Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-07, 08:39
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Question Νέο Ενυδρείο

Καλημέρα σε όλο το forum. Μολις χθές απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο και είμαι εκτός από πολυ χαρούμενος και πολύ μπερδεμένος. Γι αυτό ζητάω την άποψή σας σε μερικά ερωτήματα μου. Λοιπόν το ενυδρείο που πήρα ειναι 54l με θερμοστάτη φίλτρο και θερμόμετρο. Του έχω βάλει μέσα 4 μικρά yellow tetra. Στον πάτο για διακόσμιση του έχω βάλει κάτι σαν άμμο σε μίξη με κόκκινο χαλίκι που μου δώσαν απο το μαγαζί που τα πήρα και δύο πλαστικά φυτα. Στην αρχή του έβαλα ένα διαλλειμα με ζωντανά βακτήρια και ένα άλλο υγρό που μάλλον πρέπει να ήταν χλώριο για να γίνει η βιολογία μέσα στον ενυδρείο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Μπορώ να βάλω μέσα χρυσόψαρα? Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω 2 μεγάλα αλλά μετα σκέφτηκα πως μπορεί να τρώνε όλη την τροφή απο τα μικρά και τώρα σκέφτομαι να πάρω 4 μικρά χρυσοψαράκια.
2) Έχω κάτι κοχύλια θαλλασινά που τα είχα βρει παλιά στην θάλλασα, μπορώ να τα βάλω αυτα στον πάτο για διακόσμηση η θα επιρεάσουν το όλο σύστημα?
3) Τα διακοσμητικά φυτά επειδή είναι ψιλά έχω την εντύπωση πως ακοθμπάνε την λάμπα φωτισμού, υπάρχει κύνδινος να καούν?
4)Η λάμπα είναι αδιάβροχη? Δηλαδή αν γίνει τίποτα και πέσει νερό πάνω υπάρχει κύνδινος ηλεκτροπληξίας, όχι μόνο για εμένα αλλά και για τα ψάρια?
5)Το παιδί απο το οποίο τα πήρα μου είπε να τα ταίζω μόνο δύο φιλαράκια τροφής ανα ψάρι, δηλαδή εγώ θα τους βάζω μέσα 8 φιλαράκια? Και αν κάποιο από τα ψάρια τρώει το φαγητό απο τα άλλα και τα άλλα μένουν νυστικά τι γίνεται?
6)Και τελευταία ερώτηση είναι όσο αναφορά την δομή του ενυδρείου μου. Τον θερμοστάτη τον έχω βάλει έτσι όπως κοιτάμε το ενυδρείο στην πίσω αριστερή πλευρά, το φίλτρο(ξέχασα να σας πω πως μου είπαν από το μαγαζί που τα πήρα να βγάλω ενα καρβουνάκι που είχε μεσα το φίλτρο) στην πίσω δεξιά και πετάει το νερό προς το ενυδρείο οριζόντια με την στάθμη και το θερμόμετρο(εσωτερικό) το έβαλα μπροστά δεξια.

Έπειτα μου είπαν μετά από ένα μήνα να βάλω άλλα ψάρια όπως πχ γατόψαρα γλύφτες γκάμπι και άλλα, ποια η άποψη σας?

Περιμένω τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-07, 09:05
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλο το forum. Μολις χθές απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο και είμαι εκτός από πολυ χαρούμενος και πολύ μπερδεμένος. Γι αυτό ζητάω την άποψή σας σε μερικά ερωτήματα μου. Λοιπόν το ενυδρείο που πήρα ειναι 54l με θερμοστάτη φίλτρο και θερμόμετρο. Του έχω βάλει μέσα 4 μικρά yellow tetra. Στον πάτο για διακόσμιση του έχω βάλει κάτι σαν άμμο σε μίξη με κόκκινο χαλίκι που μου δώσαν απο το μαγαζί που τα πήρα και δύο πλαστικά φυτα. Στην αρχή του έβαλα ένα διαλλειμα με ζωντανά βακτήρια και ένα άλλο υγρό που μάλλον πρέπει να ήταν χλώριο για να γίνει η βιολογία μέσα στον ενυδρείο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Μπορώ να βάλω μέσα χρυσόψαρα? Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω 2 μεγάλα αλλά μετα σκέφτηκα πως μπορεί να τρώνε όλη την τροφή απο τα μικρά και τώρα σκέφτομαι να πάρω 4 μικρά χρυσοψαράκια.
2) Έχω κάτι κοχύλια θαλλασινά που τα είχα βρει παλιά στην θάλλασα, μπορώ να τα βάλω αυτα στον πάτο για διακόσμηση η θα επιρεάσουν το όλο σύστημα?
3) Τα διακοσμητικά φυτά επειδή είναι ψιλά έχω την εντύπωση πως ακοθμπάνε την λάμπα φωτισμού, υπάρχει κύνδινος να καούν?
4)Η λάμπα είναι αδιάβροχη? Δηλαδή αν γίνει τίποτα και πέσει νερό πάνω υπάρχει κύνδινος ηλεκτροπληξίας, όχι μόνο για εμένα αλλά και για τα ψάρια?
5)Το παιδί απο το οποίο τα πήρα μου είπε να τα ταίζω μόνο δύο φιλαράκια τροφής ανα ψάρι, δηλαδή εγώ θα τους βάζω μέσα 8 φιλαράκια? Και αν κάποιο από τα ψάρια τρώει το φαγητό απο τα άλλα και τα άλλα μένουν νυστικά τι γίνεται?
6)Και τελευταία ερώτηση είναι όσο αναφορά την δομή του ενυδρείου μου. Τον θερμοστάτη τον έχω βάλει έτσι όπως κοιτάμε το ενυδρείο στην πίσω αριστερή πλευρά, το φίλτρο(ξέχασα να σας πω πως μου είπαν από το μαγαζί που τα πήρα να βγάλω ενα καρβουνάκι που είχε μεσα το φίλτρο) στην πίσω δεξιά και πετάει το νερό προς το ενυδρείο οριζόντια με την στάθμη και το θερμόμετρο(εσωτερικό) το έβαλα μπροστά δεξια.

Έπειτα μου είπαν μετά από ένα μήνα να βάλω άλλα ψάρια όπως πχ γατόψαρα γλύφτες γκάμπι και άλλα, ποια η άποψη σας?

Περιμένω τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημέρα και καλός ήρθες στην Παρέα μας.
Για να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά το Βασικότερο είναι'ΒΓΑΛΕ τα ψάρια' απο το ενυδρείο αμέσως δώστα πίσω στο μαγαζί και περίμενε να στρώση το ενυδρείο σου.
Οσο θα περιμένεις το ενυδρείο να στρώση θα πάρεις αρκετές πληροφορίες απο εδώ για να κάνεις ενα καλό ξεκίνημα.
Διάβασε και την σελίδα του Δάσκαλου www.tsamisaquarium.gr
Μην βιάζεσε.
ΑΑ και το υγρό μάλλον αντιχλώριο έιναι και οχι χλώριο.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-07, 09:08
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλο το forum. Μολις χθές απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο και είμαι εκτός από πολυ χαρούμενος και πολύ μπερδεμένος. Γι αυτό ζητάω την άποψή σας σε μερικά ερωτήματα μου. Λοιπόν το ενυδρείο που πήρα ειναι 54l με θερμοστάτη φίλτρο και θερμόμετρο. Του έχω βάλει μέσα 4 μικρά yellow tetra. Στον πάτο για διακόσμιση του έχω βάλει κάτι σαν άμμο σε μίξη με κόκκινο χαλίκι που μου δώσαν απο το μαγαζί που τα πήρα και δύο πλαστικά φυτα. Στην αρχή του έβαλα ένα διαλλειμα με ζωντανά βακτήρια και ένα άλλο υγρό που μάλλον πρέπει να ήταν χλώριο για να γίνει η βιολογία μέσα στον ενυδρείο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Μπορώ να βάλω μέσα χρυσόψαρα? Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω 2 μεγάλα αλλά μετα σκέφτηκα πως μπορεί να τρώνε όλη την τροφή απο τα μικρά και τώρα σκέφτομαι να πάρω 4 μικρά χρυσοψαράκια.
2) Έχω κάτι κοχύλια θαλλασινά που τα είχα βρει παλιά στην θάλλασα, μπορώ να τα βάλω αυτα στον πάτο για διακόσμηση η θα επιρεάσουν το όλο σύστημα?
3) Τα διακοσμητικά φυτά επειδή είναι ψιλά έχω την εντύπωση πως ακοθμπάνε την λάμπα φωτισμού, υπάρχει κύνδινος να καούν?
4)Η λάμπα είναι αδιάβροχη? Δηλαδή αν γίνει τίποτα και πέσει νερό πάνω υπάρχει κύνδινος ηλεκτροπληξίας, όχι μόνο για εμένα αλλά και για τα ψάρια?
5)Το παιδί απο το οποίο τα πήρα μου είπε να τα ταίζω μόνο δύο φιλαράκια τροφής ανα ψάρι, δηλαδή εγώ θα τους βάζω μέσα 8 φιλαράκια? Και αν κάποιο από τα ψάρια τρώει το φαγητό απο τα άλλα και τα άλλα μένουν νυστικά τι γίνεται?
6)Και τελευταία ερώτηση είναι όσο αναφορά την δομή του ενυδρείου μου. Τον θερμοστάτη τον έχω βάλει έτσι όπως κοιτάμε το ενυδρείο στην πίσω αριστερή πλευρά, το φίλτρο(ξέχασα να σας πω πως μου είπαν από το μαγαζί που τα πήρα να βγάλω ενα καρβουνάκι που είχε μεσα το φίλτρο) στην πίσω δεξιά και πετάει το νερό προς το ενυδρείο οριζόντια με την στάθμη και το θερμόμετρο(εσωτερικό) το έβαλα μπροστά δεξια.

Έπειτα μου είπαν μετά από ένα μήνα να βάλω άλλα ψάρια όπως πχ γατόψαρα γλύφτες γκάμπι και άλλα, ποια η άποψη σας?

Περιμένω τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και στο υπέροχο hobby των ενυδρείων.
1)Χρυσόψαρα δεν μπορείς να βάλεις μέσα. Για τέτοιο ψάρι αντιστοιχούν περίπου 40 λίτρα νερού, οπότε το μέγεθος του δικού σου τανκ είναι απαγορευτικό.
2)Δεν μπορείς να βάλεις θαλάσσινα κοχύλια. Είναι ασβεστολιθικά και θα σου ανεβάσουν την σκληρότητα του νερού σου.
3)Τα πλαστικά φυτα δεν πρόκειται να καούν αλλα δεν πρόκειται να προσφέρουν και τίποτα στο σύστημα σου. Μπορείς να ξεκινήσεις με εύκολα ζωντανά φυτα (ανούμπιες, βαλισνέριες, java moss) που δεν έχουν απαιτήσεις σε φώς και λίπανση. Τα ψαράκια σου θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα.
4) Τα ντουί της λάμπας είναι αδιάβροχα οπότε δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.
6)Μια χαρά μου φαίνεται έτσι όπως τα έχεις τοποθετήσει.
5) Ο γενικός κανόνας για το τάισμα είναι ότι ρίχνουμε τόση τροφή όση μπορούν να καταναλώσουν τα ψάρια σε 1-2 λεπτά.
Στην δική σου περίπτωση τα πράγματα αλλάζουν λίγο. Έχεις αποφασίσει να στρώσεις το ενυδρείο σου με ψάρια. Σαν τρόπος είναι λάθος γιατι ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου με τις υψηλές συγκεντρώσεις αμμωνίας και ΝΟ2 μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο σου. Σαν αποτελεσμα είναι το ίδιο (το ενυδρείο σου θα στρωθεί ) αλλά καταδικάζεις τα ψάρια σου.
Οπότε για να υποστούν την λιγότερη δυνατή ταλαιπωρεία πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ για αμμωνία, ΝΟ2, Νο3 άμμεσα. Ταίζεις λίγο και όχι κάθε μέρα, κάνεις συχνές αλλαγές νερού και πέρνεις συνέχεια μετρήσεις για να δείς σε τί κατάσταση βρίσκεται το ενυδρείο σου.
Αυτα απο εμένα και καλό
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-07, 09:13
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Το να βγάλω τώρα τα ψάρια και να τα γυρίσω πίσω είναι κομματάκι ζόρικο, γιατί το μάγαζί που τα πήρα είναι 100κμ μακρυά, αλλά από ότι μου είπαν τα ψάρια αυτά ειναι πολύ ανθεκτικά και δεν θα υπάρξει πρόβλημα, Όπως πιστεύω και με τα χρυσόψαρα, γιατί η λογική μου μου λεει πως τα χρυσόψαρα επιβιώνουν σε μία απλή γιάλλα πόσο μάλλον στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-07, 09:20
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να βγάλω τώρα τα ψάρια και να τα γυρίσω πίσω είναι κομματάκι ζόρικο, γιατί το μάγαζί που τα πήρα είναι 100κμ μακρυά, αλλά από ότι μου είπαν τα ψάρια αυτά ειναι πολύ ανθεκτικά και δεν θα υπάρξει πρόβλημα, Όπως πιστεύω και με τα χρυσόψαρα, γιατί η λογική μου μου λεει πως τα χρυσόψαρα επιβιώνουν σε μία απλή γιάλλα πόσο μάλλον στο ενυδρείο.
Φίλε ramsys αυτό που θα καταλάβεις (αργότερα) τώρα που άρχισες να ασχολείσαι με τα ενυδρεία είναι οτι οι μαγαζάτορες (πολλοί τουλάχιστον) προκειμένου να πουλήσουν παρουσιάζουν όλα τα ψάρια ανθεκτικά. Μέχρι και δίσκους για στρώσιμο έχουν πουλήσει. Το θέμα είναι αν θέλεις να κάνεις σωστή αρχή η να εμπιστευθείς αυτα που σου λέει ο μαγαζάτορας. Τα χρυσόψαρα είναι όντως ανθεκτικά. Αυτο σημαίνει οτι εσύ πρέπει να τα διατηρείς σε τοξικό νερό??? Θέλεις να δείς τα ψαράκια σου να πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο???
Κατσε και ξεκοκκάλισε το φόρουμ καθώς και το www.tsamisaquarium.gr και θα καταλάβεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-07, 09:25
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να βγάλω τώρα τα ψάρια και να τα γυρίσω πίσω είναι κομματάκι ζόρικο, γιατί το μάγαζί που τα πήρα είναι 100κμ μακρυά, αλλά από ότι μου είπαν τα ψάρια αυτά ειναι πολύ ανθεκτικά και δεν θα υπάρξει πρόβλημα, Όπως πιστεύω και με τα χρυσόψαρα, γιατί η λογική μου μου λεει πως τα χρυσόψαρα επιβιώνουν σε μία απλή γιάλλα πόσο μάλλον στο ενυδρείο.
Μας ρωτάς και απαντάμε.
Τέτοια λογική εδώ δεν την έχουμε.
Και εσένα αν σε κλέισουμε σε ενα δωμάτιο 1χ2 με κακό αέρα και τροφή , υγρασία και ποντίκια θα επιβιώσεις.Για πόσο δεν ξέρω.Αυτό κάνεις τώρα.
Φτιάξε πρώτα τις Συνθήκες ΔΙΑΒΑΣΕ πολύ και μετά τα υπόλοιπα.
Φιλικά Μιχάλης
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-07, 09:46
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

να σου πω φίλε μου giannisg αυτό που είπεσ με τα χρυσόψαρα για τα 40λ δεν το κατάλαβα. Δηλαδή ένα χρυσόψαρο θέλει 40l για να ζήσει? Και μια άλλη απορία που μου δημιουργήσατε πέρα από τις ενοχές για το σωστό στρώσιμο, σε πόσο καιρό περίπου θα στρωθεί το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-07, 09:51
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

1) Χρειάζεται 40λτ για να μπορέσεις να του παρέχεις μια σωστή και απροβλημάτιστη ζωή και να το χαίρεσαι για πολλά χρόνια.
2) Αν δεν έχεις κάποιο φίλο με στρωμένο ενυδρείο να σου δώσει έτοιμο βιολογικό υλικό, γύρω στο μήνα, κάνοντας ΠΑΝΤΑ καθημερινές σχεδόν μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-07, 10:02
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Έχω εναν γνωστό που στο μαγαζί του έχει καμια δεκαρία ενυδρεία γιατί πουλαέι ψάρια.Το βιολογικό υλικό πως να το πάρω απο αυτόν? βάζοντασ το φιλτρο του μέσα στο δικό μου ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-07, 10:05
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Προσωπικά εγώ θα έκανα υπομονή να στρώσει το δικό μου ενυδρείο και δεν θα έπαιρνα στρωμένο υλικό απο μαγαζάτορα. Μόνο απο συνχομπίστα που έχει υγιές ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-05-07, 10:32
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Τώρα που κάθησα και σκέφτηκα έχω ένα μαθητή που ο πατέρας του έχει μεγάλο ενυδρείο και έχει μέσα πολλα γκάμπι. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν είναι υγιές. Πάντως ρε παιδιά με στεναχωρήσατε με αυτα που μου είπατε για το στρόσιμο. Μένω σε χωρίο έξω απο την θεσσαλονίκη και δεν ξέρω αν εδώ μπορώ να βρώ tests. τι τέστ χρειάζομαι?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-07, 10:44
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Βγαλε επιγοντως μια αγγελια στις ζητησεις και ζητα στρωμενο υλικο.Μεχρι να βρεις υλικο δωσε γρηηηηηηγορα τα τετρα γιατι θελουν καλης ποιοτητας νερο και ειναι αρκετα ευαισθητα.Εχεις στη διαθεση σου 54 λιτρα.Αξιοποιησε τα επαρκως.Δηλαδη,γνωμη μου μπορεις να ξηλωσεις το εσωτερικο φιλτρο και να βαλεις ενα εξωτερικο που χωραει καλα βιολογικα υλικα και κανει καλη δουλεια.Παρε μετρησεις.Μονο μη στρωνεις το ενυδρειο με ψαρια.Τα σκοτωνεις.Οσο ανθεκτικο και να ειναι το ψαρι ειναι μαρτυριο.Και κατ'εμε ισως και κατα πολλους μην ακους το πετ σοπ.Και γω αρχαριος ειμαι και με βοηθησε παρα πολυ στο στρωσιμο αυτα http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php Απλα τωρα θες πολυ διαβασμα.Καλη συνεχεια
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-05-07, 10:49
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παιδιά εγώ τα ψαράκια τα έχω μέσα κάτι ώρες ούτε μία μέρα. Να τα βγάλω δεν έχω πρόβλημα.Αλλά που να τα πάω να τα πετάξω?Δεν έχω την δυνατότητα να τα γυρίσω πίσω απο το μαγαζί που τα πήρα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-05-07, 10:58
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Βγαλε αγγελια εδω στο φορουμ η κανε κανα κοννε σε κανα οποιοδηποτε να τα δωσεις για τροφη,τεστ,φυτα οτιδηποτε!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-05-07, 11:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μας!
Όχι να μην τα πετάξεις τα ψαράκια σου εφόσον δεν έχεις κάποιον να τα δώσεις!
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι αν μπορείς από αυτό τον φίλο που λες να πάρεις ένα τμήμα του βιλογικού υλικού (π.χ. ένα σφουγγάρι) που υπάρχει μέσα στο φίλτρο του και να το τοποθετήσεις στο δικό σου!
Για να το πάρεις θα χρειαστείς μια σακούλα μεταφοράς είτε ψαριών είτε μια καθαρή σακούλα π.χ. τροφίμων (polybag) που να μην έχει χρησιμοποιηθεί!
Βάζεις νερό από το ενυδρείο του φίλου σου και μέσα βάζεις το σφουγγάρι από το ενυδρείο του! Το μεταφέρεις στο δικό σου (του δίνεις βέβαια ένα από τα δικά σου για να το αντικαταστήσει ο άνθρωπος) και το τοποθετείς στο φίλτρο σου!
Καλό είναι να μπορέσεις να προμηθευτείς τεστ σε υγρή μορφή για Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) Νιτρίτε (ΝΟ2) και Νιτράτη (ΝΟ3)!
Επίσης κατά την διάρκεια όλων αυτών των διαδικασιών καλό είναι να ταϊζεις τα ψαράκια σου αραιά και ελάχιστα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-05-07, 11:15
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

και τα υλικα(ειτε σφουγγαρι ειτε μακαρονι)εντος 2ωρου σπιτι.Βασικα οσο το συντομοτερο γινεται να μη παθουν τπτ τα βακτηρια
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-07, 11:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μεταξυ του να το στρωσεις με ψαρια και να παρεις απο τον γνωστο σου, προτιμαμε το δευτερο.
Ενα ενυδρειο που γενικα δεν υπαρχουν συχνοι θανατοι, το νερο αλλαζεται τουλαχιστον καθε 15 μερες και δεν γινεται χαμος απο ψαρια μπορει με σχετικη ασφαλεια να θεωρηθει υγειες.
Εχεις μπροστα σου 2-3 μερες να οργανωθεις.
Παντως τουλαχιστον ενα τεστ για αμμωνια θα σου χρειαστει για να ξερεις που βρισκεσαι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-07, 12:31
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πληροφορίες που μου δίνετε.Θα προσπαθήσω να παω να πάρω το σφουγγαράκι απο τον φίλο μου.Τα σφουγγαράκια αυτά είναι ίδια για όλα τα φίλτρα? Δηλαδή μπορεί αυτός να έχει μεγαλύτερο σφουγγαράκι και το δικό μου να μην του κάνει.Έπειτα μια άλλη ερώτηση για το να ταιζω αραία τα ψάρια...δηλαδή κάθε πόσο? Και τρίτο και τελευταιο εψαξα για τεστ και για αμμωνία δεν βρήκα βρικα μόνο για PH GH NO2 NO3 (και κάτι άλλο αλλά δεν το θυμάμαι).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-07, 12:42
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Και όπως σου είπαν τα παιδιά διάβασε http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-05-07, 12:59
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

τσικι πήγα στο site που μου είπες και εκτύπωσα οτι είχε για στήσιμο ενυδρείου και αρχάριους...οποτε το μεσημέρι μου θα περάσει με διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-05-07, 13:45
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με χρυσόψαρα και για να μη σου μείνει και η απορία όσον αφορά τα λίτρα που απαιτούνται διάβασε εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680

Καλή συνέχεια, καλό διάβασμα και αν ακολουθήσεις τα σωστά βήματα όλα θα πάνε καλά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-05-07, 18:06
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Αν το σφουγγάρι που θα πάρεις απο τον φίλο σου δεν κάνει για το δικό σου φίλτρο (δεν είναι όλα ίδια ) τότε μπορείς να το στίψεις πολυ καλά μέσα στο ενυδρείο σου ...
Με τον τρόπο αυτό ό,τι βιολογία και μπίχλα υπάρχει στο σφουγγάρι του φίλου σου θα μεταφερθεί στο δικό σου σφουγγάρι και στα λοιπά βιολογικά σου υλικά ...
Φυσικά όμως για να συνεχίσεις, όπως αναφέρθηκε και σε όλα τα προιγούμενα ποστ, θα πρέπει να προμηθευτείς τα κατάλληλα τεστ ...
Καλή επιτυχία ..

Υ.Γ επειδή δεν αναφέρθηκε πουθενά (οχι οτι χρειαζόταν, απλά για να προλάβω το κακό) πρεπει να ξέρεις ,αν δεν το εχεις διαβάσει απο όσα εκτύπωσες, πως τα υλικά του φίλτρου δεν πρέπει να έρθουν ΠΟΤΕ σε επαφή με νερό βρύσης.
Ό,τι ειναι να κάνεις το κάνεις ΠΑΝΤΑ με νερό ενυδρείου.....
και φυσικά αν κάνεις αλλαγή νερού και τώρα αλλά και για πάντα, δεν θα ξεχνάς ποτέ αντιχλώριο !
είναι το Α και το Ω για ενα σωστό νερό και ενα σωστό φίλτρο ...
Επαφή βιολογικού υλικού με νερό βρύσης (κατα συνέπεια και επαφή με χλώριο) σημαίνει καταστροφή βιολογίας.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-05-07, 09:34
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπειτα μια άλλη ερώτηση για το να ταιζω αραία τα ψάρια...δηλαδή κάθε πόσο? Μέρα παρα μέρα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου Και τρίτο και τελευταιο εψαξα για τεστ και για αμμωνία δεν βρήκα βρικα μόνο για PH GH NO2 NO3 (και κάτι άλλο αλλά δεν το θυμάμαι).
Τα τεστ που αναφέρεις λογικά είναι σε μορφή stik δεν είναι τα καλύτερα αλλά στο τίποτα!
Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο ακόμη όλο και κάποιο κατάστημα στην περιοχή σου μπορεί να σου φέρει τεστ σε υγρή μορφή!
Χρειάζεσαι τεστ για 1)ΝΗ3/ΝΗ4 2) ΝΟ2 3) ΝΟ3 αυτά είναι τα βασικά από εκεί και πέρα ανάλογα τις επιλογές των ψαριών που θα κάνεις θα χρειαστείς ίσως και τεστ για ΡΗ - ΚΗ - GH
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-05-07, 08:37
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το σφουγγάρι που θα πάρεις απο τον φίλο σου δεν κάνει για το δικό σου φίλτρο (δεν είναι όλα ίδια ) τότε μπορείς να το στίψεις πολυ καλά μέσα στο ενυδρείο σου ...
Με τον τρόπο αυτό ό,τι βιολογία και μπίχλα υπάρχει στο σφουγγάρι του φίλου σου θα μεταφερθεί στο δικό σου σφουγγάρι και στα λοιπά βιολογικά σου υλικά ...
και φυσικά αν κάνεις αλλαγή νερού και τώρα αλλά και για πάντα, δεν θα ξεχνάς ποτέ αντιχλώριο !
είναι το Α και το Ω για ενα σωστό νερό και ενα σωστό φίλτρο ...
Επαφή βιολογικού υλικού με νερό βρύσης (κατα συνέπεια και επαφή με χλώριο) σημαίνει καταστροφή βιολογίας.
Κανε αυτο που σου γραφει o crazyio,ριχνε και ετοιμα βακτηριδια και το ενυδρειο σου θα ειναι στρωμενο.Μην βαζεις αλλα ψαρια για ενα μηνα
περιπου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-05-07, 08:46
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Καλημέρα σας. Αυτό θα κάνω και πιστεύω μαζί με μια αλλάγη του 50% καθε δυο μέρες όλα να κυλήσουν ομαλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Ενυδρείο!!!! Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 72 05-02-08 22:57
Νέο ενυδρείο; memy Γλυκό νερό - Γενικά 32 29-09-06 10:00
Νέο ενυδρείο nickall13 Malawi 5 22-10-05 21:34
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05
Νέο ενυδρείο n1sarris Γλυκό νερό - Γενικά 40 20-01-03 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09006 seconds with 15 queries