Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-12, 17:28
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή Περίεργη συμπεριφορά!

Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι 1-2 ψαράκια τρίβονται στο υπόστρωμα που και που και δεν καταλαβαίνω γιατί. Οι μετρήσεις που παίρνω από το ενυδρείο είναι οι εξής:

NH3/NH4 = 0
NO3 = 15
NO2 = 0
GH = >7d
KH = 6d
PH = 7
CL2 = 0

Να πω επίσης ότι είχα ανεβασμένα φωσφορικά (0.6) και εχθές έβαλα αντιφωσφορο (PhosGuard) στο φίλτρο μου. Τι θα μπορούσε να προκαλέσει αυτή τη συμπεριφορά?

EDIT: Ξέχασα να πω ότι είναι guppy τα ψαράκια που το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-12, 17:49
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Αυτη η συμπεριφορα ευθυνεται κυριως σε διαφορα παρασιτα/εξοπαρασιτα.
Μπορει ομως και απλα να ξυνονται (το εχω παρατηρησει στα cherry barb μου,πολυ σπανια βεβαια.)
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-12, 18:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου (ογκος, ψαροσυνθεση), για να σε βοηθησουν περισσοτερο οι εμπειροτεροι...

Ειχα και εγω τετοιο θεμα παλαιοτερα με λογω υψηλης ψαροσυνθεσης και λογο εισαγωγης ψαριων απο συγκεκριμενο μαγαζι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-12, 18:41
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Αυτό φοβάμαι και εγώ! Γιατί έβαλα μέσα 5 Neon tetra από ένα μαγαζί και έχασα τα 4 μέσα σε μια εβδομάδα ένα κάθε μέρα! Και μετά παρατήρησα το φαινόμενο. Έχει μείνει μόνο ένα αυτή τη στιγμή... Αυτό που κάναν πριν ψοφήσουν ήταν να κάθονται ακίνητα και να ανοιγοκλείνουν το στόμα γρήγορα. Αν είναι παράσιτα τι να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-12, 19:40
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό φοβάμαι και εγώ! Γιατί έβαλα μέσα 5 Neon tetra από ένα μαγαζί και έχασα τα 4 μέσα σε μια εβδομάδα ένα κάθε μέρα! Και μετά παρατήρησα το φαινόμενο. Έχει μείνει μόνο ένα αυτή τη στιγμή... Αυτό που κάναν πριν ψοφήσουν ήταν να κάθονται ακίνητα και να ανοιγοκλείνουν το στόμα γρήγορα. Αν είναι παράσιτα τι να κάνω?
οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-12, 20:28
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60 x 30 x 30 (Juwel Korall 60)
Όγκος: 54L
Κατηγορία: Κοινωνικό
Φυτά:
Blyxa Japonica
Bacopa Caroliniana
Echinodorus Kleiner Bar
Polysperma Sunset
Anubia Barteri
Marimo ball
Ψάρια / Άλλα είδη:
3 x Amano Shrimp
8 x Guppy
5 x Assassin Snail (μόλις είδα και μωρά)
2 x Borneo Sucker
3 x Kuhli Loach
1 x Neon Tetra (ένα έμεινε)
Διακοσμητικά υλικά: Πέτρες μαζεμένες από ποτάμι, Υπόστρωμα και ψιλό χαλίκι της Dennerle
Φόντο: Οχι
Φωτισμός: 20watt Φθορίου και μπλε LEDs
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες η φθορίου, 10 ώρες τα LEDs και 6 ώρες πλήρη σκοτάδι
Φιλτράρισμα: Juwel φίλτρο με μπλε σφουγγάρι και Sera siporax mini
Θερμοστάτης: Juwel 50Watt
Λίπανση: Sera Florena
Παροχή CO2: Οχι

Παράμετροι:

pH: 7 (με stick)
Γενική σκληρότητα (GH): 7 (με stick)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6 (με stick)
Αμμωνία (ΝΗ3):0 (με υγρό τεστ)
Νιτρώδη (ΝΟ2):0 (με stick)
Νιτρικά (ΝΟ3):15 (με stick)
Αλλαγές νερού: κάθε 7 μέρες 40%
Θερμοκρασία: ~25
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-12, 21:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ανεμενε τους εμπειροτερους, βεβαια, για καλυτερες συμβουλες, αλλα εγω εκανα μια εβδομαδα θεραπεια με melafix για το συγκεκριμενο και εστρωσαν. Μολις εβαλα αλλο ενα ψαρακι απο το συγκεκριμενο μαγαζι, παλι τα ιδια και παλι melafix. Εννοειται οτι δεν ξαναπηρα τιποτα απο εκει. Απο τοτε (κανενα τριμηνο πριν), δεν εβαλα κανενα ψαρακι, χαρισα κιολας για να φερω την ιχθυοφορτηση σε σωστα επιπεδα (πολυ σημαντικο νομιζω) και ολα ειναι καλα. Ουτε αγχος για θανατους, ουτε το παραμικρο προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-12, 01:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα ψαρια τα παρατηρησες μηπως εχουνε καποιο σημαδι η τιποτα περιεργο πανω τους?
επισης η ψαροσυνθεση σου θελει αλλαγες γιατι αν εξαιρεσουμε τα Guppy ολα τα υπολοιπα θελουνε απο μαλακο ως μετριο νερο σε σκληροτητα και οξινο ως ουδετερο Ph.

επισης για τον παραπανω λογο θα εχεις θεμα σε περιπτωση που αποφασισεις να κανεις καποια θεραπεια,αφου δεν ανεχονται ολα τα ειδη ολες τις θεραπειες.αν για παραδειγμα χρειαστει να βαλεις αλατι για τα guppy,με καποια απτα υπολοιπα ψαρια μπορει ναχεις προβλημα.

επισης οι μετρησεις που κανεις με τα στικ εχουν πολλες πιθανοτητες να ειναι λανθασμενες.αναλογα πως τις κανεις,ποσο παλια ειναι τα στικ κλπ.
θα βοηθησει να βαλεις καμια φωτογραφια των ψαριων.και περιμενε να παρεις γνωμες για διαγνωση

γιαυτο οταν αγοραζουμε ψαρια δεν αγοραζουμε απο οπου ναναι και οτι ναναι,παντα διαβαζουμε πριν αγορασουμε τι συνθηκες χρειαζονται,τυχων πραγματα που πρεπει να προσεξουμε σαν σημαδια ασθενειων κλπ.και καλο ειναι να υπαρχει και ενα δευτερο ενυδρειακι με στρωμενο φιλτρο σαν καραντινα πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο οχι παιρνουμε οτι μας αρεσει και μπλουμ μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-05-12, 12:58
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Δηλαδή το νερό που έχω τώρα αν εξερεσουμε τα guppies δεν κάνει για τα ψαράκια που έχω? Αφού είναι ουδέτερο και μέτριο σε σκληρότητα. Έχω δεύτερο ενυδρείο που τρέχει αλλά αυτή τη στιγμή είναι γεμάτο με μωρά γκαπακια... βέβαια τρέχει με 2 φίλτρα ένα DIY και ένα κανονικό έτσι αν χρειαστώ για θεραπεία άλλο ένα ενυδρείο απλά αγοράζω ένα μικρο και ρίχνω μέσα το ένα φίλτρο και στρωμένο νερό, απλά δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι πρέπει να περνάω από καραντίνα τα ψαράκια που φέρνω σπίτι! Τα στικακια που έχω είναι JBL δεν είναι ληγμένα και δείχνουν διαφορετικές μετρήσεις αν διαστήματα οπότε θεωρώ ότι δουλεύουν. Πάντως δεν έχουν κανένα σημάδι τα ψαράκια και φέρονται φυσιολογικά. Δεν είναι ότι το κάνουν συνεχεία αυτό απλά έχει τύχει να τα πετύχω 2-3 φόρες να το κάνουν και παραξενεύτηκα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-05-12, 13:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα αυτο σου λεω,με το να κρατας ψαρια ασυμβατα οσον αφορα συνθηκες και συμπεριφορες μεταξυ τους,τα κρατας ολα σε νερο που ειναι οριακα(η και εξω απτα ορια) για τις συνθηκες που θελουνε.σχεδον ολα τα ψαρια σου ζουνε σε οριακες συνθηκες.μπορει να μην υπαρχει καν προβλημα τωρα αφου οπως λες δεν βλεπεις αυτη τη συμπεριφορα συνεχως,αλλα μπορει αργοτερα να υπαρξει αν στρεσαρονται για οποιοδηποτε λογο τα ψαρια.

επισης οι μετρησεις που κανεις με τα στικ δεν ξερουμε αν ειναι σωστες.συνηθως εχουνε καποια αποκλιση απτην πραγματικοτητα τα στικ.ακομα και σε ενα ολοκληρο βαθμο η και περισσοτερο.οι μετρησεις πρεπει να ειναι ακριβως στους χρονους που λενε οι οδηγιες(αυτο ισχυει και στα υγρα τεστ),να μην "τρεχει" νερο απτο ενα "block" μετρησης στο αλλο,να μην εχουν εκτεθει στον αερα πολυ(να μην ειναι παλια δηλαδη),να μην εχουν ληξει,να φυλασονται σε σωστες συνθηκες,κλπ.ακομα και ολα αυτα να τα κανεις σωστα,παλι μπορει να εχουν αποκλιση.
οποτε μεχρι να κανεις μετρησεις αξιοπιστες δεν θα ξερεις ακριβως τι νερο εχεις.

μπες εδω και ψαξε τα προφιλ των ψαριων σου,για να δεις τι συνθηκες θελει το καθενα.
ψαξε και εδω
και ριξε και εδω μια ματια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-12, 18:14
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Έκατσα και έψαξα το προφίλ από κάθε ψαράκι και αν εξαιρέσουμε τα guppy που θέλουν σκληρό νερό (αν και δεν δείχνουν να έχουν κάποιο πρόβλημα) όλα τα άλλα είναι εντός ορίων. Και στις μετρήσεις που έχω στο νερό αλλά και στον όγκο που ζητάνε. Δεν ξέρω αν είναι πολλά σαν πληθυσμός άλλα με τακτικές μετρήσεις (με υγρό τεστ) η αμμωνία δεν δείχνε ποτέ πάνω από 0 ούτε λίγο! Που έχω κάνει λάθος και πως το διορθώνω?

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-12, 21:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,καταρχην αν οι μετρησεις σου αμμωνιας,νιτρωδων κ νιτρικων ειναι σωστες,τοτε οσον αφορα αυτες εισαι ενταξει.
οσον αφορα τις συνθηκες για τα ψαρια σου,οταν κοιτας τα προφιλ τους θα κοιτας να εισαι οσο μπορεις στη μεση.αναλογα παντα τι λεει το προφιλ.αυτο το βρισκεις διαβαζωντας διαφορες πηγες.αν δηλαδη θες να κρατησεις ενα ψαρι που στη φυση ζει σε ph 4.5-6.5 (τυχαιο παραδειγμα) θα πρεπει να το κρατησεις σε νερο με ph 5-5.5.αν εχεις 4 η 7 εισαι εκτος,και αν εχεις 4.5 η 6.5 εισαι στο οριο.εκτος αν θες καποιο συγκεκριμενο αποτελεσμα.για παραδειγμα καποια ψαρια αρχιζουν να ζευγαρωνουν σε καποιες παραμετρους νερου.
το ευρος των τιμων που βλεπεις στα προφιλ ειναι τετοιο γιατι δινεται με βαση τις τιμες που εχει το νερο στο φυσικο περιβαλον του ψαριου ολο το χρονο.περιοδοι ξηρασιας,μουσωνες κλπ.οποτε αν εχεις νερο στα ορια του ψαριου,το αναγκαζεις να ζει μια συγκεκριμενη "εποχη" συνεχεια.και συνηθως τα ορια βρισκονται σε περιοδους μεγαλων εποχιακων αλλαγων.λογικο ειναι αυτο να το στρεσσαρει το ψαρι.κανονικα,εγω νομιζω οτι πρεπει αυτες τις αλλαγες που συμβαινουν στη φυση να τις ακολουθουμε κ στο ενυδρειο,αν και δεν ειμαι σε τετοιο επιπεδο ακομα,εχω πολυ δρομο αυτο ειναι σχετικα ευκολο οταν εχεις μονο ενα ειδος μεσα,αλλα αν ειναι κοινωνικο το ενυδρειο θελει πιο πολυ προσοχη.
και μην ξεχναμε και τις υπολοιπες παραμετρους,οπως θερμοκρασιες,κυκλοφορια νερου,τυπος βυθου,φυτα,φωτισμος,συμπεριφορες κλπ...

με λιγα λογια,αν θες νασαι σωστος,θελει μελετη πριν αποφασισεις τι θα βαλεις κ γιατι

τωρα αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-12, 21:45
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι κάποια είναι στα όρια και αυτό γιατί μου άρεσε πολύ να υπάρχουν διαφορετικά είδη μέσα στο ενυδρείο, εξου και γαριδες, σαλιγκαρια, χελακια, pleco, και guppy. Δεν γνώριζα για την μεταβολή του ph στο φυσικό τους περιβάλλον. Πάντα κοίταγα πριν τα αγοράσω να είναι εντός ορίων έστω και οριακά δεν τα αγόρασα τελείως κουτουρού, κοίταγα ph, gh, θερμοκρασίες, υπόστρωμα τώρα για τα φυτά που λες δεν θεώρησα ότι θα έκανε τη διαφορά. ! Εκτός από τα guppy που μου τα χάρισαν! (και τώρα έχω αρχίσει να χαρίζω εγώ γιατί έχουν για 2 φορά ξεπεράσει τα 30-40 μωρά, τα έχω σε άλλο ενυδρείο μόνα τους by the way.) Θα κοιτάξω πάντως αν χρειάζεται να αλλάξω set up. Tnx!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περίεργη συμπεριφορά ΣΑΕ aquaman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 21-01-11 10:13
Σίγουρα περίεργη συμπεριφορά! maria1983 Ζωοτόκα 2 23-03-10 14:11
περίεργη συμπεριφορά; maria1983 Ζωοτόκα 9 17-03-10 01:34
περίεργη συμπεριφορά harris samos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 22-10-09 20:03
Περίεργη συμπεριφορά.. lucky13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 22-07-09 09:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06262 seconds with 13 queries