Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-05-13, 18:11  
Διαύγεια νερου.
Undertaker
Banned
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος 25-05-13, 18:11
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια και πάλι. Το ενυδρειο μου τρέχει κοντά δυο μήνες τώρα και το νερό δεν έχει εκείνη τη διαύγεια που βλέπω σε αλλα ενυδρεια τα οποία ζηλεύω (με την καλή έννοια πάντα). Δεν είναι βρώμικο το νερό ούτε χρωματίζεται από ξύλα κτλ αλλα δεν είναι και αυτό που λέμε 'κρυσταλλο'. Αυτό πως θα το πετύχω; Κάνω αλλαγές νερου το 1/3 κάθε εβδομάδα, έχω εξωτερικό φιλτρο eheim 2213 με σφουγγαρια, κεραμικο υλικό και υαλοβάμβακα. Δε θέλω να βάλω άνθρακα γιατί ρίχνω λιπάσματα για τα φυτά. Θα βοηθούσε παραπάνω siporax και υαλοβαμβακας στο φιλτρο; Από ψαράκια έχω μόνο 5 αρλεκίνους προς το παρόν. Οι μετρήσεις μου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 7519
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 26-05-13, 19:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο για τις φυσσαλιδες το λεω γιατι βλεποντας τωρα τα ενυδρεια μου, με την εξατμιση εχει πεσει η σταθμη του νερου, με αποτελεσμα το spray bar να κανει καλη αναταραξη, αφηνοντας χιλιαδες μικρες φυσσαλιδες που κυκλοφορουν στο ενυδρειο, μεχρι να φτασουν στην επιφανεια. Ειπα μηπως ειναι κατι τετοιο.

Τα νιτρικα οχι, δεν παιζουν ρολο σε αυτο. Για να τα αυξησεις, αυξανεις το ταϊσμα. Τα λιγα μετρησιμα κανουν καλο στα φυτα, δινοντας τους θρεπτικα. Τα πολλα, κανουν κακο στα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-05-13, 19:18
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Μηπως καποιο σφουγγαρι ή καποιο υλικο απο το φιλτρο μαδαει να το θεσω ετσι;

Το βιολογικο υλικο το ξεπλυνες πριν το τοποθετησεις στο φιλτρο; Εαν ριξεις σε ενα ποτηρι νερο απο την βρυση σου και ειναι καθαρο τοτε οτι βλεπεις προερχεται ειτε απο το ενυδρειο μεσα, φυτακια που μαδανε κτλ κτλ ειτε απο το φιλτρο σου που κατι βγαζει στο εντδρειο μεσα.

Επισης εαν ειναι δυνατο μηπως το κανει πλυντηριο κ σηκωνει πραγματα απο το βυθο;

Η αμμος κ να μην ειχε πλυθει καλα δεν σηκωνει αντικειμενα να αιωρουνται. Αυτο που κανει ειναι να θολωνει το νερο κ με υαλοβαμβακα θα ηταν σε ενα εικοσιτετραωρο τζαμι.

Μηπως εχεις κανενα ψαρι βυθου κ στον ανακατευει διαρκως;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-05-13, 19:29
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως καποιο σφουγγαρι ή καποιο υλικο απο το φιλτρο μαδαει να το θεσω ετσι;

Το βιολογικο υλικο το ξεπλυνες πριν το τοποθετησεις στο φιλτρο; Εαν ριξεις σε ενα ποτηρι νερο απο την βρυση σου και ειναι καθαρο τοτε οτι βλεπεις προερχεται ειτε απο το ενυδρειο μεσα, φυτακια που μαδανε κτλ κτλ ειτε απο το φιλτρο σου που κατι βγαζει στο εντδρειο μεσα.

Επισης εαν ειναι δυνατο μηπως το κανει πλυντηριο κ σηκωνει πραγματα απο το βυθο;

Η αμμος κ να μην ειχε πλυθει καλα δεν σηκωνει αντικειμενα να αιωρουνται. Αυτο που κανει ειναι να θολωνει το νερο κ με υαλοβαμβακα θα ηταν σε ενα εικοσιτετραωρο τζαμι.

Μηπως εχεις κανενα ψαρι βυθου κ στον ανακατευει διαρκως;
Ψάρι βυθού δεν έχω. Το νερό της βρύσης είναι οκ. Το περνάω κι από όσμωση στις αλλαγές. Το βιολογικό υλικό δε νομίζω να έχει σχέση. Το ενυδρειο τρέχει δυο μήνες και τις τελευταίες δυο μέρες έχει αυτά τα σωματίδια. Είχε και πριν αλλα όχι τόσα πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-05-13, 19:35
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σκεψου τι αλλαξε τις δυο αυτες μερες. Ριξε μια ματια στο καπακι εσωτερικα. Μου εχει τυχει σε συνχομπιστα να......μαδαει λογω ζεστης απο λαμπες. Ναι το ειδα κι αυτο...

Μηπως εχεις κοντρολερ κ ξεκινησαν οι ανεμιστηρες κ δημιουργουν μεγαλη κινηση; Μηπως εβαλες λαμπα αλλου μηκους κυματος κ απλα βλεπεις πραγματα που υπηρχαν αλλα δεν εβλεπες;
Μηπως το δικτυο νερου ειχε εργα πριν δυο μερες κ ειναι επιβαρυμενο;

Επαναλαμβανω. Εαν το νερο βρυσης ειναι οκ ψαξε φιλτρο, ανοιξε το τσεκαρε το. Μετα παρατηρησε το ενυδρειο. Απο που ερχονται που μαζευονται τι συμβαινει.

Η παρατηρητικοτητα ειναι μεγαλη υποθεση στην επιλυση προβληματων
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-05-13, 20:00
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μήπως ήταν καιρό ακαθάριστο το φίλτρο και είναι νεκρή βιολογία?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναλογια νερου οσμοσης-νερου βρυσης kikonec Δίσκοι 12 04-01-12 19:10
Τυπος ευρεσης ποσοστου μιξης νερου ΑΟ και βρυσης για αλλαγη νερου. delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-07-11 12:13
ΕΠΕΙΓΟΝ! Διακοπη νερου ενω εχω αφησει το ενυδρειο πανω σε αλλαγη με το 60% του νερου Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-02-11 22:44
ph νερου!!!! thanasis76 Γλυκό νερό - Γενικά 26 09-04-09 15:24
αλλαγες νερου dinos99 Ζωοτόκα 7 31-10-07 15:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04138 seconds with 16 queries