Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-11, 15:51
lary7 Ο χρήστης lary7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Μονομαχος για αρχαριο!Λιγη βοηθεια

Καλημερα και καλως σας βρηκα!

Συντομα φιλος θα αγορασει νεο ενυδρειο και θα μου δωσει το παλιο του 18 λιτρων οποτε σκεφτηκα να παρω εναν μονομαχο, για πρωτη φορα. Εχω καποιες ερωτήσεις και θα ήμουν υπόχρεως αν μπορουσατε να μου απαντήσετε συνοπτικα!Είμαι σερβία για ταξίδι και εχουν πολυ καλες τιμες οποτε σκεφτομαι να πάρω απο εδώ οραγματα.

1)Τι φιλτρο να βαλω? Ο φιλος μου ειχε ενα με αεροαντλια αλλα κανει θόρυβο. Εχω και ενα αλλο μικρο βυθιζόμενο αλλα πιστευω θα προξενει μεγάλη κίνηση νερου, καμια πρόταση-φωτο απο φιλτρα για μονομάχους?

2)Θεσμοστάτη εχω 25W,τι χαλίκι ειναι καλο να αγορασω? Χοντρο -ψιλο-μέτριο?

3)Θα βάλω καποιο ξύλο για διακόσμηση, με φυτά τι παιζει? Το ενυδρείακι θα εχει εμμεσο φυσικο φωτισμο, χρειάζεται και λάμπα για να αναπτυχθουν τα φυτα?

4)Μονομαχο θα πάρω απο ελλαδα αφου το στρώσω. Σε ενα πετ-σοπ που πήγα για την ξαδέρφη μου είχαν κατι μονομάχους που δεν εδειχναν καλα, σαν ξεθωριασμενοι, ισως απο τον πολυ καιρο μέσα στα μικρα κουτάκια τους. Αξιζει να πάρω εναν απο αυτους? Υπαρχει περιπτωση με φροντιδα να επανελθει. Τους λυπηθηκα και αυτος ειναι ο λογος που αποφασισα να στησω ενυδριακη, εστω και προς το παρον ενα μικρο που βρήκα.

Αυτα προς το παρον, κάθε πρόταση για το τι αλλο πρέπει να προμηθευτώ είναι ευπρόσδεκτη. Εδω παντος οι τιμες τόσο απο ψάρια όσο και απο γυαλες κτλ είναι εντυπωσιακες. Θα φερω για τον φίλο μου γυαλα 40λτ με 19Ε, στην ελλάδα ζητάνε 25 για 18λτ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-11, 16:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lary7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω παντος οι τιμες τόσο απο ψάρια όσο και απο γυαλες κτλ είναι εντυπωσιακες. Θα φερω για τον φίλο μου γυαλα 40λτ με 19Ε, στην ελλάδα ζητάνε 25 για 18λτ!
αυτα ειναι,πεστα να τα ακουνε καποιοι που εχουνε τη δικαιολογια ετοιμη

τα 18 λιτρα για ενα μονομαχο εμενα μου φαινονται μια χαρα.στο βυθο μπορεις να βαλεις οτι χαλικι η αμμο θες αναλογα με το αν θες να το κανεις φυτεμενο η οχι.υπαρχουνε και αληθινα φυτα που δε χρειαζονται φυτεμα αλλα δενονται σε πετρες και ξυλα και ειναι μια χαρα.

φιλτρακι αν βρεις ενα μικρο που να εχει μικρη ροη(αν ειναι και ρυθμιζομενη ακομα καλυτερα)και χωρο για βιολογικο υλικο θασαι κομπλε.

οτι διακοσμητικο βαλεις κοιτα να μην εχει πολυ αιχμηρες ακρες η μυτες γιατι μπορει να σκισει τα πτερυγια του το ψαρι.και καλυτερα να αποφυγεις τα τεχνητα(ψευτικα) διακοσμητικα.

ολα αυτα προυποθετουνε οτι θα κανεις σωστο στρωσιμο του φιλτρου σου πριν βαλεις το ψαρι.καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-11, 19:22
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lary7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και καλως σας βρηκα!

Συντομα φιλος θα αγορασει νεο ενυδρειο και θα μου δωσει το παλιο του 18 λιτρων οποτε σκεφτηκα να παρω εναν μονομαχο, για πρωτη φορα. Εχω καποιες ερωτήσεις και θα ήμουν υπόχρεως αν μπορουσατε να μου απαντήσετε συνοπτικα!Είμαι σερβία για ταξίδι και εχουν πολυ καλες τιμες οποτε σκεφτομαι να πάρω απο εδώ οραγματα.

1)Τι φιλτρο να βαλω? Ο φιλος μου ειχε ενα με αεροαντλια αλλα κανει θόρυβο. Εχω και ενα αλλο μικρο βυθιζόμενο αλλα πιστευω θα προξενει μεγάλη κίνηση νερου, καμια πρόταση-φωτο απο φιλτρα για μονομάχους?"Δεν θυμαμαι μαρκα ή κατι αλλο, αλλα σε ενα Pet, μπορεις να αγορασεις ενα φιλτρακι με 15 ευρω και να κανεις μια αξιοπρεπη δουλεια!"

2)Θεσμοστάτη εχω 25W,τι χαλίκι ειναι καλο να αγορασω? Χοντρο -ψιλο-μέτριο? "Νομιζω εισαι οκ με 25w! Αν βαλεις υποστρωμα που να ευνοει τα φυτακια μπορεις να φυτεψεις κι ολας και...

3)Θα βάλω καποιο ξύλο για διακόσμηση, με φυτά τι παιζει? Το ενυδρείακι θα εχει εμμεσο φυσικο φωτισμο, χρειάζεται και λάμπα για να αναπτυχθουν τα φυτα? ... με σωστο φωτισμο θα αναπτυχθουν και θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα! γιατι με τον..εμμεσο φωτισμο που φανταζομαι οτι ειναι απο κανενα παραθυρο, θα εχεις ισως μακροπροθεσμα, οχι καλα αποτελεσματα!π.χ ανεπιθυμιτη αλγη ή ανεβασμα θερμοκρασιας.Να θυμασαι σε λιγα λιτρα, οι παραμετροι του νερου σου, αλλαζουν ευκολα!"

4)Μονομαχο θα πάρω απο ελλαδα αφου το στρώσω. Σε ενα πετ-σοπ που πήγα για την ξαδέρφη μου είχαν κατι μονομάχους που δεν εδειχναν καλα, σαν ξεθωριασμενοι, ισως απο τον πολυ καιρο μέσα στα μικρα κουτάκια τους. Αξιζει να πάρω εναν απο αυτους? Υπαρχει περιπτωση με φροντιδα να επανελθει. Τους λυπηθηκα και αυτος ειναι ο λογος που αποφασισα να στησω ενυδριακη, εστω και προς το παρον ενα μικρο που βρήκα. "αγορασε εναν απο εκει. χαρη του κανεις.. και πιθανοτατα να επανελθει η υγεια του συντομα!"

Αυτα προς το παρον, κάθε πρόταση για το τι αλλο πρέπει να προμηθευτώ είναι ευπρόσδεκτη. Εδω παντος οι τιμες τόσο απο ψάρια όσο και απο γυαλες κτλ είναι εντυπωσιακες. Θα φερω για τον φίλο μου γυαλα 40λτ με 19Ε, στην ελλάδα ζητάνε 25 για 18λτ!
"Στην Ελλαδα ειμαστε για κλαματα!το παιζαμε εξυπνοι τοσα χρονια και κοιτα που καταντησαμε!! Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια..."
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-11, 02:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα στα ειπανε οι φιλοι, ομως ας εχουμε και τη σκεψη οτι ειναι καλυτερα τα χρηματα μας να τα αφηνουμε σε ελληνικα χερια, εστω και αν πληρωνουμε λιγο πιο ακριβα (δεν μιλαμε για αισχροκερδιες).
Ετσι μπορουν να ξαγυρισουν στα χερια μας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-11, 03:06
lary7 Ο χρήστης lary7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Λοιπον επανερχομαι με τις εξελιξεις.

Αρχικα στηθηκε το ενυδρειο, τελικα ηταν μικροτερο απο το αναμενομενο (11-12λιτρα) αλλα ελπιζω να μην δημιουργησει προβλημα στο ψαρι.
Μπηκε χαλικι ενα ξυλαρακι και ενα φιλτρο το οποιο με πατεντα μειωσα την ροη, αργοτερα περιμενω ενα κααινουριο που ριχνει το νερο απο επανω σαν ντουζ.

Το ενυδρειο στρωθηκε με μπολι και λιγο τροφη μεσα οποτε προχωρησα στην αγορα και.......
...οπως ειπα πηρα ενα ψαρακι απο τα δοχεια, ολα εδειχναν μιζερα και διαλεξα ενα απο τα ποιο μιζερα. Με το που το εβαλα μεσα εδειχνε σαν να ειναι στα τελευταια του,κουνιοταν ελαχιστα, δεν μπορουσε να κρατησει πλευστοτητα και με τα 1000 ζορια πηγαινε στην επιφανεια. Μετα απο 5 μερες εχει πλεων στρώσει και δειχνει να κολυμπαει σε ολη την γυαλα χωρις προβληματα.
Το μονο θεμα ειναι πως δεν τον εχω δει ακομα να τρωει, ριχνω φαγητο(αποξηραμενα σκουλικια και κατι αλλα της sera ειδικο για betta) αλλα οση ωρα τον παρατηρω δεν τρωει τιποτα. Ισως τα τρωει μετα γιατι δειχνει καθε μερα να ειναι και ολο καλυτερα.


Να πω εδω παλι μια συγκριση, στο Βελιγραδι που πηρα τα πραγματα τους μονομαχους τους ειχαν μεσα στα διαφορα ενυδρεια με τα αλλα ψαρια και εδειχναν μια χαρα. Εδω παλι γιατι τους πετανε σε ενα κουτακι με 150ml νερου δεν το καταλαβαινω. Φυσικα εκει η εικονα απο τις γυαλες καμια σχεση, περιποιημενες με φυτα και ξυλα κτλ, καμια σχεση με την απογοητευτικη εικονα που ειδα στα εδω pet shop. Δεν διαφωνω πως καλο ειναι να στηριζουμε τους ντοπιους αλλα να ειναι συγκρισιμα οι υπηρεσιες και οι τιμες των προιοντων. Εδω σου πουλανε ενα μισοπεθαμενο ψαρι και σε διπλασια τιμη....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-11-11, 15:03
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Συμφωνώ ότι η αγορά στην Ελλάδα είναι ακριβή.
Όσον αφορά το ψαράκι σου είναι ακόμα η αρχή και γι' αυτό δέν τρώει.
Και αφού το βλέπεις κινητικό τότε είναι θέμα χρόνου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-11, 20:37
lary7 Ο χρήστης lary7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Επανερχομαι μετα απο αρκετες μερες με τις εξελιξεις.

1)Ο μονομαχος αν και αγοραστηκε σε σχεδον κωματωδη κατασταση(3 μερες δεν ετρωγε, με το ζωρι πηγαινε επιφανεια για να παρει αερα κτλ) απο τον πολυ καιρο στο 'ποτηρακι' τελικα επανηλθε πληρως. Κολυμπαει ολη μερα, εξερευνει συνεχως την γυαλα ενω η ουρα του που εδειχνε φαγωμενη στην μεση της αρχισε να μεγαλωνει κανωνικα(αρχικα ειχε σαν V σχημα).
2)Αγοραστηκε ενα java ferm, τελικα ισως λαθως επιλογη γιατι ειναι μεγαλο φυτο και βγαινουν οι ακρες εκτος γυαλας. Περιμενω παντως να δω πως θα παει το φυτο.
3)Το νερο ειναι μια χαρα απο της μετρησεις, αλλα στην επιφανεια μαζευεται κατι σαν στρωμα με φυσαλιδες.Δεν ξερω αμα ειναι απο τον ψαρη, αλλα η επιφανεια δεν ειναι καθαρη.
4) Τροφη του δινω φυλαρακια απο gappys το πρωι και αποξηραμενα bloodwarms το απογευμα. Τα δευτερα τα λατρευει.
5) Ολα δειχνουν πως τα πραγματα πανε μια χαρα, παραθετω φωτο απο την γυαλα, καθε παρατήρηση δεκτη. Μηπως γνωριζει τι ειναι το γλαστρακι στα δεξια, μου το εδωσε φιλος μου που εμεινε χωρις ψαρια και δεν ξερω τι φυτο ειναι!

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-11, 00:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

και το φυτο στο γλαστρακι ειναι ειδος fern ..*μου διαφευγει η ποικιλια*....το φιλτρακι ειναι ''στρωμενο"?? προτεινω να αντικαταστησεις την ογκωδη ριζα αυτη με μερικες πετρουλες κ με μια πιο μικρη .. μαζεψε και τα μεγαλα φυλλα της φτερης(fern) ολα μαζι και δεσε τα καπου θα δειξει πιο ωραια...καλη συνεχεια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-11, 00:18
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

το γλαστρακι βγαλτο αν εχει βαμβακι!το φυτο εννοειται αστο!

πολυ ωραιο γενικα!

καλη συνεχεια και απο μενα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-11, 11:54
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ωραίο το ενυδρειάκι σου, οι φυσαλίδες στην επιφάνεια είναι μάλλον φωλιά από τον μονομάχο σου. Καλή συνέχεια!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια σε Αρχαριο.... isaias1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 17 10-12-10 11:42
Λιγη βοηθεια για εναν μονομαχο pantelis91 Bettas 12 26-10-10 14:01
Το πρωτο μου ενυδρειο (βοηθεια σε αρχαριο) georot1981 Malawi 63 23-10-09 14:17
λιγη βοηθεια christine1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-12-08 14:05
Νεο μονομαχοενυδρειο.. Λιγη βοηθεια.. boom Bettas 8 24-04-08 10:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05723 seconds with 15 queries