Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 23-02-17, 11:41   #1
Αγανακτισμενος αρχάριος
ανδρεαςπανο
Junior Member
Εγγραφή: 18-02-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ανδρεαςπανο Ο χρήστης ανδρεαςπανο δεν είναι συνδεδεμένος 23-02-17, 11:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

)Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Να σας πω παιδια,
πριν δυο χρονια πήρα τον γιο μου ενα χρυσόψαρο και αφου την εβγαλε στη γυάλα για τοσο χρονικό διάστημα (ξερω είμαι απαράδεκτος) είπαμε να πάρουμε ενα ενυδρείο για τόν ραφ. Το ενυδρείο που πηρα ειναι 30lt hailea με φίλτρο HL-BT200.Εφόσον διάβασα τα πολύ ωραία άρθρα για τον κύκλο του αζώτου είπα να ξεκινήσω σωστά. Αγόρασα υγρά τεστ της sera για αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά, πηρα και αμμωνία απο φαρμακείο για το περιβόητο στρώσιμο. Γεμίζω νερό ρίχνω αμμωνία να φτάσει 4mg /lt και το αφήνω 2 βδομάδες, μετράω βρίσκω 1,5με2mg περίπου συμπληρώνω αμμωνία να φτάσει 4mg και περιμένω 1βδομάδα ,μετράω και βρισκω πάλι 4mg λεω δεν γινετε τιποτα ειχα ρίξει και κατι ζουμιά υποτίθεται βακτήρια την 1 μερα την 7 και την 14μερα .Δεν άντεξα άλλο κανω μια αλλαγή νερού 70/80% και ρίχνω τον ραφ μεσα, απο τοτε μεχρι σήμερα περάσανε 40 μέρες με καθημερινές αλλαγές νερού 20% και συνεχείς μετρήσεις αμμωνίας η οποία είναι 0.5mg/lt.Το δε φίλτρο τρέχει απο 26 Δεκεμβρίου κοντα δυο μήνες. Νιτρώδη και νιτρικά ουτε για δείγμα. Εχει 10 μερες που εβαλα στη θεση του άνθρακα βιολογικό υλικό κατι μπιλακια σαν το siporax mini αλλα αλλή μάρκα δεν την θυμάμαι τον άνθρακα τον είχα βγάλει την τρίτη εβδομάδα. Επίσης η λάμπα ήταν 11Watt την άλλαξα με μια ποιο μικρή γιατί με την πρώτη τρόμαζε το ψάρι. Το φώς αφού δεν εχω φυτά δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο κάτω εχω μόνο χαλίκι. Ο ραφ πάντως είναι μες την τρελή χαρα φτού φτού. Τι να κανω ρε παιδιά για να στρώσει αγανακτησα κάθε μέρα να αλλάζω νερο. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.
Εμφανίσεις: 3941
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος poltre Ενυδρεία με χρυσόψαρα 78 24-05-15 16:41
Αρχάριος Pavlik Αρχάριοι γλυκού νερού 23 08-06-13 22:20
Αρχάριος mpampis81 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 24-01-13 23:22
Αρχι-αρχάριος Hydrus Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-09-10 00:06
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04361 seconds with 14 queries