Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-09-11, 22:29   #1
Νιτρικα,Νιτρωδη,.....πως τα παω??
thanps
Member
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος 16-09-11, 22:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και παλι!
Σας ευχαριστω για την βοηθεια.Αρχιζω σιγα σιγα και ξε-απογοητευομαι,τα ψαρακια μου δειχνουν καλα,και προσπαθω να βαλω μια ταξη και να οργανωθω καλυτερα ως ψαρο-μανα!!

Μολις εκανα ελεγχο στο νερο μου.Θα ηθελα την γνωμη σας για τα αποτελεσματα και για το τι μπορω να κανω.

Νιτρωδη........2
Νιτρικα..........καπου στο 16
Ολικη Σκληροτητα ...μεγαλυτερη απο 14
Ανθρ.Σκληροτητα....6
ΡΗ............7,6
Θερμοκρασια.....29C

Ξερω οτι εχω ενα θεμα με το νερο μου.Κανω αλλαγες νερου συχνες και μικρες και προσπαθω.
Εμφανίσεις: 4044
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-11, 22:50
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Κανονικα τα νιτρωδη σου πρεπει να ειναι μηδεν γιατι φαινεται οτι δεν εχει στρωσει ακομα το ενυδρειο. Μετρας με υγρα ή με στικς ?
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-11, 22:51
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικα τα νιτρωδη σου πρεπει να ειναι μηδεν γιατι φαινεται οτι δεν εχει στρωσει ακομα το ενυδρειο. Μετρας με υγρα ή με στικς ?
επισης δεν μας ειπες για αμμωνια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-11, 23:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το θεμα το εχεις με το φιλτρο οχι με το νερο.δεν ειναι στρωμενο.

αμμωνια δε μετρας?πρεπει να κανει παρτυ
με τι μετρας?με στικς η με υγρα?με στικς μαλον....
αντιχλωριο τι χρησιμοποιεις?αν εχεις seachem prime η kent amonia detox ριχνεις τριπλη δοση.
συχνες αλλαγες νερου 20-30% και βαλε αεραντλια.
τα ψαρακια μπορει να δειχνουν καλυτερα αλλα δεν ειναι.
κατεβασε τη θερμοκρασια γυρω στους 26.ειναι πολυ ψηλα θα σκασουν απτην αμωνια τα ψαρια.
διαβασε τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
βαλε αμεσα αγγελια για μπολι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-11, 23:39
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο γιατι εβαλα τα ψαρακια σε 3 μολις μερες!
Αμμωνια δεν εχω τεστ.Εχτες πηραμε το τεστ για τον ελεγχο του νερου και ενω μας ειπε ο υπαλληλος του πετ οτι ειμαστε καλυμενοι με αυτο που μας εδωσε,στην πορεια ανακαλυψαμε οτι μας λειπει κατι βασικο.Η αμμωνια!
Ναι,τα τεστ ειναι σε χαρτακια.
Πως να κατεβασω την θερμοκρασια?
Ρωτησα για μπολι στην πολη μου,αλλα δεν εχω βρει ακομα!!!
Αν δεν κανω μπολι θα σκασουν τα ψαρακια μου?
Αεραντλια εχω!
Αντιχλωριο εχω το sera aquatan.
Kανω αλλαγες του νερου,καθημερινα.
Επισης μολις ανακαλυψα οτι το νερο για τα ψαρια δεν ειναι και τοσο συμβατα.Εχω σχετικα σκληρο νερο με ψαρια μαλακου νερου!!

Θεε μου,δεκα μερες με το ενυδρειο και ηδη εχω σαλταρει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-11, 23:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην μην αγχωνεσαι.ολα θα γινουν.τουλαχιστον εχεις καταλαβει τα λαθη σου.ειναι σημαντικο βημα αυτο.

τα τεστ που εχεις χρησιμοποιησε τα μεχρι να τελειωσουν και μετα παιρνεις υγρα.απλα παρε ενα υγρο τεστ αμωνιας προς το παρον για να ξερεις που βαδιζεις και τι γινεται στο νερο.
τα τεστ σε στικς στο χομπυ δεν θεωρουνται πολυ αξιοπιστα και η αξιοπιστια τους πεφτει οσο περναει ο καιρος και εκτιθενται στον αερα αφου ανοιχτει η συσκευασια.επισης μακροπροθεσμα δεν ειναι οικονομικα γιατι βγαζεις λιγοτερα τεστ.
καλα ειναι προς το παρον,εξαντλησε τα και μετα παιρνεις αλλα.απλα στο λεω για να το ξερεις.

τη θερμοκρασια θα την κατεβασεις απτο θερμοστατη που εχεις μεσα.πρεπει να ειναι ρυθμιζομενος.δεν μας εχεις πει τι ενυδρειο εχεις,αν θες πες μας μαρκα-μοντελο.

το σερα ακουαταν καλο ειναι αλλα δεν κανει και τα εξτρα που θελουμε.να μετατρεπει την αμωνια δηλαδη σε λιγοτερο τοξικη για τα ψαρια μορφη.κανει μονο για τη διασπαση του χλωριου της βρυσης.προς το παρον χρησιμοποιησε το στις αλλαγες σου που θα πρεπει να ειναι συχνες.οταν τελειωσει,κοιτας για seachem prime.ειναι μακραν το πιο αποτελεσματικο και οικονομικο αφου η δοση που χρειαζεται ειναι πολυ μικροτερη απτα αλλα παρομοια υγρα.

για τη σκληροτητα του νερου μην ανυσηχεις προς το παρον θα το δεις αργοτερα.το βασικο ειναι να μειωσεις την αμμωνια.

για μπολι μπορεις να βαλεις αγγελια εδω μεσα.διαβασε το υπομνημα εδω για να δεις περι τινος προκειται.
το περιβοητο μπολι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-11, 23:56
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

μπορεις να πας τα ψαρακια πισω στο μαγαζι που τα πηρες να τα φιλοξενησει μεχρι να στρωσει το φίλτρο σου και να ξαναπας να τα παρεις οταν θα εχουν το σωστο περιβαλλον

για να μην στεναχωρηθεις ουτε εσυ ουτε τα ψαρακια σου!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-11, 00:27
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην μην αγχωνεσαι.ολα θα γινουν.τουλαχιστον εχεις καταλαβει τα λαθη σου.ειναι σημαντικο βημα αυτο.

τα τεστ που εχεις χρησιμοποιησε τα μεχρι να τελειωσουν και μετα παιρνεις υγρα.απλα παρε ενα υγρο τεστ αμωνιας προς το παρον για να ξερεις που βαδιζεις και τι γινεται στο νερο.
τα τεστ σε στικς στο χομπυ δεν θεωρουνται πολυ αξιοπιστα και η αξιοπιστια τους πεφτει οσο περναει ο καιρος και εκτιθενται στον αερα αφου ανοιχτει η συσκευασια.επισης μακροπροθεσμα δεν ειναι οικονομικα γιατι βγαζεις λιγοτερα τεστ.
καλα ειναι προς το παρον,εξαντλησε τα και μετα παιρνεις αλλα.απλα στο λεω για να το ξερεις.

τη θερμοκρασια θα την κατεβασεις απτο θερμοστατη που εχεις μεσα.πρεπει να ειναι ρυθμιζομενος.δεν μας εχεις πει τι ενυδρειο εχεις,αν θες πες μας μαρκα-μοντελο.

το σερα ακουαταν καλο ειναι αλλα δεν κανει και τα εξτρα που θελουμε.να μετατρεπει την αμωνια δηλαδη σε λιγοτερο τοξικη για τα ψαρια μορφη.κανει μονο για τη διασπαση του χλωριου της βρυσης.προς το παρον χρησιμοποιησε το στις αλλαγες σου που θα πρεπει να ειναι συχνες.οταν τελειωσει,κοιτας για seachem prime.ειναι μακραν το πιο αποτελεσματικο και οικονομικο αφου η δοση που χρειαζεται ειναι πολυ μικροτερη απτα αλλα παρομοια υγρα.

για τη σκληροτητα του νερου μην ανυσηχεις προς το παρον θα το δεις αργοτερα.το βασικο ειναι να μειωσεις την αμμωνια.

για μπολι μπορεις να βαλεις αγγελια εδω μεσα.διαβασε το υπομνημα εδω για να δεις περι τινος προκειται.
το περιβοητο μπολι

Βασικα,εχω γραψει για το ενυδρειο μου εδω,,,>>>Λεω τα χαρακτηριστικα,τα ψαρακια,τα φυτα κτλ.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55840
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-11, 00:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

α,οκ σορυ δεν καταλαβα πως ησουν η ιδια ο θερμοστατης της juwel ειναι ρυθμιζομενος.με το τριμερακι που εχει πανω και τα νουμερα.το γυρνας λιγο και κοιτας την αλλαγη στο θερμομετρο.δεν αλαζει αμεσως θελει καποια ωρα αναλογα και τη θερμοκρασια στο δωματιο.προσωπικα τον εχω τελειως off (εκτος πριζας)το θερμοστατη αυτη την εποχη.εχει ζεστη πολυ ακομα.το γυρνας μεχρι να φτασει η θερμοκρασια εκει που τη θες.γυρω στους 26.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-11, 02:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τη θερμοκρασια θα την κατεβασεις απτο θερμοστατη που εχεις μεσα.πρεπει να ειναι ρυθμιζομενος.δεν μας εχεις πει τι ενυδρειο εχεις,αν θες πες μας μαρκα-μοντελο.
Το θερμαντικο σωμα με θερμοσταστη (οπως λεγεται σωστα ή αλλιως θερμαντηρας), χρησιμευει μονο ως θερμαντικο σωμα και οχι ως ψυκτικο.
Δλδ αν ειναι το νερο πιο κρυο απο την τιμη που ορισαμε στο θερμοστατη του, αναβει και ζεσταινει το νερο.
Αν το νερο ειναι πιο ζεστο απο την τιμη που οριζουμε στο θερμοστατη, απλα .... μενει κλειστος

Ψυξη κανουμε με chiller ή με ανεμιστηρακι/α
-------------------------
Τα νιτρωδη ειναι πολλα,
Παράθεση:
Δράση των Νιτρωδών αλάτων (ΝΟ2):
Το ΝΟ2 αντικαθιστά το οξυγόνο (Ο2) της αιμοσφαιρίνης στο αίμα των ψαριών και αυτά πεθαίνουν από ασφυξία.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι η ΝΗ3 είναι 10 φορές περίπου πιο τοξική από τα ΝΟ2.

Συμπτώματα ύπαρξης Νιτρωδών αλάτων (ΝΟ2) μπορούν να θεωρηθούν:
- Σε χαμηλά επίπεδα ΝΟ2, τα ψάρια μπορεί να τρίβονται σε αντικείμενα ή/και να κάνουν απότομα τινάγματα, ή/και να χάνουν το χρώμα τους.
- Καθώς τα επίπεδα ΝΟ2 αυξάνονται, το ψάρι θα γίνει ληθαργικό, αλλά παρόλα αυτά θα μπορεί να κολυμπάει μέχρι την τροφή.
- Αν το ψάρι έχει προσβληθεί με δηλητηρίαση από τα νιτρώδη, τα βράγχια θα πάρουν ένα χλωμό μαύρισμα έως σκούρο καφέ χρώμα και τα ψάρια μπορεί να εμφανίσουν σημάδια αναπνευστικής δυσχέρειας, δηλαδή να λαχανιάζουν στην επιφάνεια του νερού (αν δεν πρόκειται για λαβυρινθόψαρα που το συνηθίζουν και υπό κανονικές συνθήκες) ή να κολυμπάνε συνεχώς, κάτω από την έξοδο του φίλτρου που γίνεται πιο έντονη ανατάραξη το νερού.

Αντιμετώπιση:
Το καθαρό νερό μέσω ποσοστιαίας αλλαγής με αποχλωριωμένο νερό και σε σωστή θερμοκρασία, μια δυνατή αεραντλία και κάποια θεραπεία ή πρόληψη για δευτερογενείς παθήσεις, θα αντιστρέψει μερικές φορές την κατάσταση της υγείας τους."
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-09-11 στις 02:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-11, 02:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα κανεις και το εξηγεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-11, 10:10
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Ενδεικτικά σου λέω ότι για να στρώσω εγώ το δικό μου ενυδρείο, χωρίς μπόλι και χωρίς ψαράκια, μόνο με χρήση αμμωνίας μου πήρε περίπου 40 μέρες με θερμοκρασία συνεχώς κοντά στους 32 βαθμούς και με εβδομαδιαία προσθήκη έτοιμων βακτηρίων. Πρίν από μία εβδομάδα περίπου έβαλα τα ψαράκια μου και όλη αυτή τη βδομάδα η αμμωνία είναι στο 0 και τα ΝΟ2 επίσης. Το στρώσιμο από ότι κατάλαβα θέλει πολύ υπομονή και καθόλου άγχος. Όσο για τα ψαράκια σου αν δεν θες να ταλαιπωρηθούν η μόνη λύση είναι να τα δώσεις προσωρινά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-11, 13:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
με θερμοκρασία συνεχώς κοντά στους 32 βαθμούς ...
Οι 28-30C ειναι η καλυτερη θερμοκρασια για αναπτυξη των βακτηριων.
Μετα τους 30 εχει καθοδικη πορεια και κατω απο 25 το ιδιο.

Πιο συγεκριμενα, η βελτιστη θερμοκρασια για νιτροποιηση βρισκεται στο ευρος 25-35C τοσο για τα nitrosomonas (βακτηρια κυριως για δεσμευση αμμωνιας) οσο και για τα Nitrobacter (κυριως για δεσμευση νιτρωδων), ενω δεν παρατηρειται καμια δραστηριοτητα κατω απο 5C ή πανω απο 35C για τα nitrosomonas και πανω απο 5C ή πανω απο 40C για τα nitrobacter.
Ο ρυθμος αναπτυξης σχεδον διπλασιαζεται για καθε αυξηση θερμοκρασιας 10C αλλα περα απο τους 30C ξαφνικα μειωνεται και τους 38C ειναι ιδιος με τους 5C.
Οι μικροοργανισμοι ειναι ανθεκτικοι στις μικρες θερμοκραισες, αλλα σε υψηλες θερμοκρασιες η ενεργητικοτητα τους μειωνεται γιατι αποτελουνται απο πρωτεινες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-11, 20:20
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Γενικά είχα διαβάσει ότι η θερμοκρασία για πιο γρήγορο στρώσιμο πρέπει να είναι μεταξύ 30-35 βαθμούς (υπάρχει σαν tip και στο υπόμνημα για αρχάριους όσον αφορά το στρώσιμο με αμμωνία). Όπως και να έχει το στρώσιμο πέτυχε αλλά όπως είπα χρειάστηκε υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με τιμες στα νιτρωδη Λάζαρος Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 60 28-03-11 15:12
νιτρικα.. Liz@ Αρχάριοι γλυκού νερού 15 28-01-11 10:42
full νιτρικα+νιτρωδη babis2007 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 12-12-09 20:40
το PH επηραζεται απο τα νιτρωδη και τα νιτρικα? gramm.n Αρχάριοι γλυκού νερού 8 12-05-09 20:52
ΥΨΗΛΑ ΝΙΤΡΩΔΗ HELP!!!!!!!!!!! CHRIS4204 Γλυκό νερό - Γενικά 8 29-01-09 15:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05839 seconds with 15 queries