Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-10, 13:13   #1
ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΠΡΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
g7f
Member
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-10, 13:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα,
Πριν από ένα χρόνο περίπου αποφάσισα να ασχοληθώ με την περιποίηση μικρών ψαριών και επειδή τα μικρά μου παιδιά ενθουσιάστηκαν στην ιδέα αγόρασα (χρυσοπλήρωσα) ένα ενυδρείο 60lit και τα απαραίτητα (φίλτρο και θερμοστάτη).Μου βάλανε χαλίκια για βυθό και δύο ψεύτικα φυτα με ένα τρύπιο βαρέλι για διακόσμηση.
Τι βάζουμε μέσα τώρα σε ζωντανή μορφή;
Απευθυνόμενος σε ένα άλλο μαγαζί της πόλης μου έδωσε για αρχή ρεντάκια όπως μου τα είπε και δύο χείρες.
Εβαλα και έναν γλύφτη και ρίχνοντας μία αμπούλα στο σφουγγάρι του φίλτρου και υγρό από το μπουκάλι με το κόκκινο καπάκι (nitrivec) και από το μπουκάλι με το μπλέ καπάκι (aquatan) έβαλα και τα ψάρια μέσα και ο θεός βοηθός.
Ευτυχώς ο θεός ήταν και είναι βοηθός γιατί έτσι όπως το έκανα τότε με αυτά που διαβάζω σήμερα είναι θαύμα πως ακόμα ζούνε τα ψάρια.
Και όχι απλά ζούνε αλλά έχουν γίνει άλλα τόσα σε μέγεθος.Ο δε γλύφτης σχεδόν τριπλασιάστηκε.
Μου είπανε να τα ταίζω μία φορά την ημέρα από ένα φυλαράκι (gvg-mix) και μία κάψουλα (chip) τον γλύφτη και τον θερμοστάτη στο 18 -20.
Εδώ και ένα χρόνο τώρα δεν έχω συνδέσει θερμοστάτη, η θερμοκρασία είναι στο επιθυμητό επίπεδο (ανάμεσα στο πράσινο μέρος του θερμομέτρου) και έχω προσθέσει και δύο τριγράκια τα οποία σε λίγο θα γίνουν τίγρεις.
Δόξα το θεό όλα επιβιώνουν καλώς με αλλαγές νερού κάθε 15-20 μέρες.
Με κάποια τεστ που κάνω κάπου κάπου (aqua test) σχεδόν όλα πάνε καλά και αν δεν πάνε επειδή δεν ξέρω τι να κάνω αλλάζω νερό και ξανά υγρό από το μπουκάλι με το κόκκινο καπάκι και από το μπουκάλι με το μπλε μπουκάλι.
Περιμένω τις παρατηρήσεις σας....... ευχαριστώντας σας προκαταβολικά...... και επειδή η ιστορία έχει και συνέχεια ....... θα τα γράψω σε άλλο θέμα.....
Εμφανίσεις: 3842
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-10, 13:26
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

σκοπος δεν ειναι να επιβιωνουν αλλα να ζουνε ευχαριστα .... και οι ρακοσυλλεκτες επιβιωνουν αλλα θα περναγαν καλυτερα αν εμεναν στην Εκαλη . Αν και ειμαι αρχαριος εντελως προτειμω τη ζωντανια μεσα στο ενυδρειο ( φυτα - ψαρια ) παρα τα πλαστικα διακοσμητικα , περιεργο μου φαινεται το οτι δεν εχεις δουλεψει καθολου με το θερμοστατη . Οι ποιο εμπειροι θα εχουν να σου προτεινουν κατι . εγω τη γνωμη μου την ειπα

Καλως ηρθες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-10, 14:01
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Ισως δεν κατάλαβες το ύφος του μηνύματος.Ισα ίσα που και εγώ θέλω να έχω ένα ενυδρείο μέσα στο οποίο τα ζωντανά μου να περνάνε καλά (αν και διαφωνώ ότι όσοι ζούνε στην Εκάλη περνάνε καλύτερα από μένα που ζω στα Τρίκαλα) αλλά δεν βρήκα ακόμα κάποιον να μου πει πως να το καταφέρω και το επικίνδυνο είναι πως οτι έχω κάνει το έχω κάνει με τις προτροπές ανθρώπων που ασχολούνται επαγγελματικά με τον χώρο ή έτσι λένε τουλάχιστον.Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι αν φύγεις από κάποιο κατάστημα και πας σε κάποιο άλλο και του πεις τη σύνθεση του ενυδρείου σου εκεί σου τα ξανααρχίζει όλα από το μηδέν γιαυτό κατέληξα στο να ζούνε σε πρώτη φάση και αν καταφέρω θα περάσουν και καλά.
Θα ήθελα πάντως την άποψη κάποιων ποιό έμπειρων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-10, 14:20
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
απ ότι βλέπω έχεις αρκετά λάθη και μάλλον αρκετά λεφτά τσάμπα γιατί αγοράζεις βακτηρίδια συνεχεια
κανε μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου με τιμές νερού θερμοκρασίες κλπ κάθε ποτε κανεις αλλαγή και ποσο τη ψαρια έχεις μέσα

αφού το αγαπάς όλα θα φτιάξουνε απλά σκέψου ότι ίσος χρειαστεί να αποχωριστείς μερικά από τα ψαράκια σου
για να φτιάξεις κάτι πολύ όμορφο βαρέλια και πλαστικά φυτά θα τα βγάλεις και θα βάλεις ζωντανά
ρίξε και μια ματια στα υπομνήματα καλή συνεχεια από μένα και ότι θελήσεις εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-10, 14:56
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Περίεργο πράγματι αυτό με το θερμοστάτη. Ακόμα και φέτος με τόσο ζεστό χειμώνα κάποια πρωινά η θερμοκρασία έπεσε κάτω από 5oC. Αν δηλαδή ανοίγεις τα παράθυρα το πρωί να πάρει αέρα το σπίτι και τα κλείνεις το μεσημέρι που ανοίγουν τα καλοριφέρ οι αυξομειώσεις της θερμοκρασίας είναι πολύ μεγάλες (ειδικά για 60λτ που είναι λίγα). Που το έχεις τοποθετημένο το ενυδρείο ? (υποθέτω πως με το 'θερμοστάτη' εννοείς γενικά όλο το θερμαντικό σώμα)

Το nitrivec όπως θα διάβασες δεν κάνει και πολλά, το δοκίμασα και γω αλλά αφού δεν παρατήρησα κάποια διαφορά το έβαλα στο ψυγείο για κάποιο πείραμα στο μέλλον. Και σίγουρα δεν έχει πια νόημα να το χρησιμοποιείς σε κάθε αλλαγή νερού εδώ και ένα χρόνο. Η αμπούλα που έριξες στο σφουγγάρι τι ακριβώς ήτανε ? Πάντως μια και το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και τόσο καιρό και χωρίς θανάτους τότε το φίλτρο σου έχει στρώσει μάλλον. Το aquatan εννοείτε το συνεχίζεις (σημαντικό : μην κάνεις αλλαγή νερού και μετά aquatan στο ενυδρείο αλλά να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής σε κουβά μαζί με το aquatan ... και το νερό της να έχει ίδια θερμοκρασία ... τώρα θα μου πεις τα ψάρια σου είναι κομμάντο και δε μασάνε από θερμοκρασίες ). Τέλος κάνε συχνότερα αλλαγή και όχι κάθε 20ημ, δεν έχεις και λίγα ψάρια μέσα (επίσης πόσο νερό αλλάζεις κάθε φορά ?).

Τώρα για την ψαροσύνθεση, τα πλαστικά φυτά, το διακοσμητικό, το χαλίκι (υποθέτω βαμμένο πολύχρωμο) θα σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος. Αν πάντως έχεις περάσει έστω και λίγες ώρες διαβάζοντας το φόρουμ ξέρεις ήδη τις απαντήσεις ('δώστα όλα πίσω', 'αποφάσισε τι θέλεις να κρατήσεις', 'δεν υπάρχουν γλύφτες/καθαριστές', 'οι γλύφτες γίνονται μεγάλοι', 'διώξε την πλαστικούρα και το παλιοβάρελο', 'τι εννοείς χωρίς θερμοστάτη ????' κτλ κτλ κτλ).
Και πίστεψέ με πολλά άτομα εδώ μέσα έχουνε φάει τα ψάρια με το κουτάλι (ερμ ... εεε .. κατάλαβες τι εννοώ ) και οι περισσότεροι έχουν υπομονή. διάθεση και κυρίως εμπειρία για να βοηθήσουνε. Τι να σου πω, έγω έχω μόνο λίγους μήνες που διαβάζω εδώ και έχω πάθει την πλάκα μου με την κοινότητα και τα πράγματα που καθημερινά μαθαίνω.

Τέλος ξέχνα τις βόλτες από κατάστημα σε κατάστημα. Διάλεξε ένα (το πιο καθαρό κατά τη γνώμη μου) για να αγοράζεις ψάρια (η κάτι που θα χρειαστείς σε ώρα ανάγκης). Και κάνε μια λίστα με τα πράγματα που θα χρειαστείς και ρίξε μια ματιά στο ίντερνετ για παραγγελία. Και απλά μην ακούς τι σου λένε οι επαγγελματίες πωλητές (ακούγεται σαν στερεότυπο και όντως είναι, δεν είναι όλα τα στερεότυπα κακό πράγμα). Εμένα να φανταστείς όταν αγόρασα το 60λτ μου είπανε να βάλω χρυσόψαρα μέσα για 7-10 ημέρες με nitrivec, μετά να πετάξω τα χρυσόψαρα και να βάλω μια δωδεκάδα ζωοτόκα, 5-6 κορυ και τουλάχιστον 1-2 πλέκο (γιατί χωρίς αυτά δεν υπήρχε τρόπος να μείνει το ενυδρείο καθαρό). Και όπως παρατήρησες και εσύ από κατάστημα σε κατάστημα φτου κι από την αρχή.

Δεν γράφω περισσότερα γιατί έχω αρχίσει να το παίζω και έξυπνος, έχω ψάρια (7 γκάπυ) για μόλις ένα μήνα τώρα και παρά το διάβασμα κατάφερα προχτές να χάσω το ένα (καλό το διάβασμα αλλά πρέπει να κόβει και λίγο το ρημάδι το μυαλό ). Όπως καταλαβαίνεις είμαι άσχετος και μην παίρνεις και πολύ στα σοβαρά τα λόγια μου . Αλλά νομίζω πως υπάρχουν πολλά άτομα εδώ μέσα που μπορούνε να σε βοηθήσουνε. Αρκεί να γίνεις και συ πιο συγκεκριμένος με τι προθέσεις σου και τουλάχιστον δώσε τιμές νερού, βάλε καμιά φώτο. Και πες μας αν είσαι διατεθειμένος να αποχωριστείς κάποια ή όλα τα ψαράκια σου και να κάνεις μια δεύτερη (σωστή) αρχή. Και αν σε ενδιαφέρουν τα πραγματικά φυτα. Τέλος υπάρχει η δυνατότητα για αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου ?

Φιλικά και με όλη την καλή διάθεση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-10, 18:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν μπορω να καταλαβω τι παρατηρησεις θελεις!!
Εγω λυπαμαι τα ψαρακια σου ... απλα
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-10, 22:20
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

(καλοπροαίρετα)
ΔΙΑΒΑΣΕ.

Μπες στη αρχική σελίδα του φόρουμ, μπες στους αρχάριους διάβασε όλα τα υπομνήματα,διάβασε πολλά παρόμοια θέματα με αυτά που σε απασχολούν και θα καταλάβεις πόσα λάθη έχεις κάνει και πόσα μπορείς να γλιτώσεις αν το θέλεις.

Εγώ στην αρχή ότι έβρισκα που να είχε σχέση με το ενυδρείο το διάβαζα και από εδώ αλλά και από άλλα sites, (απλά με κέρδισε το συγκεκριμένο φόρουμ και τα μέλη του και γράφω εδώ..)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ - ΑΡΧΑΡΙΟΣ kostasblue Αρχάριοι γλυκού νερού 25 24-01-10 00:10
To Πρωτο μου Ενυδρειο Dourios Αρχάριοι γλυκού νερού 13 26-12-09 13:44
το πρωτο μου ενυδρειο Dionysia Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 27-09-09 17:42
Την γνωμη σας για το πρωτο μου ενυδρειο !! abrous Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 10-05-07 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04732 seconds with 13 queries