Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-07, 00:55
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή @ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΣΤΡΩΣΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ? @

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΤΑ ΕΞΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ:
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 100 Χ 40 Χ 40

ΦΙΛΤΡΟ: EHEIM 2222 (ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ, ΑΣΠΡΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ, ΚΑΙ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΜΕ ¨ΚΕΡΑΜΙΚΟ¨ ΥΛΙΚΟ) 500 ΛΙΤΡΑ/ΩΡΑ
ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ: EHEIM 300 WATT
ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ: EHEIM 400
ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 2 Χ 30 watt

ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΜΕ ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΛΙΠΑΣΜΑ (ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΥΛΙΚΟ ΣΑΝ ΧΩΜΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ….) ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΜΕ ΑΜΜΟ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΦΥΤΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΦΥΤΑ (ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ).

ΑΦΟΥ ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΕΡΙΞΑ ΜΕΣΑ ΤΑ ΕΞΕΙΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ (ΣΤΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟ ΦΙΑΛΙΔΙΟ):
TETRA AQUA-SAFESTART (ΖΩΝΤΑΝΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ) ,
TETRA AQUA- EASYBALA (ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΛΓΟΣ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ «ΝΟΜΙΖΩ» ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΝΙΤΡΙΚΑ?) ,
TETRA AQUA-AQUASAFE(ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ),
TETRA AQUA-PLATAMIN (ΛΙΠΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ).
AQUARIUM MUNSTER-AQUAVITAL NITRIGON 2 (ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑΪΖΕΙ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ)

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΥΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΙΚΡΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΑΛΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ (ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΑΡΑΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ)

ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΑ ΕΞΕΙΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ:
NH3/NH4 ΤΗΣ API, ΥΓΡΑ TEST.
GH,KH,PH,NO2,N03 ΤΗΣ AQUARIUM MUNSTER TO AQUAVITA MULTISTICK ΣΕ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ.


ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΜΕΡΕΣ:
NH3/NH4: 0
GH: 7 (ΠΕΡΙΠΟΥ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΚΡΙΒΩΣ)
KH: 4
PH: 7
NO2: 0
N03: 0

ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 14 ΜΕΡΕΣ:
NH3/NH4: 0
GH: 7
KH: 4
PH: 7
NO2: 0
N03: 6 mg/lt

ΒΛΕΠΕΤΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΗΣ? ΝΑ ΕΣΤΡΩΣΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ? ΝΟ3 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ? ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΙΧΝΕΙ ΤΟ EASYBALA ΤΗΣ TETRA AQUA Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ?
ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΖΩΝΤΑΝΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.
ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΑΡΙΑ? ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 15 ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ. ΛΕΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΗΡΕΜΑ ΨΑΡΙΑ, 2 ΣΜΗΝΗ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΙ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΣΕ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΩ Η ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΑΦΟΥ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΕΙΠΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-07, 01:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας αγαπητε φιλε.
η αληθεια ειναι πως σε τοσο γρηγορο χρονο δεν στρωνεται ενα ενυδρειο....αυτο που πρεπει να παρακολουθεις-μετρας το πρωτο διαστημα ειναι η αμμωνια..που εσυ δεν εχεις μετρησει σωστα....??
τα τεστ με στικς ειναι αναξιοπιστα,και καλυτερα να μετρας με υγρα τεστ.
αεραντλια μαζι με φυτα,δεν ταιριαζουν ,για τον λογο οτι η αεραντλια δημιουργει αναταραξη στην επιφανεια και μας διωχνει το λιγοστο διοξειδιο που υπαρχει στο νερο,και που θελουν τα φυτα για να τραφουν....
επισης το στρωσιμο ενυδρειου με χρυσοψαρα η αλλα ψαρια ειναι κατακρητεο,και γενικα φιλε μου για να αποφυγεις μεγαλυτερα προβληματα,καλο θα ειναι να κατσεις και να διαβασεις ορισμενα πραγματα....
ξεκινα απο εδω και με την ησυχια σου και με υπομονη ,πιασε ενα ενα,αρθρο και διαβασε το...!!!!
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-07, 01:09
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μας από την όμορφη Κέρκυρα!
Αρχικά μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις!
Όντως οι μετρήσεις σου είναι παράξενα καλές! (Αμμωνία) για τις υπόλοιπες που είναι με στικ!?? Δεν ρισκάρω να απαντήσω γιατί φοβάμαι οτι θα βγω ψεύτης!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-07, 01:38
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή ΝΑΙ ΑΛΛΑ.....

ΤΟ ΥΓΡΟ TEST NH3 KAI NH4 ΤΗΣ API ΑΜΜΩΝΙΑ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ? ΓΙΑ ΑΜΜΩΝΙΑ ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ. ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΑΝ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ Η ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΤΩΡΑ? ΤΑ ΝΟ2 ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΝΟ3. ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΝΟ3 ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ, ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΣΥΝΕΧΗΣ ΡΟΗ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? ΤΑ ΦΥΤΑ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ) ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΗΔΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ.
-------------------------
Συγνώμη για τα κεφαλαία αλλά για να είμαι ειλικρινείς βαριέμαι τους τόνους…. Λέω να κάνω μια αρχή να αλλάξω όμως… τώρα για τα στικάκια και εγώ απο οτι έχω διαβάσει εδω μέσα εχω τις αμφιβολίες μου αλλα μου είπαν απο το μαγαζί οτι ειναι αξιόπιστα? Λέτε να περιμένω και άλλο για να βάλω ψαριά?
-------------------------
Συγνώμη για τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ... οσο για τα στικακια μου ειπαν απο το καταστημα οτι ειναι αξιοπηστα.... απο οτι εχω διαβασει ομως εδω μεσα μαλλον δεν ειναι ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skourkou : 31-05-07 στις 01:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-07, 09:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα.

Είναι προτιμότερο να γράφεις πεζά γράμματα και ας μήν βάζεις τόνους καθόλου. Ευκολίνεις την ανάγνωση και την συζήτηση γενικότερα.

Λες ότι έχεις το ενυδρείο σου 15 μέρες, αλλά από την πρώτη κιόλας μέρα έχεις βάλει ψάρια και ταυτόχρονα ζωντανά βακτήρια. Το ότι αυτά τα δύο επισπεύδουν την βιολογία είναι σωστό.

Λές ότι από την πρώτη εβδομάδα, χωρίς μπόλιασμα βιολογία και με ψάρια μέσα στο ενυδρείο, μέτρησες και πήρες μηδενικές για ΝΟ2 και ΝΗ3? Δεν ξέρω αν γίνονται σωστά οι μετρήσεις σου αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ τόση σβελτάδα στην ανάπτυξη της βιολογίας αλλά κυρίως του κύκλου του αζώτου.

Θα συμβούλευα να πάρεις μακριά το ενυδρείο σου από το παράθυρο και το άμεσο φως γενικότερα γιατί δεν θα δεις άσπρη μέρα από την ανάπτυξη άλγης αλλά και τις ψηλές θερμοκρασίες που θα αναπτύσσει το καλοκαίρι, πράγμα που δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τα χρυσόψαρα.
-------------------------
...και για να μην παρεξηγούμαι, εννοείται ότι δεν είμαι της γνώμης να βάζουμε οπιοδήποτε ψάρι πριν το κλείσιμο του κύκλου του αζώτου!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 31-05-07 στις 09:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-07, 09:12
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Φίλε μου
η χρήση του SAFESTART θεωρητικά επιταχύνει το στρώσιμο διότι - σύμφωνα με την Tetra- δεν πρόκειται απλά για βακτηρίδια που δημιουργούν θετικό περιβάλλον ανάπτυξης nitrasomas kai nitrobacter αλλα αυτά τα ίδια τα βακτηρίδια μετατροπής αμμωνίας και NO2 (διατηρώ πάντα τις επιφυλάξεις μου).
Αυτό βέβαια αντικατοπτρίζεται και στην τιμή του σκευάσματος αυτού σε σχέση με άλλα σκευάσματα "βακτηριδίων".
To EASYBalance μπορεί να οδηγήσει σε παραπλανητικές μετρήσεις, είναι ένα προϊόν το οποίο παλαιότερα χρησιμοποιούσα, εδώ και αρκετό καιρό το έχω καταργήσει. Πάντως δεδομένου ότι συμβάλλει στην μείωση των νιτρωδών μπορεί και αυτό να οδηγεί στι ςμετρήσεις που έχεις.
Το θέμα είναι όμως το ενυδρείο σου να είναι ισορροπημένο από μόνο του και όχι με τη χρήση του easybalance.
Το AQUASAFE είναι το ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ καλά το έβαλες, το λίπασμα plantamin στη φάση αυτή ίσως να σου αναπτύξει άλγη για αυτό με μέτρο.
Το NITRIGON 2 είναι "τροφη" για τα ΒΑΚΤΗΡΙΑ (αντί για αμμωνία ή τροφή ψαριών ή χρυσόψαρα όπως έκανες εσύ δηλαδή).

Νομίζω ότι το ενυδρείο σου είναι πιθανώς στρωμένο δεδομένου ότι χρησιμοποίησες safestart και έβαλες (κακώς κατά τη γνώμη μου) και τα χρυσόψαρα οπότε τάιζες τα βακτήρια κανονικά. Θα έλεγα να σταματήσεις την προσθήκη easybalance (για πάντα) να κάνεις και μία αλλαγή νερού 30% και να ξαναπάρεις μετρήσεις μετά από 1-2 μέρες κατά προτίμηση με υγρά τεστ όχι μόνο για την αμμωνία και να μας πεις ξανά που βρίσκεσαι.
Για το θέμα της αεραντλίας έχει συζητηθεί διεξοδικά σε άλλα post.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-07, 10:14
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή Ευχαριστώ!!!

Κύριοι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους. Θέλω και εγω να πιστεύω ότι το SAFESTART εκανε τοσο καλη δουλεία οσο λει….. τα πλήρωσα και € 36,00 τα τρία μπουκαλάκια….. οσο για το EASYBalance λεω να το σταματήσω αν και μόνο στο ξεκίνημα το έριξα. Αν έχετε καμία άλλη «παρατηρήσει» να μου κάνετε, δεκτή….

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
-------------------------
Δεν μου απαντήσατε, τα χρυσόψαρα να τα βγάλω μέσα από το ενυδρείο αφού τοποθετήσω τα αλλά «κοινωνικά» ψαριά? Όσο για τους πλατύστομους, να τους ταΐζω με ταμπλέτες βυθού η να τους αφήνω να τρέφονται από το άλγος……? Όσες φορες τους έριξα ταμπλέτες τις εφαγαν τα λαίμαργα χρυσόψαρα…

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skourkou : 31-05-07 στις 10:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-07, 10:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριοι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους. Θέλω και εγω να πιστεύω ότι το SAFESTART εκανε τοσο καλη δουλεία οσο λει….. τα πλήρωσα και € 36,00 τα τρία μπουκαλάκια….. οσο για το EASYBalance λεω να το σταματήσω αν και μόνο στο ξεκίνημα το έριξα. Αν έχετε καμία άλλη «παρατηρήσει» να μου κάνετε, δεκτή….

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
-------------------------
Δεν μου απαντήσατε, τα χρυσόψαρα να τα βγάλω μέσα από το ενυδρείο αφού τοποθετήσω τα αλλά «κοινωνικά» ψαριά? Όσο για τους πλατύστομους, να τους ταΐζω με ταμπλέτες βυθού η να τους αφήνω να τρέφονται από το άλγος……? Όσες φορες τους έριξα ταμπλέτες τις εφαγαν τα λαίμαργα χρυσόψαρα…

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!
Απαντώ για την δεύτερη σου παράγραφο. Μίλησες πάρα πολύ αόριστα χωρίς να αναφέρεις τι ψάρια πρόκειται να βάλεις ή σου αρέσουν. Πρέπει να προσέξεις τον όρο "συμβατότητες" και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το αν ένα ψάρι είναι κοινωνικό ή όχι.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-07, 12:07
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Τα δυο χρυσοψαρα να τα βαλεις σε ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60 λιτρων.
Τα ψαρια βυθου αφησε τα στο υπαρχον ενυδρειο και να τα ταιζεις με ταμπλετες βυθου.Προς το παρων μη βαζεις αλλα ψαρια.Ψαξε,διαβασε και
αποφασισε ποια ψαρια σου αρεσουν,ειναι συμβατα μεταξυ τους και μπορουν
να ζησουν στην ποιοτητα του νερου του ενυδρειου σου.
Μετα βαζε σταδιακα ψαρια και οχι ολα μαζι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαν να εστρωσε τι λετε? Tzo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 13-09-06 12:54
τι μπορει να ειναι ??? Giwrgos23 Γλυκό νερό - Γενικά 4 25-03-06 11:44
Ειναι τοσο δυσκολο να κρατηθεις..... Pritanis Δίσκοι 14 14-02-05 17:04
τι μπορει να ειναι αυτο? Vasilis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 18-08-04 12:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05858 seconds with 13 queries