Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-06, 17:23
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Συμβίωση θηλυκών μονομάχων

Έχω προβληματιστεί λίγο με το συγκεκριμένο θέμα...

Όπως ξέρετε οι περισσότεροι, έχουμε φτιάξει ένα dripping system για να μπορούμε να έχουμε πολλούς διαφορετικούς μονομάχους χωρίς να γεμίσουμε το σπίτι δεκάδες μικρά ενυδρειάκια. Στην πορεία της λειτουργίας του προέκυψε ότι μάλλον είναι λάθος να κρατάμε αρσενικά και θηλυκά μαζί στο dripping system. Όσες απόπειρες ζευγαρώματος κάναμε όσο ήταν μαζί δεν πέτυχαν. Με το που απομακρύναμε τις θηλυκές και ξαναπροσπαθήσαμε, είχαμε επιτέλους την πρώτη μας γέννα. Επίσης τώρα πλέον όλοι μας οι αρσενικοί κάνουν συνέχεια φωλιές ενώ πριν είχαν σταματήσει.

Έτσι λοιπόν καταλήγουμε στο εξής πρόβλημα. Αν οι αρσενικοί και οι θηλυκές δεν πρέπει να είνα στο ίδιο νερό και αν όντως οι θηλυκές από διαφορετικές γέννες δεν μπορούν να σιμβιώσουν αρμονικά όπως έχει παρατηρήσει η Μάριελ, θα πρέπει να κρατάμε και τις θηλυκές μας χωριστά. Δηλαδή πάλι καταλήγουμε στα πολλά μικρά ενυδρεία ή σε ένα ακόμα dripping system? Too much! Από την άλλη, ο Ηλίας έλεγε προχθές ότι έχει σε 100 λίτρα 7 διαφορετικές θηλυκές (που δεν είναι από την ίδια γέννα).

Χθες πήραμε 2 καινούριες θηλυκές από την Μάριελ (από διαφορετική γέννα). Για δοκιμή βάλαμε τη μία μαζί με τη σακούλα στο 60 λιτρο που βρίσκεται μόνη της η θηλυκιά hm που μόλις γέννησε, ωστε να δούμε αντιδράσεις. Η hm στριφογυρνούσε τη σακούλα με τη μικρή με μάλλον έντονα απειλιτικές διαθέσεις, οπότε δεν επιχειρήσαμε να τις αφήσουμε μαζί. Ετοιμάσαμε λοιπόν ένα 20λιτρο, φτιάξαμε και ένα χώρισμα με τρύπες και βάλαμε τις 2 μικρές εκεί. Μετά από λίγη ώρα, φάνηκε ότι το χώρισμα δεν ήταν αξιόπιστο γιατί τις βρήκαμε μαζί, στην ίδια πλευρά του ενυδρείου. Πρόβλημα? Μηδέν! Απόλυτα ειρηνική συνύπαρξη! Να υποθέσω ότι έτυχε? Μήπως επειδή είναι και οι 2 μικρές?

Sorry που σας ζάλισα με τόσες λεπτομέρειες, αλλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη... Και αναρωτιέμαι, όλοι οι εκτροφείς τι κάνουν άραγε με το θέμα? Ξέρει κανένας? Δώστε καμιά ιδέα γιατί δεύτερο dripping δεν χωράει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-06, 18:50
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

εγω γενικα δεν εχω καλες εμπειριες επι του θεματος...οταν πρωτοεφερα πολλες θηλυκες μετα τη γερμανια και τις ειχα βαλει ολες στο ενυδρειο του καρφουρμεκτος απο μικροσκισιματα στις ουρες(οχι τιποτα σημαντικο)παρατηρησα το εξης(και το επιβεβαιωσα και με αλλα ατομα που κραταγαν τις θηλυκες μαζι)η παρουσια των αλλων θηλυκων τις στρεσαρε σε τετοιο βαθμο που αναστελλοταν η παραγωγη βλεννης στο σωμα τους κανοντας τες ευαλωτες σε ασθενειες.

επισης η Celda οταν δοκιμασε να βαλει 2 θηλυκες μαζι(και οι 2 δικες μου αλλα απο αλλη γεννα)βρηκε τη μια σκοτωμενη...λαθος...τωρα που το ξανασκεφτομαι η μια ηταν σε γεννηστρα απλα πηδηξε μονη της εξω.
αν προκειται για θηλυκες που δε θελουμε να ρισκαρουμε να τις χασουμε θα'λεγα να κρατουνται χωριστα.

οι περισσοτεροι εκτροφεις στο εξωτερικο τις κρατανε χωριστα.για το ντριπ δεν ειμαι σιγουρη...ηθελα να ψαξω στο bettas4all να δω τι γινεται,αλλα επειδη εχει μπλοκαρει προσωρινα(λογω πολλων επισκεπτων)δεν εχω μπορεσει να το κοιταξω ακομα,θα το δω ομως και θα σας πω (μπορειτε βεβαια κι εσεις να κανετε ποστ με ερωτηση μολις ξεμπλοκαρει)
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-06, 18:56
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

Παράθεση:
εχει πμλοκαρει προσωρινα(λογω πολλων επισκεπτων)δεν εχω μπορεσει να το κοιταξω ακομα,θα το δω ομως και θα σας πω (μπορειτε βεβαια κι εσεις να κανετε ποστ με ερωτηση μολις ξεμπλοκαρει)
για αυτο δεν μπορω να μπω και εγω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-06, 19:06
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπερα.Πολυ ενδιαφερον θεμα ανοιξαμε. Λοιπον ειχα δοκιμασει και στο παρελθον να εχω πολλες θηλυκες μαζι . Ποτε δεν ειχα προβληματα. Πιστευω οτι αν υπαρχουν αρκετα λιτρα και καλες συνθηκες τα ψαρια θα ζουν αρμονικα.Για παραδειγμα, αν βαλεις 5 θηλυκες μαζι σε 20 λιτρα θα σκοτωθουν μεχρι να βρεθουν τα ψαρια σε μια ιεραρχεια με βαση το μεγεθος,την ηλικια και την επιθετικοτητα. Εγω δεν εχω παρατηρησει σοβαρη επιθετηκοτητα εκτος απο κατι ψευτοκαβγαδες. Βεβαια οταν θελω να ζευγαρωσω καποια απο αυτες την βαζω μονη της για να μπορω να την παρατηρω καλυτερα. Η μονη περιπτωση που υπαρχει λιγο ενταση παραπανω ειναι στην αρχη και στο τελος του καλοκαιριου{δεν ξερω γιατι, μπορει να ειναι η περιοδος που ζευγαρωνουν στη φυση και οι ορμονες να χτυπανε κοκκινο}
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-06, 21:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εμενα οι καμμια 10ρια θηλυκες που φιλοξενω προσωρινα λογω ελλειψης χωρου της Μαριελ, σε ενα σαμπ 100 περιπου λιτρων με φυτα (οχι πολλα), πανε μια χαρα.

Πριν αμετρητα χρονια που ειχα κανει μια (και ποτε δευτερη) αναπαραγωγη μονομαχων, θυμαμαι οτι οι θηλυκιες επισης μεγαλωναν ολες μαζι χωρις προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-06, 22:22
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Όπως προανέφερε η Μάριελ, η δική μου εμπειρία δεν ήταν η καλύτερη...φόνος προμελετημένος.

Δεν ξέρω εαν εχει να κάνει με τον χώρο ή με τον χαρακτήρα κάθε ψαριού αλλα δεν θα το επιχειρούσα. Αυτο που θα με ενδιέφερε όμως είναι να απαντηθεί το ερώτημα - εάν γίνεται - για το τι κάνουν οι εκτροφείς!!!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-06, 23:05
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Συμβίωση

Από τη μικρή προσωπική εμπειρία που έχω, από όσα έχω διαβάσει, έχω συζητήσει και έχω ακούσει, νομίζω ότι:
Οι θηλυκιές μιας γέννας, από τη στιγμή που θα γεννηθούν εάν παραμείνουν μαζί ΣΥΝΕΧΩΣ, μπορούν να συμβιώσουν χωρίς προβλήματα, αρκεί να είναι κατάλληλα τα λίτρα και όλες οι άλλες παράμετροι του ενυδρείου, να είναι φυτεμένο και να έχει ήσυχο νερό. Εξαίρεση αποτελούν οι δύστροπες, με επιθετικό χαρακτήρα.
Από τη στιγμή που κάποια από αυτές χωριστεί για κάποιο λόγο και βρεθεί μόνη της, δεν μπορεί να ξανασυγκατοικήσει με άλλη (το έχω δοκιμάσει μερικές φορές και επιβαιβεώθηκε 100%). Και αυτό μάλλον είναι ο κανόνας, στον οποίο φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Τώρα, σχετικά με τη συμβίωση στο ίδιο νερό (όχι ενυδρείο, ...νερό) αρσενικών και θηλυκών, μάλλον δεν ισχύει το παραπάνω που αναφέρθηκε, γιατί και στα δικά μου το έχω δοκιμάσει και μάλλον είχε τα αντίθετα αποτελέσματα. Οι αρσενικοί κάνουν συνεχώς φωλιές και μάλιστα μεγάλες. Καταλάβαινα ότι μυρίζουν τις θηλυκιές και αυτό τους τσιτώνει (θετικά). Και τώρα που τα έχω όλα ανάκατα στα Bettas Multi System (...by filoxenos ), συμβαίνει το ίδιο. Βασική προυπόθεση όμως, να μην βλέπονται.
Σε λίγες ημέρες θα παρουσιάσω και το συστηματάκι που έφτιαξα και θα τα δείτε.
Τώρα, σχετικά με τα ζευγαρώματα, πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται σε ξεχωριστό φυτεμένο ενυδρείο (40-60 λίτρα), με ταυτόχρονη μεταφορά των ψαριών εκεί. Και αφού γίνει και ολοκληρωθεί η πράξη, επιστροφή πάλι στο σπίτι τους. Και όσο για τις κάποιες δυσκολίες σε κάποια ζευγάρια, ε... βρε παιδιά, δεν ζευγαρώνουν όλα τα ψάρια μεταξύ τους και όποτε εμείς θέλουμε...
Εξάλλου το ίδιο δεν συμβαίνει και με τους ανθρώπους ή άλλα ζώα στη φύση?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-06, 00:14
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

θηλυκες ιδιας γεννας εινια αποδεδειγμενο οτι ζουν μαζι χωρις προβλημα.οπως ομως πολυ σωστα ειπε ο Ντινος κι εγω ειχα ξεχασει ν'αναφερω πριν,ειναι οτι πολλες φορες αν βγαλεις μια θηλυκια για γεννα,οταν επιστρεψει στο ενυδρειο με τις αδερφες της μπορει να δεχτει επιθεση.

οταν τωρα προκειται για θηλυκες διαφορετικης γεννας,ειναι πολλη επιφοβη η κατασταση...το ρισκαρεις?εγω προσωπκα πλεον οχι...ειδικα οταν ειναι θηλυκες που σκοπευω να χρησιμοποιησω σε γεννα.
και δεν ειναι θεμα μεγεθους ενυδρειου,γιατι ακομα και σε μεγαλο πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με λιγες θηλυκες υπηρχε προβλημα...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-06, 19:21
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Μετα απο γεννα ναι μπορει να δεχτει επιθεση αλλα οχι μεχρι θανατου. Τουλαχιστον οχι στις δικες μου αφου μετα την γεννα παει παλι μαζι με τις αλλες. Τωρα γενικα με το ολο ερωτημα, μηπως παιζει σημαντικο ρολο ο τροπος που εχουν μεγαλωσει τα ψαρια? Θελω να πω οτι αν μετα την γεννα μεινουν και μεγαλωσουν ολες μαζι μεχρι την ενηληκιωση τους μηπως δεν ειναι τοσο επιθετικες σε αντιθεση με αυτες που εχουν μεγαλωσει μονες η με λιγες μαζι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-06, 23:51
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δε νομιζω,οταν προκειται για θηλυκες διαφορετικης γεννας παιζει ρολο κυριως η προσωπικοτητα του καθε ψαριου(δυστυχως-ευτυχως στους μονομαχους δεν υπαρχει ενα προτυπο συμπεριφορας,αλλα οι αντιδρασεις διαφοροποιουνται αναλογα με το καθε ψαρι)

εκτος απο την κλασσικγ pecking order που δημιουργειται μετα απο καυγαδακια(ευρεση σειρας ισχυος των θηλυκων)και που σε γενικες γραμμες ειναι ακινδυνη.αυτο που μπορει να επηρεασει αρνητικα τις θηλυκες και να τις οδηγησει σε μειωση παραγωγης του προστατευτικου στρωματος της βλεννας στην επιφανεια του σωματος τους,ειναι η απλη παρουσια αλλων θηλυκων(συν ανταγωνισμος για τροφη,ζωτικο χωρο κτλ)

ολα αυτα βεβαια δε σημαινουν οτι με τιποτα οι θηλυκες δεν μπορουν να διατηρηθουν μαζι στο ιδιο ενυδρειο.απλα θελει πολλη προσοχη,κατα προτιμηση εισαγωγη ολων των θηλυκων μαζι και διατηρηση τους σε γκρουπακι οχι μικροτερο των 3-4(ετσι μοιραζεται η επιθετικοτητα τους).
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-05-06, 00:45
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

εγώ όταν έψαχνα για θυληκιά πριν κανα 2 χρόνια για να κάνω την πρώτη μου αναπαραγωγή είχα βρει 3-4 και τις έβαλα μαζί σε 120 λίτρα. η μία απο αυτές δεν μπορούσε να συμβιώσει με καμία άλλη θυληκιά. τις τσιμπούσε και τις κυνηγούσε όλες. αναγκάστηκα να την απομονώσω γιατί αλλιώς δεν γινότανε. φαντάζομαι ότι ήταν θέμα χαρακτήρα.
όταν είχα μια γέννα με καμιά 30 ψαράκια τα είχα όλα μαζί και προσπαθούσα να ξεχωρίσω τα αρσενικά. όσο μεγάλωναν , μόλις έβλεπα κάποιο λιγάκι μεγαλύτερο απο τα άλλα το ξεχώριζα νομίζοντας ότι είναι αρσενικό. στην πορεία έβλεπα ότι κάποια μεν βγαίνανε αρσενικά αλλα και κ΄ποια άλλα ήταν θυληκά. ενώ λοιπόν πριν τα χωρίσω όλα πήγαιναν καλά στο ενυδρείο , όταν ξαναγύρισα τις θυληκές μέσα κυνηγούσαν τις άλλες και αναγκαζόμουνα να τις έχω μόνες. ήταν και λιγάκι πιο μεγαλώσωμες απο τις άλλες και δεν μπορούσα να τις αφήσω μέσα.
καταλήγοντας λοιπόν έχω να πώ ότι ναι μέν έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού αλλα έχει να κάνει και με τις συνθήκες. γι αυτό το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βάζουμε μεν μαζί θυληκές αλλα με προσοχή. όποτε βλέπουμε επιθετική συμπεριφορά τις απομονώνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-06, 00:58
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες όλες τις απαντήσεις σας με μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν μπορώ να πω ότι κατέληξα σε στάνταρ συμπέρασμα (επειδή από ότι φαίνεται δεν υπάρχει), αλλά θεωρώ ότι τουλάχιστον είναι πολύ χρήσιμο που μαζεύτηκαν τόσες γνώμες/εμπειρίες για το θέμα σε ένα σημείο.

Υ.Γ. Ψέμματα, έβγαλα ένα συμπέρασμα: είναι να μην πέσεις σε.. στρίγκλα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-05-06, 01:05
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

μακριά απο άδικο και απο κακιά γυναίκα που λέει και το λαϊκό άσμα....!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβίωση ενηλίκων και μωρών γκάπυς pStathis Ζωοτόκα 2 23-11-05 14:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09309 seconds with 13 queries