Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-03-15, 19:39   #1
εξωτερικα φιλτρα
Stefanosss
Member
Εγγραφή: 25-02-2015
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 35

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Stefanosss Ο χρήστης Stefanosss δεν είναι συνδεδεμένος 12-03-15, 19:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια στην παρεα.. ερωτηση: μπορω να εχω δυο εξωτερικα φιλτρα στο ενυδρειο μου σε λειτουργια ή υπαρχει καποιο προβλημα; ο λογος που τ θελω ειναι οτι νομιζω πως δεν επαρκει αυτο που εχω κ λογο οικονομικης δυσκολιας δε μπορω να κανω γερη αναβαθμιση του φιλτου σκευτομαι ν παρω ενα επιπλεον μεταχειρησμενο.. τι λετε θα γινει δουλεια;
Εμφανίσεις: 4440
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-15, 19:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οσα θελεις μπορεις να βαλεις. Η ενισχυση της φιλτρανσης, μονο καλο μπορει να κανει, αρκει να ειναι ετσι προσαρμοσμενη η ροη, ωστε να μην ενοχλει τους κατοικους του ενυδρειου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-15, 19:44
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Μπορείς να έχεις άνετα 2 εξωτερικά φίλτρα και παραπάνω σε ένα ενυδρείο, αλλά να μην στο κάνουν πλυντήριο με την ροή που θα βγάζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-15, 15:47
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

φυσικα μπορεις.
τι ενυδρειο εχεις τωρα και ποιο φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-15, 14:43
Stefanosss Ο χρήστης Stefanosss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2015
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα μπορεις.
τι ενυδρειο εχεις τωρα και ποιο φιλτρο?
εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα το της ferplast dubai 120 με εξωτερικο φιλτρο Eheim 2215 κ νομιzω πως δε με καλυπτει αυτο τ φιλτρο γιατι αιωρειται σαν σκονη μεσα στο ενυδρειο δε καθαριζει γιαυτο λεω να βαλω ακομη ενα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-15, 20:07
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ναι δεν σε καλυπτει και λογω ροης.. το πολυ να γυριζει 2 φορες τα λιτρα του ενυδρειου...
αλλη λυση ειναι να το πουλησεις και να ψαξεις ενα μεγαλυτερο (πχ 2217)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-03-15, 20:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο θεμα ροης, αν η πραγματικη ροη ειναι δυο φορες τα λιτρα νερου του ενυδρειου, φτανει κανονικα για φιλτρανση.
Το θεμα ειναι ομως και τα υλικα (ποσοτητα, ποιοτητα, τοποθετηση) και η ιχθυοφορτωση και το ταισμα που γινεται.
Τι πληροφοριες μπορουμε να εχουμε επ'αυτου?

Συνηθως τα φορτωνουμε τα ενυδρεια, και ενα τετοιο ενυδρειο θελει ενα 2217 τουλαχιστον.
Αντι για να πουληθει ομως και να παρει μεγαλυτερο, θα προτιμουσα να προστεθει ενα ακομα παρομοιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-03-15, 20:53
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

σιγουρα ολα παιζουν ρολο..
Δεν ξερουμε κι αν μπορει να τα γυρισει 2 φορες.. μπορει και να μην μπορει..
παντως και 2 φορες, ειναι λιγο για μενα.. ετσι θεωρω..
φυσικα παιζουν και τα ψαρια ρολο..σκεψου να εχει αφρικανες με τετοια ροη...
για μονομαχους καλα ειναι
ο καδος ειναι επισης σημαντικο.. νομιζω ομως πως οσο ανεβαινεις σε ροη .. συνηθως μεγαλωνει κι ο καδος..
η χωρητικοτητα του καδου ειναι σημαντηκοτερη απο την ροη.
παντως εγω θα το εδινα
νομιζω τα 6 λιτρα του 2217 ειναι καλα..
υπαρχουν και φιλτρα οπως το jbl πχ. με μεγαλυτερο καδο (και μικροτερη καταναλωση)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-15, 20:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το 2215 εχει 620 λ/ω ονομαστικη, συνηθως στη χειροτερη 400 λ/ω πραγματικη.
Το ενυδρειο ειναι γυρω στα 200 καθαρα
Για βιολογικη φιλτρανση ακομα και 200 λ/ω πραγματικη, φτανει.
Και αν δεν υπαρχουν αμμωνια και νιτρωδη, αποδεικνυεται οτι για βιολογικη φιλτρανση, φτανει. (και για αφρικανες)
Αν βλεπει αιωρουμενα κλπ στο νερο, ειναι θεμα μηχανικης φιλτρανσης.
Αυτο ειναι αλλο θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-03-15, 21:09
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2215 εχει 620 λ/ω ονομαστικη, συνηθως στη χειροτερη 400 λ/ω πραγματικη.
Το ενυδρειο ειναι γυρω στα 200 καθαρα
Για βιολογικη φιλτρανση ακομα και 200 λ/ω πραγματικη, φτανει.
Και αν δεν υπαρχουν αμμωνια και νιτρωδη, αποδεικνυεται οτι για βιολογικη φιλτρανση, φτανει. (και για αφρικανες)
Αν βλεπει αιωρουμενα κλπ στο νερο, ειναι θεμα μηχανικης φιλτρανσης.
Αυτο ειναι αλλο θεμα.
δεν αντιλεγω..
απλα εγω θελω να ειμαι υπερκαλυμμενος.. δεν θα το εβαζα σε μενα εννοω..
σκεψου ομως και τι κυκλοφορια θα εχει μια αντλια πχ 500 λιτρα/ωρα σε ενα 240λιτρο με 1.20 μηκος ενυδρειου..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-03-15, 21:23
Stefanosss Ο χρήστης Stefanosss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2015
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν αντιλεγω..
απλα εγω θελω να ειμαι υπερκαλυμμενος.. δεν θα το εβαζα σε μενα εννοω..
σκεψου ομως και τι κυκλοφορια θα εχει μια αντλια πχ 500 λιτρα/ωρα σε ενα 240λιτρο με 1.20 μηκος ενυδρειου..
παιδια δε τα καταλαβαινω και πολυ ολα αυτα που λετε γιατι ειμαι αρχαριος δε μπορω κυριως να καταλαβω για την ροη πως καταλαβαινω αν η ροη ειναι καλη.. στο ενυδρειο εχω αφρικανικες με ενα μεγαλο βραχο με σπυλιες κ αλλα διακοσμητικα.. με απλα λογια τ μου προτοινετε ν κανω γιατι εχω αγανακτισει με αυτα τα σωματιδια σαν σκονη.. εγω λεω να παρω ενα επιπλεον λιγο καλυτερο απο αυτο που εχω φιλτρο και να βαλω και εναν κυκλοφοριτη που μου προτοιναν. και η σκονη νομιζω πως σηκωνετε απο το βυθο, οταν δεν εχει τοση κοινητηκοτητα ειναι πιο περιοσισμενη η σκονη.. καθε πληροφορια ειναι χρησιμη για μενα ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2215 εχει 620 λ/ω ονομαστικη, συνηθως στη χειροτερη 400 λ/ω πραγματικη.
Το ενυδρειο ειναι γυρω στα 200 καθαρα
Για βιολογικη φιλτρανση ακομα και 200 λ/ω πραγματικη, φτανει.
Και αν δεν υπαρχουν αμμωνια και νιτρωδη, αποδεικνυεται οτι για βιολογικη φιλτρανση, φτανει. (και για αφρικανες)
Αν βλεπει αιωρουμενα κλπ στο νερο, ειναι θεμα μηχανικης φιλτρανσης.
Αυτο ειναι αλλο θεμα.
παιδια δε τα καταλαβαινω και πολυ ολα αυτα που λετε γιατι ειμαι αρχαριος δε μπορω κυριως να καταλαβω για την ροη πως καταλαβαινω αν η ροη ειναι καλη.. στο ενυδρειο εχω αφρικανικες με ενα μεγαλο βραχο με σπυλιες κ αλλα διακοσμητικα.. με απλα λογια τ μου προτοινετε ν κανω γιατι εχω αγανακτισει με αυτα τα σωματιδια σαν σκονη.. εγω λεω να παρω ενα επιπλεον λιγο καλυτερο απο αυτο που εχω φιλτρο και να βαλω και εναν κυκλοφοριτη που μου προτοιναν. και η σκονη νομιζω πως σηκωνετε απο το βυθο, οταν δεν εχει τοση κοινητηκοτητα ειναι πιο περιοσισμενη η σκονη.. καθε πληροφορια ειναι χρησιμη για μενα ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stefanosss : 17-03-15 στις 21:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-03-15, 21:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεψου ομως και τι κυκλοφορια θα εχει μια αντλια πχ 500 λιτρα/ωρα σε ενα 240λιτρο με 1.20 μηκος ενυδρειου..
Κανονικη ροη θα εχει.
Μη μπερδευουμε την κυκλοφορια μεσα στο χωρο του ενυδρειου, με την ροη του νερου μεσα στο φιλτρο, σε σχεση με την ποσοτητα του νερου που καλειται να φιλτραρει.
Για το χωρο του ενυδρειου υπαρχουν ειδικοι κυκλοφορητες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια δε τα καταλαβαινω και πολυ ολα αυτα που λετε γιατι ειμαι αρχαριος δε μπορω κυριως να καταλαβω για την ροη πως καταλαβαινω αν η ροη ειναι καλη..
Εινα απλα τα πραγματα, τα εγραψα και πιο πανω.
Αν το νερο δεν εχει Αμμωνια και Νιτρωδη, η ροη ειναι αρκετη.
Αν βλεπεις αιωρουμενα στο νερο χρειαζεσαι ενισχυση μηχανικης φιλτρανσης (σφουγγαρια filterwool κλπ). Ισως και σκουπα βυθου. Ισως ομως να ειναι και λάθος στησιμο και απο λαθος ιχθυοφορτωση.
Αυτα μπορεις να τα βαλεις, ειτε σε μεγαλυτερο φιλτρο μαζι με τα υλικα που εχεις ηδη, ειτε να παρεις δευτερο φιλτρο.
Το ποσο ενισχυση θα χρειαστει παιζεται.
Γιαυτο σου λεμε με τον Tsala, να παρεις για σιγουρια ενα φιλτρο μεγαλυτερο, ή ενα ακομα παρομοιο σαν κι αυτο που εχεις.
Η κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο (να πηγαινει παντου το νερο δλδ απο ακρη σε ακρη μεσα στο ενυδρειο), ειναι ενα θεμα διαφορετικο, και πρεπει να το διαπιστωσεις μονος σου.
Αυτο αν δεν γινεται σωστα, ακομα και με την προσθηκη δευτερου φιλτρου, λυνεται με wave maker (εξυπνα τοποθετημενο σε σωστη θεση).

Δεν μας λες ποια και ποσα υλικα εχει το φιλτρο σου και πως ειναι στημενο, για να γινουμε πιο συγκεκριμενοι.
Ή καλυτερα μια πληρη παρουσιαση του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-03-15 στις 21:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-03-15, 21:45
Stefanosss Ο χρήστης Stefanosss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2015
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικη ροη θα εχει.
Μη μπερδευουμε την κυκλοφορια μεσα στο χωρο του ενυδρειου, με την ροη του νερου μεσα στο φιλτρο, σε σχεση με την ποσοτητα του νερου που καλειται να φιλτραρει.
Για το χωρο του ενυδρειου υπαρχουν ειδικοι κυκλοφορητες.
-------------------------
Εινα απλα τα πραγματα, τα εγραψα και πιο πανω.
Αν το νερο δεν εχει Αμμωνια και Νιτρωδη, η ροη ειναι αρκετη.
Αν βλεπεις αιωρουμενα στο νερο χρειαζεσαι ενισχυση μηχανικης φιλτρανσης (σφουγγαρια filtyerwool κλπ)
Αυτα μπορεις να τα βαλεις, ειτε σε μεγαλυτερο φιλτρο μαζι με τα υλικα που εχεις ηδη, ειτε να παρεις δευτερο φιλτρο.
Το ποσο ενισχυση θα χρειαστει παιζεται.
Γιαυτο σου λεμε με τον Tsala, να παρεις για σιγουρια ενα φιλτρο μεγαλυτερο, ή ενα ακομα παρομοιο σαν κι αυτο που εχεις.
Η κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο (να πηγαινει παντου το νερο δλδ απο ακρη σε ακρη μεσα στο ενυδρειο), ειναι ενα θεμα διαφορετικο, και πρεπει να το διαπιστωσεις μονος σου.
Αυτο αν δεν γινεται σωστα, ακομα και με την προσθηκη δευτερου φιλτρου, λυνεται με wave maker (εξυπνα τοποθετημενο σε σωστη θεση).

Δεν μας λες ποια και ποσα υλικα εχει το φιλτρο σου και πως ειναι στημενο, για να γινουμε πιο συγκεκριμενοι.
το φιλτρο εχει 5 σγουγγαρια χροματος μπλε ενα μαυρο που δε ξερω πως λεγετε που ειναι πιο λεπτο κ ενυδρειακο βαμβακι που εχω προσθεσει κ γω επιπλεον
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-03-15, 21:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Το πρόβλημα σου έχει ελαφρώς ξανασυζητηθεί http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85209
Είναι ευκαιρία να σκεφτείς μερικές δραστικές προς το καλύτερο αλλαγές.
Το φίλτρο δεν νομίζω ότι είναι το μόνο πρόβλημα (ίσως να μην είναι καν πρόβλημα).
1. αλλαγή ψαροσύνθεσης. Έχεις μιξ κιχλίδες από Μαλάουι-ποταμίσιες Αφρικής και Αμερικάνικες (απ' όσο μπορώ να δω)
2. Διόρθωση διάκοσμου ανάλογα με τα είδη που αποφασίσεις να κρατήσεις. Πχ τα mbuna της Malawi θέλουν πολλές πέτρες για κρυψώνες. Απομάκρυνση πλαστικών διακοσμητικών.
3.Αλλαγή βυθού με ψιλή άμμο. Έχεις χαλίκι που είναι ακατάλληλο και ίσως αυτό βγάζει και τη "σκόνη"

αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-15, 09:15
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Σπυρο δεν τα μπερδευω.. ουτε λεω οτι ειναι ανεπαρκες το φιλτρο..
οι μετρησεις θα το δειξουν αυτο..
αλλα προσπαθω να τα καλυψω ολα..
ξεκινοντας για αναζητηση φιλτρου, προσωπικα θα ηθελα να με καλυπτει σε ολα χωρις αλλες προσθηκες, εαν ειναι αυτο δυνατον..
αυτο θελω να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-15, 12:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαζι σου.
Αλλα συζηταμε γιατι ειναι και οικονομικο το θεμα.
Αλλο να δωσεις 10e για ενα wave maker κι αλλο 100 για extra φιλτρο, οταν δεν τα εχεις και αυτο που χρειαζεσαι πραγματικα, ειναι απλως καλυτερη κυκοφορια μεσα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-15, 12:46
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο εχει 5 σγουγγαρια χροματος μπλε ενα μαυρο που δε ξερω πως λεγετε που ειναι πιο λεπτο κ ενυδρειακο βαμβακι που εχω προσθεσει κ γω επιπλεον
Δηλαδη δεν εχεις καθολου κεραμικα μεσα(μακαρονι);
Αν ειναι ετσι πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις η μακαρονι πορωδες τυπου siporax η αν δεν σε παιρνει οικονομικα ελαφροπετρα αναμεσα σε ενα μπλε σφουγγαρι που θα αφησεις κατω και ενα λεπτο στρωμα βαμβακιου που θα μεινει επανω.
Και παρολο που εχεις τοσο μπλε σφουγγαρι εχεις αιωρουμενα σωματιδια;
Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια του ενυρδειου σου για να δουμε πως εχεις βαλει τις σωληνωσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-15, 12:59
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζι σου.
Αλλα συζηταμε γιατι ειναι και οικονομικο το θεμα.
Αλλο να δωσεις 10e για ενα wave maker κι αλλο 100 για extra φιλτρο, οταν δεν τα εχεις και αυτο που χρειαζεσαι πραγματικα, ειναι απλως καλυτερη κυκοφορια μεσα στο ενυδρειο.
+φωνω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-03-15, 15:39
Stefanosss Ο χρήστης Stefanosss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2015
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη δεν εχεις καθολου κεραμικα μεσα(μακαρονι);
Αν ειναι ετσι πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις η μακαρονι πορωδες τυπου siporax η αν δεν σε παιρνει οικονομικα ελαφροπετρα αναμεσα σε ενα μπλε σφουγγαρι που θα αφησεις κατω και ενα λεπτο στρωμα βαμβακιου που θα μεινει επανω.
Και παρολο που εχεις τοσο μπλε σφουγγαρι εχεις αιωρουμενα σωματιδια;
Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια του ενυρδειου σου για να δουμε πως εχεις βαλει τις σωληνωσεις;
Αυτο που ρουφαει ειναι στη γωνια καθετα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150318_153321.jpg
Εμφανίσεις:  175
Μέγεθος:  67,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-03-15, 15:57
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

κανε τεστ νερου για NH3/NH4, NO2, NO3. Aναλογα με τις τιμες κρινεις αν ειναι επαρκης η βιολογικη φιλτρανση. Αν βρεις αμμωνια ή/και νιτρωδη πας για επιπλεον φιλτρο (θα προτιμουσα ενα δευτερο να δουλευει σε συνδυασμο με το πρωτο, ετσι ωστε σε περιπτωση που ενα απ'τα 2 χαλασει, να υπαρχει ενα μεσα που θα λειτουργει εστω μονο του-με πιο συχνες αλλαγες/λιγοτερο ταϊσμα κλπ μεχρι να επισκευαστει-αντικατασταθει το αλλο).
Αν δεν μετρησεις τιποτα απ'τα παραπανω αλλα μονο νιτρικα εισαι οκ. Θεωρητικα τα κεραμικα κλπ υλικα ειναι καλυτερα απο το σφουγγαρι αλλα και παλι αν δεν μετρας αμμωνια-νιτρωδη δεν βλεπω το λογο να τα αλλαξεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικα φιλτρα panos70 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 11-04-14 23:50
εξωτερικα φιλτρα lefterisafrica Malawi 4 25-01-11 00:34
Εσωτερικα και εξωτερικα φιλτρα.... water_turtle_lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 05-02-10 22:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07287 seconds with 14 queries