Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-07-14, 21:51   #1
Νεος για αφρικανες
Babisrott
Junior Member
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος 28-07-14, 21:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδιά.ειχα γράψει πάλι πριν λίγες μερες για σκαλαρια.αλλα τελικα αποφάσισα ότι είναι λιγο δύσκολα ακόμα για εμένα σαν νεος.οποτε κατεληξα στις κιχλιδες Αφρικής που είναι εύκολες σε νερά και τα λοιπά.εχω ένα ενυδρειο 80x50χ50.μετα απο πολυ μελετη είδα πως μου αρέσουν τα εξής.1'o.b peacock cichlid.2'labicochromis cauruleus.3'aulonocara jacobfreiberg.kai 4'strawberry peacock cichlid.πιστεύω να τα έγραψα σωστα.εχω όμως μια απορία.αυτα μπορω να τα βαλω μαζι?και αν ναι πως?ενα απο το καθένα?η πανε 2-3 απο κάθε είδος?αν μπορείτε ριξτε μου τα φώτα σας γιατι με τόσο διάβασμα σε λιγο θα θέλω γυαλια.χαχαχα.
Εμφανίσεις: 7884
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-14, 21:56
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Μάλλον δεν θα τα αποφυγεις τα γυαλιά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-14, 22:02
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Δλδ?τι λάθος έχω σκεφτεί να κάνω?δεν μπορω να τα βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-14, 22:45
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου Μπάμπη,το σωστό είναι η σκέψη σου για το ποιά μπορείς να βάλεις μαζί και ανά πόσα το κάθε είδος.Το να διαβάζεις το προφίλ του κάθε ψαριού δεν θα σ' έβλαπτε.Ξεκινάω από το ότι το ενυδρείο σου είναι σχετικά μικρό για τα ψάρια που αναφέρεις γιατί χρειάζονται 1,50μ. μήκος περίπου.Απ' όσα ανάφερες μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι labidochromis caeruleus μιλώντας για την λίμνη Malawi και να προσθέσεις ακόμη ένα είδος που θα σου αρέσει ή να αντιπροτείνω αν δεν βάλεις τις προαναφερθέντες κιχλίδες να βάλεις pseudotropheus saulosi που τα αρσενικά είναι μπλε με ρίγες ενώ τα θηλυκά κίτρινα.Υπάρχουν και μικρές κιχλίδες στη λίμνη Tanganyika πολύ όμορφες και μ' ενδιαφέροντες χαρακτήρες.Θα σε συμβούλευα ν' ανοίξεις ένα θέμα για την ιχθυοσύνθεση του ενυδρείου σου αναφέροντας τις διαστάσεις του σε ενότητα της Αφρικής για να σου πούνε κι άλλοι '' Αφρικάνοι'' την άποψη τους.Εγώ θα κλείσω αυτό το post λέγοντας σου πως η Αφρική είναι μεγάλος έρωτας που δεν χορταίνεται!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-14, 22:55
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλησπερα κι απο εμενα!!εχεις λιγο μηκος για αυλονακαρες..αν θες να δοκιμασεις labidochromis η saulosi μια χαρα ειναι τα λιτρα σου..
βαλε 1 αρσενικο και 3 θυληκα.πολλες πετρες με κρυψωνες και ψιλη αμμο..

αυτα και ενα καλο φιλτρακι στα 800-1000 λιτρα την ωρα θα εισαι μια χαρα..

αλλιως το ξανακοιτας μηπως σου αρεσει κατι απο τανγκανικα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-14, 23:04
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την βοήθεια και θα το ψάξω με μικρότερες κιχλιδες όπως λέτε.απο φιλτρα έχω ένα εξωτερικο που είναι μάρκα BOYU.και γράφει αν θυμάμαι καλα για 750 l.εναν θερμαντηρα που θέλω σίγουρα πιο μεγάλο γιατι είναι 100w.και μια λαμπα uv.δεν ξέρω αν χρειάζομαι κάτι άλλο.εσεις θα μου πείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-14, 23:26
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Νεος για αφρικη

Γεια σας παιδιά και γνωστες της Αφρικής.θελω να ανοίξω ένα θέμα με την ψαροσυνθεση που με συμβουλεψε ο Πέτρος,και μάλλον καλα έκανε.έχω ένα ενυδρειο 80x50χ50.και θέλω να βαλω κιχλιδες,αν θέλετε μπορω να σας πω ποια μου αρέσουν και αν κάνουν για το ενυδρειο μου,αλλα καλύτερα θα ήταν να μου πείτε εσεις τι είναι καλύτερο,ποσα ειδη μπορω να έχω μέσα?και ποσα ψαράκια απο κάθε είδος?αμμο και πέτρες θα μάζεψω απο θάλασσα αυτές τις μερες,περιμένω τις απαντήσεις σας που θα με βοηθήσουν πολυ,ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-14, 08:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Φίλε Μπάμπη
από τη λίμνη Malawi μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου ένα είδος από τα σχετικά μικρά και πιο φιλήσυχα ψάρια της, ένα χαρέμι (1 αρσενικό + 3/4 θηλυκά) και θα είσαι μια χαρά.
Μερικές προτάσεις για να διαλέξεις πιο είδος θα βάλεις, είναι:
Labidochromis caeruleus

Labidochromis sp. "hongi"

Labidochromis sp. "perlmutt"

κάποια ποικιλία Cynotilapia zebroides (πρώην afra)
πχ "cobue"

Iodotropheus sprengerae

κλπ Υπάρχουν κι άλλες επιλογές αλλά τα βρίσκεις πιο δύσκολα.
Δεν πρότεινα Prseudotropheus saulosi γιατί αυτά που κυκλοφορούν είναι συνήθως υβρίδια και καλύτερα να μη μπλέξεις.

Διάβασε καλά για το στρώσιμο του ενυδρείου και τον κύκλο του αζώτου, βρες κάποιον φίλο να σε προμηθεύσει μπόλι όταν θα είσαι έτοιμος, προμηθεύσου υγρά τεστ για τις βασικές παραμέτρους (ΝΗ3, ΝΟ2,ΝΟ3, ph, kh,gh).
Βάλε ψιλή άμμο στο βυθό, πολλές ασβεστολιθικές πέτρες για να φτιάξεις κρυψώνες για τα ψάρια, γέμισε νερό +αντιχλώριο, βάλε μερικά ανθεκτικά φυτά (ανούμπιες, crinum, βαλισνέριες..)
και ξεκίνα................
Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε στη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-14, 09:39
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ κλεοβουλε για την βοήθεια.απο θάλασσα μπορω να πάρω αμμο και πέτρες σωστα?ειναι μικρο το ενυδρειο μου για να βαλω και άλλο είδος?η δεν πανε μαζι έτσι κ αλλιως?απο λίμνη tanganika είναι πιο μικρά,θα μπορούσα?το φιλτρο που έγραψα παραπάνω μου κάνει?το uv το φιλτρο να το βαλω?η είναι δυνατό πολυ και θα σκοτώνει τα βακτηρια?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-07-14, 09:56
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babisrott Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ κλεοβουλε για την βοήθεια.απο θάλασσα μπορω να πάρω αμμο και πέτρες σωστα?ειναι μικρο το ενυδρειο μου για να βαλω και άλλο είδος?η δεν πανε μαζι έτσι κ αλλιως?απο λίμνη tanganika είναι πιο μικρά,θα μπορούσα?το φιλτρο που έγραψα παραπάνω μου κάνει?το uv το φιλτρο να το βαλω?η είναι δυνατό πολυ και θα σκοτώνει τα βακτηρια?
1.κανει απο θαλασσα αρκει να εισαι σιγουρος οτι ειναι καθαρα εκει που θα μαζεψεις.
2.πανε μαζι αλλα υπολογισε και τις γεννες.μεχρι να τις δινεις θα εχεις υπερπλυθησμο.
3.απο τανγκανικα υπαρχουν επιλογες μικρων ψαριων.
4.το φιλτρο με μια αναζητηση που εκανα δειχνει ικανο.τουλαχιστον για την αρχη.αν μελοντικα δεις οτι δε καλυπτει,υπαρχουν φθηνες επιλογες.
5.το uv δεν χρειαζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-07-14, 10:03
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ωραία.θα ξεκινήσω με μέσα με αμμο και πέτρες σιγά σιγα.απο τανκανικα ψαράκια βρίσκω εύκολα?μπορω να βαλω πανω απο ένα είδος?και αν ναι απο κάθε είδος πρέπει να βάζουμε χαρεμι?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-07-14, 11:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babisrott Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ κλεοβουλε για την βοήθεια.απο θάλασσα μπορω να πάρω αμμο και πέτρες σωστα?σωστάειναι μικρο το ενυδρειο μου για να βαλω και άλλο είδος?κατά τη γνώμη μου το ενυδρείο σου είναι κατάλληλο για ένα μόνο είδος απ' αυτά τα ψάρια-μιλάω φυσικά για ενήλικα η δεν πανε μαζι έτσι κ αλλιως?...απο λίμνη tanganika είναι πιο μικρά,θα μπορούσα?από Tanganyika μπορείς να συνδυάσεις 2 είδητο φιλτρο που έγραψα παραπάνω μου κάνει?καλό φάινεταιτο uv το φιλτρο να το βαλω?δεν χρειάζεταιη είναι δυνατό πολυ και θα σκοτώνει τα βακτηρια?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babisrott Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία.θα ξεκινήσω με μέσα με αμμο και πέτρες σιγά σιγα.απο τανκανικα ψαράκια βρίσκω εύκολα?μπορω να βαλω πανω απο ένα είδος?και αν ναι απο κάθε είδος πρέπει να βάζουμε χαρεμι?
Εξαρτάται τι είδη θα διαλέξεις. Υπάρχουν πχ κοχυλόψαρα που μπαίνουν σε χαρέμι και πετρόψαρα σε ζευγάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-07-14, 14:15
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή ¶μμος για αφρικανικές κιχλιδες

Γεια σας παιδιά.να κάνω μια ερώτηση ακόμα.για τις κιχλιδες,μπορω να βαλω αμμο απο υλικα οικοδομών?αυτην που δίνουν σε τσουβαλια για όταν θες να κανεις τσιμέντο?ειναι χρώματα γκρι περίπου,και στο φιλτρο ,καλύτερα να αφήσω μέσα τα σφουγγαρια που έχει η να βαλω άνθρακα και υαλοβαμβακα?και κάτι τελευταίο.που βρίσκω αφρολεξ για τον πάτο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-14, 16:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babisrott Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδιά.να κάνω μια ερώτηση ακόμα.για τις κιχλιδες,μπορω να βαλω αμμο απο υλικα οικοδομών?αυτην που δίνουν σε τσουβαλια για όταν θες να κανεις τσιμέντο?έχω χρησιμοποιήσει και τέτοια αλλά θα έλεγα να προτιμήσεις θαλασσινήειναι χρώματα γκρι περίπου,και στο φιλτρο ,καλύτερα να αφήσω μέσα τα σφουγγαρια που έχει η να βαλω άνθρακα και υαλοβαμβακα? άνθρακα να βάλεις και να τον αφήσεις μέσα για καμιά δεκαριά μέρες, μετά τον βγάζεις. Ενυδρειακό βαμβάκι (filter wool) να βάλεις στο τελευταίο στάδιο φιλτραρίσματος για να κρατάει ότι ψιλό. Τα σφουγγάρια του φίλτρου σου αν δεν έχουν χαλάσει τα κρατάς και φυσικά βάζεις ενδιάμεσα όσο βιολογικό υλικό χωράει (ελαφρόπετρα,siporax,substrat,matrix κλπ). Όταν βγάλεις τον άνθρακα θα τον αντικαταστήσεις με τέτοιο βιολογικό υλικόκαι κάτι τελευταίο.που βρίσκω αφρολεξ για τον πάτο?
Αφρολέξ, όχι το απλό που τρίβεται(ζήτα το σαν Dow) θα βρεις σε μαγαζιά με υλικά οικοδομών ή σε Leroy, Practiker.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-07-14, 17:54
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστω κλεοβουλε.με καλυψες,μόνο στο θέμα του του φιλτρου μπερδευτηκα,ανάμεσα απο τα σφουγγαρια που έχει το φιλτρο μου πως να βαλω τα υλικα?δλδ να τα κοψω στην μέση και να τα βαλω?και η άμμος για πιο λόγο δεν κανει?απλα έλεγα γιατι είναι πιο σκούρα,θα έδειχνε πιο ωραία.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-07-14, 18:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Η άμμος από μάντρα έχει τύχει να μου πετρώσει.

Το φίλτρο σου δεν το ξέρω. Έχει καλαθάκια? Πόσα? Μόνο σφουγγάρια έχει μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-07-14, 18:28
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Το φιλτρο είναι atman at-f202 και λέει για 1200l/h.εχει δυο θήκες.μια πανω και μια κάτω με σφουγγαρια χρώματος μαύρα.θα χωράει μέσα οτιδήποτε άλλο εκτός σφουγγάρι?
-------------------------
Εσωτερικό αυτο το φιλτρο που λέω είναι.το λέω για να μην σε μπέρδεψε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Babisrott : 31-07-14 στις 18:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-07-14, 18:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Χρειάζεσαι εξωτερικό φίλτρο.
Μ' αυτό το φίλτρο δεν κάνεις δουλειά. Αυτό μόνο σαν βοηθητικό για την κυκλοφορία. Στην αρχή μπορείς να βάλεις στον κάτω κάδο, στη θέση του σφουγγαριού τον άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-07-14, 18:51
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Δεν σε κατατοπιστικα σωστα,το ενυδρειο που θα βαλω τελικα είναι 100 λιτρα.σε αυτο θα βαλω ένα χαρεμι μόνο με τανκανικα.μετα θα βαλω στο μεγάλο ενυδρειο που έχω εξωτερικο φιλτρο αλλα ψαράκια,δεν αποφάσισα ακόμα.για τα λιτρα μου δεν με καλύπτει αυτο το φιλτρο?μην αγοράσω και άλλο εξωτερικο.συγνωμη αν σε μπερδεψα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-07-14, 19:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ε πως να μη μπερδευτώ
Για 100άλιτρο εντάξει είναι. Στην αρχή όπως είπα με τον άνθρακα για καμιά δεκαριά μέρες. Μετά στη θέση του βάλε mini siporax http://www.sera.de/gr/sera-produktwe...fessional.html ή ελαφρόπετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-07-14, 19:50
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Τώρα όλα Οκ.δλδ να μην το ρισκαρω με την αμμο?ευχαριστω παντός με κατατοπισες μια χαρα.σιγουρα θα έχω και άλλες απορίες στο μέλλον.
-------------------------
Και κάτι ακόμα,να πάρω την αμμο μέσα απο την θάλασσα?η απο την παραλία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Babisrott : 31-07-14 στις 19:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-07-14, 20:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babisrott Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι ακόμα,να πάρω την αμμο μέσα απο την θάλασσα?η απο την παραλία?
Εγώ την παίρνω απ' έξω (φτάνει η παραλία να είναι καθαρή )
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-07-14, 20:32
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστω για όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-08-14, 21:12
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Λοιπόν.παλι ερώτηση.μου αρέσουν labidochromis cauruleus και cynoticapia afra cobwe.για το πρωτο όπως μου είπατε θέλει χαρεμι ένα αρσενικό με 3-4 θυληκα.απο εκει που θα τα πάρω ξέρουν αν είναι αρσενικά η θυληκα?η θα μου δώσουν ότι νανε?και για τα επόμενα και αυτα σε χαρεμι μπαίνουν?και τέλος,αυτα τα δυο ειδη μαζι μπορούν να μπουν?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-08-14, 07:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Μπάμπη πάλι να μας μπερδέψεις θέλεις?
Σε ποιό ενυδρείο θέλεις να τα βάλεις αυτά? Στο 100άλιτρο ή στο 80χ50 ?
Για το πρώτο είπες Τανγκανίκα, για το δεύτερο η απάντηση δόθηκε πιο πάνω

Όλα τα ψάρια της Malawi μπαίνουν σε χαρέμι.
Στα labido το φύλο το καταλαβαίνεις μόνο όταν μεγαλώσουν και αρχίζουν να ζευγαρώνουν. Στα afra όταν μεγαλώσουν και το αρσενικό πάρει τα χρώματα του ενώ τα θηλυκά θα είναι όπως στη φωτο πιο πάνω.
Αν δεν πάρουμε ενήλικα ψάρια με διαπιστωμένο φύλο, παίρνουμε περισσότερα μικρά και όταν μεγαλώσουν απομακρύνουμε τα υπεράριθμα αρσενικά.
Τα 2 αυτά είδη μπορούν να συνυπάρξουν αλλά σε ενυδρείο με μήκος πάνω από 1 μέτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-08-14, 10:06
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Γιατι εγω πιστεύεις δεν έχω μπερδευτεί?χαχα.για να τελειωνω για αρχή με το 100λιτρο.τελικα θα βαλω ένα χαρεμι λαμπιδοχρομιδες και τέλος.τωρα στο μεγαλυτερο θα δω αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-08-14, 19:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Είπαμε όμως ότι στο 100άλιτρο δεν μπαίνουν ψάρια από Malawi
παρά μόνο μικρά και μόνο προσωρινά
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-08-14, 16:06
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Λοιπόν.ειμαι εδω πάλι.εβαλα πέτρες,ελεγμενες όλες ασβεστολιθηκες.εβαλα την αμμο απο την θάλασσα,αλλα εβαλα λιγο περισσότερη.πειραζει?η την αφήνω έτσι?και αν πρέπει να βγάλω πως την βγαζω?το φιλτρο το εβαλα και δουλεύει.να ρίξω αντίχλωριο και βακτηρια?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-08-14, 16:29
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Mην καθεσε βαλε της σωστες αναλογιες κσι προχωρσ.Βαζε κσι λιγο τροφη σε μια αποχη και αστη να μουλιαζει στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-08-14, 16:34
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Το φιλτρο βγάζει πίεση πολυ και γεμίζει φυσαλιδες το νερο.πειραζει?η έτσι πρέπει να κάνει?ποσες μερες πρέπει να το αφήσω να τρέχει πριν βαλω μέσα ψαράκια?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶λγη και αφρικανες ! Γιάννης12 Malawi 3 27-02-12 19:27
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08165 seconds with 15 queries