Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-12, 01:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Mηπως θελω λιπασμα?

Εχω στο ενυδρειο μου μοςς κατα κυριο λογο περαν λιγης ποσοτητας riccia. Θα δειτε παρακατω την κατασταση της μοςς και θα ηθελα να μου πειτε αν χρειαζεται να βαλω καποιο λιπασμα, πχ γενικο λιπασμα flourish ή καλιο ή σιδηρο κλπ. Co2 δεν εχω ουτε σκεφτομαι να βαλω, αλλα ουτε σκεφτομαι να χρησιμοποιησω καποιο σκευασμα τυπου flourish excel.

Κατι ακομα. Αυτα τα υγρα λιπασματα σιγουρα δεν επηρεαζουν τα ψαρια? Αλγες υπαρχει πιθανοτητα να εμφανιστουν? Η χρηση τυρφης βοηθαει τα φυτα?

Φωτογραφιες:




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-12, 07:38
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Για μενα μην ριχνεις τιποτα μεσα.Αστο οπως εχει....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-12, 12:07
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Και εγω γι'αυτο εβαλα μοςς, ηθελα να εχω μονο ευκολα φυτα για να μην μπλεκω με co2, λιπασματα κλπ, θα βαλω και κανα ευκολο πισω αλλα απλα το ρωτησα μηπως θα βοηθουσε ενα γενικο λιπασμα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-12, 14:36
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Να βοηθησει μπορει,αλλα,ισως να βοηθησει και καμια αλγη να εμφανιστει.Αφου εχεις αναπτυξη,μην κανεις τιποτα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-12, 14:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Aρα βλεπεις αναπτυξη ε? Και εγω βλεπω να πεταει νεες πρασινες ακρες αλλα δεν εχω εμπειρια να κρινω το πως παει το φυτο αυτο.

Μπορει και με ενα γενικο λιπασμα να βοηθηθουν οι αλγες ε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-12, 14:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κοιτα αν θες σωνει και καλα να ριξεις λιπασμα,τοτε δοκιμασε με το sera florena(φυσικα δεν θα ριξεις οτι λεει η συσκευασια.Εγω φαντασου στο 240αρι ριχνω ενα καπακι την εβδομαδα σε δυο δοσεις,μισο και μισο).Εγω με το flourish ειχα παντα προβληματα με αλγη,μεχρι που δοκιμασα(υστερα απο προτροπη φιλου)το σερα.Απο τοτε το flourish μπηκε στο ντουλαπι.....Παντως τα φυτα σου ειναι ευκολα και δεν χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο...
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 12-04-12 στις 14:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-12, 14:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Θα το αφησω ετσι λοιπον και στο μελλον βλεπω αν ριξω καποιο γενικο λιπασμα. Σωνει και καλα, οχι δεν θελω να ριξω τιποτα...

Περιεργο που προτινεις το σερα σε σχεση με το seachem μιας και ειναι εταιρια η seachem που φημιζεται στον τομεα φυτα κλπ, αλλα αφου εχεις εμπειρια πανω στο θεμα, κατι παραπανω θα ξερεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-12, 14:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Θα το αφησω ετσι λοιπον και στο μελλον βλεπω αν ριξω καποιο γενικο λιπασμα. Σωνει και καλα, οχι δεν θελω να ριξω τιποτα...

Περιεργο που προτινεις το σερα σε σχεση με το seachem μιας και ειναι εταιρια η seachem που φημιζεται στον τομεα φυτα κλπ, αλλα αφου εχεις εμπειρια πανω στο θεμα, κατι παραπανω θα ξερεις.

Κοιτα το σερα δουλεψε σε μενα και(για να μην λεω αερολογιες) τον φιλο μου(τον jp,δες το φυτεμενο του..http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ge=3.).Σιγουρα καποιοι θα βγουν και θα πουν οτι,τι λες τωρα,το flourish ειναι το καλυτερο και οτι σε μενα δουλευει.Ακριβως τα ιδια ελεγα και εγω.Μαλιστα για πολυ καιρο μου ελεγε,αλλαξε λιπασμα και εγω του ελεγα δεν φταιει αυτο και οτι το flourish ειναι το καλυτερο κτλ.Μεχρι που το αγορασα και βρηκε το ενυδρειο τον δρομο του.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-12, 14:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Αν κρινω απο το ενυδρειο του j.p. (το εχω δει και παλαιοτερα) καταλαβαινω οτι δεν κανει καμια δουλεια...βρε μα καμια...

Αστειευομαι φυσικα. Βεβαια, εχει και το διοξειδιο του ο ανθρωπος αλλα τα φυτα δεν μπορει φανταζομαι να ειναι σε τετοια φανταστικη κατασταση μονο με τη χρηση διοξειδιου...

Το να πει καποιος τι λες τωρα κλπ, το θεωρω χαζο αφου σε εσενα δουλευει μια χαρα. Δεν εκραξες κανενα σκευασμα απλα ειπες πιο εκανε δουλεια στο δικο σου ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-12, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη βαλεις τιποτα.
Αν βαλεις λιπασμα πρεπει καποιος να το καταναλωνει.
Για να το καταναλωνει πρεπει να υπαρχει διοξειδιο.
Αν δεν υπαρχουν ειτε φυτα που θελουν λιπασμα, ειτε διοξειδιο, τοτε το καταναλωνουν οι αλγες
(το φως παντα σε σωστα επιπεδα αναλογα την κατασταση)

Παιζει και το εξης.
Αν ενα λιπασμα ειναι "δυνατο" και βαζεις περισσοτερο απο οτι πρεπει, να δεις αλγες.
Αν ενα λιπασμα ειναι πιο "αδυναμο", το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα δεις αλγες και να νομιζεις οτι ειναι καλυτερο σαν λιπασμα.

Οπως και να εχει μη βαζεις τιποτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-04-12, 15:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Oκ, οπως ανεφερα και πιο πανω δεν βαζω τιποτα ακομα και βλεπω αν χρειαστει κατι στην πορεια, αν χαλαει με τον καιρο το φυτο και τετοια διαφορα.

Δηλαδη για να το καταναλωνει ενα φυτο πρεπει απαραιτητα να υπαρχει διοξειδιο? Ακομα και σε φυτα που δεν το χρειαζονται? Θα μου πεις πιο φυτο ειναι αυτο που δεν θελει διοξειδιο... .

Απλα το ρωταω για ευκολα φυτα που δεν εχουν σαν απαραιτητη προυποθεση το διοξειδιο αλλα μπορει να εχουν αναγκη περισσοτερο καλιο, σιδηρο κλπ.

Kαι αυτο που θα ηθελα να μου λυθει ως απορεια μεσα απο αυτο το θεμα, ειναι αν ενα υγρο γενικο λιπασμα υπαρχει περιπτωση να επηρεασει αρνητικα τα ψαρια. Δεν μιλαμε για τυπου excel κλπ που οπως μου ειχες πει Σπυρο (delta66) μπορει να ειναι τελειως ακαταλληλο σε καποιες περιπτωσεις υπερδοσολογιας οταν σου ελεγα, μα καλα πως μπορουν και βαζουν μεσα σε ενυδρειο στις αλγες οξυζενε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-04-12, 15:23
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=delta66;663385
Παιζει και το εξης.
Αν ενα λιπασμα ειναι "δυνατο" και βαζεις περισσοτερο απο οτι πρεπει, να δεις αλγες.
Αν ενα λιπασμα ειναι πιο "αδυναμο", το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα δεις αλγες και να νομιζεις οτι ειναι καλυτερο σαν λιπασμα.
[/QUOTE]

Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης Σπυρο,με το flourish εριχνα με συρριγγα(μην πεσει παραπανω) και με το sera ριχνω με το καπακι.Απο την στιγμη που καθε εβδομαδα κλαδευω και δεν εχω αλγη τοτε θα προτιμησω το αδυνατο.....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-04-12, 15:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης Σπυρο,με το flourish εριχνα με συρριγγα(μην πεσει παραπανω) και με το sera ριχνω με το καπακι.Απο την στιγμη που καθε εβδομαδα κλαδευω και δεν εχω αλγη τοτε θα προτιμησω το αδυνατο.....


με τη σύριγγα αλλα ποσο?
Η δοσολογια που δινει η seachem ειναι για φουλ φυτεμενα, φωτα σπεσιαλ, διοξειδια και καταναλωση λιπασματος.
Σε ενα παλιο μου ενυδρειο με 0.5 βατ αναλιτρο φως, με 70% καλυμενο το βυθο απο φυτα και μαλιστα φαγανες (πχ hygrophylla polysperma, Limnophila sessiliflora, leucocephala, ludwigia repens, eustralis stellata, rotala) χωρις διοξειδιο, μου αρκουσε το 1/4 της δοσολογιας σε flourish, iron και potassium.
Αλγες μηδεν.
Αρχισα και εβγαζα φυτα μεχρι που το ξεστησα τελικα, γιατι βαριομουν να κλαδευω δυο φορες την εβδομαδα, για να μπορω να βλεπω και κανενα ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-12, 16:00
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εριχνα 1ml την εβδομαδα(σε 2 δοσεις 0,5και 0,5)με διοξειδιο,0,5 watt στο λιτρο και λιπανση ei.Σπυρο πραγματικα ειχα θεμα,το οποιο λυθηκε με τo sera,χωρις να αλλαξω τιποτα αλλο στο ενυδρειο ή στην ρουτινα του.Οπως γνωριζεις δεν εχω την αντιπροσωπεια της sera για να εχω λογο να την διαφημισω.Απλα λεω την εμπειρια μου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-12, 00:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Συμφωνα με αυτο το αρθρο και με αυτα που βλεπω στο ενυδρειο εχω λιγες κλωστουλες νηματοειδης αλγη και εχω και σε 1 μερος μεχρι στιγμης αυτο εχω δει, hair algae. Απο οτι διαβαζω λεει οτι εμφανιζεται οταν υπαρχει αρκετος σιδηρος στο νερο μας. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-04-12, 00:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υποστρωμα λιπανσης δεν εβαλες, λιπασματα δεν ριχνεις, τοσο σιδηρο η βρυση που να προκαλει αλγες δεν παιζει.
Κατι αλλο φταιει και νομιζω ειναι οτι ειναι συνηθεια στη java moss αν κατσει κατω απο δυνατο φως να βγαζει πρασινο μπαμπακι.
Βγαλτη αν γινεται με ενα ξυλακι σαν μαλι της γριας.
Μαλλον θα τραβαει και Moss ομως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-12, 01:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν με ενδιαφερει τοσο το ''μπαμπακι'' που εχει πανω της μονο η μια μοςς που ειναι πιο κοντα στο φως. Πιο πολυ λεω για κατι ''κλωστες'' σαν νηματοειδη και αλλο ενα ακριβως οπως ειναι η hair algae στη φωτο εδω που εχω σε ενα σημειο.

Bεβαια και αυτες φευγουν για πλακα με ενα ξυλακι οπως λες ή με την τσιμπηδα ή με μια οδοντοβουρτσα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-12, 17:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχω βγαλει αρκετη αλγη (μου μοιαζει για hair algae αλλα δεν ειμαι σιγουρος) στη μια μοςς πιο πολυ, που ειναι ακριβως κατω απο το φως και πιο κοντα σε αυτο, αλλα και λιγη (ιδια παλι) σε κανα δυο σημεια ακομα. Μηπως οφειλεται σε αρκετο σιδηρο (να εχει το νερο μου δηλαδη) ή μηπως σε τιποτα φωσφορικα που μπορει να εχουν αυξηθει απο τη χρηση της τυρφης (μιας και κατι τετοιο διαβασα, οτι η τυρφη μπορει να ανεβαζει δηλαδη τα φωσφορικα)? Τετοια αλγη ειχα και πριν ξεκινησω να κανω αλλαγες με τυρφη αλλα λιγοτερη. Aφαιρειται καπως ευκολα με την τσιμπιδα και οδοντοβουρτσα αλλα και παλι δυσκολα να εξαφανιστει.

Φωτογραφιες:







http://imageshack.us/photo/my-images/337/p1050689e.jpg/ (<--και εδω εικονα απλα δεν ξερω γιατι δεν την εμφανιζει αλλιως οπως τις υπολοιπες)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-05-12, 15:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μιας και εβγαλε λιγη αλγη (ιδια αλγη οπως της μοςς) και η riccia στην επιφανεια και βλεπω και ενα φυλλο της βαλισνεριας να εχει μικρα τριχιδια, αφαιρεσα αρκετη αλγη εχθες απο οση ειχε πιασει η μοςς (αυτη που εχει παντα δηλαδη αλγη και ειναι κατω ακριβως απο το φως και πιο κοντα σε αυτο) και αλλαξα τη φωτοπεριοδο απο 16:30 - 12:30 που ειχα σε 16:35 - 12:20. Ενα τεταρτο δηλαδη μειωσα για αρχη και λεω να φτασω τη μειωση στο μισαωρο (ή μηπως και παραπανω?). Το ενα τεταρτο ειναι πολυ? Επρεπε να το κανω πιο αργα δηλαδη 5-10 λεπτο τη πρωτη μερα και αλλο τοσο τη δευτερη κλπ? Θα βοηθησει η μειωση της φωτοπεριοδου?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-05-12, 15:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δοκιμασε.
Καλα ειναι ενα 10λεπτο καθε μερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-05-12, 15:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οκ, οποτε θα το φτιαξω αμα ειναι να κλεισει 12:25 αντι για και 20 και αυριο το μειωνω αλλο ενα 10λεπτο. Γενικη μειωση ποσο να κανω? Μισαωρο - 45λεπτο ή ωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-05-12, 17:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

18.00-00.00 ειναι καλα
Αν εχει φωτισμο το δωματιο (μεχρι τις 18.00)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-05-12, 17:20
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Α, 6ωρο λες απο 8ωρο που ειχα...ξεκιναω λοιπον σιγα σιγα να κανω τον φωτισμο 7ωρο και βλεπουμε πως θα παει..

Να εχουν προβλημα τα φυτα (riccia, valsineria, moss) δεν υπαρχει περιπτωση. Σωστα?

Κατι εχει απο φωτισμο περιβαλλοντος το σαλονι που ειναι το ενυδρειο, αλλα μη φανταστεις. Φως ηλιου δεν μπαινει μεσα, δεν χτυπαει και το σπιτι ο ηλιος απο εκει και στα παραθυρα εχει στορια..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-05-12, 17:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν πειραζει.
Κανε 7ωρο τοτε και βλεπουμε
17.00-00.00
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-05-12, 18:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ok, το παω στις 7 ωρες σιγα - σιγα και βλεπουμε..

Κατι που θελω να ρωτησω...καπου διαβασα οτι η τυρφη βοηθαει στην καταπολεμηση της αλγης. Ισχυει? Εγω βλεπω να αναπτυσσεται αυτη η αλγη που εχω πιο πολυ απο τοτε που ξεκινησα την χρηση τυρφης. Βεβαια αυτο μπορει να ειναι τυχαιο και να αυξηθηκε η αλγη λογω αλλων παραγοντων κλπ..αλλα σε καθε περιπτωση δεν μειωθηκε ή εμεινε σταθερη η αναπτυξη της.

Και εδω οτι βοηθαει λεει. Βεβαια το προιον της διαφημιζει..τι να πει?
-------------------------
Δεν βρισκω και τιποτα στο ιντερνετ οσον αφορα οτι η τυρφη βοηθαει στην καταπολεμιση της αλγης...μηπως τα λεει μονο η Sera μονη της?
-------------------------
Τα φωσφορικα βοηθουν στην αναπτυξη τετοιας αλγης? Αν ναι, εχει ακουστει οτι η τυρφη μπορει να ανεβαζει φωσφορικα. Να προμηθευτω καποιο τεστ? Σε περιπτωση που χρειαστει και προμηθευτω καποιο τεστ και δω αυξημενα φωσφορικα τι κανω?

Aυριο θα κανω και την προγραμματισμενη αλλαγη νερου. Να κανω και σκουπα βυθου στην αρχη ωστε να αφαιρεσω καπως την καποια σκουρα μπιχλα που εχει πιασει ο βυθος? Ειχα διαβασει παλαιοτερα οτι αυτη η μπιχλα κανει καλο, οτι και εκει ειναι βακτηρια και γενικα οργανισμοι που βοηθουν στην καλη ποιοτητα του νερου καθως και οτι λειτουργει αυτη η μπιχλα σαν φυσικο φιλτρο του ενυδρειου και για αυτο δεν εχω κανει ακομα σκουπα βυθου..

Συγκεκριμενα αυτο που ειχα διαβασει σε καποιο αλλο φορουμ παλαιοτερα ειναι το εξης:

Τη είναι αυτή η μπίχλα;
Από τα νεκρά τμήματα φυτών υπολείμματα τροφής περιττώματα νεκρά βακτηρίδια κτλ άλλα βακτηρίδια μικροοργανισμοί και πρωτόζωα αρχίζουν το έργο της διάσπασης και δημιουργούν νιφάδες οι οποίες είναι το προ στάδιο της ιζηματογένεσης και το πρώτο στάδιο δημιουργίας λάσπης. Επιστημονικά δεν έχει εξακριβωθεί πλήρες πώς δημιουργούν τα βακτηρίδια της λασπονιφάδες αυτέςόμως είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός γιατί χωρίς την δημιουργία αυτή το νερό θα ήταν συνέχεια θολό αφού όλοι η νεκρή ύλη θα αιωρούνταν ελεύθερα στο νερό. Ο βιολογικός καθαρισμός του νερού στηρίζεται πάνω σε αυτές την νιφάδες. Σε αυτήν την μάζα εισχωρούν διάφορα ιζήματα και κολλοειδής ουσίες ανόργανές ουσίες μακρο/μικροστοιχεία. Με απλά λόγια ένας μαγνήτης. Όλα τα βακτηρίδια εισχωρούν σε αυτήν την μάζα και στο νερό δεν αιωρούνται σχεδόν καθόλου. Ο βιολογικός καθαρισμός επιλέχτηκε λοιπόν χάρη σε αυτήν.

Επίσης σε αυτήν την μάζα δημιουργούνται συνθήκες τέτοιες που κατεβάζουν έως έναν βαθμό το ph διότι από της διάφορες καύσης δημιουργείτε CO2, ή πτώση όμως του Ph δεν είναι ξέφρενη αλλά σταματάει σε ένα σημείο διότι η μπίχλα έχει ταυτόχρονα και σταθεροποιητικές ιδιότητες του Ph. Να μην τα αναλύσω πολύ γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα. ¶λλη ευεργετική ιδιότητα είναι να αποτοξινώνει το νερό ακόμη και από βαριά μέταλλα όπως ισχυρίζονται μερική επιστήμονες, επίσης συσορεύει το περίσσιο PO4 και το εκλοβίζει. Διασπά το NH και το ΝΟ2 σε απίστευτα γρήγορους ρυθμούς. Η μπίχλα αυτή σφύζει από ζωή ρίχνοντας μια ματιά στο μικροσκόπιο μου σε μια σταγόνα διέκρινα πάνω από πενήντα μορφές ζωής σε κάποια φάση θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια βίντεο.
Με απλά λόγια είναι ένα εργαστήριο που καθαρίζει το νερό και δημιουργεί συνθήκες διαβίωσης για τα φυτά παράγει CO2 δεσμεύει ιχνοστοιχεία και τα οποία διοχετεύονται στα φυτά.
Παρόλο αυτά η έντονη δραστηριότητα αυτή γίνεται στα πάνω στρώματα της μπίχλας. Αυτό είναι και το αξιοσημείωτο ότι δηλαδή αν αφήσουμε 0,5 cm μπίχλα στο ενυδρείο μας ή 20 cm θα έχουμε την ίδια δραστηριότητα με τα ίδια ωφέλημα αποτελέσματα. Δεν θα έχουμε δηλαδή μεγαλύτερη παραγωγή CO2 γιατί έχουμε περισσότερο μπίχλα αλλά την ίδια. Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι η επιφάνια της μπίχλας και όχι το πάχος.

Η παλιοί χομπίστες (στα πρώτα μου χρόνια ενασχόλησης με το ενυδρείο) δεν έκαμναν αλλαγές νερού μάλιστα ήταν απαγορευτικό και αφήναμε το νερό να παλιώσει προτού το βάλουμε στο ενυδρείο. Πίστευαν ότι το παλιό νερό είχε ευεργετικές ιδιότητες στο ενυδρείο μας.
Και πράγματι το ενυδρείο δούλευε ρολόι.
Σύγχρονες έρευνες απέδειξαν ότι η επιτυχία αυτή δεν οφείλονταν στο νερό αλλά στην μπίχλα διότι η παλιοί χομπίστες δεν έβαζαν σκούπα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 26-05-12 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-05-12, 19:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Kανεις?!?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-05-12, 19:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι να σου πει?
Μια αποψη ειναι κι αυτη.
Αναλογως τι εννοει μπιχλα ο καθενας.
Παλια νομιζα οτι κατι καλο.
Μετα καταλαβα οτι μεσα σε αυτη υπαρχει λιγο καλο αλλα το περισσοτερο που εχει ειναι κακο (και ειναι τα οργανικα)
Το καλο που εχει μεσα της (και ειναι η βιολογια) μπορει να διατηρηθει κι αλλου χωρις τα κακα της μπιχλας.

Ο βυθος για ενα πρεπει να διατηρειται καθαρος γιατι αν ειχωρησουν μεσα του τα σκουπιδια και ο βυθος εχει μεγαλυτερο απο 2.5 εκ υψος θα δημιουργηθουν αναεροβιες που καποια στιγμη μετα απο 2, 3, 4, 7 10 χρονια θα κανει ενα μπαμ και θα τουμπαρουν τα παντα μεσα στο ενυδρειο.
Μεχρι τοτε μπορει να φαινονται ολα καλα και καλυτερα με τη μπιχλα απο οτι με ενα καθαρο βυθο.


Η τυρφη και καθε τυρφη, μπορει να εννοουν οτι μπορει να βοηθαει εμμεσα στην καταπολεμηση της αλγης, αφου οι τιμες του νερου που θα φερει (οξινο) θα ειναι ευνοικες για τα περισσοτερα φυτα, με αποτελεσμα να αναπτυχθουν σε βαρος των αλγων.
Δεν μου παει καπου αλλου το μυαλο.
Αντιθετως ομως, οι ταννινες και τα χουμικα σε μεγαλη ποσοτητα, μπορει να δημιουργησουν αλληλεπιδρασεις για τα φυτα κα να τα εμποδισει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-05-12, 15:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ok Σπυρο, ευχαριστω. Η μπιχλα που εχει εμενα ειναι λιγη (και χωρις καθολου παχος) μιας και το ενυδρειο δεν τρεχει και πολυ καιρο και σε ενα μονο σημειο εχει. Θα κανω λοιπον σκουπα βυθου στην επομενη αλλαγη. Σημερα καθαρισα και το βιολογικο υλικο καθως και τα σφουγγαρια του φιλτρου σε νερο ενυδρειου, μιας και οσους μηνες τρεχει δεν το εχω καθαρισει καθολου (και αυτο μου ειπαν μπορει να παιζει ρολο για τις αλγες και ετσι το καθαρισα και για αυτο). Λογικο και αυτο που σκεφτηκες για την τυρφη και την αλγη...Τα φυτα τα βλεπω να πηγαινουν καλα παντως γενικοτερα απλα υπαρχει και αυτη η αλγη. Βεβαια αφαιρειται οπως εχω ξαναπει η μεγαλυτερη ποσοτητα της ευκολα αλλα το θεμα ειναι μη γινει κανα τρελο και γεμισει το ενυδρειο χωρις να το καταλαβω. Ελπιζω να βοηθησει που καθαρισα το φιλτρο, που μειωνω την φωτοπεριοδο (να την παω στις 7 ωρες και βλεπουμε) και που θα κανω και τη σκουπα βυθου την αλλη εβδομαδα.

Βαζω και φωτο για να δει οποιος θελει την μπιχλα που λεω και την ποσοτητα της.





-------------------------
Πηγα και πηρα σημερα και μια ηλεκτρικη σκουπα βυθου με μπαταρια της dolphin μιας και η δικια μου εχει μεγαλο στομιο μπροστα και πρεπει να βγαινει το νερο απο το ενυδρειο, ενω αυτη εχει πιο μικρο στομιο και δεν χρειαζεται να βγει το νερο για να καθαρισεις. Το οτι εχω αμμο κατω μπορει να δημιουργησει καποιο προβλημα στη σκουπα? Να την βαζω απο πιο μακρια να τραβαει?

Κοιταξα να παρω και ενα ψαλιδι για ενυδρειακη χρηση, αλλα το μονο που βρηκα σε ενυδρειακο μαγαζι ηταν της Hobby στα 28 ευρω και μου φανηκαν καπως πολλα. Ετσι πηγα και πηρα ενα απο practiker στα 5 ευρω, το οποιο λεει πανω stainless steel και ελπιζω να κανει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 28-05-12 στις 15:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-05-12, 15:56
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Εγώ ψαλίδι προτίμησα να πάρω από εδώ .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-05-12, 16:07
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σωστος, ευχαριστω.

Το βιαζομουν γιατι το ειχα αμελησει να παρω και θελω επειγοντος κουρεμα γιαυτο και πηρα ενα απο το practiker. Ισως παραγγειλω ομως και απο εκει και οποτε ερθει μιας και οι τιμες ειναι καλες.

Eπειδη σκεφτομαι να παρω μονο ενα ψαλιδι, να επιλεξω απο το petcumulus αυτο που ειναι κυρτο ή το ισιο τελειως?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι λιπασμα??? manos_samos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-01-11 18:31
λιπασμα ΤΟΛΟΥΚΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 25-05-10 12:04
λιπασμα evaggelos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-12-09 19:36
ick και λιπασμα kospets Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 04-02-09 01:53
ΛΙΠΑΣΜΑ ΕΛΒΙΡΑ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 02-11-07 23:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09495 seconds with 13 queries