Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-18, 19:12
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ κάτι, ίσως το έψαξες ίσως όχι.
Απόχη που χρησιμοποιούν στο Carp fishing στο ψάρεμα του κυπρίνου, δεν έψαξα πόσο στοιχίζει, αλλά έχουν κατασκευή που δεν κάνει κακό στα ψάρια, μιας και ο σκοπός τους είναι η απελευθέρωση του ψαριού στο τέλος.

Η ποιο οικονομική που είδα στα γρήγορα,
https://www.katsenosfishing.com/psar...-carp-13-11611
Βασικά στης τιμές που είπες είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-18, 13:23
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@ANDREASOMAGEIRAS Όντως κάτι τέτοιο θέλω !!! Βρήκα ένα μαγαζί που έχει τέτοιου είδος απόχες όχι πολύ μακρυά απο μένα. Θα πεταχτώ μια μέρα να τις δω από κοντά για να δω ποιότητα κτλ. Μεγέθη με διάμετρο 80 και 105 εκ. Καλό φαίνεται.


Επιτέλους τις τελευταίες 2 μέρες δεν βλέπω το παραμικρό ίχνος από ρίζες στις αντλίες. Λογικά θα έχουν φύγει όλα τα υπολείμματα από την λίμνη. Σταμάτησαν πλέον να βουλώνουν οι αντλίες. Χτες έκαναν έναν καθαρισμό στα φίλτρα και έφυγε μπόλικη βιομάζα / ρίζες κτλ. Τώρα λογικά θα αρχίζουν να παίρνουνε μπρός τα φίλτρα και θα εξαφανιστεί η αιωρούμενη άλγη. Σταμάτησα και το τάισμα για να μην επιβαρύνουν άλλο τα ψάρια το περιβάλλον.

Σειρά έχει να κοιτάξω τα φυτά για να αποφύγω τέτοια προβλήματα στο μέλλον. Σκέπτομαι να κάνω τον εξής σχεδιασμό. Φίλτρο - προλίμνη με φυτά - καταρράκτης - λίμνη. Βackwash σκευτομαι να βάλω και στην προλίμνη. Θα είναι κάτι σαν bog filter, αλλά ουσιαστικά τα φυτά να είναι σε γλάστρες για να μπορώ να τα μπαινοβγαζω και να κάνω εύκολα συντήρηση.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180525_173355 - Copy.jpg
Εμφανίσεις:  943
Μέγεθος:  96,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Pond2.jpg
Εμφανίσεις:  1572
Μέγεθος:  20,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-18, 18:41
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Η απόχη που ψάχνεις είναι η απόχη του Carp, το θέμα είναι ότι και εκεί για χόμπι την έχουν και όπως ξέρουμε ότι είναι για χόμπι έχει τσιμπημένη τιμή.
Υ. Γ. Ασχετο με την απόχη σχετικό όμως με όλο το θέμα σου.
Έχω αντιγράψει την ιδέα του φίλτρου σου, σε λιμνούλα 850 λίτρων, κατασκεύασα φίλτρο από 2 βαρέλια 200 λίτρων το κάθε ένα.
Υ. Γ. 2 ζητώ την άδεια για την χρήση της "πατέντας", παρακαλώ για της ενέργειες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-18, 23:16
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο βρε Παναγιωτη,αυτο που σκοπευεις να φτιαξεις θα ειναι οτι καλυτερο.την δεξαμενη που θα βαλεις τα φυτα θα την χτισεις η θα παρεις ετοιμη λεκανη? τον καταρακτη τον εχεις φυτεμενο? σορυ για τις πολλες ερωτησεις,αλλα ετσι κουβεντα να γινετε.καλη επιτυχια με το εργο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-18, 14:00
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@ANDREASOMAGEIRAS: Δυστυχώς θα τα χαλάσουμε και δεν θα εγκρίνω την άδεια χρήσης της πατέντας μου. Όχι επειδή και εγώ την έκλεψα από αλλού. Απλώς μας χρωστάς μια παρουσίαση της λίμνης σου. Έχει κοντά στον χρόνο να κάνεις update. Μετά την παρουσίαση σου παραχωρώ τα δικαιώματα, χεχε.

@giorgostriv: Έψαξα για έτοιμη λεκάνη αλλά δεν βρίσκω κάτι στις διαστάσεις που θέλω. Με τα χτισίματα δεν το κατέχω. Όπως το βλέπω χοντρικά, οι διαστάσεις που μπορώ να διαθέσω είναι 2μ χ 0.5μ χ ?μ βάθος. Σκέφτομαι να αγοράσω liner. Είναι δύσκολο να βρω αυτό που θέλω στις συγγεκριμένες διαστάσεις. Δεν θα ήθελα να βάλω ελαφρόπετρες μόνες τους. Θα ήθελα να είχα την ευχέρεια να τις μπαινοβγάζω για αν καθαρίζω όλο τον χώρο από την μούγρα που θα μαζεύει και να τις τοποθετώ πάλι.

Λέω να τοποθετήσω μέσα πλαστικά καφάσια. Σε κάθε καφάσι να έχω γλάστρες. Έτσι θα μπορώ εύκολα να μπαινοβγάζω τις γλάστρες για μεταφυτέψει, ανανέωση, συντήρηση. Από θέμα βάθους δεν έχω περιορισμό. Αρκεί ο πυθμένας να είναι ποιο ψηλά από την επιφάνεια της λίμνης. Να προσαρμόσω μια βάνα για να μπορώ να αδειάζω το νερό και να κάνω συντήρηση. Βάθος όσο είναι το ύψος μιας γλάστρας νομίζω ότι μου φτάνει. Αυτές οι σκέψεις για αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-06-18, 15:55
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Στην έτοιμη δεξαμενή λες κάπου για μισό μέτρο, εάν είχες χορό ένα μέτρο επί ένα μέτρο (το βάθος το φέρνεις εσύ) η δεξαμενές που είναι σε παλέτα είναι μανούλα, με έτοιμη παροχή για βάνα.
Τη λίμνη μου, τη παρουσίαση να την κάνω;
Έχει φάει 4 μετακομίσεις από το Σεπτέμβρη μέχρι πριν ένα μήνα, με ότι συνεπάγεται αυτό, ξεκίνησε 4 φορές από την αρχή.
Είχα γέννα, που δε πήρα πρέφα, πριν από ένα μήνα.
Τώρα είναι στη φάση, πάνω από το έδαφος και μόνο η μισή μπαζομενη με χώμα περιμετρικά.
Αν βάλω φωτογραφία θα με πάρετε με της πέτρες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-07-18, 11:25
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσουμε από τα δυσάρεστα....

Το ΣΚ είχε βροχές και αστραπές. Αφού τελείωσε η νεροποντή, βγήκε έξω η γειτόνισσα και αντίκρισε ένα ΚΟΙ εκτός... Με πήρε τηλέφωνο να με ενημερώσει πως ένα απο τα μεσαία ΚΟΙ ήταν εκτός λίμνης. Δυστυχώς ήμουν στο χωριό και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά. Όταν επέστρεψα Αθήνα ήταν πλέον αργά.

Ένα ΚΟΙ που έχω απο το 2015 ~5εκ, έφτασε τα ~40εκ το 2018. Ο φράκτης που είχα φτιάξει για να μην πέσει κανα παιδί μέσα (αν και 40εκ ύψος) δεν ήταν αρκετός για να το αποτρέψει να βρεθεί εκτός νερού
Πλέον η κοιλία είχε γίνει κατασπρη και το μαύρο στην ράχη είχε μικρύνει. Δυστυχώς δεν έχω πρόσφατη φωτογραφία. Πρέπει να την πάρω αυτήν την απόχη που συζητάγαμε.





Τα ευχάριστα είναι, ότι τώρα που καθάρισε η λίμνη, είδα 3 μωράκια ΚΟΙ να βολτάρουν. Κάποια ζωή χάθηκε, κάποιες ζωές δημιουργήθηκαν. Λογικά θα υπάρχουν και άλλα. Δεν κατάφερα να τα πιάσω και να τα απομονώσω.

Και μια φωτογραφία απο την περσινή γέννα. Μέσα σε 3 μήνες έχουν τριπλασιαστεί σε μέγεθος.



Τόσα ψάρια τι τα κάνουμε? Θα πρέπει να αρχίζω να χαρίζω σιγά σιγά....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  koi developing.jpg
Εμφανίσεις:  847
Μέγεθος:  29,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180730_191809.jpg
Εμφανίσεις:  838
Μέγεθος:  125,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  008 38195980_10155927180332830_2040216792537759744_n.jpg
Εμφανίσεις:  837
Μέγεθος:  27,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08599 seconds with 15 queries