Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-12, 20:26
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Συνδιασμος ψαριων απο ΑΣΙΑ στα 80lt

Καλησπερα σας, υστερα απο ενα χρονο ενασχολησης σκεφτομαι να αλλαξω την ψαροσυνθεση στο 80λτ 60Μ*30Π*45Υ ενυδρειο μου (επισυναπτω φωτο). Λογω μεγεθους και παραμετρων νερου (7,5ph και σκληροτητα δικτυου Αθηνων, υποθετω 7-8 και θερμοκρασια 24-28, αλλα επειδη μ αρεσει κιολας σκεφτομαι να κινηθω προς Ασια μερια. Αυτη τη στιγμη εχω 4 ξιφοφορους, 4 cory julii, 1 ansistrus και αρκετες γαριδες blue pearl που συμβιωνουν αρμονικα κ το φυτεμενο ενυδρειο μου ειναι σε αρμονια. Σκοπευω να χαρισω ή να ανταλλαξω τα υπαρχοντα ψαρακια κ θελω τη βοηθεια σας για το νεο συνδιασμο...

Αρχικα σκεφτομαι 1 ζευγαρι pearl gourami ή 1 ζευγαρι dwarf gourami (colisa lalia) τα πρωτα τα θεωρω πιο ησυχα τα δευτερα ταιριαζουν ισως περισσοτερο στις διαστασεις του ενυδρειου μου...

Συνδιαστικα ενα κοπαδακι barbs ή rasboras ειτε απο tiger barbs (puntius tetrazona) μ αρεσουν αλλα φοβαμαι μηπως ειναι επιθετικα ή ειναι too much για το μικρο ενυδρειο μου... ή odessa barbs που ειναι πιο ησυχα ή harlequin rasboras σαν πιο ασφαλη επιλογη, αν κ δε μ αρεσουν τοσο...

Μ αρεσουν επισης παρα πολυ τα danio erythromicron, αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν στο εμποριο και φυσικα τα cpd, οποτε δεν ξερω αν θα μπορουσα να συνδιασω μερικα απο αυτα ή να τα βαλω αντι των δυο παραπανω επιλογων...

Τελος, σκοπευω να μεταφερω σε γαριδοενυδρειο τις γαριδες που εχω, αλλα αν παρεμεναν καποιες θα ειχαν προβλημα με τα παραπανω ειδη?
Παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας σε τι συνδιασμο θα καταληγατε εσεις ή αν εχετε κατι αλλο κατα νου... Ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0016.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  73,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 26-09-12 στις 20:27 Αιτία: ορθογραφικο λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-12, 20:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογω μεγεθους και παραμετρων νερου (7,5ph και σκληροτητα δικτυου Αθηνων, υποθετω 7-8 και θερμοκρασια 24-28, αλλα επειδη μ αρεσει κιολας σκεφτομαι να κινηθω προς Ασια μερια.

Δε μας τα λες και πολυ καλα...
Ποια Ασιατικα ειναι που θελουν νερο σαν της βρυσης?
Τα γκουραμια μηπως ? (το pearl που αναφερεις ζει σε χαμηλοτερα ph και σκληροτητες κι απ του Αμαζονιου)

τα cpd που λες παντως απ οτι γνωριζω ειναι οκ σε αλκαλλικο, αλλα τα υπολοιπα με τιποτα

πριν παντως βαλεις οτιδηποτε τσεκαρε κι εδω http://www.seriouslyfish.com/species για το τι συνθηκες θελει το καθε ψαρι και τα ξαναλεμε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-12, 20:44
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Καλησπέρα, αρχικά να σε ρωτήσω είναι καθαρά τα λίτρα που λες?
Φαντάζομαι είναι τα μεικτά για τις διαστάσεις που λες και σίγουρα δε θα μπορείς να έχεις διάφορα είδη, ειδικά αν βάλεις pearl gourami θα πρέπει να περιοριστείς με το ένα ζευγάρι και δε ξέρω εάν θα μπορέσεις να προσθέσεις κάτι άλλο πιο "μικρό".. Θα σου πουν οι πιο ειδικοί..

Πάντως και στην υπάρχουσα ψαροσύνθεση σου δε μου κολλάνε οι ξιφοφόροι με τα υπόλοιπα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-12, 20:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα pearl ΠΑΡΑ ειναι μεγαλα γι αυτο το ενυδρειο (εχουν καταντησει παρεξηγημενα σα τους μονομαχους και σε λιγο θα τα δουμε και σε ποτηρακια)
Εγω σε 300ρι τα ειχα και εκει εδειχναν ολη τους τη μεγαλοπρεπεια (και παλι υπηρχαν φασεις που πεφταν μπουνιες) σε ενα 80ρι θα ελεγα dwarf gourami, αλλα με τις ΣΩΣΤΕΣ συνθηκες νερου (οταν πχ καπου λενε ph 4-8 κρατα στο μυαλο σου το 4-6, ασχετα αν εχουν καταγραφει 8ρια οταν ξεκιναει η περιοδος των βροχων, αυτο συμβαινει για μερικες μερες και στο Αμαζονιο και στο Ριο Νεγκρο και παντου, δε σημαινει πως ειναι το ευρος που ζει στη φυση ενα ψαρι)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως και στην υπάρχουσα ψαροσύνθεση σου δε μου κολλάνε οι ξιφοφόροι με τα υπόλοιπα..
βασικα αν δε θελει να κανει επεξεργασια νερου οι ξιφοφοροι ειναι οι μονοι που κολανε σε αυτο το ενυδρειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 26-09-12 στις 20:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-12, 21:02
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μας τα λες και πολυ καλα...
Ποια Ασιατικα ειναι που θελουν νερο σαν της βρυσης?
Τα γκουραμια μηπως ? (το pearl που αναφερεις ζει σε χαμηλοτερα ph και σκληροτητες κι απ του Αμαζονιου)

τα cpd που λες παντως απ οτι γνωριζω ειναι οκ σε αλκαλλικο, αλλα τα υπολοιπα με τιποτα

πριν παντως βαλεις οτιδηποτε τσεκαρε κι εδω http://www.seriouslyfish.com/species για το τι συνθηκες θελει το καθε ψαρι και τα ξαναλεμε
Φιλε μου εκει εψαξα, οπως και στο aqadvisor για να δω τι χωραει βασει ογκου φιλτρανσης κλπ.. εκει γραφει, οσων αφορα το ph tiger barb 6-8, odessa barb 6.5-8.5, cpd 6.5-7.5, pearl 5.5-8ph & 2-30dH, dwarf 6-7.5, harlequin 5-7.5. Οσων αφορα τις σκληροτητες απ οσο παλι εχω διαβασει τα ασιατικα ειδη εχουν το μεγαλυτερο ευρος σκληροτητας μιας κ τα νερα που ζουν αλλαζουν παραμετρους μεσα στο ετος οπως κ απο τοπο σε τοπο... Ξερω πως θα μου πεις πως δεν ειναι σωστο να πιανουμε το ανωτατο ή το κατωτατο ευρος τιμης, αλλα απ την αλλη οι τιμες αυτες ειναι ενδεικτικες για τα αγρια ψαρια...πιστευω πως του εμποριου που αναπαραγονται σε ενυδρεια ισως ειναι οκ ακομα κ αυτες οι τιμες. Δεν ειμαι εμπειρος, μακαρι να ειχα χρηματα κ για μεγαλυτερο ενυδρειο κ εξοπλισμο, αλλα ως τωρα διατηρω τις τιμες του ενυδρειου σε ισορροπια, ακομα κι αν κ η υπαρχουσα ψαροσυνθεση δε θα χαρακτηριζοταν ιδανικη για καποιον εμπειρο χομπιστα. Εξαλλου ενα βημα παραπανω σκεφτηκα να κανω, οχι αλμα, ουτε πιστευω πως η σκεψη μου ειναι ακραια, λιγο οριακη ναι, αλλα μεσα στα ορια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-12, 21:03
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Μπορεί να βάλει pearl gourami άμα έχει τουλάχιστον 80λίτρα καθαρά, το γράφει και στο seriouslyfish.

Όσο για τις παραμέτρους του νερού του, όντως μόνο ξιφοφόροι κάνουν στο υπάρχον, δεν είχα δει ότι θέλει να χρησιμοποιεί νερό δικτύου..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-12, 21:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου εκει εψαξα, οπως και στο aqadvisor για να δω τι χωραει βασει ογκου φιλτρανσης κλπ.. εκει γραφει, οσων αφορα το ph tiger barb 6-8, odessa barb 6.5-8.5, cpd 6.5-7.5, pearl 5.5-8ph & 2-30dH, dwarf 6-7.5, harlequin 5-7.5. Οσων αφορα τις σκληροτητες απ οσο παλι εχω διαβασει τα ασιατικα ειδη εχουν το μεγαλυτερο ευρος σκληροτητας μιας κ τα νερα που ζουν αλλαζουν παραμετρους μεσα στο ετος οπως κ απο τοπο σε τοπο... Ξερω πως θα μου πεις πως δεν ειναι σωστο να πιανουμε το ανωτατο ή το κατωτατο ευρος τιμης, αλλα απ την αλλη οι τιμες αυτες ειναι ενδεικτικες για τα αγρια ψαρια...πιστευω πως του εμποριου που αναπαραγονται σε ενυδρεια ισως ειναι οκ ακομα κ αυτες οι τιμες. Δεν ειμαι εμπειρος, μακαρι να ειχα χρηματα κ για μεγαλυτερο ενυδρειο κ εξοπλισμο, αλλα ως τωρα διατηρω τις τιμες του ενυδρειου σε ισορροπια, ακομα κι αν κ η υπαρχουσα ψαροσυνθεση δε θα χαρακτηριζοταν ιδανικη για καποιον εμπειρο χομπιστα. Εξαλλου ενα βημα παραπανω σκεφτηκα να κανω, οχι αλμα, ουτε πιστευω πως η σκεψη μου ειναι ακραια, λιγο οριακη ναι, αλλα μεσα στα ορια.


Φιλε μου σου επαναλαμβανω πως σε ολα τα μηκη και τα πλατη της γης τις μερες που ξεκιναει η περιοδος των βροχων ειναι κοντα στο 8ρι να μη πω και παραπανω. (εχω παρει ο ιδιος μετρησεις εξ αλλου, και εχω επισκευτει παμπολες φορες βιοτοπους τετοιων ψαριων)
Οταν λοιπον λεμε 4-8 δε σημαινει πως το ph που μπορει να ζησει ειναι απο τεσσερα εως οκτω, αλλα οτι αυτες οι τιμες εχουν μετρηθει.
Απο κει και περα το 8 συμβαινει μολις μερικες μερες το χρονο.
Αν λοιπον βλεπεις οπως λες για τα pearl 5.5-8 (ουσιαστικα και 4.5 εχει καταγραφει) να εχεις στο μυαλο σου οτι ειναι ψαρι που θελει οξινο νερο, και στη φυση ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ (οπως συμβαινει σε ολα τα ψαρια) εκτειθεται και σε 8ρι.
Ουτε ανθεκτικα ψαρια υπαρχουν, ουτε σκληρα ουτε που να ζουν σε τετραστιο ευρος. Υπαρχουν ψαρια που θελουν σκληρο αλκαλλικο νερο και αλλα που θελουν οξινο και μαλακο (και καποιες πολυ ιδιετερες περιπτωσεις μαλακου και αλκαλλικου).
Τα γκουραμια οπως και να χει ειναι ψαρια οξινου μαλακου νερου.
Αν θες να τα διατηρησεις σωστα θα φτιαχνεις το νερακι σου τουλαχιστο στο 6,6 βια 6.7 και κατω (οσο κατω θες, ειδικα τα pearl ζουν σε πολυ οξινα περιβαλλοντα) διαφορετικα πας στους ξιφοφορους αφου σου αρεσουν και δε θα εχεις ουτε προβλημα ουτε θα σκας για την ποιοτητα του νερου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να βάλει pearl gourami άμα έχει τουλάχιστον 80λίτρα καθαρά, το γράφει και στο seriouslyfish.

Όσο για τις παραμέτρους του νερού του, όντως μόνο ξιφοφόροι κάνουν στο υπάρχον, δεν είχα δει ότι θέλει να χρησιμοποιεί νερό δικτύου..

ΕΝΑ ναι, σιγουρα μπαινει, αλλα αν θελει χαρεμι (που ετσι πρεπει να διατηρουνται) τοτε θελει λαβυρινθο φυτων σα να στηνεις χαρεμι μονομαχοενυδρειου. (οποτε παμε για 150ρι και πανω)
Απ τη στιγμη που θελει κοινωνικο ομως -οπως το χα κι εγω- δεν πας με τιποτα σε κατω απο 250-300 για τον απλουστατο λογο οτι εκει μεσα θα γινει Σαραγιεβο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 26-09-12 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-12, 21:18
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εγώ θα ελεγα ενα ζευγαρί dwarf gourami ή καποιο αλλο ηρεμο είδος κατάλληλο για τα λίτρα σου, και 2 χαρεμια cherry barbs.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-12, 21:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως και στο aqadvisor

πολυ λαθος αυτο...

Παράθεση:
πιστευω πως του εμποριου που αναπαραγονται σε ενυδρεια ισως ειναι οκ ακομα κ αυτες οι τιμες.
καλες αναπαραγωγες με τετοιες τιμες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα ελεγα ενα ζευγαρί dwarf gourami ή καποιο αλλο ηρεμο είδος κατάλληλο για τα λίτρα σου, και 2 χαρεμια cherry barbs.

Γιωργο σωστα για τα λιτρα, αλλα θελει να τα βαλει με νερο βρυσης...


...απ οσα ειπε μονο οι ξιφοφοροι ειναι οκ...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 26-09-12 στις 21:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-12, 21:22
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Απλά εγώ το διάβασα από εδώ ότι μπορεί να μπει 1 αρσενικό - 2 θηλυκά σε τουλάχιστον 60 λίτρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39008 , γι' αυτό το πρότεινα αν έχει το ελάχιστο 80λίτρα (και εάν είναι καθαρά). Και έγραψα να είναι μόνο του σαν είδος στο ενυδρείο.
Αν έκανα λάθος ζητάω συγγνώμη..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-12, 21:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά εγώ το διάβασα από εδώ ότι μπορεί να μπει 1 αρσενικό - 2 θηλυκά σε τουλάχιστον 60 λίτρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39008 , γι' αυτό το πρότεινα αν έχει το ελάχιστο 80λίτρα (και εάν είναι καθαρά). Και έγραψα να είναι μόνο του σαν είδος στο ενυδρείο.
Αν έκανα λάθος ζητάω συγγνώμη..

Γιωργο ειναι η δευτερη φορα που καποιος αντιπροτεινει το AZ ως εγκυροτερη πηγη πληροφορησης εναντι σοβαρων πηγων πληροφορησης οπως το seriuslyfish... (αληθεια εδω δεν εχουμε προφιλ για περλ? δεν εχω προσεξει, αλλα πρεπει να εχουμε λογικα)
Δε θα σχολιασω βεβαια τη σελιδα και την αξιοπιστια της (μου ειναι αδιαφορο εξ αλλου) αλλα αν θελουμε να δουμε πραγματικα συνθηκες ψαριων παμε σε σωστες βασεις δεδομενων οπως το seriuslyfish ή τη fishbase.org κτλ που συμπληρωνονται απο αξιολογους επιστημονες και ερευνητες του χωρου.


Απο κει και περα οποιος θελει πειραματα ας βαλει ενα χαρεμακι περλ σε 60 λιτρα χυμα και σε μερικες μερες ας μας πει αποτελεσματα, ειδικα τις μερες που το αρσενικο ειναι κοκκινο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-12, 21:45
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παναγιώτης
Δεν το αντιπρότεινα από το seriouslyfish, απλά είπα ότι εκεί το είδα πρώτα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-12, 21:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτης
ωπ σορρυ σας μπερδεψα, τσουμ ο ενας τσιου ο αλλος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-12, 22:08
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εγώ και για τα δύο, τα προφίλ που εχω δεί είναι πε-χα 6-8.

Εκτος αυτού αν θα ηταν ψαρακια πιασμενα στη φυση, τοτε θα ελεγα ναι, ας τους δώσει ποιο μαλακό νερο. Τα συγκεκριμενα, ειδικά τα δευτερα που αναπαραγωνται αναλογα με τα γκαπυ, είναι εδω και γενιες απο αναπαραγωγες σε φαρμες που δεν εχουν καν θερμοστατες και τα κρατανε σε 10λιτρα βαζακια (γιατι ενυδρειακια δεν τα λες)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-12, 22:17
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Για 80λιτρα μπορεις να βαλεις την εξης συνθεση που σου προτεινω αν σου αρεσει:
1)1 ζευγαρι ή χαρεμι(1m-2f) gourami pearl
2)6-8 http://www.seriouslyfish.com/species...ostigma-espei/ ή αν βρεις αυτα που ειναι ωραια http://www.seriouslyfish.com/species...-vaterifloris/
3)και αφου εχεις στρωμενο βυθο μπορεις 5-6 kuhli loach

Το ενυδρειο θα ειναι στημενο με ευκολα φυτα ασιας,ξυλα και λιγα ξερα φυλλα ωστε να το κανεις βιοτοπικο...Αλλα θελουν μαλακο νερο οποτε θες τυρφη που μπορει να σου δωσει και χρωμα στο νερο με αποτελεσμα να το εκτιμησουν τα ψαρια ή αντιστροφη οσμωση αν δεν σου αρεσει το blackwater.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Γιαννη ΑΚΡΙΒΩΣ αυτη τη συνθεση που ειπες ειχα σε 300 λιτρα.
Εχεις δοκιμασει ο ιδιος σε 80 λιτρα? (γενικα ειχες ποτε σου γκουραμια σε κοινωνικο? )
Για να μη γινει ο τριτος παγκοσμιος εκει μεσα πρεπει ειτε να ειναι λαβυρινθος απο φυτα ειτε να τους δωσεις το σωστο αναλογο χωρο
-------------------------
επισεις ο φιλος λεει πως θελει να χρησιμοποιει νερο δικτυου... αρα κανενα απο αυτα δεν ταιριαζει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 26-09-12 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-12, 22:31
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη ΑΚΡΙΒΩΣ αυτη τη συνθεση που ειπες ειχα σε 300 λιτρα.
Εχεις δοκιμασει ο ιδιος σε 80 λιτρα? (γενικα ειχες ποτε σου γκουραμια σε κοινωνικο? )
Για να μη γινει ο τριτος παγκοσμιος εκει μεσα πρεπει ειτε να ειναι λαβυρινθος απο φυτα ειτε να τους δωσεις το σωστο αναλογο χωρο
-------------------------
επισεις ο φιλος λεει πως θελει να χρησιμοποιει νερο δικτυου... αρα κανενα απο αυτα δεν ταιριαζει
Εγω εχω se 80liters(κοινωνικο αμαζονιου -ασιας) 2 pearl gourami,1 blue gourami,4 emperor tetra(θα γινουν 8 μετα),1 ζευγαρι απιστο και 1 kuhli loach(ψαχνω αλλα 5 αλλα δεν βρισκω),και το στησιμο ειναι με πολλα ξυλα,2εκ υψος απο χαλικι και ξερα φυλλα(και θα προσθεσω κι αλλα)...θα βαλω και 2 ευκολα φυτα σκεφτομαι...μια χαρα συμπεριφορα εχουν και καθε μερα με συναρπαζουν με τις συμπεριφορες τους.....Να σημειωσω οτι το ενα pearl gourami θα κλεισει αυριο στα γενεθλια μου 3 χρονια και το αλλο στην γιορτη μου 2 χρονια...δεν ξερω αν μετραει αυτο :P ..
-------------------------
εγω μια λυση εδωσα και αν θελει την ακολουθει

παντως ξεχασα να γραψω οτι το ενυδρειο μου θελω να ειναι παρομοιο με αυτο http://www.practicalfishkeeping.co.u...ent.php?sid=66

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannakis : 26-09-12 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-09-12, 22:47
takis21 Ο χρήστης takis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Νεα ιωνια αττικης
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

εγω σε 74 λιτρα ειχα 1 betta αρσενικο και 3 θυληκες μετα εδιωξα τις 2 και το ζευγαρι γεννησε κιολας ,σε νερο αθηνας, ειχα επισης ενα κοπαδακι rasbora hengeli και κατω ειχα red cherry και Yasuhikotakia sidthimunki

μην βαλεις μεγαλοσωμα ψαρια προτεινω γαριδες, rasbora και 1 μονομαχο
ή 3 μονομαχινες ποιο ωραια χρωματα και χαρακτηρα απο τα gourami
το ενυδρειο σου ειναι μονο 60 εκατ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-09-12, 23:17
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Βαλε
ενα κοπαδακι 8 ατομων marosatherina ladigesi
ενα ζευγαρι emprire gadgeon
και ενα κοπαδι caridina japonica

Oσα φυτα θελεις,οτι στυλ διακοσμησης θελεις και γαργαρο νερο της βρυσης...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-09-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε
ενα κοπαδακι 8 ατομων marosatherina ladigesi
ενα ζευγαρι emprire gadgeon
και ενα κοπαδι caridina japonica

Oσα φυτα θελεις,οτι στυλ διακοσμησης θελεις και γαργαρο νερο της βρυσης...


ΣΟΥΠΕΡ προταση!
Πανεμορφα ολα τους πραγματικα (ειδικα τα αρσενικα emprire gadgeon) και ταιριαζουν και με τα λιτρα και με το νερο και δεν ειναι τιποτα φιλοπολεμα...
Πως σκεφτηκες αυτη τη συνθεση? εχεις κατι αναλογο? Συνηθως απο συνηθειο κι ευκολια οταν βλεπουμε αρχαριους με νερα βρυσης κτλ προτεινουμε γκαπυ, πλατυ, ξιφοφορους κτλ αλλα αυτο φανηκε πραγματικα μελετημενη συνθεση... (πρεπει να αναβαθμησουμε τις συμβουλες μας )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-09-12, 01:10
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους για τις ως τωρα υποδειξεις κ πληροφοριες... Ισως ριξω λιγο το ph, συμφωνα με τις υποδειξεις του Nick74...αυτο εκτος απο υγρα προσθετα κ αντιστροφη οσμωση, γινεται κ με τυρφη ή η τυρφη ριχνει μονο τη σκληροτητα...τα ειχα διαβασει παλιοτερα αυτα αλλα δεν τα θυμαμαι, πρεπει να τα ξαναδω

επισης, τα dwarf gourami μου αρεσουν αλλα τα ειχα για πιο επιθετικα κ "περιεργα" απ τα pearl. Απο τα barbs (odessa, tiger), τα harlequin rasboras ή τα cpd που προτεινα δε θα μπορουσα να προσθεσω κατι? Τελος τα kuhlii loaches μου αρεσουν πολυ, αλλα φοβαμαι πως το χαλικι που εχω (2 χιλιοστα) δεν ειναι το ιδανικο κ πως δε θα τα βλεπω καθολου γιατι κρυβονται πολυ...θα τα ηθελα ομως.

τα espei και rainbow που προταθηκαν, ξερω πως ταιριαζουν, τα εχω κατα νου, αλλα δε με ενθουσιαζουν εμφανισιακα τοσο
τα emprire gadgeon δεν τα ηξερα...μου αρεσουν, αλλα υπαρχουν στο εμποριο?

Εχω παραθεσει στην αρχη φωτο του ενυδρειου, αν αυτο βοηθαει, κλαδεμενο προσφατα...φυτα και aquascape δε σκοπευω ν αλλαξω συντομα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-09-12, 01:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω ολους για τις ως τωρα υποδειξεις κ πληροφοριες... Ισως ριξω λιγο το ph, συμφωνα με τις υποδειξεις του Nick74...αυτο εκτος απο υγρα προσθετα κ αντιστροφη οσμωση, γινεται κ με τυρφη ή η τυρφη ριχνει μονο τη σκληροτητα...τα ειχα διαβασει παλιοτερα αυτα αλλα δεν τα θυμαμαι, πρεπει να τα ξαναδω
Κοιτα, οταν τα αγορασεις βαλτα σε 7+ (οχι σε 8ρι ομως) γιατι σε νερο βρυσης ζουν το λιγοτερο μια βδομαδα στο πετσοπ εως και μηνα ισως, μετα ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ αλλα σταθερα (max 0.2 της κλιμακας το 24ωρο) θα ριξεις το ph σου στο επιθυμητο.
Αν δε βαλεις kuhli loaches δεν ειναι απαραιτητα να πας σε extreme χαμηλα (αν και τουλαχιστο τα γκουραμια θα το εκτιμουσαν, αλλα δεν ειναι ζωτικης σημασιας) ενα 6.5 ειναι ενταξει για να μην μπλεξεις με extreme χαμηλες σκληροτητες που οσο να ναι θελουν αρκετη εμπειρια. (εξ αλλου δε θα κανεις αναπαραγωγες), κι απο κει και περα οσο μαθαινεις και συνηθιζεις θα μπορεσεις να τους φτιαχνεις ολο και καλυτερο το περιβαλλον ωστε να τα χαιρεσαι καμποσα χρονια και να νοιωθουν κι αυτα ομορφα.
Τα υγρα που ανεφερες αν εννωεις καποιο buffer ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ δια ροπαλου (ας τα πιουν αυτοι που τα πασαρουν). Το ph και τις σκληροτητες θα τα φτιαξεις με προετοιμασια νερου με τυρφη και αν χρειαζεται και με οσμωση, και φυσικα θα εκτιμηθουν και μερικα ξερα φυλα (τα catappa ειναι τα ιδανικοτερα).

Παράθεση:
επισης, τα dwarf gourami μου αρεσουν αλλα τα ειχα για πιο επιθετικα κ "περιεργα" απ τα pearl
ειναι πιο τσαμπουκαδες αλλα λογο μεγεθους τα pearl μπορουν να κανουν μεγαλυτερη ζημια...
Επισεις η επιθετικοτητα των αρσενικων pearl οταν ειναι σε φαση ζευγαρωματος η προστασιας φωλιας ειναι πολυ μεγαλυτερη ενω των dwarf ειναι παντα ιδια.

Παράθεση:
. Απο τα barbs (odessa, tiger), τα harlequin rasboras ή τα cpd που προτεινα δε θα μπορουσα να προσθεσω κατι?
barbs και ειδικα tiger barbs με γκουραμια δεν ταιριαζουν, και δεν ειναι τα barbs που κινδυνευουν αλλα τα γκουραμακια που θα τα βρεις χωρις ουρες.
cpd νομιζω θελουν αλκαλλικο νερο, αρα δεν πανε με γκουραμι (μπορει να κανω και λαθος)
Τα harlequin rasboras δε γνωριζω αν ειναι σαν τα red rasboras και καταγονται κι αυτα απο Hopong μερια (Μπουρμα) παλι θελουν ουδετερο προς πολυ ελαφρα αλκαλλικο.
Υποτειθεται πως εκει η λιμνουλα που ζουν (βασικα ειναι ενα συμπλεγμα ορυζονων) εχει απο τα σταθεροτερα νερα της Ασιας (νομιζω 7.3 η 7.4 ph ) αλλα επειδη εχω επισκευτει το μερος και εχει ενα διαλυτηριο πλοιων εκει (πολυ σκουρια και πολυ βρωμια) εχω τις αμφιβολιες μου μηπως και για αυτη τη σταθεροτητα και τη σκληροτητα του νερου ΙΣΩΣ ευθυνεται ο ανθρωπος τελικα και δεν ειναι ετσι ο φυσικος τους βιοτοπος, αλλα οπως και να χει ετσι το γνωριζουμε...


Παράθεση:
Τελος τα kuhlii loaches μου αρεσουν πολυ, αλλα φοβαμαι πως το χαλικι που εχω (2 χιλιοστα) δεν ειναι το ιδανικο κ πως δε θα τα βλεπω καθολου γιατι κρυβονται πολυ...θα τα ηθελα ομως.
ειναι σπανιες οι φορες που θα τα βλεπεις εχουν ομως πλακα. Ειναι τοσο ειρηνικα ψαρια που προσπαθησα να τους δωσω ζωντανο bloodworm κι αυτα καναν στην ακρη για να περασει το σκουλικακι
Φυσικα εκει δε χωραει αμφιβολια οτι θελουμε λιγο πιο extreme χαμηλες συνθηκες, αλλα ετσι κι αλλιως καλυτερα να μη ββαλεις αν εχεις τετιο χαλικι γιατι μπορει να τραυματιστουν


Παράθεση:
τα emprire gadgeon δεν τα ηξερα...μου αρεσουν, αλλα υπαρχουν στο εμποριο?
ελα ντε, η προταση του dimis ητν πραγματικα πολυ καλη, ειδικα αν υπαρχουν αυτα τα ψαρακια στο εμποριο

Παράθεση:
Εχω παραθεσει στην αρχη φωτο του ενυδρειου, αν αυτο βοηθαει, κλαδεμενο προσφατα...φυτα και aquascape δε σκοπευω ν αλλαξω συντομα...
Απο τη στιγμη που εχεις καλο φωτισμο και τα κοκκινα φυτα σου παραμενουν κοκκινα γιατι θες να πας σε ψαρια που ζουν σε συνθηκες που δεν ειναι και το οτι καλυτερο γι αυτα τα φυτα?
Μηπως πρεπει να ξανασκευτεις να παραμεινεις στις λιμνες και να αφησεις τα ποταμια και τους ορυζονες? τουλαχιστο γι αυτο το ενυδρειο...
Η γνωμη μου ειναι να δεις λιγο μηπως και υπαρχουν στο εμποριο τα ψαρακια που προτεινε ο dimis1978 και να εξετασεις την προταση του αρκετα σοβαρα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-09-12, 08:58
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΟΥΠΕΡ προταση!
Πανεμορφα ολα τους πραγματικα (ειδικα τα αρσενικα emprire gadgeon) και ταιριαζουν και με τα λιτρα και με το νερο και δεν ειναι τιποτα φιλοπολεμα...
Πως σκεφτηκες αυτη τη συνθεση? εχεις κατι αναλογο? Συνηθως απο συνηθειο κι ευκολια οταν βλεπουμε αρχαριους με νερα βρυσης κτλ προτεινουμε γκαπυ, πλατυ, ξιφοφορους κτλ αλλα αυτο φανηκε πραγματικα μελετημενη συνθεση... (πρεπει να αναβαθμησουμε τις συμβουλες μας )
Όπως το είπες, πρέπει να αναβαθμιστούν οι συμβουλές.
Ένα χρόνο τώρα έχω βαρεθεί να βλέπω γκάπυ και μόλυ για τους αρχάριους..
Σίγουρα θα υπάρχουν ψάρια που είναι πιο δύσκολα να βρεθούν, αλλά αν κάποιος τα πάρει, αναπαραχθούν και διαδοθούν μετά από καιρό θα είναι εύκολο να τα βρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-09-12, 10:00
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σημερα εχει empire στο waterinn και marosatherina στο Petcity Ηλιουπολης.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-09-12, 20:24
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε
ενα κοπαδακι 8 ατομων marosatherina ladigesi
ενα ζευγαρι emprire gadgeon
και ενα κοπαδι caridina japonica

Oσα φυτα θελεις,οτι στυλ διακοσμησης θελεις και γαργαρο νερο της βρυσης...
Αρχιζω να σκεφτομαι σοβαρα αυτην την προταση, αν κ ακριβουτσικα τα empire ισως επειδη ειναι σπανιοτερα κ αυτο μ αρεσει επισης, τα marosatherina ladigesi δεν ξερω τιμες, αλλα ομορα ειναι κι αυτα, τα ειχα παρεξηγησει... Και τα κρατω το νερο βρυσης. Υπαρχει κινδυνος τα empire να φανε τις γαριδες ή τα cpd σε περιπτωση που βαλω cpd αντι των rainbows. Τελος πειραζουν τα φυτα αυτα τα ειδη?

Η δευτερη επιλογη που λογικα χωραει καλυτερα στο ενυδρειο μου, ειναι να ριξω το ph με τυρφη στο 6.5-6.8 και να βαλω 1 ζευγαρι dwarf gourami, 6 harlequin rasboras (πιο λογικο) ή tiger barbs (με ρισκο) και 5 kuhlii loaches...αν δε βαλω tiger αφηνω και μερικες γαριδες

Τι προτεινετε απο αυτα με βασει βιοτοπικη προσεγγιση κ στο aquascape (φυτα κλπ) του ενυδρειου μου, απ οτι φαινεται στη φωτο εστω.., Να τονισω πως τα φυτα μ αρεσουν πολυ κ δε θα θελα να καταστραφουν ειτε απο τα ψαρια ή απο αλλαγη στην ισορροπια.

Ευχαριστω, ελπιζω να μην κουρασα κ να βγηκε κατι χρησιμο απ το post και για αλλους χρηστες...

Υ.Γ. για φιλο Nick, οταν λεμε να ριξω το ph με τυρφη, μπορω ας πουμε στον κουβα που ετοιμαζω το νερο της αλλαγης, να αφηνω ενα σακουλακι τυρφη για καποια ωρα κ να ριχνει το ph? εχω phμετρο καλιμπραρισμενο σωστα κ μπορω να υπολογιζω τις διακυμανσεις του ph ή ανοιγω μεγαλο θεμα τωρα...?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-09-12, 20:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για την τύρφη δες αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604
Το ζήτημα είναι στην αρχή επί της ουσίας μέχρι να βρεις τη ρουτίνα σου με δοκιμές, μια και δεν υπάρχει στάνταρ κανόνας.

Δεν τρώνε φυτά, μην ανησυχείς. Για μένα μη σκέφτεσαι τα τιγράκια, είναι πολύ άτιμα ψάρια.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-09-12, 20:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. για φιλο Nick, οταν λεμε να ριξω το ph με τυρφη, μπορω ας πουμε στον κουβα που ετοιμαζω το νερο της αλλαγης, να αφηνω ενα σακουλακι τυρφη για καποια ωρα κ να ριχνει το ph? εχω phμετρο καλιμπραρισμενο σωστα κ μπορω να υπολογιζω τις διακυμανσεις του ph ή ανοιγω μεγαλο θεμα τωρα...?

κουβας δε συμφερει, ενα βαρελακι απο αυτα για τις ελιες ειναι καλυτερα.
Παιρνεις ενα εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο, το γεμιζεις μονο τυρφη (σε καποια καλτσα η τουλι) και το αφηνεις να τρεχει για 4-5 μερες (αναλογα την ποιοτητα της τυρφης, το νερο, τις σκληροτητες κτλ κτλ κτλ)
Το να το ριξεις απλα μεσα στο νερο δεν κανει σχεδον καθολου δουλεια, πρεπει να ανακυκλωνεται ωστε να κατεβασει τις σκληροτητες διαφορετικα οσα οξεα και να βγαλει το ph δεν πεφτει.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-09-12, 20:44
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Tα empire ειναι ακριβα διοτι ειναι δυσκολα ψαρια στην αναπαραγωγη οποτε δεν υπαρχει μεγαλο στοκ σε breed και τα περισσοτερα ειναι wild caught.
Aν ειναι amano οι γαριδες πιθανοτατα δεν θα εχουν προβλημα,τα cpd σιγουρα δεν θα εχουν προβλημα,αλλα δεν θα νιωθουν και ανετα απεναντι στις empire.
Φυτα δεν πειραζουν.
Μια ενναλακτικη αντι για empire ειναι 2-3 ζευγαρια tateurndina ocellicauda και μια ενναλακτικη για τις αθερινες ειναι 10 ατομα pseudomugil furcatuς ή 12-14 ατομα pseudomugil gertrudae.
Παντα για νερο βρυσης μιλαμε...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-09-12, 20:57
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κουβας δε συμφερει, ενα βαρελακι απο αυτα για τις ελιες ειναι καλυτερα.
Παιρνεις ενα εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο, το γεμιζεις μονο τυρφη (σε καποια καλτσα η τουλι) και το αφηνεις να τρεχει για 4-5 μερες (αναλογα την ποιοτητα της τυρφης, το νερο, τις σκληροτητες κτλ κτλ κτλ)
Το να το ριξεις απλα μεσα στο νερο δεν κανει σχεδον καθολου δουλεια, πρεπει να ανακυκλωνεται ωστε να κατεβασει τις σκληροτητες διαφορετικα οσα οξεα και να βγαλει το ph δεν πεφτει.
Ναι το πιασα, διαβασα το post που ειπε ο φιλος προηγουμενως... Εσυ τι προτεινεις απ τις δυο επιλογες ψαροσυνθεσης που προανεφερα με βασει τα κρητηρια που εθεσα στο τελος... Την πρωτη να φανταστω?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα empire ειναι ακριβα διοτι ειναι δυσκολα ψαρια στην αναπαραγωγη οποτε δεν υπαρχει μεγαλο στοκ σε breed και τα περισσοτερα ειναι wild caught.
Aν ειναι amano οι γαριδες πιθανοτατα δεν θα εχουν προβλημα,τα cpd σιγουρα δεν θα εχουν προβλημα,αλλα δεν θα νιωθουν και ανετα απεναντι στις empire.
Φυτα δεν πειραζουν.
Μια ενναλακτικη αντι για empire ειναι 2-3 ζευγαρια tateurndina ocellicauda και μια ενναλακτικη για τις αθερινες ειναι 10 ατομα pseudomugil furcatuς ή 12-14 ατομα pseudomugil gertrudae.
Παντα για νερο βρυσης μιλαμε...
Ωραια κι αυτα, αλλα θα υπαρχουν στο εμποριο? μονο στο national geogaphic τα χω δει .. Θα τα ψαξω ομως κι αυτα ή θα ρωτησω κι εδω.. Με βοηθησες πολυ παντως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 27-09-12 στις 20:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-09-12, 21:00
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ολα υπαρχουν...
Οτι προταση σου εχω κανει ειναι απολυτα εφικτη και βιοτοπικη και βρυσατη.
Pseudomugil ειδα στον NIDAL - Αnimal station και σε κανα 2 πετσιτυ,Tateurndina θα βρεις ισως απο γεννα εδω μεσα αλλα φερνουν συχνα και καταστηματα,ισως να εχει ο Σταυρος στην Αβυσσο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
110 λιτρα συνδιασμος ψαριων ? zweet Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 27-09-10 00:33
συνδιασμος ψαριων dimitrios Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 23-09-10 16:29
Συνθεση ψαριων-Ασια Raven Γλυκό νερό - Γενικά 6 21-10-08 14:12
συνδιασμος ψαριων mixalis Γλυκό νερό - Γενικά 10 19-09-08 13:08
ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ Efi Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-01-07 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11655 seconds with 14 queries