο πραγμα παθαινω και με τις τηλεορασεις47" και μου φαινεται ωρες ωρες οτι εχω φορητη
Ετσι ακριβως ειναι και γω με ενα 180λ ξεκινησα και τωρα το εχω στο γραφειο με χρυσοψαρα και μου φαινετε ηδη παιχνιδακι...
Το κακο ειναι οτι μετα 450 πας για υπερκατασκευη και που ο χωρος..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.p : 28-01-12 στις 14:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-01-12, 15:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria.p Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλοουν σκεφτομουνα και γω και κανα corridoras (δε ξερω αν το γραψα σωστα!!) Τα dollars δε μαρεσουν καθολου. Κανα αλλο ενναλακτικο κοπαδακι??
Οι Clown γινονται 30+ εκ ψαρια και ειναι κοπαδοψαρα.
Δεν μπορει να βαλεις ενα μονο ψαρι ή δυο.
Γιαυτο υπολογισε οτι μια ομαδουλα 5-6 ατομων απο τετοια ψαρια θα θελει τα μισα λιτρα του ενυδρειου σου.

Αν το πρωτο ειδος που θελεις στο ενυδρειο ειναι τα severum θα στησεις το ενυδρειο πανω στις απαιτησεις αυτων και μετα θα δεις τι λιτρα "περισσευουν" και μετα ποια ψαρια χωρανε και ειναι συμβατα με τα severum σε παραμετρους νερου, ειρηνικη συμβιωση, διατροφη, και συμβατα στο στησιμο γενικα του ενυδρειου.

Για τα severum θα διαβασεις εδω τις απαραιτητες συνθηκες διαβιωσης τους.
http://www.seriouslyfish.com/profile...asciatus&id=88

Καντο σωστα απο τωρα που εχεις η ευκαιρια, για να μην τρεχεις μετα.
Χρειαζεται υπομονη και μελετη για ενα ομορφο και επιτυχες αποτελεσμα αλλα μη ξεχνας οτι η περιοδος σχεδιασμου και στησιματος ενος ενυδρειου, ειναι απο τις ομορφοτερες περιοδους του χομπι.

ΥΓ εισαγωγη των ψαριων σταδιακα για να προλαβαινει να αναπτυσεται η απαραιτητη βιολογια και να μην εχεις εξαρση αμμωνιας νιτρωδων ακομα κι αν εχεις στρωσει φαινομενικα το ενυδρειο.
Την τροφη μπορεις να την κανεις σκονη για διαλυεται καλυτερα. Επισης οι τεμπλετες της sera vifformo εχω παρατηρησει στο στρωσιμο με τροφη οτι δεν πιανουν ευκολα μυκητα.
Στην αρχη θελει μικρη ποσοτητα τροφης και οσο περναει ο καιρος ανεβαζεις ποσςοτητα.
Τον ιδιο περιπου χρονο θελεις με ολες τις μεθοδους στρωσιματος, εκτος απο το μπολιασμα που βαζεις αμεσως ψαρια (αναλογα την ποσοτητα και ποιοτητα του μπολιασματος) και φυσικα παντα και με ολους τις μεθοδους στρωσιματος, παρακολουθεις με μετρησεις αν θελεις να εισαι σιγουρη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-12, 20:50
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Clown γινονται 30+ εκ ψαρια και ειναι κοπαδοψαρα.
Δεν μπορει να βαλεις ενα μονο ψαρι ή δυο.
Γιαυτο υπολογισε οτι μια ομαδουλα 5-6 ατομων απο τετοια ψαρια θα θελει τα μισα λιτρα του ενυδρειου σου.

Αν το πρωτο ειδος που θελεις στο ενυδρειο ειναι τα severum θα στησεις το ενυδρειο πανω στις απαιτησεις αυτων και μετα θα δεις τι λιτρα "περισσευουν" και μετα ποια ψαρια χωρανε και ειναι συμβατα με τα severum σε παραμετρους νερου, ειρηνικη συμβιωση, διατροφη, και συμβατα στο στησιμο γενικα του ενυδρειου.

Για τα severum θα διαβασεις εδω τις απαραιτητες συνθηκες διαβιωσης τους.
http://www.seriouslyfish.com/profile...asciatus&id=88


Καντο σωστα απο τωρα που εχεις η ευκαιρια, για να μην τρεχεις μετα.
Χρειαζεται υπομονη και μελετη για ενα ομορφο και επιτυχες αποτελεσμα αλλα μη ξεχνας οτι η περιοδος σχεδιασμου και στησιματος ενος ενυδρειου, ειναι απο τις ομορφοτερες περιοδους του χομπι.

ΥΓ εισαγωγη των ψαριων σταδιακα για να προλαβαινει να αναπτυσεται η απαραιτητη βιολογια και να μην εχεις εξαρση αμμωνιας νιτρωδων ακομα κι αν εχεις στρωσει φαινομενικα το ενυδρειο.
Την τροφη μπορεις να την κανεις σκονη για διαλυεται καλυτερα. Επισης οι τεμπλετες της sera vifformo εχω παρατηρησει στο στρωσιμο με τροφη οτι δεν πιανουν ευκολα μυκητα.
Στην αρχη θελει μικρη ποσοτητα τροφης και οσο περναει ο καιρος ανεβαζεις ποσςοτητα.
Τον ιδιο περιπου χρονο θελεις με ολες τις μεθοδους στρωσιματος, εκτος απο το μπολιασμα που βαζεις αμεσως ψαρια (αναλογα την ποσοτητα και ποιοτητα του μπολιασματος) και φυσικα παντα και με ολους τις μεθοδους στρωσιματος, παρακολουθεις με μετρησεις αν θελεις να εισαι σιγουρη.
Υπολογιζα ενα μικρο κοπαδακι με 3-4 κλοουν το πολυ 3 severum (τα 2 θυληκα) και δε ξερω τι αλλο θα μπορουσε να ταιριαξει. Ελεγα για αλλο ενα μικρο κοπαδακι μεσης 3-5 ατομων το πολυ..
Δυσκολευομαι να βρω συμβατοτητες.. φασκουν και αντιφασκουν οι αποψεις γενικοτερα...
Πολυ λεπτομερες το link ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-12, 21:57
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Θα μπορούσες να βάλεις και κανα πλεκο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-12, 22:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βασικα εγω αν ειχα 450 λιτρα θα εβαζα και πευκο αλλα τι να κανουμε που δεν ταχω και δεν εχω και χωρο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-12, 00:55
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα μπορούσες να βάλεις και κανα πλεκο
Τον ξεχασα αυτον Θα φερω εναν που εχω απο το χρυσοψαραδικο!! να μη ταλαιπωρειτε αλλο και αυτος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα εγω αν ειχα 450 λιτρα θα εβαζα και πευκο αλλα τι να κανουμε που δεν ταχω και δεν εχω και χωρο
Μωρε και γω τα παντα θα ηθελα αλλα κριμα τα ψαρακια..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-12, 03:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως σε τοσα λιτρα,απο επιλογες μπολικες.δεν χρειαζεται να βαλεις τα παντα,(κιεγω πλακα κανω παραπανω)αλλα μπορεις να κανεις ενα απιστευτο βιοτοπικο ενυδρειο εκει μεσα.εγω θα σου ελεγα μελετησε τες πολυ καλα τις επιλογες σου γιατι ειναι πολλες και μπορει να γινει πανεμορφο!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-12, 13:33
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως σε τοσα λιτρα,απο επιλογες μπολικες.δεν χρειαζεται να βαλεις τα παντα,(κιεγω πλακα κανω παραπανω)αλλα μπορεις να κανεις ενα απιστευτο βιοτοπικο ενυδρειο εκει μεσα.εγω θα σου ελεγα μελετησε τες πολυ καλα τις επιλογες σου γιατι ειναι πολλες και μπορει να γινει πανεμορφο!
Δυσκολευομαι να βρω συμβατα ψαρια με τα severum να σου πω την αληθεια.και τα dollars δε μαρεσουν..
Δε θελω να βαλω τα παντα, οκ, θελω ενα "γεματο" (δε θελω να γεμισω ψειρες αλλα οχι και 2 ψαρια μονο!!)και ισσοροπημενο ενυδρειο.
Και επειδη εκανα πολλες βλακειες με το πρωτο χρυσοψαραδικο μου δε θελω να βιαστω και να κανω τα ιδια. Θα το ψαξω σωστα.
Γιαυτο και ελεγα για 3 μεγαλα ψαρια ενα κοπαδακι βυθου και ενα μεσης απο 4-5 ατομα το καθενα.Και τον πλεκο εννοειτε.
Νομιζω οτι ειναι εφικτο στα λιτρα μου ετσι δεν ειναι??
Ή μηπως αντι για 3 severum βαλω 2 ζευγαρια? πχ 2 severum και 2 γεωφαγους που μαρεσουν πολυ??
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-12, 14:48
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

The Severum should be kept in groups of one male and many females and is compatible with the Featherfin Squeaker - Synodontis euptera, Firemouth Cichlid - Thorichthys meeki, Green Terror - Andinoacara rivulatus, Leopard Pleco L114, Peppermint Pleco L030, Pleco (Common), Salvini Cichlid - Cichlasoma salvini, Sunshine Pleco L014, Texas Cichlid - Herichthys cyanoguttatus, Tinfoil Barb - Barbonymus schwanenfeldii, Convict - Amatitlania nigrofasciata, Oscar - Astronotus ocellatus, Uaru - Uaru amphiacanthoides, Kribensis κτλ

Από ότι λένε θέλει πάνω από ένα θηλυκό. Επίσης πολλοί μιλάνε για ένα κοπάδι από μεγαλούτσικα tetras όπως Phenacogrammus interruptus - Congo Tetra, Gymnocorymbus ternetzi - Black Widow Tetra κ.α. που θα δείχνει πολύ ωραίο αλλά εξαρτάται και από το χαρακτήρα των Severum αν θα συνυπάρξουν.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-12, 14:52
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μπορείς τα σέβερουμ να τα βάλεις σε διάφορους χρωματισμούς για να τα ευχαρηστηθείς και καλύτερα. Πχ να βάλεις ένα gold, ένα green, ένα red spoted και ένα redhead.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-12, 14:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γουστα ειναι αυτα.οι αφρικανες δε σ'αρεσουν ε?θα βολευε πολυ σε τετοιο ενυδρειο.
malawi μηπως? θα γουσταρα ενα ενυδρειο με ενα καλο γκρουπακι demasoni.
δεν ξερω,εμενα μου φαινονται καπως τα λιγα μεγαλα ψαρια μεσα σε ενυδρειο.προτιμω ειτε πολλα μικρα ειτε αρκετα μεσαια για καποιο λογο.υπαρχει κινηση,συμπεριφορες κλπ.ζωη γενικως.αλλιως μου φαινεται πως δε δειχνει το ενυδρειο,ουτε και τα ψαρια του.αναλογα και τα λιτρα βεβαια.με τα μεγαλα ψαρια παντα υπαρχει το θεμα της συμβατοτητας αυξημενο.νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-12, 15:23
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eos Εμφάνιση μηνυμάτων
The Severum should be kept in groups of one male and many females and is compatible with the Featherfin Squeaker - Synodontis euptera, Firemouth Cichlid - Thorichthys meeki, Green Terror - Andinoacara rivulatus, Leopard Pleco L114, Peppermint Pleco L030, Pleco (Common), Salvini Cichlid - Cichlasoma salvini, Sunshine Pleco L014, Texas Cichlid - Herichthys cyanoguttatus, Tinfoil Barb - Barbonymus schwanenfeldii, Convict - Amatitlania nigrofasciata, Oscar - Astronotus ocellatus

Από ότι λένε θέλει πάνω από ένα θηλυκό. Επίσης πολλοί μιλάνε για κοπάδι από μεγαλούτσικα tetras όπως Phenacogrammus interruptus - Congo Tetra, Gymnocorymbus ternetzi - Black Widow Tetra που θα δείχνει πολύ ωραίο αλλά εξαρτάται και από το χαρακτήρα των Severum αν θα συνυπάρξουν.
ΟΥΑΟΥ!!!! Το ηθελα αυτο.Ευχαριστω θα το μελετησω αμεσως!!!!

[QUOTE]Μπορείς τα σέβερουμ να τα βάλεις σε διάφορους χρωματισμούς για να τα ευχαρηστηθείς και καλύτερα. Πχ να βάλεις ένα gold, ένα green, ένα red spoted και ένα redhead.[QUOTE]

Αυτο θελω να κανω ελπιζω να βρω ευκολα ψαρια!!!

Παράθεση:
γουστα ειναι αυτα.οι αφρικανες δε σ'αρεσουν ε?θα βολευε πολυ σε τετοιο ενυδρειο.δεν ξερω,εμενα μου φαινονται καπως τα λιγα μεγαλα ψαρια μεσα σε ενυδρειο.προτιμω ειτε πολλα μικρα ειτε αρκετα μεσαια για καποιο λογο.υπαρχει κινηση,συμπεριφορες κλπ.ζωη γενικως.αλλιως μου φαινεται πως δε δειχνει το ενυδρειο,ουτε και τα ψαρια του.αναλογα και τα λιτρα βεβαια.με τα μεγαλα ψαρια παντα υπαρχει το θεμα της συμβατοτητας αυξημενο.νομιζω.
Ειναι λιγο παρανοικες στην κινηση τους αν και ειναι ποιο εντυπωσιακα ψαρια σε χρωματα. Κατεληψα στα severum γιατι με εκφραζει περισσοτερο η φαση τους, ειναι λιγο ποιο cool γενικοτερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια με το στρωσιμο gianniwpopi Αρχάριοι γλυκού νερού 6 10-02-11 16:42
βοηθεια για στρωσιμο scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-05-10 17:49
την βοηθεια σας για στρωσιμο lio2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-05-10 12:11
στρωσιμο με αμωνια(βοηθεια!!!) casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-01-08 21:00
βοηθεια στο στρωσιμο ilias kostas Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-10-06 16:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10892 seconds with 15 queries