Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-06, 12:22
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation Ζευγαρωμα!

Αυτή τη στιγμή, ζευγαρώνει το 1 από τα 2 ζευγάρια Μονομάχων που έχω !
Το θέαμα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !
Κρίμα που δεν έχω τη μηχανή για φωτογραφίες...
Μάριελ, βοήθειααααα.... (για από 'δω και πέρα)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-06, 13:19
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

συγχαρητηρια !!!!οντως ειναι μαγικο το θεαμα!!ποιο ζευγαρι ειναι?

λοιποιν,μολις τελειωσουν,βγαλε τη θηλυκια κι ασε το φως συνεχεια ανοιχτο.εχεις παρει microworms απο το συλλογο?ξεκινα κι απο τωρα προσπαθειες να εκκολαψεις αρτεμιες,γιατι συνηθως τις πρωτες φορες κατι δεν παει καλα,οποτε καλο ειναι να πειραματιστεις λιγο στην αρχη
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-06, 19:00
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
συγχαρητηρια !!!! οντως ειναι μαγικο το θεαμα!! ποιο ζευγαρι ειναι? λοιποιν, μολις τελειωσουν, βγαλε τη θηλυκια κι ασε το φως συνεχεια ανοιχτο. εχεις παρει microworms απο το συλλογο? ξεκινα κι απο τωρα προσπαθειες να εκκολαψεις αρτεμιες,γιατι συνηθως τις πρωτες φορες κατι δεν παει καλα,οποτε καλο ειναι να πειραματιστεις λιγο στην αρχη
Ο δικός σου αρσενικός με την μεγάλη-κόκκινη θηλυκιά που μου έδωσες.
Η διαδικασία κράτησε μιάμιση ώρα περίπου και νομίζω ότι μέτρησα χονδρικά, καμιά 250αριά κάτασπρα αυγά, να βάζουν στη φωλιά. Τα πιο πολλά τα μάζεψε η θηλυκιά από κάτω... Μετά όμως, την έκανε του... αλατιού! Ετσι την έβγαλα αμέσως και τώρα ξεκουράζεται μόνη της στο 15άρι, γιατί με την αδελφή της, την μικρή-μπλε, μόλις βρεθήκανε μαζί, ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝΕ ! Τέτοιο δάγκωμα δεν έχω ξαναδεί ! Οσο για τη μικρή, αναγκάστηκα να χωρίσω το 12άρι του Κλαύδιου στη μέση και την έβαλα εκεί.
Τώρα, από αρτέμια ξέρω. Εχω κάνει αρκετές φορές με επιτυχία. Μicroworms δεν έχω. Μόνο αρτέμια δεν κάνει?
Το μεγαλύτερο πρόβλημα πάντως είναι που θα βάλω τον αρσενικό σε λίγες μέρες. Μάλλον θα αναγκαστώ να χωρίσω και το 15άρι, αλλά είναι δύσκολο, γιατί είναι 6γωνο...
Κάτι άλλο που παρατήρησα, η φωλιά που είχε κάνει ο αρσενικός πριν, ήταν μόνο καμιά 25αριά φυσαλίδες ! Πολύ μικρή... Και γι αυτό δεν περίμενα πως θα γινόταν η πράξη... Τελικά, έγινε !
Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να φάει τα αυγά ο κύριος?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 06-03-06 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-06, 19:20
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

ναι αν χαλάσουν ή δεν γονημοποιηθουν ......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-06, 19:34
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs
ναι αν χαλάσουν ή δεν γονημοποιηθουν ......
Μπορώ να κάνω κάτι για το πρώτο? (για το δεύτερο, φαντάζομαι ότι δεν μπορώ... )
Επίσης, να ταίσω τον κύριο ή όχι?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 06-03-06 στις 19:36
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-06, 19:35
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

νομίζω όχι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-06, 00:54
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δεν εχει σημασια το μεγεθος της φωλιας,μερικες φυσαλιδες αρκουν για να τοποθετησει τ'αυγα επειδη ειναι η πρωτη φορα τους,ενδεχεται καποια αυγα να ειναι αγονιμοποιητα(μη σωστος εναγκαλισμος,απελευθερωση σπερματος πολυ νωρις η πολυ αργα κτλ).αυτα θα φαγωθουν απο τον αρσενικο.επισης αν καποια πιασουν μυκητες θα τα φαει για να μην κολλησουν και τα υπολοιπα.
παντως με 250 μετρημενα αυγα μην ανησυχεις,ισα-ισα σε συμφερει να μην εκκολαφθουν ολα

μπορεις να δοκιμασεις να ριξεις λιγη τροφη.καποιοι αρσενικοι τρωνε,καποιοι αλλοι δε δεχονται τροφη οσο ειναι με τα μωρα.συνηθως αν απο την πρωτη μερα δε δεχτει,δε θα δεχτει οσο ειναι μεσα.αν τη φαει,ριχνε του λιγο 2 φορες την ημερα.

τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο?

α!και ταισε καλα τη θηλυκια.αν θες μπορεις να ριξεις και λιγες βιταμινες
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-06, 10:56
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια, καλή συνέχεια με το μεγάλωμα των μικρών! Μην περιμένεις πάρα πολλά αν είναι πρώτη φορά που γεννάνε (άλλωστε τι θα τα κάνεις τα πολλά )... Περιμένουμε φωτογραφίες...!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-06, 22:13
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Λοιπόν, συνέχεια στο σήριαλ και η κατάσταση έχει ως εξής:

1. Ο μικρός δεν έχει φύγει καθόλου από τη φωλιά, δεν έχει φάει τίποτα από χθες το μεσημέρι στις 1.00 (33 ώρες μέχρι τώρα), προσέχει συνέχεια τα αυγά και τα μαζεύει τακτοποιώντας τα στη φωλιά. Βέβαια, του έχουν ξεφύγει μερικά (καμιά δεκαριά νομίζω), τα οποία δεν τα είδε όσες φορές κατέβηκε κάτω, αλλά φαντάζομαι δεν πειράζει…
2. Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει φοβερά ταλαιπωρημένος και κουρασμένος. Βλέποντάς τον έτσι κουρασμένο, σκέφτομαι πόσο θα αντέξει ακόμα με φώτα αναμμένα, χωρίς φαΐ κλπ…
3. Επίσης, κάποιες στιγμές (αρκετά συχνά θα έλεγα) τινάζεται, κάνοντας κάτι σαν σπασμωδική κίνηση.
4. Παρατήρησα ότι η κοιλιά του είναι λίγο πρησμένη, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου ή να φαίνεται έτσι, λόγω του ότι έχει αδυνατίσει το υπόλοιπο σώμα του, εξ αιτίας της αποχής από το φαγητό.
5. ¶λλο πρόβλημα είναι ότι ανακάλυψα αρκετά πλανάρια στο ενυδρείο.
6. Επίσης το δάπεδο, θέλει καθάρισμα, αλλά δεν τολμώ να το κάνω, γιατί φοβάμαι μην χαλάσει η φωλιά. Φοβάμαι ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξω και λίγο νερό… Αλλά το αφήνω για αργότερα (ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα όσα μικρά βγουν…).
7. Τα αυγά παραμένουν στη θέση τους και εξακολουθούν να είναι άσπρα. Έτσι πρέπει να είναι το χρώμα τους μετά από σχεδόν 1,5 μέρα?
8. Θερμοκρασία στους 29 σταθερά…
9. Ύψος νερού = 20 πόντοι και χωρίς βυθό κάτω (σκέτο το γυαλί).
10. Ξεκίνησα σήμερα το μεσημέρι (Τρίτη) την καλλιέργεια αρτέμια και επειδή συνήθως, έτσι που την κάνω, μου παίρνει περίπου 3 ημέρες για να βγούνε τα μικρά, υπολογίζω ότι την Παρασκευή θα είναι έτοιμες για τάισμα. Μήπως θα είναι νωρίς? (με δεδομένο ότι όποια μονομαχάκια βγουν, αυτό μάλλον θα γίνει αύριο Τετάρτη).

Παιδιά, βοηθάτε λίγο την κατάσταση, γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει με Μονομάχους και δεν έχει βέβαια καμία σχέση με τα ζωοτόκα (πλάτυς και γκάππυς) που αναπαράγω…
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-06, 01:40
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Λοιπόν, συνέχεια στο σήριαλ και η κατάσταση έχει ως εξής:

1. Ο μικρός δεν έχει φύγει καθόλου από τη φωλιά, δεν έχει φάει τίποτα από χθες το μεσημέρι στις 1.00 (33 ώρες μέχρι τώρα), προσέχει συνέχεια τα αυγά και τα μαζεύει τακτοποιώντας τα στη φωλιά. Βέβαια, του έχουν ξεφύγει μερικά (καμιά δεκαριά νομίζω), τα οποία δεν τα είδε όσες φορές κατέβηκε κάτω, αλλά φαντάζομαι δεν πειράζει…
2. Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει φοβερά ταλαιπωρημένος και κουρασμένος. Βλέποντάς τον έτσι κουρασμένο, σκέφτομαι πόσο θα αντέξει ακόμα με φώτα αναμμένα, χωρίς φαΐ κλπ…
3. Επίσης, κάποιες στιγμές (αρκετά συχνά θα έλεγα) τινάζεται, κάνοντας κάτι σαν σπασμωδική κίνηση.

μηπως πεφτει κανενα αυγο πανω του?εμενα συνηθως τοτε το κανουν αυτο.

4. Παρατήρησα ότι η κοιλιά του είναι λίγο πρησμένη, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου ή να φαίνεται έτσι, λόγω του ότι έχει αδυνατίσει το υπόλοιπο σώμα του, εξ αιτίας της αποχής από το φαγητό.

πολυ πιθανον να εχει φαει τα αγονιμοποιητα η χαλασμενα αυγαγι'αυτο τη βλεπεις φουσκωμενη

5. ¶λλο πρόβλημα είναι ότι ανακάλυψα αρκετά πλανάρια στο ενυδρείο.
6. Επίσης το δάπεδο, θέλει καθάρισμα, αλλά δεν τολμώ να το κάνω, γιατί φοβάμαι μην χαλάσει η φωλιά. Φοβάμαι ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξω και λίγο νερό… Αλλά το αφήνω για αργότερα (ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα όσα μικρά βγουν…).

μην πειραξεις τιποτα οσο ειναι μεσα ο πατερας.αφου τον βγαλεις και παλι οχι τις πρωτες μερες

7. Τα αυγά παραμένουν στη θέση τους και εξακολουθούν να είναι άσπρα. Έτσι πρέπει να είναι το χρώμα τους μετά από σχεδόν 1,5 μέρα?

εισαι σιγουρος οτι δεν εχουν εκκολαφθει?μηπως απλα δεν το προσεξες?κανονικα θα επρεπε να εχουν ηδη εκκολαφθει και κοιταζοντας απο το ιδιο επιπεδο με αυτο των φυσαλιδων να βλεπεις μικρες ουρες να κρεμονται προς τα κατω



φωτο απο http://www.bettaterritory.nl

8. Θερμοκρασία στους 29 σταθερά…
9. Ύψος νερού = 20 πόντοι και χωρίς βυθό κάτω (σκέτο το γυαλί).

πολυ το'χεις το νερο.κανονικα θελει γυρω στους 13.για να καταλαβεις στους 20 πρεπει να το'χεις οχι νωριτερα απο τον μηνα....

10. Ξεκίνησα σήμερα το μεσημέρι (Τρίτη) την καλλιέργεια αρτέμια και επειδή συνήθως, έτσι που την κάνω, μου παίρνει περίπου 3 ημέρες για να βγούνε τα μικρά, υπολογίζω ότι την Παρασκευή θα είναι έτοιμες για τάισμα. Μήπως θα είναι νωρίς? (με δεδομένο ότι όποια μονομαχάκια βγουν, αυτό μάλλον θα γίνει αύριο Τετάρτη).

γιατι σου κανει τοσες πολλες μερες να εκκολαφθει??οχι,αν ειναι ετοιμες παρασκευη καλα ειναι.

Παιδιά, βοηθάτε λίγο την κατάσταση, γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει με Μονομάχους και δεν έχει βέβαια καμία σχέση με τα ζωοτόκα (πλάτυς και γκάππυς) που αναπαράγω…
......
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-03-06, 17:31
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation

Τι ωραία μέρα σήμερα !!! ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ !!!!!!
Μάριελ, σε ευχαριστώ πολύ για τις… οδηγίες! Αυτό με τα τινάγματα τελικά, νομίζω ότι ήταν το εξής: Αυτός, λόγω κούρασης, ήτανε σε μια ληθαργική κατάσταση (έτοιμος να κοιμηθεί) και λόγω του άγχους του για το έργο που είχε να επιτελέσει, δεν άφηνε τον εαυτό του να τον πάρει ο ύπνος..! Έτσι, πάνω που «λύγιζε», τιναζόταν και ξαναξυπνούσε ! (φαντασία, ε? )
Όσο για τις αρτέμιες, ή τα αυγά που έχω φταίνε, ή το ότι τα κάνω σε θερμοκρασία… κρύου δωματίου…
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Μία ώρα περίπου μετά το χθεσινοβραδινό μήνυμα, κοίταξα στο ενυδρείο και είδα ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΙΚΡΑ να… βυθίζονται προς τον πάτο! Ένα πράμα, σαν τον Τιτανικό βρε παιδί μου ! Ο κυριούλης, ορμούσε και τα βούταγε στο στόμα του , τα ανέβαζε πάνω στη φωλιά και τα έφτυνε, κολλώντας τα στις μπουρμπουλήθρες ! Έπαθα πλάκα με το σκηνικό !
Αυτό συνεχίστηκε όλη τη νύχτα και μέχρι τώρα, αυτό το βιολί γίνεται… Μερικά του έχουν ξεφύγει, έχουν πέσει κάτω και δεν κουνιούνται καθόλου.
Μάλλον αυτά δεν πρέπει να πρόλαβαν να δοκιμάσουν τι σημαίνει να ζεις και να μεγαλώνεις σε ενυδρείο, παρέα με τον φιλόξενο… Επίσης κάτω υπάρχουν και καμιά 20αριά αυγά...

2. Τώρα, από τα υπόλοιπα, μερικά είναι πολύ κινητικά και σχεδόν κολυμπάνε που και που, άλλα είναι τελείως ακίνητα στη φωλιά και άλλα απλώς βυθίζονται και μετά ανεβαίνουν μόνα τους στην επιφάνεια. Κάποια άλλα, απομακρύνθηκαν από τη φωλιά ψευτοκολυμπώντας και τα έχασα μέσα στα φυτά.

3. Η φωλιά έχει καταντήσει να είναι μερικές φυσαλίδες μόνο… Όμως δεν μπορώ να δω πόσα ψαράκια είναι γιατί υπάρχουν φυτά μέσα και ο κύκλος με το σωληνάκι που έχω βάλει για να την φτιάξει (αντί για ποτήρι) εμποδίζει το… μάτι! Εκτιμώ πάντως ότι είναι αρκετά πάνω από 50…

4. Το φιλτράκι που έχω μέσα το σταμάτησα μόλις είδα ότι κάποια άρχισαν να φεύγουν έστω και λίγο από τη φωλιά (ήταν 35 πόντους μακριά, στην άλλη γωνία του ενυδρείου, με πολύ μικρή ροή).

5. Ο πατέρας δεν έχει φάει τίποτα εδώ και 52 ώρες, δεν έχει ξεκουραστεί καθόλου (συνέχεια αναμμένο φως) και απορώ πόσο θα αντέξει… Αλήθεια, πόσο θα τραβήξει ακόμα αυτό?

6. Όταν θα έρθει η ώρα, σκέφτομαι να μην βγάλω τον πατέρα από το 50άρι, αλλά τα μικρά και να τα βάλω σε ένα άλλο 6λιτρο πλαστικό που έχω, το οποίο θα το έχω μέσα στο 50άρι (για θερμοκρασία) και να τους κάνω αλλαγές νερού περιοδικά. Τι είναι καλύτερο?

7. Τα μικρά θα μπορέσουν να φάνε αρτέμια από την αρχή ή πρέπει να πάρω καμιά τροφή σε υγρό? Είναι πάρα πολύ μικρά, με εξαίρεση καμιά δεκαπενταριά, που είναι πιο σκούρα και μεγαλύτερα (και πιο κινητικά).

8. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω σε αυτή τη φάση?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 08-03-06 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-03-06, 01:39
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή



αρα εγινες επιτελους χαζομπαμπας!!!!!


καποια απο αυτα που ειναικατω θα τα μαζεψει μονος του,τα αυγα που εχουν πεσει προφανως δε θα γονιμοποιηθουν ποτε.αυτο ομως ειναι μεσα στην ολη διαδικασια.

οταν τα μωρα εκκολαφθουν ο πατερας δε δινει πια τοση σημασια στη φωλια και την αφηνει σιγα-σιγαναχαλασει μονη της.

γενικα ειμαι κατα των φιλτρων στα ενυδρεια αναπαραγωγης...

μπορει σ'εμας να φαινεται κουραστικο,αλλα και στη φυση οι αρσενικοι εχουν προσαρμοστει γι'αυτη την οντως εξαντλητικη διαδικασια.απλα φροντισε μετα την απομακρυνση του να'χει την καλυτερη δυνατη περιποιηση.

με τιποτα μη μετακινησεις τα μωρα πριν τον ενα μηνα,βγαλε τον πατερα και βαλ'τον στο 6λιτρο μολις τα δεις να κολυμπανε μονα τους οριζοντια η να μπορουν να σταθουν μονα τους στη φωλια χωρις να πεφτουν και να απομακρυνονται απο αυτη.


αρτεμια μπορεις να δοκιμασεις να τους ριξεις λιγη(για να μη βρωμισει το νερο)δοκιμαστικα.αν δεις οτι τρωνε(γινονται πορτοκαλι οι κοιλιες τους)ριξε λιγη ακομα.αλλιως κανε αυτο το τεστ μεχρι να τα δειςνα τρωνε.υγρη τροφη οχι,δε θα τη φανε.

μολις βγαλεις τον πατερα κλεινε κανονικα το φως και να το αφηνεις περιπου 6-7 ωρες σπαστα για να μην αναπτυχθει αλγη.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-03-06, 12:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Τρίτη μέρα...

Συνεχίζοντας την περιγραφή της διαδικασίας, σήμερα Πέμπτη, έχουμε: (θυμίζω ότι το ζευγάρωμα έγινε την Καθαρά Δευτέρα το μεσημέρι στις 1.00, όταν εσείς πετάγατε χαρταετό… )

Το πρωί στις 8.00 που πήγα στο ενυδρείο να δω τι γίνεται, βρήκα μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΩΛΙΑ (και σε έκταση και σε ύψος) στη θέση των μερικών φυσαλίδων, που είχα αφήσει χθες το βράδυ..! Πρώτη φορά δημιουργείται τέτοια φωλιά στο ενυδρείο!. Σίγουρα κάτι έπαιξε ρόλο σ' αυτό και θα σας πω την εκτίμησή μου (Mariel, μην με , pleeeeeease…):

Όπως είχα αναφέρει, το ενυδρείο ήταν αρκετά βρώμικο, το νερό επιβαρημένο και ο πυθμένας χάλια. Χθες το βράδυ αργά, έκανα μετρήσεις και… τρόμαξα από το αποτέλεσμα! Νο2 σχεδόν στο 1 και Νο3 περίπου 50 (τεστ αμμωνίας δεν είχα…). Έτσι λοιπόν αποφάσισα και έκανα αλλαγή νερού και καθαρισμό βυθού. Η διαδικασία έγινε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και με το μαλακό… Έριξα και 6 ml (30 λίτρα νερό έχει το ενυδρείο) SERA TOXIVEC (δεσμεύει αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3, βαρέα μέταλλα, χλωραμίνες κλπ και λέει ότι ενδείκνυται για αραιές αλλαγές νερού) και έβαλα και λίγη Cabomba ακόμα.

Αποτέλεσμα: Χάλασε η μισή φωλιά (ήταν που ήταν και μικρή…), σκόρπισαν μερικά μικρά, ζωήρεψε αρκετά ο κυριούλης και άρχισε να τα μαζεύει μανιωδώς και τέλος, 4 τυχερά (…) Μονομαχάκια βρέθηκαν να κολυμπούν στην λεκάνη αλλαγής νερού, μετά από προσεκτική παρατήρηση με φακό… Φυσικά, μεταφέρθηκαν γρήγορα πάλι στη φωλιά, με τη χρήση μιας μεγάλης σύριγγας (χωρίς τη βελόνα) . Αυτή ήταν και η πρώτη τους εμπειρία με τον «έξω» κόσμο, με αποτέλεσμα: Διευρύνθηκε ο πνευματικός τους ορίζοντας… Εμπλουτίστηκαν με γνώσεις… Γνώρισαν το… διαφορετικό!… Για να δούμε πως θα «γράψει» στον ψυχισμό τους…

Στη συνέχεια, προσπάθησα να μετρήσω λέει, πόσα περίπου μικρά τριγυρίζουν στις φυσαλίδες (εδώ γελάνε… ). Φυσικά στάθηκε αδύνατον… Πάντως εκτιμώ ότι είναι πάνω από 50 και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν σχετική εμπειρία, τι αριθμοί μικρών έχουν βγει στις δικές τους κατά καιρούς γέννες? Αναφέρομαι στους τελικούς αριθμούς ψαριών που τελικά μεγάλωσαν… Και ο λόγος είναι και η στατιστική, αλλά και για να προετοιμαστώ για τη συνέχεια…

Κάτι άλλο που έχω απορία, είναι ότι βλέποντας το μέγεθος των μικρών, νομίζω ότι δύσκολα θα μπορέσουν να φάνε τις αρτέμιες που θα βγουν από την καλλιέργεια αύριο...

Τα φώτα σας παρακαλώ…
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 09-03-06 στις 18:05
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-03-06, 13:39
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Γεια χαρά και από μένα, καλή συνέχεια με τα μικρά σου! Συνήθως τα μικρά που μεγαλώνουν τελικά (που περνούν δηλαδή το στάδιο που ξεκινούν να κολυμπούν οριζόντια και αρχίζουν να τρώνε κανονικά αρτέμια) στις δικές μου γέννες είναι γύρω στα 20. Μάλλον κάπου τόσα θα πρέπει να περιμένεις κι εσύ, αφού δε θα καταφέρουν όλα να γεμίσουν τη νηκτικη τους κύστη για να κολυμπήσουν ελεύθερα και να τραφούν σωστά.
Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δε θα φάνε αρτέμια, κάνε το τεστ που σου είπε η Μάριελ για να δεις αν τρώνε, και καλό είναι να δοκιμάζεις με λίγη αρτέμια κάθε μέρα μέχρι τελικά να φάνε (όσο πιο γρήγορα ξεκινήσουν να τρώνε αρτέμια, τόσο καλύτερα ).
Σε αυτό το σημείο (όπου τα μικρά κολυμπούν οριζόντια και ξεκινήσουν την αρτέμια δηλαδή), μπορείς να προσθέσεις στο ενυδρείο μερικά σαλιγκάρια για να καθαρίζουν το βυθό από υπολείμματα τροφής, νομίζω βοηθάει πολύ στη διατήρηση της καλής ποιότητας του νερού.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-03-06, 21:26
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Mariel, θα ήθελα να μου πεις:
Αυτός ο αρσενικός με τη θηλυκιά που ζευγάρωσε, είναι από την ίδια γέννα? Δηλαδή αδέλφια? Και αν μπορείς, να βάλεις εδώ από μία φωτογραφία των γονιών τους.

Πάμε τώρα στη συνέχεια του σήριαλ…

Επιτέλους!
Επέστρεψε και η φωτογραφική μηχανή στη βάση της και έτσι αργότερα θα προσπαθήσω να σας δείξω και με εικόνες για το πώς έχουν τα πράγματα. Βέβαια, χάσαμε το καλύτερο κομμάτι του έργου, αλλά δεν πειράζει. Την επόμενη φορά, που θα είμαι και πιο οργανωμένος, θα τα δούμε όλα…!

Εχοντας λοιπόν μπει πλέον στο τέταρτο 24ωρο απ’ το ζευγάρωμα και δεύτερο από την εκκόλαψη των μικρών, όλο και λιγότερο τα βλέπω να πέφτουν απ’ την φωλιά. Αρκετά μάλιστα, κολυμπούν κανονικά και σουλατσάρουν γύρω της για λίγο και μετά κρύβονται πάλι στην αγκαλιά των φυσαλίδων…

Έχω την εντύπωση ότι ο πατέρας, ξεθεωμένος από την αϋπνία και τη συνεχή προσπάθεια, «τον πήρε» για λίγο τώρα το μεσημέρι, γιατί τον έβλεπα ακίνητο να στέκει αρκετή ώρα, κάνοντας πολύ μικρά διαλείμματα για να συμμαζέψει κάποιον «φυγά». Ξύπνησε για τα καλά όμως, όταν κατά τις 4.25 έγινε διακοπή ρεύματος και έσβησε το φως. Εκεί, άρχισε να τρέχει σαν τρελός για να καταλάβει τι συνέβη…

Όσο για τη μητέρα, αναρρώνει από τα δαγκώματα, κολυμπώντας μέσα στις βιταμίνες και σε χλιαρή, ελαφρά αλατισμένη «σούπα» από καλό φαΐ ! Ήδη άρχισαν να επουλώνονται τα σκισίματα και οι τρύπες των πτερυγίων και της ουράς και εκδηλώνει την ικανοποίησή της στέλνοντάς μου φιλάκια...

Ερωτήσεις:

1.Πότε πρέπει να χωριστεί ο πατέρας με αυτά τα δεδομένα?

2.Πόσο διάστημα περίπου μπορούν να μείνουν τα μικρά όλα μαζί χωρίς προβλήματα?

3.Σε πόσο διάστημα μπορεί ο συγκεκριμένος Μονομάχος να ξαναζευγαρώσει με άλλη θηλυκιά? (η αντίστοιχη ερώτηση ισχύει και για τη μητέρα…)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 10-03-06 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-03-06, 01:10
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ο αριθμος των μικρων ποικιλει πολυ...εγω(φημιζομαι για οχι πολλη τυχη)στις τελευταιες γεννες εχω πανω απο 30-40 μωρα που επιβιωνουν μεχρι την ενηλικιωση(και φυσικα αναπολω τις παλιες καλες μερες που ηξερα λιγοτερα και κατεληγα με λιγοτερα μωρα..... ).παντως στις πρωτες γεννες δεν επιβιωνουν παρα πολλα...

αν τα μωρα μπορουν να σταθουν μονα τους,εγω θα χωριζα τον πατερα αυριο.

μετα απο τουλαχιστον 2 βδομαδες(το ιδανικο ειναι 3-4)μπορουν να ξαναζευγαρωσουν.βεβαια αυτο εξαρταται και απο την κατασταση στην οποια θα ειναι μετα τη γεννα

το ποσο επισης θα μπορουν να μεινουν μαζι εξαρταται απο τα συγκεκριμενα ψαρια.μπορει να ειναι 6-12 βδομαδες,μπορει λιγοτερο μπορει περισσοτερο.παρατηρωντας τη συμπεριφορα τους θα μπορεσεις να το καταλαβεις μονος σου,θα δεις ποτε θ'αρχισει να γινεται πιο επιθετικη.παντως γενικα οι θηλυκες δεν εχουν προβλημα για οσο διαστημα κρατιουνται μαζι.

μπορει να φαινονται μικρα,αλλα σε εκπλησσει πως τρωνε και κυνηγανε δοκιμασε αυριο να τους ριξεις τροφη και πες μας αποτελεσματα.

εγω παλι με τα σαλιγκαρια μια ζωη προβλημα ειχα...δεν ξερω γιατι,αλλα μου ψοφαγαν αμεσως(δεν ηταν αυτα καλα?η εγω εκανα κατι λαθος??)ξερω οτι ειναι ευαισθητα,αλλα....οποτε σταματησα να τα χρησιμοποιω.


το ζευγαρι ειναι απο την ιδια γεννα.ιδου και οι γονεις





τη φωτο της θηλυκιας για καποιον περιεργο λογο δεν μπορω να τη βαλω εδω,σου στελνω το λινκ,ειναι σαν attachment εδω

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9445
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-03-06, 01:22
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Cool Και οι πρώτες Φωτογραφίες...

Να και οι πρώτες φωτογραφίες...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1stGenna_008.JPG
Εμφανίσεις:  661
Μέγεθος:  43,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1stGenna_010.JPG
Εμφανίσεις:  701
Μέγεθος:  79,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1stGenna_012.JPG
Εμφανίσεις:  676
Μέγεθος:  68,8 KB  
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 21-03-06 στις 16:36
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-03-06, 01:28
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

φοβερες οι φωτο!!!!!!πολυ λεπτομερειακες και τα μικρα φαινονται πολυ καθαρα!εγω για να τα κανω να φανουν πρεπει να μεγαλωσουν αρκετα πρωτα.... (ποτε ειπαμε θα'ρθεις επισκεψη να βγαλεις κι εδω μερικες )

απ'ο,τι βλεπω αυριο μπορεις χαλαρα να βγαλεις τον πατερα(και σημερα θα μπορουσες,αλλα βγαλ'τον για να'σαι σιγουρος αυριο
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-03-06, 01:33
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Talking


Θα τα πούμε από κοντά το Σάββατο στη συγκέντρωση.
Αυριο θα βάλω κι άλλες!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-06, 00:46
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

περιμενουμε καινεα σειρα απο φωτο
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-03-06, 02:04
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Φωτογραφίες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
περιμενουμε καινεα σειρα απο φωτο
- Εφτασεεεεεεεεεεεε...!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Bettas_Baby_06.JPG
Εμφανίσεις:  633
Μέγεθος:  30,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Bettas_Baby!!!_1.JPG
Εμφανίσεις:  650
Μέγεθος:  73,4 KB  
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 13-03-06 στις 10:44
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-03-06, 02:11
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

εχω μεινει αφωνη με τις φωτο.... θελω επειγοντως τη μηχανη σου

εβγαλες τον πατερα?δοκιμασες να ταισεις?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-03-06, 02:27
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Talking

Τάισα αρτέμιες σήμερα, και έγινε το εξής:
Δεν είδα τα μικρά να τρώνε, όμως ο στοργικός πατέρας - δεν θα το πιστεύεις! - άρπαζε καμιά δεκαριά στο στόμα του και τις μετέφερε γρήγορα στη φωλιά..!!!!!!!!! Με ΚΟΥΦΑΝΕ ! Αυτό έγινε 5-6 φορές...
Τώρα, υπάρχουν πάνω από 50 μικρά μέσα και μερικά από αυτά είναι αρκετά πιο μεγάλα από τα άλλα... Μα καλά, τόσο γρήγορα, διαφορές στο μέγεθος?
Επίσης όπως θα είδες, μερικά έχουν ελαφρύ χρώμα... (!?)
Ο πατέρας θα μείνει ακόμα λίγο μέσα...
Αυριο θα έχουμε και άλλες φωτό...


Υ.Σ.: ...Όσο για την φωνή σου, κάνε γαργάρες με αλατόνερο 0,2% (2 grm στο λίτρο), ανέβασε και τη θερμοκρασία κατά 3 βαθμούς και αύριο θα είσαι... περδίκι !
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 11-03-06 στις 02:36
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-03-06, 02:51
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

τ'αφηνω ασχολιαστο για τη φωνη!!!


δεν ειδες δηλ πορτοκαλι κοιλιες?ταιζε καθημερινα απο λιγο μεχρι ν'αρχισουν να τρωνε

εγω θα΄λεγα να βγαλεις τον πατερα,εχει κουραστει πολυ και δε χρειαζεται πια.ασε που προσπαθωντας να μαζεψει τα ολο και πιο ενεργητικα μωρα θα κουραζεται ολο και περισσοτερο κι αυτος.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-03-06, 13:22
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Cool Φωτογραφίες...

Ο κύριος θα βγει το βράδυ και επιτέλους (!) θα ξεκουραστεί...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Bettas_007.JPG
Εμφανίσεις:  652
Μέγεθος:  82,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Bettas_Baby_08.JPG
Εμφανίσεις:  653
Μέγεθος:  15,6 KB  
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 15-03-06 στις 22:38
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-03-06, 00:40
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up Αφαίρεση αρσενικού & καταμέτρηση μωρών:

Ηρθε το πλήρωμα του χρόνου λοιπόν και ο επιμελής και στοργικός πατέρας, αφού ολοκλήρωσε το έργο της πρώτης του γέννας, παρέδωσε την σκυτάλη για την συνέχεια... στην αφεντιά μου !

Βγήκε από το ευρύχωρο 50λιτρο εξουθενωμένος από την προσπάθεια και στριμώχθηκε (προς το παρόν φυσικά) σε 4 λίτρα φρέσκο, γεμάτο βιταμίνες νερό, για να μπορέσει να ανασυγκροτήση τις δυνάμεις του και να στοχαστεί το μέλλον...

Κατόπιν, μια μεγάλη επιχείρηση έλαβε χώρα στο δωμάτιο που φιλοξενεί το συγκεκριμένο ενυδρείο: Αφού πρώτα έγιναν οι κατάλληλες προετοιμασίες, βγήκε προσεκτικά με κανάτα, περίπου το 90% του νερού και μπήκε σε μεγάλη λεκάνη με έντονο δυνατό φως από πάνω, για να μπορώ να βλέπω τα μικροσκοπικά ψαράκια και να τα συλλαμβάνω με ποτηράκι ή μεγάλη σύριγγα (χωρίς την βελόνα φυσικά). Ο βυθός καθαρίστηκε με αναρρόφηση και το φρέσκο νερό μπήκε στο ενυδρείο, αραιώνοντας τις βλαβερές ουσίες που παραμόνευαν την υγεία των μικρών Μονομάχων...

Τα μικρά στη λεκάνη, συνελήφθησαν με την ανωτέρω διαδικασία και ξαναγύρισαν στην ασφαλή αγκαλιά του γνώριμου γι αυτά χώρου... Οσο για το κοντέρ του μετρητή? Αυτό σταμάτησε στο... 87 !
Ναι..! 87 μικρά Μονομαχάκια βρέθηκαν στη λεκάνη και εκτιμώ ότι μερικά ακόμη βρίσκονταν μέσα στα φυτά του ενυδρείου, κρυμμένα! Σύνολο δηλαδή, περίπου 100 ψαράκια ! Εύχομαι να ζήσουν όλα και να είναι υγιή (τα σκατούλια μου !)

Βέβαια, αυτό μου δημιουργεί ένα μικρό ευχάριστο πρόβλημα σε 2-3 μήνες περίπου, αλλά σκέφτηκα ήδη τη λύση και πιστεύω ότι μέχρι τότε θα μπορέσω και να την υλοποιήσω...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 12-03-06 στις 01:00
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-03-06, 02:56
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

εννοεις οτι εβαλες καινουργιο νερο στο ενυδρειο???
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-03-06, 11:19
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Cool

Ακριβώς. Το ενυδρείο τώρα περιέχει 20 λίτρα νερό (17 πόντους ύψος) και το μισό περίπου είναι φρέσκο.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-03-06, 15:10
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αααχ,μην τα κανεις κατι τετοια....τα μικρα σ'αυτη τη φαση ειναι υπερβολικα ευαισθητα στις αλλαγες νερου και πανω απο 10% αλαγη νερου δε συστηνεται.μακαρι να μην τα επηρεασει...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-03-06, 16:26
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Cool Αλλαγή νερού

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
αααχ,μην τα κανεις κατι τετοια....τα μικρα σ'αυτη τη φαση ειναι υπερβολικα ευαισθητα στις αλλαγες νερου και πανω απο 10% αλαγη νερου δε συστηνεται.μακαρι να μην τα επηρεασει...
Mariel μου, νομίζω ότι πιο σημαντικό είναι να βρίσκονται τα μικρά σε καλό περιβάλλον και σε νερό χωρίς προβλήματα και ανεβασμένες τιμές...
Εξάλλου πρόσεξα πάρα πολύ το πως θα κάνω την αλλαγή, δηλαδή, ένα μέρος από το νερό που έβγαλα, το ανάμιξα πάλι με το φρέσκο και μετά το έβαλα μέσα, πολύ αργά. Θερμοκρασία, σκληρότητες και ph ακριβώς ίδια.
Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα άμα γίνεται η διαδικασία σωστά, αντίθετα κάνει καλό...

Από deMetrIs (πμ): " τι κανουν τα μωρακια ?????????? "
- Μεγαλώνουν !
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Monomaxaki_04b.JPG
Εμφανίσεις:  658
Μέγεθος:  67,9 KB  
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 15-03-06 στις 22:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Temporalis(Chocolate Cichlid) ζευγαρωμα? nikits72 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 20-10-03 21:23
ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΒΕΤΤΑ 2 ASCCO1 Αναπαραγωγή 0 15-10-03 21:28
Ζευγαρωμα δισκων σε PetShop της θεσσαλονικης. mikenuke Δίσκοι 10 03-10-03 01:45
Πολλαπλό ζευγαρωμα kribensis sot-zoe Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 7 14-02-03 15:12
ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ PEARL GOURAMI newfish ¶λλα λαβυρινθόψαρα 0 23-12-02 14:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16940 seconds with 14 queries