Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-12, 22:34
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Lightbulb DIY CO2 απορία ενύσχησης!

Καλησπέρα! Εχω μια, "λίγο περίεργη" απορία...! Αν φτιάχναμε ενα DIY CO2 SYSTEM σε ενα δεκάλιτρο μπουκάλι (με τις κατάλληλες ποσότητες ζάχαρης-μαγιάς-νερου) και με κάποιο τροπο μπορούσαμε εκει μέσα να στερεώσουμε μια αεραντλία (η οποία θα ηταν συνδεδεμένη με το σωληνακι που θα οδηγουσε στο ενυδρειο) θα μπορουσαμε να ενισχυσουμε ετσι "σωστά" την ροη του?? Δηλαδη, εννοω, πως αν ειχαμε εκει μεσα την αεραντλια, που λογικά, θα "ρουφούσε" CO2 απ'το μπουκάλι θα μπορούσε να το στέλνει γρηγορότερα με "επιτυχία" στο ενυδρείο (στην υποδοχη του φίλτρου δλδ.)??

Οπως στην παρακατω εικονα δλδ.! Θα ειχαμε καποια καλυτερη αποδοση?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DIY CO2.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  27,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-12, 22:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οι αεραντλια βασικα δεν κολλαει πουθενα, αλλα αν θες περισσοτερο co2 με λιγο google-ing θα δεις ενα σωρω πατεντες με παραλληλισμενα μπουκαλια με μαγια και ζαχαρη, ΑΛΛΑ ακομα χθες το εστησες, λιγο νωρις δεν ειναι για να ψαχνεις για αναβαθμιση? δες πρωτα πως θα πανε τα φυτα σου με αυτο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-12, 23:03
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

το πρόβλημα ειναι πως εχω ηδη 2 μερες που το εφτιαξα το co2 system και ακομα να βγαζει "κανονικα" φυλαλιδες! Μια φυσαλιδα την ωρα βγαζει να πουμε...! Τι λες να φταίει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-12, 23:03
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Έτσι όπως το λες εγώ πιστεύω πως η αεραντλία θα στύψει το μπουκάλι σε δευτερόλεπτα. Ίσως και να είμαι λάθος αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ δεν χρειάζεσαι κάτι να σπρώχνει το CO2 στο ενυδρείο αλλά περισσότερη παραγωγή CO2. Η αεραντλία θα είναι σε ένα αεροστεγές κλειστό δοχείο από το οποίο με το που πάρει εμπρός θα αρχίζει να αφαιρεί το αέριο που υπάρχει μέσα και να το διοχετεύει στο ενυδρείο. Αν δεν υπάρχει αέριο (παραγωγή) θα αρχίζει να στύβει το μπουκάλι μέχρι να μπλοκάρει το τρομπάκι της. Ίσως από το πολύ στύψιμο να αρχίσει να ρουφάει και μείγμα και να το διοχετεύει μέσα στο ενυδρείο. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη, με το δικό μου μυαλό χωρείς να το έχω δοκιμάσει ή να μου το έχει πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-12, 23:06
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
η αεραντλία θα στύψει το μπουκάλι σε δευτερόλεπτα.
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-12, 09:19
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Πειραματησου με την ποσοτητα τις μαγιας που ριχνεις στο μειγμα.Εγω κατεληξα μετα απο διμηνο ψαξιμο οτι ενα κουταλακι φρεσκιας μαγιας και ενα κουταλακι ξηρης,με 3 ποτηρια ζαχαρης εχουν καλυτερο αποτελεσμα σε μπουκαλι εναμιση λιτρου.Το μειγμα το αλλαζω καθε εβδομαδα για να ειναι ποιο σταθερο.
Προσεχε με το διοξειδιο γιατι αμα εχεις σκαμπανευασματα θα γεμισεις αλγη.
Την πατησα και εγω και τωρα κανω αμαν να φυγει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-12, 10:17
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

1.κατ'αρχην δες αν χανεις απο καπου το αεριο.π.χ.σπειρωμα του μπουκαλιου το οποιο ειναι το συνηθεστερο.εκει βαζουμε ταινια τεφλον ωστε να σφιξει καλα το καπακι πανω στο σπειρωμα και να μην εχουμε διαρροες.Την ειχα πατησει αρκετες φορες ετσι.η απο εκει εχανε η απο το σωληνακι στο σημειο που βγαινει απο το μπουκαλι.2.την ζαχαρη οπως και την μαγια πριν την βαλεις στο μπουκαλι την διαλυεις καλα σε χλιαρο νερακι.Τωρα για μεγαλυτερο δοχειο δεν εχω δοκιμασει για να ξερω αν και το ειχα σκεφτει κι εγω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-12, 11:07
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη, με περισσότερο νερό δεν καταφέρνεις κάτι. Με περισσότερο μίγμα (ποσότητα ζάχαρης - μαγιάς) το πιο πιθανό να έχεις μεγαλύτερη διάρκεια. Ίσως κερδίσεις και σε απόδοση βέβαια αλλά από την στιγμή που δεν το έχω δοκιμάσει (φοβάμαι να σου πω την αλήθεια) δεν μπορώ να το πω με σιγουριά.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-12, 17:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

10λιτρο θα βαλω να δουλευει απο βδομαδα εγω, ναι σε "αποδοση" θα κερδισεις αλλα μονο λογο ογκου. Δηλαδη παιζει ρολο ποσος μυκητας υπαρχει για να φαει ζαχαρη, το 1/4-1/3 του κουταλιου x 5 θεωρητικα θα βγαλει 5 φορες περισσοτερες φυσαλιδες, αλλα αν βαλουμε 3 φλυτζανια(600gr) χ 5 παλι, την ζαχαρη θα την φαει στον ιδιο χρονο με το 2λιτρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 24-11-12 στις 11:49
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η ιστορία ενός υφάλου Μάριος Θαλασσινό νερό - Γενικά 23 09-11-09 11:30
Προετοιμασία ενός φυτεμένου!! Neoklis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 02-11-08 14:49
¶ρρωστο coco worm floridis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 7 06-10-07 00:15
Aνασφάλειες ενός αρχάριου joncal Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-02-07 23:22
Η ιστορία ενός Oscar.. soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-05-04 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04318 seconds with 14 queries