Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-21, 00:49
sterg27 Ο χρήστης sterg27 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2021
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Νεος στον κοσμο του ενυδρειου,προβλημα με ενυδρειο και πιθανων με τον μονομαχο μου

Καλησπερα σας ,ειμαι καινουργιος στο χομπι και δυστηχως δεν ειχα διαβασει πιο πριν ουτε τα βασικα αυτου του χομπι , την Πεμπτη λοιπον αγορασα ενα ενυδρειο 20 λιτρων με ενα φιλτρο HAILEA 200L/H ,υποστρωμα για φυσικα φυτα ,φυτεμενα 3 διαφορετικα ειδη φυτων που μου προτεινε το pet shop .Απο εκει και περα για το νερο μου εδωσαν aqua safe και sera bio nitrivec .Απο τοτε διαβαζω συνεχεια και βλεπω καποια βιντεο που μιλανε για στρωσιμο ενυδρειου το οποιο στο pet shop δεν μ το ανεφεραν ,αυτη τη στιγμη εχω αφαιρεσει τον μονομαχο μου και τον γλυφτη απτο ενυδρειο και τους εχω βαλει σε μια γυαλα .Εαν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμησω ,ευχαριστω εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-21, 11:42
KostasAngel Ο χρήστης KostasAngel είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2020
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Καλώς ήρθες στο χόμπι. Αρχικά, για τα ψαράκια σου, καλύτερα να βρεις νέο σπίτι για τον γλυφτάκο σου μιας και δεν ζουν σε τόσα λίτρα... Όσο για τον μονομάχο, αν θες να τον κρατήσεις, μέσα στη γυάλα με καθημερινές αλλαγές νερού με αντιχλωριο μέχρι να στρώσει το κυρίως ενυδρείο. Για να στρώσει, διαβάζεις σχετικά με τον κυκλο αζώτου αναζητώντας στο φόρουμ, και αν βρεις υλικά (μπόλι το λενε) από συνχομπίστα ώστε το στρώσιμο να γίνει γρήγορα και να μην ταλαιπωρηθεί άλλο το ζωντανό. Τέλος, πριν αρχίσουν τα κρύα θα χρειαστεί και ένας θερμοστατης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-21, 19:39
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλως τον! Οπως διαπίστωσες θελει διαβασμα και καλη έρευνα αγορας. Ολοι αρχισαμε με λαθη.

Ο "γλυφτης" δεν μπορει να μπει σε 20 λιτρα. Ο μονομάχος μπορεί οριακα ( ιδανικα θελει 30 λιτρα) αλλα εαν βαλεις φυτα και το στρώσεις το ενυδρείο θα ειναι καλα.

Βαλε μας φωτογραφία τα φυτά να δουμε τι πηρες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-21, 14:31
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Καλως ηρθες! Ειμαι και εγω καινουρια σαν και εσενα και καπως ετσι αρχισα και εγω! Αφου εχεις ηδη το ψαρι, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις μπολι. Επισης πηγαινε στο πετ σοπ και παρε και υγρα τεστ, της API ειναι τα καλυτερα. Και οπως σου ειπαν πρεπει να δωσεις τον γλυφτη γιατι δεν ειναι για τα λιτρα σου. Καλη αρχη και καλο διαβασμα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο βασισμενο στον κοσμο του AVATAR! sarpijk Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 08-08-13 11:23
η χελωνα μου...παει,στον αλλο κοσμο LAKI ¶λλα ζώα 35 05-06-13 15:22
Καινουργιος στον κοσμο του γλυκου νερου Gigas78 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-02-13 16:29
τα ψαρια μου θα με στειλουν στον αλλο κοσμο kwstas_original Γλυκό νερό - Γενικά 23 10-09-09 12:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03473 seconds with 13 queries