Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-12, 14:09
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Επανηλθα δεν νομιζω να αργησα? φανταστητε πως ολο αυτο το καιρο δεν εχει γινει τιποτα! Τιποτα στην λιμνη γιατι περιφερειακα εγιναν εργασιες που η λιμνη σε λειτουργια θα με εμποδιζε, περα απο την κριση που βλεπω τυροπιτα και δακρυζω. Τωρα που καταλαβατε τους γρηγορους ρυθμους μου, θελω επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα απο παραγγελιες στο νετ να μου στειλετε πλιζ ενα λινκ να παραγγειλω 11κάρι bottom drain. Βασιλη 11αρι μου ειπες πιο πανω θα χρειαστω ετσι δεν ειναι? α και ενα σκιμμερ το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Φανταζομαι εδω Ελλαδα δεν θα πουλαει καποιος. Αυτα θελω για την ωρα, μπας και ειμαι ετοιμος μολις γινει το θαυμα και πεσουν τα μπετα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-12, 20:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανηλθα δεν νομιζω να αργησα? φανταστητε πως ολο αυτο το καιρο δεν εχει γινει τιποτα! Τιποτα στην λιμνη γιατι περιφερειακα εγιναν εργασιες που η λιμνη σε λειτουργια θα με εμποδιζε, περα απο την κριση που βλεπω τυροπιτα και δακρυζω. Τωρα που καταλαβατε τους γρηγορους ρυθμους μου, θελω επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα απο παραγγελιες στο νετ να μου στειλετε πλιζ ενα λινκ να παραγγειλω 11κάρι bottom drain. Βασιλη 11αρι μου ειπες πιο πανω θα χρειαστω ετσι δεν ειναι?
Δεν άργησες καθόλου. Προσωπικά μάζευα λεφτά για αρκετά χρόνια για να φτιάξεω τη δική μου λίμνη. Επειδή οι επιλογές του εξοπλισμού μπορεί να προσαρμώζονται αναλόγως, θα ήθελα Νίκο να μου έλεγες ποιο είναι τελικά το μέγεθος της δεξαμενής, αφού αφαιρέσεις τον χώρο φίλτρανσης. Για φίλτρα έχουμε πει ότι θα ήθελες να φτιάξεις κάτι μόνος σου έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
α και ενα σκιμμερ το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Φανταζομαι εδω Ελλαδα δεν θα πουλαει καποιος. Αυτα θελω για την ωρα, μπας και ειμαι ετοιμος μολις γινει το θαυμα και πεσουν τα μπετα.
Να σου πω κάτι φίλε Νίκο. Προσωπικά έχω βάλει σκίμερ επιφανείας για λίμνες. Υπάρχουν όμως και τα σκίμερ επιφανείας για πισίνες που κάνουν την ίδια δουλειά και μπορείς να τα βρεις σε καλύτερη τιμή.
Το σκίμερ επιφανείας είναι βασικά ένας εξοπλισμός, ο οποίος ενώνεται με μια αντλία και επιτρέπει ελεγμένη και γρήγορη κίνηση του επιφανειακού νερού. Η κίνηση αυτή που δημιουργείται, μαζεύει όλα τα στεραιά που έχουν πέσει στο νερό, όπως φύλλα, λουλούδια, κομένη τριχοειδής άλγη που κόπηκε από τα ψάρια κ.λ.π. Όλα τα στεραιά μαζεύονται στο ειδικό καλαθάκι του σκίμερ, που βρίσκεται κοντά στη βάση του.
¶λλος λόγος που το χρησιμοποιούμε, είναι η αποφυγή δημιουργίας αφρού και πρωτεΐνικού φιλμ στην επιφάνεια του νερού. Τα κοι ταΐζονται αρκετά, οπότε υπάρχουν αρκετά λιπαρά, αμινοξέα και λοιπά στοιχεία που συγκεκντώνονται κοντά στην επιφάνεια του νερού. Αν υπάρχουν οι συνθήκες όπως αεραντλία (airdiffuser) ή κάποιος κατακόρυφος καταράκτης, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μετατρέπονται τα στοιχεία αυτά σε αφρό. Το surface skimmer μαζεύει ταυτόχρονα και τους αφρούς αυτούς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-12, 20:36
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Νικο, αποψη μου μην κανεις τη λιμνη τοσο μεγαλη κοψε λιτρα...
Αν την κανεις ας πουμε 12000 λιτρα θα εισε μεσα στα πλαισια και οικονομικα αλλα και σε θεμα φροντιδας μια χαρα.

Οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο πολλα θα ειναι τα εξοδα, οχι συντηρησης αλλα σε θεμα εξοπλισμου οποταν καταλαβαινεις....

Σε αυτα τα λιτρα ενα bottom drain 110 χιλ. θα εισε μια χαρα. Οσο για το skimmer δεν χρειαζεται να βαλεις αυτα που ειναι ειδικα για λιμνες....μπορεις να βαλεις και αυτα που βαζουν στις πισινες...κατα πολυ πιο φθηνα και μπορω να σου πω οτι ειναι και καλυτερα..

Σκεψου το παντως 12000 λιτρα δεν ειναι λιγα, ειμαι σιγουρος οτι θα σε ικανοποιησουν
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-12, 07:36
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Τα λιτρα αν συμφωνειτε θα κουτσουρευτουν αναγκαστικα λογω του χωρου για το φιλτρο. Στο σχεδιο που εκανα πιο πανω ειχα στη μια γωνια πανω απο τη λιμνη κιοσκι. Κατω απο το κιοσκι λοιπον σκεφτομαι να ειναι αυτος ο χωρος. Δεν με παιρνει διπλα. Οταν δηλαδη ειμαι στο κιοσκι να ανοιγω καπακι και να κατεβαινω. 2,5Χ2 η 3Χ2 καθαρος χωρος μου φτανει? Για αντλιες-αεραντλιες λαμπες και με φιλτρο που θα φτιαξω εγω αλλα να χωραει ενα καλο για αναβαθμιση αργοτερα. Στειλτε μου εδω η με πμ οταν μπορειτε λινκ με σκιμμερ πισινας που μου κανει και λινκ με το bottom drain. Μην σκευτεστε τετοια ωρα την γκριζα διαφημηση, εδω καιγετε το μνι μας. ναι μπορω να ψαξω και εγω αλλα τα εχω πολυ μπερδεμενα. Μην μου τα κοπανατε στο κεφαλι αργοτερα οταν θα μαζευτουμε εκει να ψησουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-12, 18:56
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ο χωρος φιλτρανσης Νικο, με τις διαστασεις που αναφερεις ειναι ικανοποιητικος...

Θα πρεπει ομως να καταληξεις με τις τελικες διαστασεις της λιμνης για να μπορουμε να μιλαμε....

Το bottom drain ειμαι της αποψης οτι θα πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στο μηχανοστασιο για την καλυτερη κυκλοφορια του νερου, συντριμιων, κλπ.....

Αναλογα με τα λιτρα της λιμνης λοιπον, θα μπει και το αναλογο bottom drain και skimmer οποταν δωσε τελικες διαστασεις και θα τα ξαναπουμε.....αν και το μονο σιγουρο το bottom drain θα πρεπει να ειναι 110 χιλ.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-12, 12:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Και για να καταλαβουμε τι εννοω με τα πιο πανω θα προσπαθησω να εξηγησω πως πρεπει να δουλευει μια δεξαμενη κοι οσο πιο απλα μπορω...

Λοιπον, ας υποθεσουμε οτι η λιμνη σου θα ειναι 7 μετρα μηκος 3 μετρα πλατος και στο 1.20 βαθος.....

Η λιμνη σου θα εχει bottom aeration drain (αεριουχο συστημα αποχετευσης) και skimmer.
Το skimmer λογικα θα πρεπει να μπει στο κεντρο στο ενα απο τα δυο τοιχωματα κατα μηκος της λιμνης.....το drain θα μπει στο ενα ακρο της λιμνης, δηλαδη περιπου 2 μετρα πισω απο το μηχανοστασιο και στο αλλο ακρο θα ειναι η επιστροφη του φιλτραρισμενου νερου μεσω ας πουμε ενος καταρακτη.......

Δηλαδη τωρα εχουμε, drain στη μια ακρη, επιστροφη του νερου μεσω καταρακτη απο την αλλη ακρη και στη μεση εχουμε το skimmer....

Τι γινεται τωρα.....
Λογο του συστηματος αποχετευσης φαντασου ( απλη λογικη ειναι) οτι το νερο θα εχει μια συνεχη καθηζηση, θα περνα το νερο δηλαδη 24 ωρες το 24ωρο απο εκεινο το σημειο (και με μια πιο χαμηλη ροη απο το skimmer) μετα στο φιλτρο και μετα πισω στη λιμνη....

Παμε παρακατω....
Πανω στο drain εφαρμοζεται ενας δισκος με πολυ μικροσκοπικες τρυπες που με τη βοηθεια μιας αεραντλιας ωθει το νερο προς τα πανω μεσω φυσαλλιδων.....

Με αυτον το τροπο δημιουργειται ενας συνεχεις στροβιλισμος του νερου που περαν απο την αναταραξη της επιφανειας επιστρεφει ξανα κατω στο βυθο που εχει σαν αποτελεσμα στο περασμα του να σαρωνει τα παντα (αιωρουμενα σωματιδια, περιττοματα των ψαριων κλπ) και να τα στελνει που αλλου...στο συστημα αποχετευσης και κατοπιν στο φιλτρο...

Παμε ξανα παρακατω......

Αφου ειπαμε οτι υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια του νερου μεσω του συστηματος αερισμου που βρισκεται στην μια ακρη της λιμνης υπαρχει και απο ενα αλλο σημειο αναταραξη απο την αλλη ακρη της λιμνης...... αυτο του καταρακτη που σε συνδιασμο των δυο σπροχνουν το νερο που αλλου...στο skimmer.....το αποτελεσμα ολων αυτων.......Εξαιρετικο!!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 19-05-12 στις 17:20
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-12, 10:58
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αν και ο Βασιλης εχει αρκετο υλικο στην παρουσιαση της λιμνης του που μπορεις να δεις με πιο τροπο εχει στησει τα φιλτρα αλλα και το skimmer του σου ανεβαζω και 2 δικες μου φωτογραφιες....

Η πρωτη φωτο δειχνει το φιλτρο στο επιπεδο που πρεπει να ειναι σε σχεση με το επιπεδο της σταθμης του νερου...
Θα πρεπει δηλαδη φιλτρο και η τελικη σταθμη του νερου που θελουμε να εχουμε να ειναι στο ιδιο επιπεδο.



Η δευτερη δειχνει το skimmer και την δουλεια που κανει....
περα απο τον αφρο, αν δουμε μεσα στο καλαθι θα δουμε και κοματια αλγης...
Τα κοι ολημερα τσιμπολογουν αλγη, κοματια αιωρουνται στο νερο και το skimmer κανει απλα την δουλεια του.....

__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-12, 14:38
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Θενκς για την αναλυση. Προσπαθω να φτιαξω το σχεδιο, το pc μου δεν εχει ουτε ζωγραφικη. θα το φτιαξω σε καποιο αλλο και θα το ανεβασω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσα trilineatus σε 100 λιτρα? beat89 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 06-04-11 12:46
Ποσα mm τζαμι για 60 λιτρα? aNe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-08-10 14:37
σε ποσα λιτρα??? tornos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 15-02-09 15:41
ποσα λιτρα; gutsi Δίσκοι 15 27-10-07 10:05
ποσα λιτρα; gutsi Bettas 16 27-09-07 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06007 seconds with 15 queries