Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-05, 21:16
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή Απομόνωση και "υποσιτισμός"

Εδώ και 2 μήνες, εχω 4 δίσκους (όχι ενήλικους, 6-7 cm).
Τον πρώτο μήνα, είχα αψιμαχίες για το "αρχηγηλίκι". Εδώ και έναν μήνα έχει σταθεροποιηθεί μια αυστηρή ιεραρχία μεταξύ των ψαριών. Ενώ στην αρχή ήταν όλοι ίδιου μεγέθους, τώρα υπάρχει μια πολύ μικρή μεν, ορατή όμως διαφορά στα μεγέθη τους.

Ολα πήγαιναν (ανησυχητικά? ) καλά, μέχρι πριν 2-3 μέρες. Το πρόβλημα (που θα πήγαινε? κάποτε θα παρουσιαζόταν...) το έχω με τον "πάτο"της ιεραρχίας - το Νο4 δίσκο δλδ - ο οποίος κρύβεται συνεχώς, τρώει ελάχιστα μέχρι καθόλου (αφού οι 3 "ανώτεροί" του τον κυνηγάνε μέχρι να πάει να "παρκάρει" στη γωνιά που του έχουν "παραχωρήσει"). Αναγκάζομαι να του ρίξω τροφή στη γωνιά του, όπου περιέργως κανείς δεν τον ενοχλεί, αλλά δεν τρώει όπως πριν.

Εμφανή σημάδια αρρώστιας δεν έχει - μια χαρά είναι το χρώμα του, ο "μεταβολισμός" του, δεν έχει σημάδια η κάτι άλλο. Με ανησυχεί όμως η συμπεριφορά του... μπορεί να είναι η ιδέα μου, αλλά μου φαίνεται κάπως αδυνατισμένος.

Με δεδομένο οτι σε κανά μήνα θα αλλάξουν ενυδρείο - θα πάνε σε μεγαλύτερο - έχω δυο (?) επιλογές:

1. Αφήνω τα πράγματα ως έχουν με την ελπίδα οτι η αλλαγή ενυδρείου θα επιδράσει θετικά.

2. Απομονώνω τον "προβληματικό" δίσκο για έναν μήνα σε ένα 50λιτρο και παρακολουθώ την κατάσταση και συμπεριφορά του. (εννοείται οτι το 50λιτρο θα έχει συνθήκες όσο το δυνατόν ίδιες με το "προηγούμενο" και "επόμενο" ενυδρείο - πλην φωτισμού διακόσμησης κλπ).

Τι προτείνετε ?

================
Συνθήκες "ζωής":
150 λίτρα
pH = 6,7 - 6,8
KH = 4
GH = 5
Θερμοκρασία = 28 - 28,3 C
ΝΟ3 = 5-10
Χλωρίδα : Java moss, hygrophila, anubias, hornwort
Πανίδα : 4 δίσκοι και καμμιά 15αριά σαλιγκαράκια
Φωτισμός : 36W 12h on / 12h off
Αλλαγές νερού : 50% τη βδομάδα (25% κάθε 3-4 μέρες)
Διατροφή : 4 μέρες bits και τις υπόλοιπες (ενδιάμεσα) μίγμα "κρεατικών" (beefheart-γαρίδες-bloodworms) και "χορταρικών" (σπανάκι-μαρούλι-αγγούρι-καρότο και νιφάδες για να "δέσει"), εναλλάξ. Οταν τα καταφέρουν (πολύ σπάνια), "τσακίζουν" και κανά σαλιγκάρι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-05, 08:07
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εδω φοβάμαι Κώστα ότι δεν υπαρχει συνταγή της επιτυχίας. Μορεί να αλλάξεις λίγο την διακόσμηση και ο δισκος να συνέλθει, μπορει στο μεγαλύτεο ενυδρειο τα πραγματα να ειναι κάλύτερα μπορεί και όχι.
Έχω κινδυνέψει να χάσω ενα ωραιότατο δίσκο Heckel απο μια τέτοια κατάσταση. Η γνλωμη μου ειναι δες πως θα παει ο δισκος στο μεγαλύτερο ενυδρειο και αν όλα πανε στραβα τότε μετακομισε τον σε καραντινα και αφου αλλάξεις το ντεκορ ξαναβάλτον μεσα.

Εδώ ισχύει το trial AND Observe φίλε μου.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-05, 21:21
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Στο υπάρχον ενυδρείο, η μόνη αλλαγή ντεκόρ που μπορώ να κάνω χωρίς να γίνει άνω-κάτω, είναι να αλλάξω θέση στο ξύλο και ένα καλό κλάδεμα στα κερατόφυλλα.

Αν μεταφυτέψω τις υγροφίλες και τις ανούμπιες, η "μπίχλα" που θα βγεί από το χαλίκι κατά το ξερίζωμα θα κάνει το νερό χάλια... Ασε που θα με ενοχλούν τόσο πολύ ο "αρχηγός" και ο "υπαρχηγός" ( την προηγούμενη βδομάδα που ήθελα να κουρέψω τη java που είναι στον πάτο, με "τάραξαν" στο τσίμπημα, γυρνούσαν γύρω-γύρω από το χέρι μου και έπρεπε να προσέχω μη τους τραυματίσω με το ψαλίδι... πλάκα έχει να μάθουν τρώνε από το χέρι, αλλά μερικές φορές είναι "πρόβλημα" τόση εξοικοίωση )

Σήμερα είχα χρόνο και τους παρατήρησα για αρκετή ώρα.
Οι τρείς κυνηγάνε τον "απόβλητο" μόλις ξεμυτίσει για φαΐ και δεν τον αφήνουν να φάει.
Οσο "κάθεται στο πάρκινγκ του", αδιαφορούν για την ύπαρξή του. Αυτός ο καημένος όμως, προφανώς στρεσσάρεται και δεν τρώει.

Την Παρασκευή με την ευκαιρία της αλλαγής νερού, θα κάνω τις αλλαγές που μπορούν να γίνουν στο ντεκόρ... και καλού-κακού θα ετοιμάσω το 50λιτρο.

Και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-05, 10:59
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Επειδή το να βάλεις τον μικρότερο στην ιεραρχία στο 50ρι δεν θα αλλάξει τίποτα (δεν μπορεί να τον έχεις μια ζωή μόνο του και ούτε θα τον δεχτούν πίσω οι υπόλοιποι με λουλούδια και πάρτι για το welcome back κάποια στιγμή αργότερα), θα σου πρότεινα τα εξής (δεν το έχω δοκιμάσει με δίσκους πιάνει όμως σε άλλες κιχλίδες)

ετοιμάσεις το 50λιτρο.

1. Βάζεις μέσα το πρώτο στην ιεραρχία για δυο μέρες. Παρακολουθείς συμπεριφορές του μικρού. Αν φιάξουν τα πράγματα επιστρέφεις τον πρώτο πίσω.
Αν δεν γίνει τίποτα τότε,

2. Βάζεις και τους 4 στο 50λιτρο για μια μέρα ή δύο (με το φίλτρο του μεγάλου ενυδρείου) και αφού κουρέψεις αλλάξεις και το ξυλαράκι σου, βάλεις/αλλάξεις μια αφίσα στο πίσω τζάμι τους ξαναγυρίζεις όλους πίσω).
Αν δεν γίνει τίποτα τότε,

3. Αν έχεις λίτρα και αντέχει η τσέπη σου βάλε άλλους δύο. Το ιδανικό είναι να πας τους 4 στο 50ρι και να βάλεις και τους 6 όλους μαζί στο μεγάλο.

4. Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν σε βολεύει ή δεν φέρει αποτέλεσμα, βάλε τον 4ο στο 50ρι, κανε τις διπλάσιες αλλαγές νερού από ότι στο μεγάλο, τάιζε τον καλά ως προς την ποιότητα και την ποσότητα και ξαναγύρισε τον πίσω όταν θα έχει γίνει πολύ δυνατό παλικάρι. Όμως ΙΜΟ αυτή είναι η λύση με τις λιγότερες πιθανότητες να δουλέψει.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-05, 11:07
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Συγνώμη. Συγνώμη

Τωρα είδα ότι θα αλλάξεις ενυδρείο σε ένα μήνα.

Με αυτό το δεδομένο η ιδανικότερη λύση IMO είναι να πας τον 4ο στο 50ρι και να τον πας πίσω στο καινούργιο μαζί με τους αλλους και με την εισαγωγή 2 ακόμα (φαντάζομαι το καινούργιο ενυδρείο θα είναι μεγαλύτερο).
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-05, 00:24
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Update :
Χτες και σήμερα δεν έφαγε καθόλου.
Τώρα πια φαίνεται καθαρά οτι έχει αδυνατίσει.
Το περίττωμά του σήμερα ήταν σαν λευκή κλωστή. <--- αυτό νομίζω οτι είναι το πιο ανησυχητικό ε ?
Τον έβαλα στο 50άρι, στο οποίο εκτός από την πρόσοψη κάλυψα όλες τις άλλες πλευρές με μαύρο χαρτί. <-- καλό ή να βγάλω το χαρτί ?
Κρύβεται συνεχώς σε μια γωνια του ενυδρείου (αυτό νομίζω ήταν αναμενόμενο να συμβεί τουλάχιστον για 1-2 μέρες μέχρι να "συνηθίσει " ? )
Ανέβασα τη θερμοκρασία του 50λιτρου στους 29 (το "κανονικό" ενυδρείο έχει 28 ) και λέω αύριο να την ανεβάσω άλλον έναν βαθμό (να το κάνω?... και μέχρι που να φτάσω ? - δεν θέλω να κάνω απότομες αλλαγές, αλλά τις μικρότερες δυνατές, δηλαδή 1 βαθμό κάθε 1-2 μέρες).
Το Σαβ/κο θα περάσει παρατηρώντας το ψάρι... δεν θέλω ακόμα να κάνω καμμία θεραπεία.

Αλλά αν τελικά χρειαστεί "φαρμακευτική αγωγή", τί προτείνετε ? - ώστε από Δευτέρα να είμαι έτοιμος ?

ΥΓ: Λίγο μετά το σβήσιμο των φώτων έφυγε από τη γωνία άρχισε να περιφέρεται στο ενυδρείο.
Ο φωτισμός στο 50λιτρο είναι 11W.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04138 seconds with 12 queries