Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 28-04-07, 11:04
Το avatar του χρήστη majors
majors Ο χρήστης majors δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Τη Βοήθειά σας..!!!!

Καλημέρα σε όλους,
Όπως εχω αναφέρει και στην αρχή είμαι νέος στο χώρο και δυστυχώς με πολλά λάθη και απώλειες.
Έχω ένα ενυδρίο εδώ και 3 με 3.5 μήνες 120 λίτρα απο το καρφούρ. Ξεκίνησα με πολλη μεράκι και πολλα λάθη τα οποία όπως φαίνεται δεν έχουν τελεώσει ακόμη. Στο πρώτο μαγαζί που πηγα για τι στήσιμο του ενυδρίου μου έδωσε τον καταλληλο εξοπλισμο για το εσωτερικό φίλτρο : μια αντλια για 600l/h sera μια αεραντλια για 100 λιτρα της sera το καταλληλο βιολογικο υλικο (κεραμικο,μακαρονι) της tropical (500g) και χαλικι(αρκετα μεγαλου διαμετρήματος πορώδες ). Το ντεκόρ συμπληρώνουν ηφαιστιογενής πετρώματα που έχουν χρησιμοποιηθεί για το στήσιμο σπηλιών και αρκετα φυτά πλαστικα (μέχρι να καταφέρω να προχωρήσω στα πραγματικα..). Λοιπόν για το στρώσημο μου έδωσαν τα καταλληλα αντιχλωρια για το νερο και φυσικα τα βακτηρια τα οποία έβαζα για 9 μέρες και στη συνέχεια το ίδιο μαγαζί μου έδωσε (χωρις να προηγηθούν μετρήσεις ) 10 χρυσόψαρα (common).
Συνέχισα να βάζω τα βακτήρια για αλλη μια βδομαδα αλα τα χρυσόψαρα ένα ένα αρχισαν να μαυρίζουν ??? και τα έχασα όλα!! Μετά ανακάλυψα το forum και αρχησα την μελέτη... και φυσικα άλλαξα petshop. Στο επόμενο μαγαζι αφού του εξηγησα τι είχε προηγηθει αλλά και το ότι πια έχω μελετησει και δεν πιανομαι εύκολα κορόιδο πριν να προχωρήσουμε μου έκανε μετρήσεις στο νερό του ενυδρίου μου με αποτέλεσματα εντός ορίων όσο αφορα την αμμωνια και τα νιτρικα αλλα με ελάχιστο οξυγονο και Ph και Gh στα ύψη (8.8 και σκληρότητα εκτός των διαβα8μήσεων της Sera !!) Για την Βελτίωση της κυκλοφορία αφερέσαμε το μισό κεραμικό και άφησαμε μόνο 250g.
Ενα μήνα μετά και με τη χρήση του Ph/Gh Minus της JBL αλλά και με την χρήση απιονισμένου νερού (που χρησιμοποιούμε για τα ατμοσίδερα) περίπου 8 λίτρα σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγη των 30 λίτρων καταφερα να κατεβάσω το Ph σε ανεκτό επίπεδο του 7.4.
Λοιπόν τώρα και αφού έχει περάσει άλλος ένας μήνας συνεχίζω να αντιμετωπίζω προβλήματα.
Στο ενυδρίο είχα:
6 Tiger Barbs και 6 Albino Tiger Barbs
3 Pangasius bocourti (catfish sharks) ο ένας albino,
2 chinese algae eater
2 catfish (plecos???)
1 elephantnose (που μπηκε μολις πριν 10 μερες )
Λοιπον μεσα σε ένα μηνα ενω οι μετρησεις μου ειναι κανονικες δηλαδη ΝΟ2 απο 10 εως 20 ΝΟ3 μηδεν , Ph δυστυχως να μη πεφτει κατω απο 7.5 θερμοκρασια 25 με 26 βαθμους εχω χασει και τα δυο τα catfish με διαφορα μιας βδομαδας, 3 τιγρακια το ενα στην αρχη του μηνα και τα αλλα δυο μεσα σε διαστημα 2 εβδομαδων χωρις να συμπηπτουν με τα catfishes και τωρα τις τελευταιες 5 μερες και 2 δυο οι pangasius ηταν ξαπλωμενοι και ακινητοι την περισσοτερη ωρα στο χαλικι με καθολου όρεξη.. σημερα εχασα τον ένα και φανταζομαι ακολουθεί και ο άλλος.
Δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια ασθένειας η οτιδήποτε άλλο που να φαίνεται εξωτερικα. Τα μόνα προβλήματα υπήρχαν με την εισαγωγή των ψαριών που παρουσιάστηκε ick στους δύο pangasius και θεραπέυτηκε εύκολα με αλάτι.
Έχω αφιερώσει άπειρες ώρες στο ενυδρίο απο την αρχή και πια δεν ξέρω τι να κάνω και δυστυχώς στα petshop που πηγα δεν βρηκα ανταπόκριση. Κάνω αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 30 % και χρησιμοποιώ το JBL Ph Minus σχεδόν 2 φορες τη βδομάδα, προσθέτω JBL βακτήρια μια φορα τη βδομάδα για συντήρηση και προσθέτω JBL Acclimol βιταμίνες καθημερινά στο νερό.
Δεν ξερώ τι στο καλό κάνω τοσο λάθος γι αυτό περιμένω τις έμπειρες απαντήσεις σας..
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 10-05-07, 14:16
Το avatar του χρήστη majors
majors Ο χρήστης majors δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Εχω αρχίσει την μελέτη για να δω τα χαρακτηριστικά και το προφίλ των ψαριών που έχω αλλα και αυτώ που θα ήθελα να βάλω...
Φαντάζομαι ότι τον κύριο ρόλο θα παίξουν τα χαρακτηριστικά του νερού δηλαδή σκληρότητα και ΡΗ ..
Θα επανέλθω με νεότερες απορίες

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-05-07, 14:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

ΟΚ!!!! Ότι απορίες έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις πρώτα και μετά να πράξεις!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-05-07, 10:02
Το avatar του χρήστη majors
majors Ο χρήστης majors δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλημερα σε όλους,

Μετρησεις χθες μεσημερι (δηλαδη μια βδομαδα χωρις αλλαγη νερού)
Μετρήσεις με ΑΡΙ υγρα τεστ
NO3=<10 (περιπου στο 8 )
ΝΟ2= 0
NH3=0
KH=5
GH=11
PH=<8 (περίπου 7,8 ) με τεστ της ΑΡΙ
ΡΗ=7,8 (με υγρο τεστ της JBL
Τα τιγρακια και το elephant nose ειναι μια χαρα και κεφάτα αλλα τα pangasius δεν ειναι στα καλυτερα τους, καθονται στο βυθο εδώ και 3 μερες χωρις ορεξη για φαγητο.
Οι μετρησεις τωρα δείχνουν οτι έχει στρώσει το ενυδριο;;
Αλλαγη νερου να κάνω κανονικα στις 7 μερες η να το καθυστερησω στις 2 βδομαδες για να ολοκληρωθει το στρωσιμο;
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-05-07, 11:01
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

To ενυδρείο σου απο τις μετρήσεις φαίνεται οτι είναι στρωμένο.
Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 20-25%.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-05-07, 23:04
Το avatar του χρήστη perka
perka Ο χρήστης perka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2007
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

φίλε μου είσαι καινούργιος και ανυπόμονος με το στοκάρισμα... όσο λιγότερα ψαράκια έχεις τόσο πιο σταθερό θα είναι το ενυδρείο σου... οι μετρήσεις σου δείχνουν ότι έστρωσε το ενυδρείο σου... τα σφουγκάρια τα ξεπλένεις με νερό βρύσης?? το ενυδρείο σου είναι μικρό και πρέπει να κάνεις αλλαγές κάθε εβδομάδα.. η αντίστροφη όσμοση είναι πολύ καλή αλλα δέν σου είναι απαραίτητη με τα ψάρια που έχεις.. καμιά βιταμινούλα μαζί με την τροφή καλό κάνει και πού και πού και σκορδάκι θα κρατάνε τα ψαράκια σου υγειέστατα..
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-05-07, 11:45
Το avatar του χρήστη majors
majors Ο χρήστης majors δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλημερα σε όλους,

Επιτελους οι μετρησεις δείχνουν οτι εστρωσε το ενυδριο..
Θα συνεχισω κανονικα 25-30 % αλλαγη νερού καθε εβδομαδα και καθαρισμο του φίλτρου μια φορα τον μηνα (παντα με νερο απο το ενυδριο)..

Για να προσθεσω ψαρια θα περιμενω 1-2 βδομαδες ακομη να δω οτι δεν έχω αλλα προβληματα και οτι τα παγκασιους ειναι καλυτερα (ελπιζω..)

Ερωτηση : Με την ποιοτητα του νερου μου με ΡΗ περιπου στο 7,8 και την συγκεκριμενη σκληροτητα μαζι με τα τιγρακια τι μπορω να βάλω. Γκουραμια μηπως;;;;
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-05-07, 12:05
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τον καθαρισμό του φίλτρου σε τέτοια συχνότητα γιατι?
Το φίλτρο το καθαρίζουμε όταν μειώνετε πολύ η ροή του! Τώρα αν αυτό συμβαίνει κάθε μήνα κάτι άλλο δεν είναι σωστό στο ενυδρείο σου!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-05-07, 13:13
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από majors Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ποιοτητα του νερου μου με ΡΗ περιπου στο 7,8 και την συγκεκριμενη σκληροτητα μαζι με τα τιγρακια τι μπορω να βάλω.
Προσωπικά θα σου πρότεινανα μην βάλεις τίποτα άλλο. Ασε τον ενυδρείο σου να τρέξει , κοιταξε να δεις τι θα κάνεις με την υπαρχουσα σύνθεση και μετα βλέπεις.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-05-07, 14:22
Το avatar του χρήστη majors
majors Ο χρήστης majors δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

καλησπερα

Καθαρίζω μόνο το βαμβάκι του εσωτερικου μου φίλτρου μεσα σε νερο του ενυδριου και αλλαζω ενα μικρο κομματι απο το βαμβακι καθε φορα.
Το μπλε σφουγγαρι και ταν αντλια νερου τα έχω καθαρίσει μόνο μια φορα μεχρι τωρα (4 μήνες) και αυτο προληπτικα.

Το χαλικι που εχω μεσα ειναι αρκετα μεγαλης διαμέτρου μπορω να το συνδιασω με μικροτερης διαμετρου ή με αμμο;;

Με τα ψαρακια θα περιμενω γιατι ενω οι μετρησεις ειναι ΟΚ και τα τιγρακια ειναι μια χαρα , οι δυο οι παγκασιους ειναι ακινητοι στο χαλικι για 5 μερα οπως ηταν και ο αλλος που εχασα πριν 3 βδομαδες και δεν τους βλεπω να την γλυτωνουν. Εξωτερικα σημαδια για ασθενεια κανενα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το επόμενο βήμα; Παρακαλω τη βοήθειά σας. manoussos Malawi 4 03-11-06 22:41
Στήσιμο νέου ενυδρείου...παρακαλώ τη βοήθειά σας... GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-02-06 21:36
Αυγά corydoras εμφανίστηκαν!παρακαλώ την βοήθειά σας! GIWRGOS Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 01-02-06 19:15
Σκέφτομαι για DIY ενυδρείο.Την βοήθειά σας παρακαλώ. Johnkokk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 04-02-05 22:41
Άρρωστα Cardinal. Παρακαλώ θερμά την βοήθειά σας :( pavloukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 25 12-02-03 13:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04880 seconds with 15 queries